Мінеральні добрива. Що це?

1509

Мінеральні (штучні) добрива – сукупність поживних елементів  для ґрунту і рослин. Азот, калій, фосфор,  магній, залізо, сірка – всі ці мінерали утворюють основу штучного добрива.  В незначних кількостях в добривах знаходяться такі мікроелементи, як: йод,цинк,мідь,бор, кобальт, марганець…  Всі вище перечисленні  мінеральні елементи необхідні для нормального розвитку рослини, повна відсутність будь-якого з них, може спричинити чималу шкоду для врожаю.  Грунти багаті на всі мінерали, але все залежить від кліматичних умов. Наприклад,  у піщаних грунтах не вистачає магнію, торф’яні страждають на нестачу молібдену, а в чорноземах може бути відсутність  марганцю.  За допомогою мінеральних добрив можна використовувати навіть найбідніші землі. Вони збагачують грунт всіма необхідними частинками для ефективного росту врожаю.

Історія  виникнення

Вперше про мінеральні добрива люди почули у 1825 році, коли в німецьке місто Гамбург прибули торговці з чілійською селітрою.   На той момент основним засобом для живлення грунту  були органічні  добрива такі, як торф , перегній та ін.  Однак, деяким грунтам така піджива не є достатньою для хорошого розвитку культури.

Серйозно вивчати властивості грунту і рослин почали в кінці 18-го століття.  Німецький хімік-органік  Юстос фон Лібіх висунув  гіпотезу про те, що розхід  поживних речовин потрібно заповнювати  штучними мінералами.  Саме Англія побачила перше успішне випробування над  отриманими мінеральними речовинами.  Це стало поштовхом для розвитку абсолютно нової промисловості –  виробництво мінеральних добрив.

Ефективність  штучного  живлення

Цинк, мідь, залізо, марганець, бор, молібден – ефективні мікроелементи для  живлення рослин.  Жодна рослина не може  нормально розвиватися без цих мінералів, адже вони є частинкою ферментів,  гормонів, вітамінів, та інших не менш важливих компонентів розвитку організму.  Під їх дією  збільшується кількість хлорофілу в листках,  покращується процес фотосинтезу.  За допомогою них рослини стають більш стійкими до несприятливих умов.

Користь мінеральних добрив

Користь мінеральних добрив являється дуже великою. І  якщо їх кількість в землі недостатня, тоді грунт потрібно удобрювати різноманітним підкормом.

Штучні добрива можуть стати і ворогом для рослин, але тільки в тому випадку, якщо перебільшити з їх кількістю у використанні.  Завелика концентрація розчину у грунті може призвести до загибелі усіх корисних мікроорганізмів. Тому, використовувати  добрива потрібно  «по рецепту»,  відповідними порціями та дозуванням.

До складу мінеральних добрив можуть входити декілька речовин живильного характеру.  Складні сполуки компонентів користуються широким попитом, як для відкритих, так і для закритих грунтів. Їх  використовують на присадибних ділянках та у квітниках.  Найоптимальнішою порою  для внесення добрив є весна і осінь.  Змішуючись із землею, вони не «тікають» з вітром і тим самим збагачують землю, що в кілька разів підвищує її ефективність.

Які є види мінеральних добрив?

Щоб отримати найбільш продуктивні і якісні рослинні культури, потрібно знати, що велике значення відіграють види добрива і форми їх засобу.

При обговоренні видів штучного живлення, можна виділити такі основні групи:  походження ( природні та штучні), ступінь концентрації елементів (низько концентровані або ж висококонцентровані  живильні речовини), кількість елементів (одно -, двох -, і багатокомпонентні).

Також на сьогодні можна класифікувати добрива на органічні, мінеральні, бактеріальні та мікроживлення.

Мінеральні добрива характеризуються високим вмістом поживних речовин.  Серед них зустрічаються прості види, які складаються з одного елемента, так і складні, в склад, яких входить цілий комплекс мінеральних речовин.

На фосфорні, азотні і калійні мінеральні добрива діляться в залежності від видів поживних елементів.