Сергій Лабазюк : «Україна без села перспективи та майбутнього немає»

245

Щодо проведення Днів поля в Україні – то у кожній області, без сумніву, є свої, притаманні лише їй, особливості, традиції, специфіка, зміст та привабливість. Хмельниччина – також не є винятком з правил. Першою скрипкою у великому оркестрі її сільгоспвиробників є ТОВ «Група компаній ВІТАГРО», що займається рослинництвом, садівництвом та тваринництвом. Тут відкрито новий напрямок діяльності – виробництво якісного насіння класу «Еліта», першої репродукції європейської та вітчизняної селекції. Колектив має відношення і до виробництва пестицидів та агрохімікатів. Препарати компанії забезпечують 100% захист сільськогосподарських культур від бур‘янів та шкідників.

Пленарну частину свого великого зібрання організатори розпочали у селі Лісоводи Городоцького району, у сільському Будинку творчості. Розпочинати подію з відомих місць і відомих куточків,пов‘язаних із славними земляками, – найголовніша ознака вихованості та внутрішньої культури нинішнього покоління аграріїв. Власне тут, беззмінно 43 роки поспіль, колгосп «Україна» очолював двічі Герой Соціалістичної Праці Григорій Іванович Ткачук. Народився на Прикарпатті, а все своє свідоме і творче життя прожив на Поділлі. Залишивши після себе родючі землі, чимало техніки, побудовані дороги, десятки об‘єктів соціально – культурного призначення і добру пам‘ять про себе.

Учасником Дня поля був і народний депутат України Сергій Лабазюк. У цих краях – він свій. І тут йому справді усе близьке і рідне. Народився у Волочиську Хмельницької області. Вищу освіту здобув у Тернопільській академії народного господарства, за спеціальністю «Економіка та управління трудовими ресурсами». Працював генеральним директором ТОВ «Група компаній ВІТАГРО». Згодом починає власну справу: закуповує сільськогосподарську техніку і надає послуги населенню з обробітку землі. Потім став засновником ТОВ «Аграрна компанія 2004». Нині – почесний президент «Групи компаній ВІТАГРО». Вік – 35 років.

Перше наше запитання до пана Сергія про значення події, що зібрала декілька сотень аграріїв з усієї України, про сільськогосподарське виробництво, що називають ще локомотивом національної економіки.

Сергій Лабазюк, народний депутат України: – Я вважаю, що якраз запорука успіху в аграрному комплексі – це є обмін досвідом, що вже став традицією. І подібні семінари, Дні поля в «Групі компаній ВІТАГРО» проходять більше як вісім років поспіль. Чотири роки з них – на території славнозвісного села Лісоводи. Для нас приємно і за велику честь коли з різних областей приїжджають наші колеги аграрії. І уже четвертий рік також – із сусідньої Молдови. Ми спільно проводимо ці зустрічі, обмінюємось досвідом, радимося. І, звичайно, коли люди їдуть безпосередньо на дослідні поля, наші селекційні ділянки, дивляться, аналізують, порівнюють. Вони щось беруть від нас, а водночас і нам радять що робити надалі. Відповідно це нам дає змогу щороку поліпшувати результати праці, підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

А так як компанія «ВІТАГРО» є структурою дистриб‘юторською, що займається реалізацією засобів захисту, насіннєвого матеріалу, мікродобрив – це також є запорукою нашої дружньої, відкритої

співпраці з партнерами. А їх на сьогодні вже більше як 600 компаній з десяти областей західної і центральної України.

* Скільки ще необхідно чекати, щоб держава нарешті повернулася до проблем села і підвищення рівня життя трудівників?

Сергій Лабазюк: – Наскільки довго? Це питання риторичне. Чому? А тому, що аграрний комплекс – це та галузь, яка не має фізичної можливості і морально не вміє цього робити, щоб вийти під Верховну Раду і стукати касками по бруківці або чимось іншим. В аграрному комплексі протягом всіх дванадцяти місяців у році, 24 години на добу є робота. Якщо не худобу потрібно доглядати – то поле потрібно обробляти, засівати, а то вже й збирати урожай. І так цілий рік. Тому селянин ніколи не мітингував, а весь час працює, легко чи важко йому. Так, сьогодні без перебільшення село дійсно є локомотивом економіки аграрного комплексу. На превеликий жаль мусимо констатувати факт, що поки що без підтримки держави. Тому що на сьогодні не працює жодна її програма. Те, що є в аграрному комплексі, – це пільги , сільськогосподарський податок, який дає змогу не сплачувати ПДВ, а залишати його для власного використання. Скажімо, для закупівлі тих самих ресурсів, які необхідні або поповнювати технічний парк і т.д.

Але я хочу сказати, що керівництво країни для себе має чітко проаналізувати і те, що було зроблено за останні декілька місяців в комітеті з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України, де ми зробили надзвичайно важливі заслуховування за участю профільних асоціацій, громадськості, аграрних підприємств, торгуючих структур. І де ми чітко показували не на словах, а за допомогою мови цифр, слайдів, те що складає реальну картину на сьогодні. І якщо, не дай Боже, будуть прийняті рішення, щоб відмінити сільськогосподарський податок, мораторій на продаж землі – і не підтримати агропромисловий комплекс шляхом захисту власного виробника, а допустити до ринку в тому числі європейські компанії, які на декілька кроків попереду від нас і технологічно, і в них є дешевий ресурс. Кредити в Європі отримують під 1,5 – 2 проценти річних на 5 – 10 років. В Україні ж під 25 – 30 відсотків на короткий період і під шалені застави і т.д. Тому сьогодні керівництво нашої країни повинно звернути увагу і має зрозуміти найголовніше: Україна без села майбутнього і перспективи не має. Або вона буде кардинально іншої країною. Хоча я вважаю, що не потрібно створювати,можливо, іншу ментальність, яка закладена у наших серцях і в нашій пам‘яті. А ми повинні її покращувати на прикладі європейських країн. Але не забувати про свою історію, про свій дім.

* Чи відбуваються у Верховній Раді професійні розмови, обговорення щодо кардинального поліпшення ситуації в АПК, підготовки необхідних законопроектів, законів України? Що конкретно зроблено?

Сергій Лабазюк: У більшості Верховна Рада є професійною, тут все – таки більша частина аграріїв. Ми також подали пропозиції про те, що має бути не менше як 2 млрд. грн. для надання фінансової підтримки розвитку АПК. Заплановані комітетські слухання питання щодо мораторію на продаж землі, проблем, що відбулись на ринку з мінеральними добривами. Нині на Україні є чотири заводи, що виробляють мінеральні добрива. І всі чотири – зупинені. Зупинені тому, що ці заводи є власністю Д. Фірташа. Але оскільки він є людина, яка правильними чи не правильними шляхами здобула акції заводів колись – тому їх потрібно відібрати у нього. Можливо, але я вважаю, що це не робота уряду. Це робота правоохоронних структур. А тим часом заводи повинні все ж таки працювати. Тому що станом на сьогодні 27 тисяч людей, які працювали на цих підприємствах, позбавлені роботи. Райони, області, на території яких розміщені ці заводи, не отримують жодних коштів від податку. Але найгірше те, що аграрний комплекс нині не отримує мінеральних добрив.

І «Рівне Азот», і «Черкаси Азот»,і «Сумихімпром» – це заводи,які виробляли 90% міндобрив і які використовувалися на території України. Але оскільки сьогодні ці заводи простоюють, – то є ризик, що на посівну кампанію, яка вже незабаром, у серпні буде відбуватися, міндобрив не буде. До чого це призведе? Це означає, що мінімум як на тридцять відсотків впаде урожайність,якщо не буде міндобрив. Це, відповідно, потягне за собою виробництво валу продукції. Ту, що експортують і за яку надходить валюта у держбюджет. Це, якщо розглядати питання глобально, в процесі свідчить про те, якщо у держбюджет валюти надійде менше, а боргові зобов‘язання у нас, які маємо сплачувати, лише у валюті. Ми будемо мати дефіцит валюти, що призведе до різкого підвищення курсу долара і євро. А це знову вплине на рівень життя наших громадян. Тому позиція комітету з питань аграрної політики та земельних відносин:правоохоронні структури зобов‘язані розібратись чи є можливість хоча б теоретично ці заводи з виробництва мінеральних добрив повернути у державну власність. Як на мене – це майже нереально. Тому що ці заводи були куплені на вторинному ринку. Але це не питання профільного аграрного комітету. Наше завдання зробити так, щоб вищеперелічені заводи запрацювали і ми мали власне вироблене вітчизняне мінеральне добриво. Але не так як сьогодні окремі політики ставлять питання: знімемо, мовляв, мито – і завеземо міндобрива з Росії. Якщо ми воюємо сьогодні з цією країною і вона є агресором – то ми не можемо навіть припустити собі думати та створити умови для того, щоб Росія заробляла ще більше коштів на нас. А українські виробники, люди, які працювали на заводах, залишилися без роботи.

* Якщо так – то чи відбудуться цьогорічні жнива, а також і посівна кампанія через декілька місяців?

Сергій Лобазюк:- Я скажу як аграрій, що ніколи в житті ми не чули від людей цієї професії, що вони не готові до жнив чи до посівної. Аграрії говорять, що все не так, все,можливо, пропало. Але насправді це неправда. Аграрії України готові завжди і посіяти, і зібрати урожай у будь – яких найскрутніших умовах. Тому я переконаний, що на сьогодні ми будемо готові до збирання урожаю. Ми його зберемо однозначно, якби не було важко. Але потрібно відзначити факт про те, що ті матеріальні цінності, які потрібні для жнив, використані. Умови на них стали набагато жорсткіші. Сьогодні дизельне паливо з відтермінуванням платежів на місяць уже не придбаєш. Потрібно за нього заплатити гроші по факту поставки палива максимум на тиждень. Відтермінування,що робить складнішою роботу, а також сільськогосподарська продукція, яка впала в ціні по відношенню до минулого року практично у два рази.

Жнивувати будемо і будемо готові до посівної. Я переконаний, що Хмельниччина і у цьому році не втратить позицій лідера на території України. Тому, що три роки підряд вона була першим номером. І в цьому році у нас є всі перспективи знову в об‘ємах збору зернових бути першими. Я переконаний, що так воно й буде!, – завершив інтерв‘ю народний депутат України, політик і підприємець Сергій Петрович Лабазюк.

Анатолій Очколас