День поля “Клубу 50”: ТОВ “Захід Агробізнес”, “Семанс Прогрейн” та ТОВ “Щьолково Агрохім” у Жашківському р-ні Черкаської обл., ПСП “Аскольд-Агро”, 21 липня 2015 р

278

Вода є важливим фактором забезпечення якісної сільськогосподарської продукції. Нерівномірність опадів, як загальна їх кількість, так і розподіл протягом вегетаційного періоду, негативно впливає на виробництво сої. Потреба сої у воді залежить від різних факторів, таких як: спосіб сівби, сорт, вегетаційний період, густота рослин, період дозрівання культури, боротьба з бур’янами і застосування добрив та інше. Наприклад, культура, яку вирощують у дуже спекотні літні місяці, вимагає більшої кількості води ніж та, яку вирощують у місяці з м’якою погодою. Пізньостиглі сорти потребують більшої кількості вологи, ніж ранньостиглі. Посуха впливає на різні фізіологічні та морфологічні характеристики рослини сої, які, в свою чергу, здійснюють вплив на утворення бульбочок, фіксацію азоту, ріст і врожайність.

З якими б погодними ризиками не стикався аграрій, соєвий «Клуб 50» на практиці доводить, що 50 центнерів сої з гектара – це реальність. ТОВ «Щьолково Агрохім Україна» CHEMISCHE GUTER AG спільно з ТОВ «Захід Агробізнес», дистриб’ютором насіння сої канадської компанії «Семанс Прогрейн», провели черговий День поля та запропонували відмінне рішення для аграріїв. Якісний посівний матеріал плюс ефективна система захисту і високотехнологічний підхід гарантують досягнення високих результатів урожайності.

День поля відбувся 21 липня 2015 р. у Жашківському р-ні Черкаської області на базі приватного сільськогосподарського підприємства «Аскольд-Агро». В обробітку – 2500 га землі, вирощують зернові та технічні культури.

«Господарство працює 15 років, вирощуванням сої займаємось 5 рік. Цьогоріч у нас 1400 га сої, торік було 660 га, середня врожайність на круг вийшла 35 ц/га. Цього року ми почали працювати з компанією «Захід Агробізнес», дистриб’ютором насіння сої «Семанс Прогрейн». Посіяли дослідні ділянки: 16 сортів еліти на демо-посівах та першу репродукцію сорту Кубань», – розповідає Васькевич Петро Васильович, агроном ПСП «Аскольд Агро».

Отож, Черкащина, демо-поле, 16 сортів якісної високоврожайної, багатої протеїном сої «Семанс Прогрейн». Оглянути посіви, ознайомитись з характеристиками сортів зібралось більше 70 аграріїв із Черкаської, Київської, Кіровоградської, Сумської, Вінницької та Хмельницької областей. Про особливість проведення Дня поля у даному господарстві розповідає Віктор Шкіндер, директор ТОВ «Захід Агробізнес», офіційного дистриб’ютора насіння канадської компанії в Україні. «Ми проводимо вже 4 День поля – виїзне засідання «Клубу 50». Яка особливість цього заходу сьогодні? Він відрізняється кардинально від 3 попередніх, тому що соя вже в тій фазі розвитку, коли ми можемо побачити якісну сортову різницю. На цьому полі посіяно 16 сортів сої, і вже тепер видно, який як розвивається, в якому скільки бобів, який швидше дозріває, як сорти витримують засуху. На даному полі 85 днів не було дощу, і тим не менше, вся соя добре вегетує. Звичайно, вона розвивалася б краще, якби були опади, але рослини тримаються, дуже добре переносять посуху», – говорить В. Шкіндер.

Дійсно, хотілося б мати більше опадів у цьому регіоні України, але, навіть незважаючи на це, соя в полях виглядає дуже добре завдяки й тому, що це сорти «Семанс Прогрейн». Кожен сорт займає свою нішу, як технологічну, так і екологічну. Тобто із розвитком подальших погодних умов, можливо деякі сорти, на які зараз не можна робити ставку, будуть найкращими. Соя одна з небагатьох культур, де по стеблестою дуже важко визначити майбутню урожайність. Рослина може бути гарна, зелена, ошатна, а після збирання – ваговий результат може не влаштовувати. Тому компанія «Семанс Прогрейн» і має таку широку лінійку сортів, щоби задовольнити всі забаганки товаровиробників та нівелювати ті погодні умови, які складаються в Україні.

Сорти сої поділяються на ультраранньостиглі, ранньостиглі, середньоранні, середньостиглі. І ця вся лінійка сортів є представлена у компанії «Семанс Прогрейн», зокрема й на даному демо-полі. Ранньостиглі сорти вже знаходяться у стадії наливу бобів – формується майбутній врожай,

інтенсивне цвітіння практично завершилося. У середньоранній і середньостиглій групі саме зараз іде формування бобів, які в подальшому почнуть наливатися. І це добре, тому що певна частина сортів, більш ранньостиглих, уже формує врожай в умовах посухи. А пізньостиглі формуватимуть врожай трішки пізніше, і коли в той час будуть більш оптимальні погодні умови, це дозволить їм краще себе показати.

Юрій Снісаренко, головний агроном компанії «Семанс Прогрейн Укр»: «Останнім часом звучить дуже багато тверджень, що соя – це не посухостійка культура, для неї потрібно дуже багато вологи. Так, усім сортам сої потрібно багато води для формування доброї врожайності. Але буквально минулого тижня (середина липня) я був у Вінницькій області, де зараз дійсно місцями дуже серйозна посуха, земля порепалася до колін. Що я можу сказати – наші сорти сої (а я був у господарстві, яке займається тільки нашими сортами сої) мене приємно вразили! Соя – боєць! Навіть у тих умовах, коли тобі важко на полі, коли це мов розпечена сковорідка, рослини не втратили тургор. Так, вона не дуже висока, але має боби, не абортує, стійко переносить ті умови, що склалися. У подальшому, коли підуть дощі, господарство отримає хороший врожай. Це одна із переваг канадської селекції сої «Семанс Прогрейн».

Під час теоретичної частини заходу Юрій Снісаренко провів презентацію сортів сої компанії «Семанс Прогрейн». Сорти поділяються на 2 категорії. Перша категорія – QualiPro – високопротеїнове насіння не ГМО сої. Сорти з підвищеним вмістом протеїну популярні в Україні. Вони дають гарну врожайність і білок до 46%. Зупинемось більш детально на шести сортах сої, які представляє в Україні дистриб’ютор ТОВ «Захід Агробізнес».

Перший сорт категорії QualiPro – це ранньостиглий сорт Хорол (Korus). Його всі добре знають, в Україні він уже не перший рік. Має великі площі посівів, тому що у своїй групі стиглості займає дуже гарну нішу. Протеїн – до 46%. Рослина з хорошою енергією, яка забезпечує швидкий ріст навесні. Дуже велика стійкість до вилягання, дуже гарна вирівняність стеблестою, що ми й бачили сьогодні на демо-полі у ПСП «Аскольд-Агро». Придатний до вирощування на всіх типах ґрунтів.

Середньоранній сорт Черемош (Venus) знайомий багатьом, багато хто його сіє. Сорт не здає позицій в Україні, займає свою нішу. Висока врожайність, підвищений вмістом білка – до 46%, крупне насіння. Має відмінну стійкість до вилягання. Рослини високі, адаптований до всіх типів ґрунтів, в тому числі до важких ґрунтів з низьким вмістом органічних речовин.

Друга категорія сортів – ІР – високоврожайні сорти сої із звичайним вмістом білка 40-42%.

Сорт Кубань (Naya) – середньоранній сорт з високою урожайністю. Рослина з відмінною стійкістю до вилягання, навіть в умовах підвищеної густоти. Характерна особливість цього сорту – близько 40% бобів мають 4 виповнені насінини. Дуже висока маса тисячі насінин. Особливість сортів «Семанс Прогрейн» в тому, що всі вони мають насіння з високою масою 1000 насінин (від 180 до 250 г). Завдяки цьому дуже часто в умовах посухи, такої як спостерігається й зараз, вдавалося отримати більшу, ніж у сусідів урожайність. Тому що, наприклад, кількість зерен може бути однаковою, густота однаковою, а маса 1000 насінин різниться близько на 30 г. Таким чином й отримуємо більшу врожайність.

Сорт Терек (Toma) в Україні вже не перший рік. Це середньоранній сорт сої високої врожайності. Має відмінну стійкість до хвороб, хорошу стійкість до вилягання, стійку і рівномірну схожіть. Добре адаптований до прямого висіву.

Сорт Либідь (Kolia) займає ту ж саму нішу, що й Терек, але має більшу посухо- і жаростійкість. Враховуючи сьогоднішні кліматичні умови, сорт Либідь треба мати у кожному господарстві.

Абсолютно новий сорт високої врожайності – Брюненсіс (Brunensis) – вже має у своєму портфоліо офіційний дистриб’ютор насіння канадської селекції компанія «Захід Агробізнес». У «Семанс Прогрейн» дуже широка лінійка сортів середньоранньої групи. Це нова генетика, яка прийшла в Україну цього року. Даний сорт має виняткові агрономічні показники: високу стійкість до хвороб, хорошу стійкість до вилягання, швидку і рівномірну схожість. Адаптований до прямого висіву. Може вирощуватись на всіх типах ґрунтів.

Сорти сої мають різний коефіцієнт використання води. Деякі сорти є більш терпимими до стресу, викликаного дефіцитом води, або посухою. Пізньостиглі сорти перебувають у полі протягом більш тривалого періоду часу і, отже, вимагають більшої кількості вологи, ніж ранньостиглі. Критичний дефіцит води більше позначається на врожайності пізньостиглих сортів, ніж ранньостиглих, оскільки останні дозрівають до настання стресу, викликаного дефіцитом води, або відчувають його протягом більш короткого періоду. Ранній термін посіву дозволяє культурі не тільки привести своє зростання у відповідність з водопостачанням, але й уникнути посухи, характерної для кінця сезону.

«Як правило, посуха завжди приходить у кінці липня – на початку серпня. В цей час ранні сорти вже відвегетували, накопичення органічної речовини відбулося, і вони, навіть в умовах посухи, здатні дати гарний урожай. Із практики минулого року: саме ранні сорти дали можливість господарствам, насамперед у центрі України, зібрати хороший урожай. Було економічно вигідно їх вирощувати, тому що середньостиглі сорти провалилися через посуху», – коментує Юрій Снісаренко, головний агроном компанії «Семанс Прогрейн Укр».

Дефіцит вологи може чинити на рослини різний вплив, починаючи від візуально непомітного і закінчуючи в’яненням та загибеллю. Дефіцит води знижує наростання біомаси сої, урожайність насіння, площу поверхні кореня, довжину коренів, висоту рослин, площу листкової поверхні, суху масу всіх органів рослин, врожайність насіння, кількість гілок, квітів, бобів і насіння. Нестача води навіть протягом короткого періоду (3-13 днів) під час стадії наливу насіння різко знижує процес обміну вуглецю, в результаті чого дозрівання наступає швидше, розмір насіння зменшується, а врожайність знижується. В умовах стресу, викликаного посухою, для сої характерне осипання бобів.

Скорочення виробництва біомаси, викликане дефіцитом вологи, досягає свого максимуму на етапах формування бобу і наливу насіння, адже в цей час соя споживає майже 40% від загальної кількості вологи за вегетацію. Стрес, викликаний посухою під час репродуктивної фази, скорочує кількість бобів, які закладаються. Також відмічено, що надземна маса рослин скорочується на 16%, а врожай насіння – на 4% при нестачі вологи на стадії цвітіння, та на 6 і 28% відповідно при недостатньому зволоженні на стадії дозрівання – повної стиглості насіння. При цьому, результат стресу, викликаного дефіцитом вологи, посилюється з підвищенням його інтенсивності й тривалості.

Засуха або стрес, викликаний низькою кількістю вологи, негативно позначається й на формуванні бульбочок. Засуха впливає на їхню кількість, розмір і вагу. Азотфіксація у сої значною мірою обумовлена наявністю вологи і погіршується з її нестачею.

Бур’яни конкурують з культурою не тільки за ресурси, а й за вологу. Деякі види бур’янів є витривалішими, ніж соя і, отже, поглинають більше води. Таким чином, видалення бур’янів у відповідний час є обов’язковим для усунення конкуренції між бур’янами і культурою за ресурси, в тому числі й за вологу, і тим самим для покращення коефіцієнта використання води сої. За оптимальним удобренням, що забезпечує правильний ріст і розвиток культури та високу врожайність, у соєвому «Клубі 50» слідкують спеціалісти ТОВ «Щьолково Агрохім Україна» CHEMISCHE GUTER AG.

Саме ранні сорти сої, більш стійкі до посухи, з хорошими агрономічними характеристиками пропонує українським аграріям канадська селекція «Семанс Прогрейн». Справжнє насіння сої цієї компанії можна придбати у її офіційного дистриб’ютора – ТОВ «Захід Агробізнес». Його директор,

Віктор Шкіндер підсумовує: «Цього року навесні ми завезли в Україну 6 сортів еліти: Черемош, Хорол, Терек, Кубань, Либідь і Брюненсіс. Висіяли це насіння у 2 атестованих господарствах на Рівненщині – АФ «Камаз-Агро», Млинівський р-н та СГП «ім. Воловікова», Гощанський р-н, і у Волинській області – ТОВ «Волинь-Нова». Представники компанії «Семанс Прогрейн» перевіряють, що ми посіяли, де ми посіяли, в якій кількості, на яких площах, коли будемо збирати, куди завозити, як очищати, розфасовувати. І Ви гарантовано можете купити у нас дійсно справжнє насіння сої «Семанс Прогрейн», першу репродукцію».

Марія Хрунь, журнал «АгроЕліта» № 8 / 2015