День поля “Багаторічний досвід вирощування сортів сої від компанії “ЗААТБАУ” на господарстві ТОВ “Лампка Агро”, Хмельницька обл., Красилівський р-н, с.Великі Зозулинці, 6 серпня 2015 р

352

Соя є стратегічною культурою у всьому світі, так і в Україні набирає все більшого поширення. Серед усіх сільськогосподарських культур вона вирізняється високим вмістом білку та значними об’ємами виробництва рослинної олії. Крім економічної вигоди від її вирощування є ще й так звана агрономічна вигода. Соя є добрим попередником для озимини, інших культур, зокрема, кукурудзи. Зерно сої має великий експортний потенціал, та і внутрішній ринок не заповнений, попит не задоволений. Ця культура та ціна на неї буде ще довго в тренді.

Розуміючи значення даної культури для українського сільгоспвиробника, компанія ЗААТБАУ організувала День поля «Багаторічний досвід вирощування сортів сої ЗААТБАУ». Захід відбувся 6 серпня цього року на базі господарства ТОВ «Лампка Агро», що у с. Великі Зозулинці, Красилівського р-ну на Хмельниччині. Запросили сільгоспвиробників, які цікавляться соєю, у кого ця культура займає значну частку в сівозмінах. Господарство «Лампка Агро», а саме його власник і керівник Зігмунд Лампка, з австрійською селекцією сортів сої ЗААТБАУ працює вже досить давно, більше 5 років. Має чи не найбільший в Україні досвід вирощування саме сортів сої селекції ЗААТБАУ.

Авраменко Євгеній Федорович, генеральний директор ТОВ «ЗААТБАУ Україна»:

«У своєму асортименті компанія ЗААТБАУ має дуже широкий спектр культур. Соя для українського виробника більш нова культура, ніж, наприклад, кукурудза, чи соняшник, з якими всі працюють вже багато років, про них є більше інформації. Тому цей День поля присвячений технології вирощування сої, ознайомленню із сортами, які представлені у лінійці компанії ЗААТБАУ. Формат проведення заходу особливий, тому що ми старалися звести воєдино досвід багаторічного виробництва сої на полях господарства «Лампка Агро», і досвід вирощування цієї культури також у інших регіонах. У нас на сьогоднішньому заході присутній селекціонер та консультант компанії ЗААТБАУ із Австрії Франц Блюменшайн, який має більш ніж 40-річний досвід вирощування сої. І всі нюанси технології вирощування цієї культури ми можемо обговорити з українськими виробниками. Приємно, що, не зважаючи на те, що тривають жнива, дуже багато аграріїв, яких ми запрошували, відгукнулися, прийняли участь у цьому Дні поля. Адже сьогодні ми побачимо не тільки вже зареєстровані сорти з лінійки ЗААТБАУ, які ростуть на полях господарства «Лампка Агро» на розмноження, на виробництво насіння, а й новинки для виробників – 7 перспективних сортів сої».

Після привітального слова генерального директора ТОВ «ЗААТБАУ Україна» Авраменка Євгенія Федоровича та керівника господарства ТОВ «Лампка Агро» Лампки Зігмунда Густава, всі учасники виїхали на поля для огляду виробничих посівів сої. У цьому господарстві на площі 1200 га розміщені 5 сортів: Мерлін, Ліссабон, Кордоба, Кардіфф, Кент і Падуа.

Сорт Мерлін – ранньостиглий, група стиглості – 000, період вегетації – 100-105 днів. Сорт стабільний, високоврожайний (до 40 ц/га), стійкий до вилягання. Має високий вміст білку (40,4%) та жиру в зерні. Швидкий початковий ріст, витримує загущення.

Ліссабон – ранньостиглий сорт, група стиглості – 000, період вегетації – 105-110 днів. Стабільний потенціал врожайності до 45 ц/га, висока стійкість до вилягання та осипання. Вміст білку – 40,6%, відмінна якість зерна.

У тій же групі стиглості представлений високоврожайний сорт сої Кордоба. Потенціал врожайності – 45-50 ц/га. Сорт з швидким ростом та гарною стійкістю до основних хвороб, вилягання і осипання. Вміст білку – 39,5%, має крупне насіння зі світлим рубчиком.

Сорт Кардіфф – група стиглості – 00, з періодом вегетації 110-115 днів. Це високоврожайний сорт, потенціал – до 45 ц/га, з відмінною стабільністю. Дуже висока стійкість до вилягання та осипання. Високий вміст білку (42,4%) та жиру в зерні. Стресостійкий, з крупним зерном, ідеальний для переробки.

Сорт Кент – група стиглості – 00, період вегетації 120-125 днів. Стабільний сорт з дуже високим потенціалом врожайності (40-50 ц/га). Один із найбільш стійких до осипання. Вміст білку – 38,8%, висока якість зерна, ідеально підходить для переробки.

І останній у своїй групі стиглості (00) – сорт сої Падуа. Вегетаційний період – 125 днів. Це високоврожайний сорт, до 40-50 ц/га, з дуже крупним зерном. Високий вміст білку (40,9%) та жиру у зерні. Має швидкий початковий ріст та дуже високу стійкість до осипання.

Соєю компанія ЗААТБАУ займається більше 35 років. Тому є певні напрацювання, великий досвід. Які ж основні переваги цих сортів?

По-перше, сорти адаптовані до європейських умов, у тому числі й до кліматичних умов України. В лінійці компанії ЗААТБАУ є сорти як ранньостиглі, так і більш пізні: 4-нульові з періодом вегетації до 100 днів, 3-нульові з періодом вегетації у межах 100 – 110 днів і 2-, 1-нульові – це період вегетації 115 – 120 днів. У перспективі планується ще ряд пізньостиглих сортів, з періодом дозрівання до 120 – 130 днів. Ранньостиглі сорти сої, наприклад, Мерлін чи Ліссабон, досить рано звільняють поле, і після них можна висівати озиму пшеницю. Тому, якщо це важливо для господарства, беруть ранньостиглі сорти, збирають хороші врожаї і потім висівають озиму пшеницю, чи будь-яку іншу культуру.

Всі сорти сої ЗААТБАУ мають великий потенціал урожайності – від 3 до 5 т у залежності від регіону та технології вирощування. Наприклад, у господарстві ТОВ «Лампка Агро», де соя засіяна на площі більше 3000 га, в середньому на круг збирають біля 4 т, деякі сорти дають врожайність до 5 т. Звичайно, Хмельниччина є досить ідеальним місцем для сої, але сорти ЗААТБАУ – пластичні, можуть вирощуватись практично на всій території України. Можна підібрати для себе той чи інший сорт. За потенціалом урожайності сорти сої ЗААТБАУ нині одні з кращих серед представлених на ринку.

Друга перевага сортів – це те, що практично всі вони мають світлий насіннєвий рубчик, що є досить важливим для переробки у харчовій промисловості, особливо для експорту. Вміст білку високий, в межах 38-42%. Найближчим часом компанія планує зареєструвати в Україні ряд сортів, які мають вміст білку більше 50%.

Ще одна особливість сортів сої ЗААТБАУ – це те, що цвітіння відбувається знизу догори. Наприклад, у деяких інших сортів цвітіння починається зсередини та йде вверх і вниз. І якщо соя у період цвітіння попадає у стрес, то в неї цвітіння зупиняється. В інших сортах, коли стрес перестає спричиняти вплив на рослину, соя відновить цвітіння, але воно відбуватиметься тільки вверх. Сорти сої ЗААТБАУ продовжують цвітіння далі – знизу вверх. Тобто, потенційно, сорти ЗААТБАУ закладають більшу кількість бобів і, відповідно, формують більший врожай. При оптимальній густоті посіву формується 30-40 бобів на рослину, в середньому по 3, буває 4 насінини у кожному бобі.

Крупність насіння – це відмінність того чи іншого сорту. Якщо говорити про сорти ЗААТБАУ, то найдрібніше насіння у Мерліна, найкрупніше – у Падуа. Та головне у насінні не крупність, а характеристики, якими воно повинне володіти – це схожість, енергія проростання і здоров’я. Головне зобов’язання компанії ЗААТБАУ перед сільгоспвиробником, яке вона успішно виконує, – виробництво високоякісного насіння, що вирізняється своєю чистотою, здоров’ям і високою схожістю. При вирощуванні товарної сої завдання номер один – зібрати максимальний врожай, а для насінницької сої – зібрати здоровий, живий, якісний врожай, з максимальною схожістю, яка забезпечить сільгоспвиробнику ту густоту, яку він планує. Гарний потенціал сортів сої ЗААТБАУ дозволяє підприємству досягти бажаного рівня врожайності.

Детально про особливості кожного сорту та технологію вирощування сої на прикладі посівів господарства ТОВ «Лампка Агро» учасникам Дня поля розповів Франц Блюменшайн, селекціонер та консультант компанії ЗААТБАУ із Австрії:

«Загалом стан поля – дуже гарний. Зігмунд Лампка має довгі роки досвіду вирощування сортів ЗААТБАУ і тут цей досвід можна побачити. Правильно підготовлений ґрунт, добре проведений висів. У рослин дуже гарний розвиток кореня в глибину та гарний розвиток бульбочкових бактерій. При такій їх кількості немає необхідності в додатковому живленні азотом. Якщо бульбочкових бактерій немає (добре не спрацював інокулянт чи інше), то ми допомагаємо рослині в фазі цвітіння: поверхнево вноситься 25-40 кг азоту. На цих коренях видно, що бактерій достатньо, аби без додаткового підживлення азотом зібрати 3,5-4,5 т/га. Звичайно, соя потребує також додаткового підживлення фосфором і калієм, але не в такій кількості, як інші технічні культури. Ми закладали дуже багато дослідів, як додаткове внесення фосфору і калію впливає на врожайність. І побачили, що якщо у ґрунті достатньо цих елементів, то немає необхідності додатково їх вносити, лише тоді, коли аналіз показує нестачу. Адже маса рослини сої в цілому є набагато меншою, ніж маса, наприклад, кукурудзи (у 3 рази), тому споживання фосфору і калію не є таким значним для цієї культури. Завдання для сої – сформувати врожай близько 4 т при 40% протеїну, і це – 1600 кг протеїну з гектара».

«На цьому полі рослини сої вже мають багато бобів, де є по 3 зернини, поодинокі – з чотирма, – продовжує Франц Блюменшайн. – Бажано, аби найближчі пару днів трохи задощило, щоби соя могла добре налитися. За формулою можемо підрахувати майбутній врожай: 60 рослин на квадратному метрі, 16 стручків на одній рослині, по 3 зернини в кожному стручку, отже, при масі 1000 насінин 120 г, на цьому полі отримаємо врожай приблизно 3,5 т».

Надійний варіант технології захисту сої від бур’янів презентував представник компанії BASF. Рекомендовано вносити гербіцид Пульсар® від широкого спектру однорічних злакових та дводольних бур’янів. Обприскування посівів проводити у фазі 1-3 трійчастих листків культури.

День поля у господарстві «Лампка Агро» вирізнявся особливою активністю його учасників. Виробники задавали питання про сорти, їх господарські та біологічні характеристики, про стійкість до хвороб і стресових факторів, рекомендації щодо посіву, інокуляції, мінерального живлення та технології захисту задля отримання високих врожаїв.

Ігор Фостик, СФГ «Калина», Тернопільська обл., Гусятинський р-н:

«З компанією ЗААТБАУ ми співпрацюємо дуже давно, почали з озимого ріпаку, згодом додали сою і минулого року озиму пшеницю. Сіємо сорти сої Кордоба, Ліссабон, і цього року посіяли 6 сортів на демо. Загалом – 175 га. Сьогодні, як завжди, цікаво приїхати у господарство «Лампка Агро», до Зігмунда, поспілкуватися щодо вирощування сої. Це, як кажуть: вік живеш – вік учись! Цікаво послухати про сорти, про ширину міжряддя, технологію вирощування. Ми вже почали експериментувати з шириною міжряддя посіву сої, також з різними системами захисту. Обов’язково застосовуємо той досвід, який здобуваємо на Днях поля, завжди для себе бачимо щось нове, розказуємо своїм сусідам».

Інденко Юрій Павлович, головний агроном ТзОВ «Галичина-Захід», Стрийського р-ну, Львівської обл.:

«Наше господарство також вирощує сою, маємо сорти компанії ЗААТБАУ – Кордоба і Мерлін. Загальна площа – 1000 га. А сьогодні тут зібралось дуже приємне товариство. У Зігмунда є чому навчитись, дуже чисті поля. Особливо сподобались сорти сої Кордоба і Падуа».

Лампка Зігмунд Густав, директор ТОВ «Лампка Агро», Красилівський р-н, Хмельницька обл.:

«Мій особистий досвід співпраці, вирощування насіння компанії ЗААТБАУ – дуже позитивний. Загалом в обробітку маємо 8000 га, в т.ч. соя займає 3000-3500 га. Працюємо з багатьма культурами, такими як озима і яра пшениця, горох та соя. На сою звертаємо найбільшу увагу, у мене є багаторічний досвід вирощування сортів селекції ЗААТБАУ. Я ними користуюся, знаю їх специфіку, переваги, і це допомагає нам створювати відносини стабільного і довгострокового партнерства й на майбутнє».

Компанія ЗААТБАУ намагається бути близькою та доступною до сільгоспвиробника в Україні, тому сюди перенесли репродукційне насінництво з Австрії. В Україні працює виключно з перевіреними господарствами, які займаються насінництвом сої, вміють її вирощувати. Кожен виробник, який планує придбати сорти ЗААТБАУ, може приїхати до будь-якого господарства-партнера компанії, що займається насінництвом сої, розмножує той чи інший сорт. Може спостерігати поле протягом вегетації, як росте той чи інший сорт, як він себе поводить і бачити якість насіння, навіть вибрати собі насіння з конкретного поля. На даний час два господарства займаються насінництвом сої у співпраці з компанією ЗААТБАУ: корпорація «Сварог Вест груп» і ТОВ «Лампка Агро». В цих господарствах розміщено 90% насінницьких посівів сої. Цього року розпочали роботу й з підприємством ТОВ «АгроРось», що у Черкаській обл., Корсунь-Шевченківському р-ні, поки невеликий пілотний проект, працюють з одним сортом. Все-таки, насінницькі посіви сої ЗААТБАУ старається розміщати у Західній Україні, тому, що тут менше погодних ризиків і насіння кращої якості. Компанія має окремий виробничий відділ, агрономів, які весь час знаходяться у господарствах-партнерах, повністю супроводжують процес вирощування насіння, присутні і контролюють всі технологічні операції. Тобто, компанія ЗААТБАУ повністю контролює весь процес з єдиною метою – на виході отримати максимальну якість насіння.

Віталій Грищенко, директор із маркетингу та розвитку ТОВ «ЗААТБАУ Україна» розповідає:

«В Європі є досить велика потреба в зерні сої вільної від ГМО. Щорічний дефіцит не ГМО сої становить 1-1,5 млн. т. Саме цю нішу в Європі може заповнити Україна. Сорти сої

ЗААТБАУ створені шляхом традиційної селекції, вони не містять ГМО. Цього року стартує пілотний проект європейської асоціації «Дунайська соя». Паралельно з ними і ми починаємо робити перші кроки у цьому проекті в Україні. Разом із деякими зернотрейдерами здійснюємо постачання не ГМО сої в Європу. Ця культура в Україні є і буде досить цікавою і перспективною. Адже, щоб виробити 1-1,5 млн. т сої, на яких є попит, потрібна не одна тисяча гектарів.

Як працює цей проект? ЗААТБАУ вже давно є членом асоціації «Дунайська соя», і з цього сезону асоціація активно почала працювати на українському ринку. Наше завдання – допомогти, посприяти тому, щоби був продуманий, налагоджений ланцюжок від сільгоспвиробника до кінцевого споживача в Європі, щоби соя, вільна від ГМО, вирощена в Україні могла надходити в ЄС. Наша роль – забезпечити господарства насінням, яке вільне від ГМО і дає гарний урожай високої якості, той урожай, який очікує Європа. Далі ми сприятимемо сертифікації врожаю, вирощеного з наших сортів. Сертифікація відбуватиметься згідно з стандартами асоціації «Дунайська соя», для того, щоби цей товар можна було дорожче, ніж в Україні, продати в Європу через одного із зернотрейдерів. Така схема роботи. Проектом керуватиме асоціація «Дунайська соя», а здійснювати всю роботу буде один із трейдерів. Компанія ЗААТБАУ забезпечуватиме українського сільгоспвиробника відповідним насінням – тим продуктом, за допомогою якого господарство може заробити більше».