Реалії передової аграрної науки – компанія «Сингента»

272

Людина так влаштована, що схильна вірити як у реальні явища, так і у міфи. Але вирішальним фактором у житті – який насправді рухає нас вперед – завжди є отримання конкретного того чи іншого досвіду, без думок навкруги нього. Коли ми обпікаємося, у нас не виникає сумнівів в цих відчуттях. Не виникає сумнівів, коли закохуємося – ми напевно це знаємо. А коли аграрій виходить в поле і бачить гарні, сильні та здорові рослини, у нього не виникає сумнівів в тому, що тут має місце якісні насіння та обробка.

Саме такий реальний факт агровиробники спостерігали в Агроцентрі «Сингента»-«Оболонь» – на базі ТОВ «Оболонь Агро» у с. Чемерівці Хмельницької області, – який відбувся 26 червня 2015 р. Цей захід не дарма мав назву «Майстерня Аграрія», бо його формат – відкриті практикуми, проведені спеціалістами «Сингента» на кожній культурі в полях ТОВ «Оболонь Агро», – це дійсно простір можливостей підвищити майстерність для кожного, хто хоче мати потужне рослинництво в своєму господарстві.

Валерій Голиняк, директор Західного бізнес-регіону: «Агроцентр «Сингента-Оболонь», на якому ми сьогодні присутні, це можливість продемонструвати новітні технології від компанії «Сингента» безпосередньо у польових умовах. Слова на папері багато не розкажуть, аграріям потрібна натуральність, яка сьогодні повністю забезпечена нашими спеціалістами та ТОВ «Оболонь Агро». Це підприємство отримує високі врожаї товарного ячменю та інших культур, і мені дуже приємно, що компанія «Сингента» зробила значний вклад в такий результат. Наша компанія також співпрацює з вітчизняними інститутами, шукаємо молодих талановитих спеціалістів і допомагаємо їм з навчаннями за кордоном, щоб вони з набутим широким досвідом могли розвивати науку на наших теренах».

У ТОВ «Оболонь Агро» як структурному підрозділі великої корпорації «Оболонь» профільним направленням роботи, звісно, є вирощування ячменю, який тут же, на заводі в Чемерівцях, переробляють у солод. І це підприємство, досягнувши високого рівня агровиробництва та прагнучи й надалі розвиватись в інноваційному напрямку, завжди зацікавлене у випробовуванні нових якісних продуктів.

Ліпа Віктор Васильович, головний агроном ТОВ «Оболонь Агро»: «Ми співпрацюємо з компанією «Сингента» з 2006 р., і з кожним роком нарощуємо об’єми партнерства. На нашому підприємстві виділено спеціальну посівну ділянку 20 га, на якій ми разом із спеціалістами «Сингенти» проводимо досліди культур, демонстрації, випробовуємо ефективність продукції компаній-конкурентів. Наразі закладено добрий врожай, і я сподіваюсь, що і наступними роками наша позитивна співпраця з компанією «Сингента» буде ще більш міцною і продуктивною».

І як доказ повного взаєморозуміння між ТОВ «Оболонь Агро» та компанії «Сингента» я чую наступний коментар Руслана Шмиги, регіонального менеджера Західного бізнес-регіону: «Мені дуже радісно і цікаво мати справу з таким прогресивним підприємством як «Оболонь Агро». Практично всю продукцію по засобам захисту рослин та насінню вони використовують від компанії «Сингента», на кожній культурі: зернових, кукурудзі, сої, ріпаку та – головне – ячменю».

Програма Агроцентру була розділена на декілька класів: 1-й та 2-й були присвячені стратегії і тактиці захисту рослин в умовах Західного регіону, у 3-му влаштувалась Академія фітоекспертизи, а в 4-му були виявлені особливості якісної та безпечної обробки насіння протруйниками і методи контролю їх нанесення. Всі учасники були цілком поглинені насиченими теоретично-практичними частинами заходу, але спілкувались з охотою, бажаючи виговорити емоції, що накопились.

Олександр Каніщук, головний агроном ТОВ «АФ ім. Слободяна»: «Наша співпраця з компанією «Сингента» триває вже 3 роки, і ми дуже задоволені її результатом. Я вважаю, що співвідношення «ціна-якість» в їх продуктах є оптимальним, використовуємо в господарстві як насіння, так і ЗЗР «Сингенти». Хочу особливо відзначити гібрид соняшнику НК Неома, гербіцид Ланцелот™, – ми дуже довго шукали ефективний препарат цього напрямку, і нарешті з полегшенням спинились на препараті Ланцелот™. Вже третій рік я відвідую цей Агроцентр, дуже багато корисного для себе взяв. Наразі ми на підприємстві хочемо приділити увагу захисту рослин, бо плануємо розширювати посівні площі, та протруйникам, тому сьогодні буду концентруватись на цих темах».

Seedcare (захист насіння) – це один з потужних секторів компанії «Сингента», який займається забезпеченням повноцінного та рентабельного врожаю. Олександр Білицький, менеджер з технічної підтримки обробки насіння у країнах СНД: «Перш за все ми надаємо аграріям оптимальні рішення для всіх культур, що представлені в цьому регіоні: група зернових-колосових, кукурудза, соняшник, соя та ін. Ми порівнюємо обробку протруйниками компанії «Сингента» та іншими на одних і тих самих гібридах, сортах та насінневих партіях – і ця відкрита демонстрація дає агровиробнику змогу адекватно оцінити результат, переконавшись у різниці між густотою стояння, фазами розвитку, контролем шкідників. Наш новітній препарат Селест® Макс, який у цьому господарстві було з бездоганно позитивними наслідками використано на ярому ячмені, є прогресивним та вигідним продуктом, оскільки містить в собі як фунгіцидну, так і інсектицидну складові. Безпосередньо сьогодні ми практично продемонструємо аграріям, що повторна обробка насіння (нанесення інсектициду зверху насіння, обробленого фунгіцидом) призводить до втрати до 40% останнього в залежності від тривалості обробки порівняно за одночасним нанесенням. Взагалі ефективність фунгіцидних компонентів при нанесенні в нормі 50% від рекомендованої фактично прирівнюється до нуля. Також ми демонструємо нашим клієнтам, наскільки кількість смітної домішки впливає на вміст діючих речовин на насінні та на кінцевий результат. Зменшення фізичної чистоти насінневого матеріалу лише на 1,5-2% призводить до втрат препарату в обсязі понад 40%.

Крім того, я хочу зазначити, що в Україні існує тренінговий центр як представництво Глобальної мережі SeedcareInstitute у світі, в якому ми для кінцевих споживачів проводимо тренінги по обробці насіння в умовах, що максимально наближені до виробничих. У підсумку клієнт компанії «Сингента» отримує вичерпну інформацію про правильні налаштування його техніки та про якість обробки насіння. У нашого клієнта також є змога звернутись до регіонального менеджера, передавши йому зразки обробленого насіння, і згодом отримати інформаційний сертифікат з результатами аналізу на кількість препарату, нанесеного на насіння».

Агрохімічний ринок світу та України на сьогоднішній день рясніє різноманітними продуктами, технологіями, пропозиціями по захисту сільськогосподарських рослин. Але в будь-якому просторі варіантів завжди існують лідерські позиції, які треба обирати, якщо хочеш мати здорове, стабільне агровиробництво. На Агроцентрі, про який мова, компанія «Сингента» висвітлила на практиці свої провідні технології по засобам захисту рослин у відповідному класі. Слово експертам.

Станіслав Горпинюк, технічний експерт компанії «Сингента» у Західному регіоні: «Нашою метою є демонстрація на Агроцентрі нових технологій, гібридів, взагалі – нового бачення напрямку агрономії. Сьогодні ми представляємо цілу низку технологій вирощування і захисту культур, які цікавлять як компанію «Сингента», так і підприємство ТОВ «Оболонь Агро»: ячмінь ярий, кукурудза, соняшник, озимі зернові, цукровий буряк, ріпак. Кожен з керівників господарств може обрати технологію (ми будемо представляти чотири – різні за вартістю), яка оптимальна для нього, бо одного універсального рішення для всіх не може бути. Хочу відмітити наш новий фунгіцид Тілт® Турбо з максимальним періодом контролю (28-30 днів), який починає діяти вже від +6°С, в той час як у найближчих конкурентів препарати діють тільки від +10-12°С. Крім того, на ТОВ «Оболонь Агро» вже закладається територія на посів нових гібридів озимого ячменю компанії «Сингента», від якого очікується урожайність 12-14 т/га. Це буде прорив на ринку України».

Андрій Лук’янченко, менеджер з маркетингу напрямку ЗЗР на кукурудзі: «Сьогодні я хочу розповісти про наш інноваційний продукт для захисту кукурудзи від лускокрилих та інших шкідників, двукомпонентний інсектицид Ампліго®, до складу якого входять дві діючи речовини: лямбда-цигалотрин та хлорантраніліпрол. Цей засіб контролює практично всі рухливі стадії шкідника та ставить крапку у житті гусениці що не відродилася, якщо попадає на яйце (ще до нанесення нею шкоди); є ефективним проти гусениць як молодших, так і старших віків – навіть тих, які вже мають довжину більше 2 см. Ампліго® має велику перевагу у гнучкому відношенні з погодними умовами і, відповідно, з різними регіонами: він не змивається вже через годину після нанесення та одночасно є термостабільним, тобто його токсичність не змінюється а ні при підвищенні, а ні при зниженні температур. І крім того, дія цього препарату триває дуже довгий час – до 4-х тижнів. На ринок України Ампліго® увійшов у минулому році, і господарства центрального та західного регіонів, де активно борються з кукурудзяним метеликом, оцінили ефективність та вигідність використання цього засобу по збереженню врожаю».

В процесі практикуму мені вдалося переговорити також з агрономом СГК «Летава», який, як і багато інших учасників, в першу чергу підкреслив зацікавленість інноваційними підходами та продуктами від компанії «Сингента», зазначивши при цьому ті, якими вже із задоволенням користуються на його підприємстві: Люмакс® – бездоганний засіб для захисту кукурудзи від бур’янів, поряд із такими вже добре відомими гербіцидами, як Мілагро®, Каллісто®, Пріма™.

Представникам аграрних підприємств, які відвідали День поля в Агроцентрі «Сингента-Оболонь», дістався об’ємний матеріал для обмірковування та експериментів. Навіть не враховуючи нові знання, які були відкриті на заході, в ньому користь від того, що «…нагадали те, що ми знали, але загубили, забули» – як доречно та просто зазначив один з гостей Дня поля. Завдяки компанії «Сингента» передові досягнення аграрної науки швидко втілюються у практику, наближаючи сільське господарство до нового високоінтелектуального способу функціонування, до ефективної галузі майбутнього.

Тетяна Бєлінська