Технології вирощування сої канадської селекції: демо на Київщині

765

Вже через два дні після успішної презентації своїх демонстраційних посівів на масштабному Дні поля, організованому групою підприємств ТМ «ВІЛІЯ» на Волині, компанія ТОВ «Захід Агробізнес» знову збирає аграріїв, своїх друзів та бізнес-партнерів на семінар із технології вирощування сої. Другий за рахунком День поля відбувся 19 червня 2015 року на базі фермерського господарства «Тетяна 2011», у с. Черевки Згурівського району Київської області. Дистриб’ютор, компанія «Захід Агробізнес», запропонувала учасникам зустрічі ознайомитись із новими сортами насіння сої канадської селекції «Семанс Прогрейн», інноваційними технологіями захисту посівів «Щьолково Агрохім Україна» та технологіями вирощування цієї культури.

ФГ «Тетяна 2011» засноване 4 роки тому та нині має в обробітку 2134 га ріллі, є 33 працівники. Вирощує багато культур, основні з яких – озима пшениця, соя, кукурудза, соняшник, ріпак, ячмінь, цукровий буряк, картопля.

Василь Цвик, заступник голови ФГ «Тетяна 2011»:

Сьогодні соя не тільки у нашому господарстві, але й взагалі в Україні ще не до кінця вивчена культура. І нині, окрім демо-посівів, які Ви матимете можливість побачити, на наших полях представлено більше 30 сортів сої. Вивчаємо, дивимось, які сорти найбільш пристосовані до наших ґрунтово-кліматичних умов. У червні ми ще небагато можемо сказати – конкретні результати будуть після збору врожаю. Зараз господарство описує сорти, спостерігає, як кожен із них веде себе у стресових умовах, доглядає за ними. Не можу сказати, що користуємось якоюсь конкретною технологією, напрацьованою. Спільно з представниками «Щьолково Агрохім» ми працюємо над удосконаленням технології, яка направлена на підвищення врожайності. Адже не дарма кажуть, що потенціал сої, – до 100 центнерів. Сьогодні маємо 30 ц. Хочеться збільшувати його з кожним роком і розвивати не тільки показники врожайності, але й звертати увагу на насінництво. Наша перспектива – це розмноження насіннєвого матеріалу та його реалізація. Плануємо, є такі мрії.

Соя – найбільш популярна вже цього року культура, і в майбутньому вона буде задавати тренд для всіх аграріїв, – додає Олександр Сивогорло, головний агроном ФГ «Тетяна 2011». Найважливіше – навчитися правильно вирощувати цю культуру, оскільки вона досконало ще не вивчена, і кожен, хто близько не знайомий з елементами технології її вирощування, робить багато помилок. Сьогодні День поля присвячений тому, щоб навчити деяких елементів технології, розказати про всі нюанси, які можуть виникати в процесі вирощування цієї культури, і показати вже наочно, які результати можна отримати.

Отож, всіх присутніх запросили оглянути поля. На демонстраційній ділянці площею 6 га закладено 16 сортів високоякісної сої «Прогрейн». Інші 2 поля, загальною площею понад 300 га, – товарні посіви сортів Танаїс, Десна та Кубань. Із вітальним словом до учасників заходу звернувся Юрій Котенок, директор департаменту розвитку ринку Східної Європи «Семанс Прогрейн», та Іван Карагуца, директор ТОВ «Прогрейн Укр».

«Семанс Прогрейн» є найбільшою приватною канадською компанією з власною селекційною програмою. Вона створена 35 років тому у провінції Квебек. Основне завдання – створення і виведення на ринок нових високоврожайних сортів сої. Селекційна програма була започаткована у 1986 р. Група стиглості від 000 до 1. Спеціалізація – ранні не ГМО сорти сої. Чому не ГМО і чому ранні? Вся соя компанії «Прогрейн» експортується на японський ринок харчових продуктів, тому, перш за все, – це не ГМО і високий протеїн. У компанії працює близько 50 співробітників. Щорічний експорт сої – біля 100 тис. т, а це приблизно 40% від загальноканадського експорту товарної сої в Японію.

Як працює компанія «Семанс Прогрейн» розповідає Юрій Котенок:

Компанія має свою селекцію, вона продає насіння. Наш успіх залежить безпосередньо від успіху сільгоспвиробників, які вирощують для нас сою. З цією метою ми створили взаємовигідну програму викупу врожаю – всі 100% урожаю викуповуємо у фермерів назад, самі його чистимо і самі продаємо в Японію. Так нам у Канаді вдається мати 100% контроль над нашим насінням.

В 2011 р. у «Семанс Прогрейн» створено новий селекційний дослідницький центр, унікальний тим, що у ньому є 4 лабораторії:

– лабораторія обробки даних, куди поступає урожай із селекційних полів;

– лабораторія перевірки харчових характеристик сортів сої;

– лабораторія підготовки зразків насіння;

– лабораторія молекулярних маркерів.

Ми єдина приватна компанія у Канаді, яка має селекційний дослідницький центр, – розповідає Юрій Котенок, директор департаменту розвитку ринку Східної Європи «Семанс Прогрейн». – Сучасна генетика проходить зараз більше не в полі, а в лабораторії. Тобто, ми можемо відстежувати ген, який нам потрібен. Наприклад, зараз наші селекціонери спеціально на моє прохання створюють цілу лінійку засухостійких сортів для України. Як кажуть селекціонери, цей сорт у дуже посушливий рік дасть на 15-20% більше врожайності, аніж звичайний. Наші фахівці у рік роблять 1400-1500 підтверджених схрещувань.

Сорти «Прогрейн» зареєстровані у багатьох країнах світу. В Україні їх дуже давно використовують одні з передових, найбільших агрохолдингів. Щорічно компанія оперує 20-25 сортами. Кожні 4-5 років на ринок виходить все новий і новий сорт, більш прогресивний, більш урожайний.

У своїй доповіді Юрій Котенок окремо зупинився на якості, на такій важливій проблемі для України як ГМО. Кінцевий споживач продукції «Семанс Прогрейн» – це країни Азії, Японія, заводи-виробники харчової продукції. Кожна вантажівка з соєю, яку компанія купує у фермера, 100% перевіряється на вміст ГМО. На своїх елеваторах ніколи не розвантажать навіть пів-причеп, якщо він не перевірений. Так контролюється якість, це й дозволило «Семанс Прогрейн» стати світовим лідером у створенні, очищенні, переробці та виведенні на ринок сортів сої вищої якості. Її фахівці ведуть безперервну роботу з удосконалення генетичного матеріалу, з метою позиціонування його на ринку як передового сучасної генетики виняткової якості.

Потребу українських аграріїв у високоякісному насінні сої задовольняє дистриб’ютор «Семанс Прогрейн» – ТОВ «Захід Агробізнес». Компанія є досить молодою, працює з 2010 року та вже сьогодні є дистриб’ютором найбільших мультинаціональних брендів і створює вигідні умови для забезпечення потреб споживачів, індивідуальний підхід до кожного клієнта. Команда, що представлена у 14 областях України, ставить собі за мету, передусім, забезпечення кваліфікованим агрономічним супроводом всіх своїх клієнтів. ТОВ «Захід Агробізнес» постачає товар від виробника, що гарантує захист від можливості придбати підробку.

Віктор Шкіндер, директор ТОВ «Захід Агробізнес»:

Ми дуже довго шукали партнера, виробника сої, з яким ми зможемо працювати. І вже більше 4 років працюємо з компанією “Семанс Прогрейн» (Канада). Чому саме з нею? Тому, що якість її сої повністю задовольняє кінцевого споживача як за врожайністю, так і за вмістом протеїну. З таким партнером як «Семанс Прогрейн» нам дуже приємно працювати, тому що вони дотримуються своїх обіцянок, дотримуються слова. Ми маємо сертифікат офіційного дистриб’ютора канадської компанії в Україні, завозимо насіння згідно сертифікату ІСТА. Висіваємо його в Рівненській області на полях АФ «Камаз- Агро», ТОВ СГП «ім. Воловікова» та у Волинській області у ТОВ «Волинь-Нова». Тобто, є три атестовані господарства, в які приїжджають представники «Прогрейн», перевіряють, контролюють процес. Далі насіння збираємо, завозимо на склади, очищаємо, фасуємо у біг-беги і наступного сезону реалізовуємо кінцевому споживачу першу репродукцію. «Еліту» не продаємо, це заборонено компанією «Прогрейн».

Цього року навесні компанія ТОВ «Захід Агробізнес» завезла в Україну 6 сортів сої «еліта» – Черемош, Хорол, Брюненсіс, Либідь, Кубань, Терек. Це насіння висіяли, і наступного року очікують отримати близько 2500-3000 т першої репродукції. Насіння планують розфасовувати у біг-беги з спеціальним захистом – аналогів в Україні нині немає. Таким чином, дистриб’ютор буде боротись, щоби не було фальсифікації, підробок. У ТОВ «Захід Агробізнес» фермер завжди має змогу купити тільки справжнє насіння, компанія гарантує, що це дійсно перша репродукція.

На ринку України є багато пропозицій канадського насіння, яке продається по 600-700 дол./т, – невідомо що люди купують, невідомо за що віддають гроші. Нас контролює канадська компанія «Прогрейн». Вона в першу чергу зацікавлена в тому, щоби ми продавали справжнє насіння, щоби у нас не було сумнівної якості, – говорить Віктор Шкіндер.

Дуже важлива якість насіння сої, але для того, щоби воно мало схожіcть і енергію, важливо його правильно обробити. На демо-полі компанія «Захід Агробізнес» демонструвала учасникам заходу мобільний очисно-протруювальний комплекс DOREZ, який призначений для обробки насіння інокулянтами та протравниками. Цього року, в рамках спільного проекту з компанією BASF, товариство «Захід Агробізнес» придбало 2 такі очисно-протруювальні комплекси. На сьогодні ними оброблено вже більше 5000 т насіння на Західній Україні, зокрема у Волинській, Рівненській областях. Фермери, які довірились фахівцям, прислухались до порад менеджерів компанії «Захід Агробізнес» та почали працювати препаратами компанії BASF з очисно-протруювальним комплексом, задоволені результатом, звертаються до його послуг знову і знову.

Як працює очисно-протруювальний комплекс? Він, в першу чергу, очищує насіння, калібрує його, забирає з нього повністю пиловий наліт і потім вноситься протравник, інокулянт, або ж фунгіцидний захист, мікродобрива (хто як для себе з агрономів вирішує). Оброблене насіння пакується у біг-беги, або мішки. Використовуючи цю машину, клієнт гарантовано отримує посівний матеріал надзвичайно високої якості.

Переваги:

– рівномірне нанесення протравників;

– можливість завчасної підготовки насіння перед посівом;

– не травмує насіння.

Унікальність цього комплексу в тому, що він мобільний, на замовлення клієнта може виїзджати у господарство. Професійно навчені спеціалісти працюють з машиною, за добу обробляючи 50-70 т, залежно від того, як організована робота у господарстві.

Обговорювали на Дні поля і таку важливу проблему як боротьба з бур’янами. Адже, окрім якісного насіння, необхідно підібрати ще й хороші засоби захисту та максимально виконати усі елементи технології.

Павло Бондаренко, директор із роботи з ключовими клієнтами «Щьолково Агрохім Україна»:

Найефективніша схема захисту сої від бур’янів – це Зонтран, ККР + Гермес, МД. Зонтран, ККР вноситься після посіву, до сходів сої, Гермес, МД – після сходів. І при будь-яких погодних, кліматичних умовах гарантований успіх. Ці продукти є дуже швидкими – до кореня проникають у рослину буквально за 10-20 хв. Навіть, якщо через 20 хв піде дощ, Ви можете не переживати за результат. Сміливо працювати з цими препаратами можна й у спеку. Зонтран, ККР і Гермес, МД – це завжди м’яка дія на культуру і висока ефективність до широкого спектру бур’янів.

Стосовно сої Зонтран, ККР і Гермес, МД направлені на боротьбу з лободою. Ці продукти мають високу ефективність – більше 95%. Зонтран, ККР – нано-гербіцид, призначений для боротьби з однорічними дводольними і злаковими бур’янами. Це концентрат колоїдного розчину, що містить 250 г/л метрибузину. Але завдяки вмісту біоактиватора Зонтран, ККР у 1,5-2 рази сильніший від аналогів. Тобто, коли аналогічному продукту потрібно 400-500 г метрибузину, то Зонтрану, ККР достатньо 250 г.

Павло Бондаренко зупинився на практичних порадах щодо застосування Зонтрану, ККР. Норма гербіциду – 0,6-0,8 л/га. Але це не є догмою. Обов’язково провести передпосівний обробіток ґрунту. Ґрунт перед посівом повинен мати дрібногрудкову структуру, мета – зробити якомога рівніше поле. Обприскування краще провести перед сходами сої. Не після посіву, а саме перед сходами, орієнтовно через 5 днів. Літр препарату достатньо, щоби знищити лободу заввишки 10-15 см, не кажучи вже про всі інші дрібні бур’яни. Обприскування рекомендовано проводити двофакельними інжекторними форсунками, які, на відміну від звичайних інжекторних, забезпечують потрапляння препарату навіть під грудочки на поверхні поля. Це дає економію досить великих коштів, не буде повторних обприскувань.

Гермес, МД – інноваційний системний післясходовий гербіцид для ефективного захисту сої від дводольних та злакових бур’янів, в т.ч. пирію. Гермес, МД вносять через місяць після Зонтрану, ККР. Препарат не токсичний і не пошкоджує рослину. Рекомендовано застосовувати Гермес, МД, починаючи з появи першого трійчатого листка сої. Гермес, МД цікавий тим, що його можна вносити вдень, без обмежень, за високої сонячної інсталяції, оскільки масляна дисперсія служить швидким провідником для діючих речовин, утворює захисну плівку, яка захищає рослину від опіків та пошкоджень. Максимальний результат обприскування досягається у фазі 2-4 листків дводольних бур’янів. Але навіть на лободі у фазі 8 листків Гермес працює: лобода хворітиме, нова, що проростає, залишиться карликовою і ніякої конкуренції сої не створює. Обприскування потрібно проводити лише за світлового дня, категорично! Лобода вночі змикає листочки, що суттєво зменшує площу потрапляння препарату та ефективність обприскування.

Унікальна комбінація гербіцидів Зонтарн, ККР і Гермес, МД, які успішно контролюють однорічні дводольні та злакові бур’яни (в т. ч. – лободу), дає чудові результати.

Олександр Сивогорло, головний агроном ФГ «Тетяна 2011»:

Що стосується наших полів – цього року ми вже практично на 100% площ застосовуємо препарати «Щьолково Агрохім». На різні, майже на всі культури. Для сої ми робили різні комбінації, різні схеми, у дечому навіть експерименти. Цього сезону більш активно розвивалася лобода біла й інші види лободи. Багато господарств має ряд проблем з цим бур’яном, але нині на полях ми показали як, навіть зробивши першу помилку, можна вирішити цю проблему в інших наступних операціях, проводячи захист культури вже по вегетації. Володіючи тими знаннями, що сьогодні отримали вже на практиці учасники Дня поля, до технології можна буде підходити з різними системами захисту. І з препаратами компанії «Щьолково Агрохім», бо вони мають широкий асортимент засобів захисту, на кожну ситуацію є свій рецепт. Сьогодні ми й продемонстрували усі варіанти у системі захисту сої.

Василь Цвик, заступник голови ФГ «Тетяна 2011» додає:

Вперше ми почали сіяти сою «Прогрейн» 3 роки тому. Цього року нам дали 16 сортів на випробування на демо-посівах і ми бачимо, що для цієї компанії є в майбутньому перспектива. Оскільки сорти демонструють у наших умовах, у нашій широті хороші результати врожайності та інші якісні показники. Це – протеїн, осипання, стійкість до посухи, до умов вирощування. Мета цього заходу – навчити правильно працювати з посівним матеріалом, доводити його до кондиції. І найголовніше – правильно вибрати генетику, якісні рослини, від надійного виробника. Це саме те, що нам сьогодні пропонує канадська селекція сої «Прогрейн» та її дистриб’ютор – компанія «Захід Агробізнес».

Марія Хрунь