День поля “Лімагрейн Україна” за участю KUHN, Yara, BASF, Вінницька обл., с.Комарів, 26 червня 2015 р.

305

Неподалік обласного центру, у селі Комарів Вінницького району, на 12-ти гектарній площі розкинулось демонстраційне поле компанії Лімагрейн Україна. Демонстраційні та товарні посіви сортів і гібридів власної селекції: озимої пшениці, ярого, озимого фуражного та пивоварного ячменю, озимого ріпаку, гороху, кукурудзи та соняшника. Біля кожної ділянки – агротехнічний паспорт із зазначенням типу ґрунту, попередника, обробітку ґрунту, глибини оранки та культивації, дати посіву, норми висіву насіння на гектар, системи удобрення, кількість внесених мінеральних добрив, захист від бур’янів і т.д. Одним словом, і технологічна, а водночас і дорожня карта агронома. Як своєрідна пам’ятка найнеобхіднішої інформації для подальшої праці. Чимало учасників всеукраїнського заходу по декілька разів зупинялися біля цих табличок, занотовували досить цікаві спостереження у свої записники. Повноцінні поля з продуктивним і потужним колоссям, урожаєм, що ось-ось доспіє. Посіви – густа стіна. Тисяча стебел на одному квадратному метрі. 70 зерен у колоску. І вал, і якість! Навіть, незважаючи на бідний ґрунт, сірий лісовий опідзолений середньо-суглинковий, і великий дефіцит продуктивної вологи. У травні – червні тут випало лише 20% вологи від норми попередніх років. Потріскана земля довкола – підтвердження цьому.

Завдяки компанії Лімагрейн, яка гостинно запросила на своє свято поля, в Україну прийшли високопродуктивні культури, щоб ресурси, фінанси, які нині є, були ефективно вкладені у технології, і аграрії мали від цього вагомий економічний ефект.

Розпочинаючи Всеукраїнський День поля, Віктор Карбівський, комерційний директор компанії Лімагрейн Україна, у вступному слові щиро привітав усіх учасників події, які прибули з різних регіонів. Говорив про селекційні досягнення компанії Лімагрейн у Європі та в Україні. І запросив оглянути, оцінити лінійку культур, що дають урожайність більше 10 т зерна з гектара при відповідному ресурсному та технологічному забезпеченні. З повагою говорив про багаторічних партнерів компанії, завдяки чиїм новітнім системам захисту рослин, системам удобрення досягнуто високих результатів у нелегкій та відповідальній спільній праці на демо-полі.

Віктор Карбівський, комерційний директор компанії Лімагрейн Україна:

Компанія Лімагрейн була заснована у Франції, у 40-х роках минулого століття. Її головними акціонерами є сільгоспвиробники, фермери, такі ж, як сьогодні присутні на цьому полі. Наша компанія у світі посідає 4 місце власне як насіннєва компанія, яка широко представлена різними культурами. Сьогодні ми зробили акцент на зернові культури, ріпак і горох. Тут ми представили великий спектр сортів озимої пшениці. Особливої уваги заслуговують, зокрема, такі сорти як «Іліас», «Дагмар», «Етела», «Колонія», вони минулого року показали досить гарні результати. До речі, «Колонію», «Дагмар» та «Етелу» ми лише як два роки внесли до держреєстру. Тому це дійсно новинка для господарств України, нові можливості, впевненість у нинішньому і завтрашньому дні.

Серед гібридів ріпаку, – продовжує пан Віктор, – особливої уваги заслуговують «Альбатрос», «Артога» і «Добрава». Знову ж таки, ми бачимо, що виробничі посіви, починаючи з Дніпропетровської і закінчуючи Івано-Франківською областями, нині у чудовому стані. Очікуємо гарні врожаї, адже жнива незабаром розпочнуться. Головна перевага наших гібридів ріпаку – це стійкість до розтріскування стручків, стійкість до низьких температур і, звичайно, пластичність до різних кліматичних умов. Так, компанія Лімагрейн посідає топові позиції з ріпаків у Європі. Зокрема, – у Франції, Німеччині, Польщі, Чехії. На нинішньому заході сільгоспвиробники мають можливість наочно ознайомитися із сортами та гібридами, і найголовніше – спробувати їх, як кажуть, власними руками, – розповідає Віктор Карбівський.

Разом із гуртом учасників Дня поля підходимо до Миколи Романенка, менеджера із регіонального розвитку компанії Лімагрейн Україна, кандидата с/г наук. Він – відповідальний за ознайомлення з посівам сортів зернової групи.

Микола Романенко, менеджер із регіонального розвитку компанії Лімагрейн Україна:

Компанія Лімагрейн досить серйозно підходить до вибору сортового матеріалу, який іде у комерційний обіг. У нас є ціла система корпоративних виробничих випробувань у різних регіонах України, у тому числі тут, на Вінниччині. Ми порівнюємо свої сорти з кращими зарубіжними, європейськими сортами. І якщо наші сорти у чомусь краще себе проявляють, скажімо у продуктивності чи адаптованості до тих чи інших умов – то такі сорти отримують путівку в життя від наших спеціалістів.

Пан Микола продовжує, – Сьогодні, можливо, ще не так багато таких сортів від компанії Лімагрейн на ринку України, але всі вони достойні. Наприклад, той самий вже не новий сорт «Іліас», який гарно себе почуває на західно-українських теренах. Зокрема, у Тернопільській, Львівській, а також у Хмельницькій та Вінницькій областях, де при нормальних технологіях господарі отримують 9-10 т зерна з гектара. Тобто сорт, генетично надзвичайно потужний і досить добре адаптований саме до тієї зони, про яку ми говоримо.

У держреєстр увійшов і новий сорт «Колонія», який за потенціалом і продуктивністю – вище попереднього сорту. Минулого року на цілому ряді випробувальних ділянок отримано врожайність по більш як 10 т. У тому числі на бідних сірих лісових опідзолених ґрунтах у Вінницькій області ми мали 102 ц/г. Тобто потенціал надзвичайно високий, адаптивність щодо несприятливих погодних умов також висока. І сьогодні я побоююсь, що ми вже просто не зможемо задовольнити попит, який створений на цей сорт, – ділиться з учасниками Дня поля Микола Максимович Романенко.

Він і сам чимало зробив для того, щоб посіви, які дозрівають, які запропоновані для огляду, по-доброму радували і дивували фахівців. Восени минулого року, коли засівались поля озиминою, пан Микола часто сам сідав за штурвал трактора із сівалкою, долаючи гектар за гектаром, акуратно, по-господарськи. Площі, що притягують до себе своєю охайністю, високою культурою землеробства.

Віктор Іванович Вакулюк, голова ФГ «Сві Бог», на території якого розкинулись демонстраційні поля компанії Лімагрейн Україна, говорить:

– Всі культури, які вирощує Лімагрейн на своїх селекційних полях, надзвичайно результативні, високої врожайності. За результатами минулого року врожайність пшениці «Іліас» – понад 100ц/га, кукурудзи – 120 ц/га, соняшника – 40 ц/га. Є хороші сорти гороху, ми також їх маємо. Разом із найкращими сортами, ми запозичуємо і сучасні технології вирощування с/г культур.

Валентин Євгенович Бевз очолює приватне підприємство «Агро Ніка», що у Теплицькому районі Вінницької області:

– Сорт пшениці «Іліас» на наших полях висіваємо вже 4 роки поспіль. Це – середньопізній сорт продовольчого хлібопекарського напрямку. Висока врожайність, майже 100 ц/га. Торік посіяли ще й «Колонію» на площі 10 га. Стан поля, яке дозріває, дуже хороший. З усіх пшениць вона зараз найкраще виглядає. Сорт пластичний, адаптований до несприятливих ґрунтово-кліматичних умов, досить посухостійкий. Мене зацікавив ще один сорт пшениці компанії Лімагрейн – «Дагмар», який має і високий потенціал продуктивності, і відрізняється високою посухостійкістю. Нині – це дуже важливо через брак дощів, – ділиться з нами пан Валентин. – Ми побачили тут, на дослідному полі, і сорти, яких ще немає у державному реєстрі, але скоро будуть. Добре і те, що є можливість поспілкуватись з колегами про технології, які використовуються.

Василь Володимирович Малюк – продукт-менеджер ТОВ «Агроскоп Інтернешнл», випускник Української сільськогосподарської академії. Був рекомендований і на навчання в Угорщину. Там отримав спеціальність агронома і, звичайно, європейську освіту.

Наш колектив співпрацює з компанією Лімагрейн із початку заснування її дочірнього підприємства. Розпочинали з насіння кукурудзи і соняшника, а потім додалось насіння ріпаку, пшениці. Лімагрейн вибирає найнадійніше насіння, у порівнянні з іншими виробниками. Не поступається їм, має прийнятну для нас, для клієнтів, ціну, системи розрахунків, – додає пан Василь.

Всеукраїнський День поля, що відбувся тут, у Вінницькій області, учасниками якого стали майже 200 спеціалістів сільського господарства, підсумувала генеральний директор ТОВ «Лімагрейн Україна» Тетяна Якубовська. Вона подякувала організаторам і запрошеним за приємні хвилини професійного спілкування на дослідних ділянках. Клієнтам – за співпрацю, а компаніям-партнерам – за активну участь у забезпеченні демонстраційних та товарних посівів гібридів селекції Лімагрейн новітніми системами захисту культур, інноваційними продуктами та системами удобрення.

– Ми всі переконались, що біологічна врожайність культур на цьому полі є на високому рівні, – сказала Тетяна Віталіївна. – Це свідчить про те, що наші селекціонери у світі, які пропонують сорти для України, дійсно мають рацію і дійсно розуміють, що нам потрібно нині та у найближчій перспективі. Ми й надалі будемо рухатись у цьому напрямку. Думаємо та піклуємось про якість продукції. Лише після того, як сорт зарекомендує себе на невеличких дослідницьких ділянках, а також на виробничих тестуваннях – рекомендуватимемо його виробникам. І тоді успіхи і результати праці на ниві України будуть нашими спільними здобутками.

Генеральний директор Тетяна Якубовська побажала всім учасникам Дня поля високих цьогорічних урожаїв, успішно завершити жнива і бути з прибутками.

Анатолій Очколас