Доцільність і переваги замінника цільного молока для телят

923

Багато  агропромислових комплексів в Україні не охоче ставляться до замінників цільного молока ( ЗЦМ) для вигодовування телят. Безліч суперечок щодо його використання і ефективності в подальшому розвитку. Деякі фермери впевнені, що випоювання телят коров’ячим молоком ефективніше, корисніше і економічно вигідніше. Але ж, США і Європа, досить давно використовують ЗЦМ і негативних результатів немає. Тільки на прикладі голландських і німецьких  корів, можна зрозуміти, що доцільність все-таки є. Головне про, що варто пам’ятати –  тільки високоякісний замінник і правильне його використання дасть бажаний результат.

І так, що таке замінник цільного молока?

ЗЦМ містить цілий ряд незамінних  компонентів, які в подальшому ефективно впливають на ріст і розвиток немовляти, що відобразиться на продуктивності і якості молока в майбутньому.  До складу входять:

  • амінокислоти –  так званий «фундамент», який стає основою побудови життєво необхідних білків.  Є різні форми білків, які  є  складовою всіх обмінних процесів. Білки беруть початок саме з амінокислот;
  • мінеральні речовини –  мінеральні елементи повинні поступати в організм з корму, це заготівля повноцінних кормів та вживання добавок. Саме всі необхідні макро- і мікроелементи містяться в ЗЦМ;
  • комплекс органічних кислот –   низький рівень рН  сприяє перетравленню протеїну.
  • молочні компоненти – в залежності від якості ЗЦМ, процента ставка молока в складі може коливатися. Якщо замінник високоякісний, то і процент молока в ньому досить високий, від цього можна відштовхуватись, щоб розрахувати коли саме починати штучне вигодовування.
  • вітаміни – завдяки їм, організм має можливість гарно розвиватися і рости. В заміннику міститься цілий комплекс вітамінів, які необхідні для правильного і швидкого розвитку молодняка.
  • ферменти – так званий «камінь» для імунної системи. Саме завдяки їм підвищується імунітет, що дозволяє організму боротися з хворобами.

До повного складу високоякісних замінників можуть входити ще аромабіотик і натуральний імуностибулятор – препарат, який стимулює специфічну і неспецифічну імунну систему молодняка.

Що характерно для ЗЦМ – у нього постійний склад і він не змінюється, на відміну від коров’ячого молока. На нього не впливають зовнішні фактори, це є стала величина.  Саме це сприяє ефективному і швидкому всмоктуванню організмом і зниженню ризику щодо захворюваності. Адже, від  коров’ячого молока, в залежності, який фактор став причиною (чи погодні умови, склад і якість корму, чи хвороба корови), телятко може і захворіти: діарея, лейкоз, шлункові розлади… ЗЦМ випускаються у сухому вигляді, що знижує ризик швидкого зіпсування. Легко транспортується і довго зберігається (головне в сухому приміщенні).

Досить важливим фактором  замінника якісного впливу на організм являється саме його приготування. Дуже багато випадків, коли люди купують високоякісний замінник, а потім жаліються на фірму, яка випускає товар, і стверджують, що надалі будуть користуватися справжнім молоком, бо від замінника тільки одні проблеми. Вина цих людей в тому, що потрібно насамперед знати правила приготування штучного харчування. Обов’язково необхідно прочитати рекомендації виробника. В загальному, це  правильне приготування розчину для випоювання – температура при розмішуванні в межах 50 градусів С, дотримання пропорцій, чистота посуду, а також завжди суха підстилка у телят в клітках чи в загонах.

При виборі замінника, слід пам’ятати, що високоякісні ЗЦМ, виготовляються на основі молока і з невеликим вмістом рослинних компонентів. Також, в склад повинні входити всі компоненти, які вище перечисленні.

Переваги ЗЦМ:

  • постійний та стабільний склад, що зменшує ризик розвитку захворювань;
  • швидкість засвоєння замінника організмом теляти, що кардинально відрізняється від засвоєння коров’ячого молока. Так званий «сирний» згусток не утворюється і процес засвоєння пришвидшується. В результаті, телятко швидше відчуває голод і це дає змогу раніше навчити його поїдати грубий корм;
  • чим швидше телятко навчиться їсти основний корм, тим краще розвинуться передшлунки, що в майбутньому позитивно вплине на приріст і розвиток молочних залоз в теличок;
  • по ощадливості – можна врахувати різницю вартості 1л коров’ячого молока і 1 л ЗЦМ, при тому, що з 1 кг ЗЦМ ви можете отримати приблизно 10 л молока.

Отже,  враховуючи все вище перераховане, можна зробити висновок щодо використання замінників молока. Завдяки комплексній базі всіх необхідних вітамінів, ферментів та мінеральних речовин в складнику ЗЦМ організм теляти забезпечується всім необхідним і це сприяє гарному розвитку і інтенсивному росту. Добре розвиваються передшлунки, підвищується товарність молока в майбутньому. Період випойки значно скорочується, завдяки постійній збалансованій основі ризик захворюваності знижується. І, що найголовніше, отримання задуманих результатів.

Підготувала Мар’яна Балабан