Аграрні науковці б’ють у набат: система захисту рослин потребує пильної уваги

324

На сьогодні аграрна галузь світу, як і решта сфер діяльності, переживає перехідний період, який характеризується актуалізацією зовнішньої торгівлі, економічною інтеграцією, перехід на інноваційні, зокрема, більш стійкі форми ведення господарства, пошук засобів подолання виснаження ресурсів планети та інших сучасних проблем людства.

В сільському господарстві України наразі є ключові питання, які в умовах економічної кризи потребують скорішого вирішення. Одним з цих важливих питань, яке хотілось би зазначити, є ефективний захист рослин у сучасних технологіях вирощування сільськогосподарських культур. Саме так звучала тема науково-практичної конференції на міжнародній виставці високоефективного сільського господарства «ІнтерАГРО 2014», яку мені довелося відвідати.

Підкреслюючи відразу суть цієї теми, слід прокоментувати виступ на конференції Іващенка О.О., професора, доктора с.-г. наук та академіка НААН України, який відзначив, що проблема захисту рослин, яка мучить багатьох аграріїв держави, докорінно містить в собі невірний з точки зору природного балансу підхід: отримати від землі якомога більше, а віддати їй якомога менше. Але народна мудрість говорить: хто полю годить, тому й жито родить, тому зараз головним завданням аграріїв світу та України є перегляд своїх методів захисту рослин та далекоглядне вивчення наслідків тих чи інших засобів цього захисту.

На сучасному аграрному ринку ми маємо великий асортимент мінеральних добрив, біопрепаратів, різного типу пестицидів, які пропонують по всьому світу великі відомі підприємства. Постійно удосконалюються моделі обприскувачів – один одного краще. Ці процеси цілком зрозумілі, бо світова тенденція збільшення врожаїв у зв’язку зі збільшенням людства потребує ефективного та економного захисту рослин та ґрунту від хвороб і шкідників, яких стає дедалі більше. Але, з іншого боку, використання хімічних засобів призводить до недостатності у ґрунті живих мікроорганізмів, слабкості землі, отруєння ґрунтових вод; насиченість продукції нітратами шкодить здоров’ю людини, а у самих шкідників все більше розвивається резистентність.

Звісно, більшість сучасних пестицидів, у зв’язку з поширенням їх застосування, мають набагато меншу токсичність та швидкий процес розкладання в навколишньому середовищі. Проте, це не виключає потреби наносити ці засоби якомога точніше, бо тільки при правильному дозуванні токсичність буде зведена до мінімуму. Але саме у точності нанесення засобів обробки, як було обговорено на вищезазначеної конференції у Києві, є певні недоліки. Не дивлячись на високо технологічність представлених сьогодні на ринку обприскувачів, все ще існує проблема зайвого використання розчину та неконтрольованого нанесення його на ті частини рослини, які цього не потребують.

Наразі проблема захисту рослин залишається відкритою. У світі активно ведуться розробки хімічного та біологічно напрямку, навіть існують досягнення в області генної інженерії – вже є рослини, які мають в собі специфічні білки, токсичні для деяких видів паразитів.

Говорячи на тему про сучасний захист рослин, не можна обійти цікаву сферу органічного господарства, яке виключає застосування хімічних засобів обробки. Сутнісна задача такої форми ведення агропромислового комплексу – відновлення та підтримання здорової потужної екосистеми на всіх рівнях. В ситуації поганого стану екології Землі такий тип господарства є дуже привабливим, але, знову ж таки, не ідеальним. Спеціалісти зазначають, що воно, по-перше, є набагато менше економічно ефективним, бо великі території прийшлось би перетворити у пасовища через потребу у перегної як добрива. Об’єми аграрної продукції тоді б зменшились, а питання голоду на планеті стало б ще більш гострим.

По-друге, як наслідок, існує велика імовірність харчових отруєнь від бактерій з посліду тварин, які виключаються при сучасній хімічній обробці полів. Крім того, екологічно чисті продукти є дуже дорогими у порівнянні зі звичайними, бо потребують більше клопоту.

Висновок, який у мене напрошується після відвідування наукових конференцій, спілкування з аграріями та вивчення різноманітної літератури по зазначеному питанню, є таким, що єдиної правильної ідеї та практики захисту рослин на сьогодні немає. Це печально, але з іншого боку, зараз ми є безпосередніми свідками світового пошуку та боротьби різних точок зору, з яких, хочеться вірити, залишиться живою та, яка буде найбільш ефективною для економіки та безпечною для нашого з вами життя.

Підготувала Тетяна Бєлінська