ФГ «Маїсс»: поля, корови, гармонія…

642

    Якщо б на світі не було людей, яких не лякають труднощі, то, певно, людство й досі знаходилось на рівні первіснообщинного ладу. Бо кожен крок стежкою, яка не проторена, часто пов’язаний з труднощами та перешкодами. Так народжуються нові ідеї, нова діяльність, нова людина – так болісно народжується все на світі, але одночасно цей акт творення є прекрасним.
Фермерське господарство «Маїсс», яке розташоване у потужному аграрному регіоні – на Хмельниччині, у Хмельницькому районі, в цьому плані не є виключенням, бо його становлення відбувалося у досить складних умовах – на базі колишнього колгоспу, який знаходився у плачевному стані та працював на маленьку долю: з 1000 га оброблялося лише 40 га… У 2004 році брати Федоруки, Олег Анатолійович та Василь Анатолійович, які і донині є керівниками підприємства, почали поступово відновлювати та розвивати господарство, як кажуть, per aspera ad astra. Чистити забур’янені поля, відбудовувати старі та будувати нові приміщення, придбавати сучасну техніку, створювати колектив, завойовувати довіру серед селян… Про ті часи, каже Василь Анатолійович, можна написати окремі мемуари. Але цього разу у фокусі моєї уваги буде сьогодення ФГ «Маїсс», яке є не менш цікавим та яскравим.
Наразі тут обробляють 3500 га землі з повним асортиментом сільськогосподарських культур: пшениці, сої, ріпаку, кукурудзи та ін. Василь Анатолійович за фахом інженер, Олег Анатолійович – агроном – разом створили по-братські згуртований колектив (в ньому навіть переважно хлопці), де всі співробітники стоять один за одного та цілком свідомо несуть відповідальність за свою роботу, без методу батога і пряника. А працювати є на чому – підприємство цілком забезпечено сучасною технікою: трактори CASE IH, комбайни Massey Fergussion, сівалки, глибокорозпушувачі Vaderstad, силосозбиральний комбайн CLAAS Yaguar 870, техніка Kuhn – для тваринницької сфери та ін. На моє питання про розвиток сучасних технологій у ФГ «Маїсс» Василь Анатолійович розгорнуто відповідає:
«В тому, щоб досконало вивчати передові технології, є гостра необхідність. Я регулярно відвідую різноманітні заходи закордоном, що стосуються технічних питань, підходів до обробки рослин і ґрунту, розвитку насінництва та ін., які проводять провідні компанії світу. Ми запроваджуємо і розвиваємо ці прогресивні досягнення. Але завжди треба з розумом, зі здоровою критикою підходити до всього, що чуєш та бачиш. Наприклад, точне землеробство, про яке зараз всі говорять – ми бачили, наскільки воно розвинуто в США, кожен рядок в полі – окрема рослина, але там специфічний клімат та ґрунти, які дуже відрізняються від наших! У нас пробують використовувати ці технології, але я вважаю, що ми поки що до цього не готові, бо потенціал їх не може на наших землях реалізуватись повністю».
У 2010 році у ФГ «Маїсс» почалась народжуватись ще одна віха: молочне тваринництво. Важкий був початок: декілька приміщень в аварійному стані, старі корови, неоднозначні перспективи. Але дали роботу людям з села, ризикнули. Збудували весь комплекс дуже швидко – за півроку. І не пожалкували. Не дивлячись на сьогоднішні низькі ціни на молоко одночасно з високими цінами на препарати і обладнання, великий потужний молочний комплекс поступово розширюється, розвивається. Антоніна Миколаївна Караван, заступник директора по тваринництву, ветеринар за фахом, з любов’ю розповіла мені про своїх корівок.

Антоніно Миколаївно, охарактеризуйте,будь ласка, загалом роботу тваринницького комплексу. Яке обладнання тут представлено?

«Загальне стадо у нас 2000 скота, з яких 700 дійних корів порід українська чорно-ряба та українська червоно-ряба. Тварини у нас на вільний випас не ходять, знаходяться на безприв’язному утриманні. Як ви бачите, у них є досить багато місця, щоб рухатись. Годування збалансоване, трьохразове – як і доїння. Є в наявності спеціальна техніка, яка подрібнює та змішує корми. Дійне обладнання – дуже якісне, італійської компанії.
Ще у нас є взагалі чудо техніки – спеціальні датчики над поїлками в коров’ячих загонах, які визначають, коли корова в охоті, коли її потрібно осіменяти – все зчитує комп’ютер. Осіменіння ми робимо штучно, сексоване сім’я від биків канадської голштинської породи замовляємо в компанії «Сімекс Альянс Україна». А перед цим я роблю корові УЗІ, перевіряючи стан її статевих органів. Іноді, коли теличка за певними причинами не приймає штучне осіменіння, ми відправляємо її до наших биків, щоб воно відбулося природно. Крім того, ці датчики фіксують активність корови, і якщо вона, наприклад, знижена, це може говорити про ранню стадію якоїсь хвороби. Тобто практична користь від приладу дуже велика.
Телята випоюються молоком 2 місяці, після чого важаться. Якщо теля досягає 80 кг, ставиться на комбікорм та сіно. Через 2 місяці знов його важимо, якщо все відповідає нормі – переводиться на раціон від високопродуктивних корів».

Як Ви наразі оцінюєте продуктивність корів? Чи плануєте нарощувати стадо?

Коли ми починали, то закупляли корів зі всієї України, а зараз ми вже маємо своє вирощене стабільне поголів’я. В майбутніх планах у нас є розширення – до 1000 дійних – тоді і перерви між доїнням не буде, як зараз. Та й взагалі поголів’я хочемо збільшити, але все буде залежати від ситуації в державі. Важливе поточне завдання для ФГ «Маїсс» – підвищити продуктивність тварин. Зараз у нас надій на одну корову складає в середньому 22 л/доб., але це, звісно, не межа. Працюємо над нашою особистою селекцією: вибраковуємо зовсім непродуктивних, за рахунок збалансування кормів вирощуємо сильних, здорових теличок. У нас є різні системи відгодівлі – в залежності від стану молодої корівки».

Розкажіть, будь ласка, про біологічну безпеку на підприємстві.

Після кожного доїння, тобто три рази на день, вся система обов’язково промивається. Відповідно промивається й холодильник після кожної здачі молока, де воно зберігається при температурі 4°С і потім потрапляє на молокозавод (збуваємо на Roshen). Якщо корова хвора та приймає антибіотики, вона доїться окремо, а її молоко пастеризується і дається телятам. Від корови, хворої на мастит – утилізується. У мене у підпорядкуванні є лікар, і разом ми займаємось оглядом та у разі потреби лікуванням хворих тварин.
Робота Антоніни Миколаївни мене по-справжньому захопила. Проходимо через величезний комплекс з корівниками, а вона про кожну тварину все знає: як росла, скільки важить, як здоров’я, коли телята були чи будуть. Кожна корівка доглянута, про кожну Антоніна Миколаївна піклується індивідуально. А мудрий закон природи є такий: як ти відносишся до неї, тим самим відповідає вона і тобі. Тож ФГ «Маїсс» буде процвітати, я вірю!

Спілкувалась Тетяна Бєлінська