Національний День Свиноферми, 30 липня 2015 р., Київська обл. (DYKUN, Асоціація свинарів України)

340

Цьогоріч Національний День Свиноферми відбувся 30 липня у Київській області на базі готельного комплексу «Джинтама-Бриз» на березі Київського моря у селі Глібівка. Відомо, що свинарство – друга за значенням галузь тваринництва в Україні. Тому, її важко недооцінити. Попри сподіваний успіх виробництва є звичайно, чимало проблем.

Організацію заходу взяли на себе Асоціація Свинарів України (АСУ) та компанія «Дикун». Прибуло багато гостей, цьому посприяв не лише погожий день, але й вельми важливі питання для обговорення, а також дуже прикра подія – спалах АЧС (африканська чума свиней) на свинофермах.

Ведучою заходу була Оксана Юрченко – віце-президент АСУ. Вітальне слово вона надала президенту АСУ Артурові Лозі:

«Шановні друзі, хотілося б привітати Вас з цією подією, зі святом, яке уже традиційно у нас відбувається. І варто би починати на мажорній ноті, але є подія, яка внесла свої корективи і є доволі великою ложкою дьогтю. Страшний випадок, який відбувся зовсім недавно – спалах АЧС на одному з найбільших підприємств, це «Агрокомбінат «Калита» у Київській області. Тому у нас буде окремо присвячена тема цій проблемі».

Артур Лоза розповів про загальні проблеми, які супроводжують бізнес свинарства в сучасних умовах надважкої економічної ситуації у нашій державі. Проте, його доповідь несла оптимістичний настрій, як і належиться президенту Асоціації.

У вітальній частині заходу мали слово Андрій Дикун, представник від Всеукраїнської аграрної ради, Юрій Розанов, директор ТзОВ «Екогенетикс» та Лана Вівант, директор ТзОВ «Хог Слат Україна». До речі, пані Лана поділилася американським досвідом, і всі учасники свята мали можливість віртуально подорожувати її підприємством.

Про економічні питання, сучасний стан оподаткування аграріїв доповів Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради. Він коротко, змістовно торкнувся аспектів щодо змін до Закону України «Про побічні продукти».

Далі на нас чекав відео-тур господарством «Екогенетикс» (Україна). Його провів Олександр Осецький, головний ветеринарний лікар підприємства. Детальна захоплююча подорож підприємством гідно замінила реальні відвідини і залишила приємні враження.

Щодо технологій енергозбереження виступив Руслан Писаренко, директор ТзОВ «Камчатка» (Україна), а щодо питань менеджменту гною, сучасних новітніх методик внесення гною, про переваги та ефективність технологій доповів Сергій Бобик, незалежний консультант.

Також було розглянуто проблему, яка як було сказано раніше, внесла свої корективи у зустріч. Йдеться про АЧС. Виступи експертів з цієї проблеми були дещо емоційними і це цілком зрозуміло, адже АЧС загрожує не тільки свинарським фермам, але сільському господарству у цілому, бо цей бізнес не існує ізольовано і тісно співпрацює практично з усіма галузями та ланками сільського господарства.

Для довідки: Уперше на території України АЧС була зафіксована в 2012 році. Було зареєстровано 30 випадків АЧС (14 – домашні свині, 16 – дикі кабани) в Запорізькій, Луганській, Чернігівській, Сумській, Київській, Житомирській і Рівненській областях.

Черговий виток – 2014 рік. На початку року було зафіксовано кілька випадків у Луганській області, поблизу кордону з Росією. Восени 2014 року, згідно даних Держветслужби, 11 випадків захворювання було виявлено у Чернігівській області. А в 2015 році уже в чотирьох регіонах України було зафіксовано спалах смертоносного вірусу (Рівненська, Київська, Чернігівська, Житомирська області).

Біда поширюється надзвичайно швидко і, як наголосив Олександр Вержиховський, в. о. голови Держветфітослужби України «гіркий досвід «Калити» має стати показовим для інших свиноферм України».

Експерт із ветеринарних питань, Мар’ян Троцький розповів про належні заходи роботи підприємств у стані карантину, про чітке скрупульозне дотримання засобів гігієни та захисту, «це зрештою, справа совісті кожного працівника».

До розгляду наболілого питання долучилися також Олег Самусь, координатор стратегії розвитку АПК 2020 та Микола Кваша, начальник департаменту тваринництва. Які ж запобіжні заходи, де черпати інформацію про зловіщий вірус? Про це детально і доступно розповів Володимир Поліщук, експерт ФАО, к.в.н., доцент кафедри епізоотології та організації ветеринарної справи ФВМ НУБіП України. Він познайомив присутніх з онлайн ресурсом, де можна теоретично ознайомитися з АЧС та застосувати знання на практиці.

Коментар, щодо Національного Дня Свиноферми від Олени Василевич, регіонального менеджера з продажу компанії «Breeders of Denmark» (Данія), яка займається постачанням племінних свиней:

«Вважаю, такі заходи справді потрібно проводити, адже саме тут є можливість ознайомитися з реальним практичним досвідом колег, відверто обговорити з якими труднощами можна стикнутися у роботі; визначити загальні тенденції та перспективи галузі. Це чудова можливість підтримувати комунікацію.

Особливо хотілося б відзначити те, що у такий складний і відповідальний для свинарства час (спалах АЧС на промисловому рівні), до обговорення проблеми приєдналися представники нинішньої влади та, на добровільних засадах, попередньої влади, щоб об’єднати свій досвід, зусилля і знайти шляхи вирішення проблеми, максимально знизити ризики поширення хвороби. Все було організовано на вищому рівні».

Любов Смереканич