Сад наших мрій, сподівань та надій

534

Майже кожен українець мріє про свій власний сад, садок біля хати. І не лише вишневий, який з любов’ю описав Тарас Шевченко, а повноцінний, продуктивний і найголовніше – здоровий сад, з натуральними плодами та з низьким навантаженням хімічних речовин у них. Без уражень паршею та грибковими хворобами, що спричиняють щорічні суттєві втрати врожаю. Без недоспаних ночей і хвилювань. Бо достатньо лише на декілька днів затримати запланований цикл обробки засобами захисту, чи у критичний час провести обробку невідповідними препаратами – і якість плодів яблук перетвориться з десертної на технічну.

Але у тих садівників, які порівняно недавно почали формувати сучасні вітамінні плантації, або запланували це зробити найближчим часом нарешті з’явився гідний, надійний та висококваліфікований партнер в особі компанії ДП «Голланд Плант Україна». Ми пересвідчились у цьому, відвідавши її Відкритий День Плодорозсадника, що відбувся 16 липня цього року на Закарпатті. Подібні зустрічі тут гарна і давня традиція.

Для початку – коротко про саму фірму, яка зустрічала у себе шанувальників саду майже з усієї України. Вона є дочірнім підприємством угорської компанії «Голланд Алма». Розташована у с. Тарнівці Ужгородського району. Площа нових територій зрошуваного плодорозсадника – 100 га. Продуктивність вирощування – 1 млн. саджанців щорічно. Винятково з безвірусної сировини та з використанням передової технології. За плечима – 20-ти річна історія стабільного виробництва садивного матеріалу плодових дерев та енергетичної верби. Землі, які донедавна не використовувалися для виробництва продукції розсадника, мають високий вміст гумусу. Алювіальні ґрунти, з поживними речовинами та властивостями водопостачання, забезпечують гарне утворення коріння.

Темі сортових та технологічних інновацій плодорозсадника присвятив свій виступ його власник Петер Кавашші, фахівець з великим практичним досвідом, адже опікується садом також в Угорщині. Промовець коротко зупинився на філософії компанії та її місії, що пропонують широкому загалу працювати в гармонії з природою та людиною, цінні приклади здобутого досвіду та новизну в роботі.

«Споживачу – здоровий, надійний, екологічно-чистий продукт за доступною ціною; виробнику – економічні, прогнозовані сорти та технологію; довкіллю – сприятливу для нього діяльність, – наголосив пан Петер. – Завдяки цьому народилась Програма «Натуральне яблуко®» з винятковими правами на сорти. Наслідуючи приклад країн західної Європи щодо збільшення частки органічного вирощування яблук, ми також рухаємося у напрямку надання споживачам продукції інтегрованого та біовирощування, безпеки вирощування».

Майже 6 років фахівці розсадника у співпраці з різними науковими установами вивчають новітні світові розробки у сфері сільського господарства, адаптуючи найкращі з них у плодорозсаднику. Для реалізації виробничих завдань, зокрема у питанні якості, ДП «Голланд Плант Україна» налагодило бізнес-зв’язки з Чехією, Голландією, Швецією, Угорщиною, Македонією, Хорватією, Австрією, Італією, Німеччиною та Польщею.

Другий проект, який започаткувала компанія – шведська енергетична верба. Мета цього проекту – забезпечення споживачів дешевим паливним матеріалом. «Коли ми починали цей проект декілька років тому, то ціни на газ ще не були такими, яким вони є зараз, – говорить Петер Кавашші. – Але ми знали, що тенденція власне буде рухатись у цьому напрямку». Минулого року перший зі шведських сортів для використання в енергетичних цілях був внесений в державний реєстр сортів, придатних для вирощування в Україні.

Про переваги вирощування яблук резистентними сортами говорив на зустрічі директор плодорозсадника «Голланд Плант Україна» Бейло Цегла. Він підготував порівняльний аналіз щодо реалізації резистентних сортів яблук за останні 4 роки. Резистентні технічні, десертні та клубні сорти становлять майже 70 % від загальної кількості вирощеної продукції.

«Створивши комплексну програму, ми співпрацюємо з учасниками продуктового ланцюжка: університет – науково-дослідні заклади – плодорозсадник – виробник – торгівля – споживач, – ділиться думками пан Бейло. – Якщо можемо достроково планувати, то й тенденції будуть прогнозовані. У рамках програми «Натуральне яблуко®» наша компанія вирощує саджанці яблуні 5 сортів: Луна®, Розела®, Оріон®, Ред Топаз®, Сіріус®. Критеріями вибору власне цих сортів є їх резистентність до парші, хороша лежкість (термін зберігання), висока врожайність, відмінний смак, привабливий зовнішній вигляд, придатність до органічного вирощування».

Цифри і факти – вперта річ. Бейло Цегла озвучив переваги програми «Натуральне яблуко®» у цифрах: третина всіх витрат – це витрати на засоби захисту, отже їх можна заощадити; приблизно 5-10% становлять втрати через паршу. То чи Ви б дали на стільки відсотків вищу ціну за яблуко, в якому міститься менша кількість залишкових хімічних речовин? Найголовніше, що зростання прибутку – близько 20-30%.

Ще декілька переконливих спостережень запропонував аудиторії садівників директор плодорозсадника Бейло Цегла: прибуток хорошого господарства, що займається вирощуванням яблук, складає у врожайному році 40-60%. Цей прибуток ДП «Голланд Плант Україна» гарантує збільшити ще на 20-30%, а то й 50%. І, звичайно, створити безпеку вирощеної продукції.

Цього року лінійка імунних сортів поповнилася ще одним новим, стійким до хвороб столовим сортом яблук. Враховуючи тенденції на європейському ринку, компанія також впровадила інновацію підщеп: стійку до хвороб підщепу ММ 106 Т9, або просто Т9.

«В основному, ми зосередили свою увагу на вирощуванні яблук. Крім сортів програми «Натуральне яблуко®» плодорозсадник пропонує своїм партнерам інші стійкі до хвороб нові сорти. Також ми займаємось вирощуванням саджанців вишні, черешні, сливи, абрикосів, персиків. Це невеличка частинка нашої реалізації», – підсумував свій виступ директор плодорозсадника.

Після теоретичної частини зустрічі разом з її учасниками ми переїжджаємо автобусами з Ужгорода у с.Тарнівці, де розкинулись виробничі площі ДП «Голланд Плант Україна». Теорія приносить велику користь лише у поєднанні з практикою. Як гласить народна мудрість: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути». Оглядаємо доглянуті плантації із однорічними і дворічними саджанцями. Тут знаходяться всі категорії якості яблуні, груші та кісточкових. Доглянуті, виплекані, з прорихленими міжряддями біля кожного деревця. Жодної травинки чи бур’янів. Це заслуга 70 працівників, які доглядають культурні насадження. Темно-зелений колір листя, що виблискує на сонці, – характерна ознака здоров’я рослин. Жодних натяків на паршу, як би прискіпливо і пильно не придивлялись до них.

Про технологію вирощування саджанців поділився власник плодорозсадника Петер Кавашші: «Ця підщепа була висаджена минулого року навесні. І минулого ж року, у серпні вона була окулірована однією брунькою. З цієї сортової бруньки ми отримали в цьому році ось такий гарний пагін. Пагін має лише один рік, а підщепа – вже два. Але так, як це лише середина вегетативного процесу, то ці деревця ще досить багато виростуть. Вони перебуватимуть у стадії росту десь до початку вересня цього року. А їх збирання, тобто викопування, ми традиційно почнемо після 20 жовтня. Вся ця ділянка – окуліровані дерева-саджанці. І Ви бачите, що рівень їх розвитку всюди однаковий, гарний та рівний».

А потім пан Петер запросив учасників Дня Плодорозсадника до іншої площі, де мали можливість побачити категорію якості саджанців кніп-баум. Особлива якість. До речі, багато хто з присутніх фахівців лише чув раніше про такі дерева-кніп. А якщо хтось і знав, то був переконаний, що вони вирощуються у Західній Європі. Але, як бачимо, цю якість можна дуже гарно й спокійно вирощувати в Україні.

Побачивши велику зацікавленість запрошених у плодорозсадник садівників (прозвучав добрий десяток запитань про кніп-дерево), Петер Кавашші біля одного з них присів навколішки й продовжив свою розповідь. «На цій підщепі рік тому ми зробили зимове щеплення. Вона була низенькою. Ось так, до рівня руки. Навесні 2014 року з’явився пагін, але ще не було на ньому жодного розгалуження. Весною цього року ми зрізали його, і звідси, на цьому місці з’явився пагін, який вже дав побічні гілки. Нині Ви бачите аж 8 побічних гілочок. Досить довгі й великі. Це і є кніп, – пояснив пан Петер. – Чим добрий саджанець-кніп? Бо ми економимо один рік на ньому, тому що на цьому дереві наступного року вже буде врожай».

Обрізку плодових дерев досі багато хто з фахівців вважає зимовим видом робіт. Хоч літній відбір пагонів, формування крони, зелена обрізка також мають велике значення для вирощування яблук. Ефект літньої обрізки, чи просто – обламування гілок – сильніший, ефективніший, ніж взимку. Літні зелені роботи збільшують кількість та стабільність врожайності культури і покращують можливість обробки та якість зберігання плодів.

У цьому присутніх переконав на майстер-класі консультант із Угорщини Норбер Коуцінгер, який знайомив з перевагами літніх зелених робіт та формування крони у яблуневих садах. Ми зупинились біля 4-літньої яблуні. Це також кніп, який плодоносив минулого року, а цього року у липні, його попередня врожайність складає 20 кг плодів. Великі, не уражені паршею плоди. На цілу долоню. Це резистентний сорт Сіріус®. Він дуже гарно зберігається і має чудовий смак. І ще одна особливість: якщо з нього вичавлювати сік, то він буде дуже світлого кольору. Сорт Сіріус® плодоносить щороку. Якщо у цьому році 20 кг, то наступного – ще більше. І жодного року не відпочиває, як, скажімо, сорт Голден®, чи інші. Рівномірність плодоношення триває з року в рік.

Норберт Коуцінгер каже, що якщо уважно подивитись на це дерево, то на ньому вже видно квіткові бруньки наступного року. Але якщо ми вважатимемо, що цієї кількості замало – то зможемо ще щось додатково зробити сьогодні для її збільшення за допомогою літньої обрізки, чи обламування гілок. На одній з них уже було зроблено зимову обрізку. Реакція – поява таких пагонів, на яких плодів немає. І таких вегетативних гілок ще чимало, які необхідно прорідити (але не пізніше липня) для активного потрапляння сонячного світла. Тоді навіть невидимі бруньки можуть стати явними, плодоносними на наступний рік.

«І 4-річні плодові дерева також необхідно привести в належний та врожайний вигляд шляхом обрізки чи обламування гілок. Рівна рана довше заживає ніж рвана, що виникла під час обламування», – каже Норберт Коуцінгер.

Буквально декілька хвилин знадобилось майстру-віртуозу, щоб ці зайві пагони вже лежали на землі. На одному подиху, в одному темпі, в одному гарному малюнку – ніби у темпераментному угорському танці.

Вчимось господарювати у нашому саду разом з фахівцями ДП «Голлнад Плант Україна», завдяки їх знанням та великому практичному досвіду. Завдяки компанії, яка посідає чільне місце лідера у своїй справі не лише в Україні, а й у європейському співтоваристві.

Анатолій Очколас