Батьківщина – Німеччина і Україна – рідна земля

345

Із Зігмундом Лампкою ми познайомились на теренах Хмельниччини у його господарстві, що у с. Великі Зозулинці, Красилівського району. Він власник і директор ТОВ «Лампка Агро». Народився у Німеччині, там його етнічне і родинне коріння. Вік – 45 років. Майже 11 з них присвятив Україні, до якої не раз навідувався у справах, вивчав з преси та інтернету. Шукав місце де б кинути професійний якір, застосувати знання та практичні навички. Знайомий переконав, що на Поділлі, на Хмельниччині, буде найкраще. Зігмунд прислухався до поради і ось він тут. Разом із сім’єю. І каже, що не шкодує, що зробив відповідальний крок у житті – так розпорядилася доля.

«Україна – молода країна, аграрна країна з великою перспективою, – каже Зігмунд Густав. – Тут можна розпочати добру справу і реалізувати її сповна. Хоч є і свої умови та закони. І просто необхідно підлаштуватися до них, маючи поруч надійну команду. Іншими словами, надійний людський фактор, що має нині суттєвий вплив на процеси, що відбуваються в усіх сферах нашого виробництва. І на кінцевий результат, до якого ми спільно прагнемо».

В обробітку агропідприємства – 8000 га землі і 80 працівників. Структура посівних площ дещо й традиційна, як у більшості діючих господарств, а водночас і своя, інноваційна, вигідна з економічної точки зору.

Зігмунд Лампка: «Правильна і збалансована сівозміна є першим кроком до успіху. Головну увагу надаємо озимим – ріпаку, пшениці, а також кукурудзі, сої, цукровому буряку. Цього року виділили площі під горох, гарбуз олійний і мак. Маємо збалансованість культур і водночас ефективність використання с/г техніки на жнивах. Зараз завершуємо збирання ріпаку і пшениці, а через кілька днів переходимо на мак. Робота техніки у полі й на току не припиняється».

Нині тут середня урожайність озимої пшениці на круг – 80 ц/га, хоч є окремі площі, які у цьому році дали по 120 ц/га.

«Ми маємо вплив на багато факторів, на те, що робимо і що є залежне від нас, окрім погоди, – ділиться пан Зігмунд. – Тому стараємось вчасно, високими темпами і без втрат, виконати весь комплекс запланованих у полі робіт. Урожай можна планувати на 70­80%, якщо все виконувати правильно і в оптимальні терміни. Я бачу цей урожай, задоволений і вірю у краще наше майбутнє».

Спілкуємось із Зігмундом Густавом на подвір’ї господарства, де тисячі тонн добірного зерна, працівники току встигають дати йому лад за сонячної погоди. Задіяна уся наявна техніка та зерноочисне обладнання. А поруч стоїть сучасна потужня ґрунтообробна техніка та посівні комплекси провідних світових брендів. Закінчуються одні жнива – починаються наступні. Нестихаючий ритм хліборобської праці. У Великих Зозулинцях і жнива, і нове будівництвом під одним небом.

Зігмунд Лампка: «Процеси тривають концептуально. Не зважаючи на зайнятість на жнивах, будівництво ні на хвилину не зупиняємо. Маємо будівельну бригаду, яка якісно робить лише свою професійну справу і не залучається на інші роботи у будь­яку пору року. Зводимо новий адмінбудинок, а поруч – лінію для миття та сушіння гарбуза олійного, продукту натурального і дуже цікавого».

Щодо оплати праці трудівників господарства – то вона у ТОВ «Лампка Агро» є погодинною. Кожен трудівник сам записує у відповідний журнал, що конкретно зробив і за скільки часу. Пан Зігмунд каже, що довіряє своїм людям і жодного разу не образив їх матеріально. Навпаки, прагне врахувати й питання, пов’язані з інфляцією в Україні. Директор підіймає зарплату до такого рівня, щоб його працівники могли гідно жити.

Випала добра нагода поговорити з директором агропідприємства як і яким чином він забезпечує високу та стабільну врожайність усіх с/г культур протягом тривалого часу. Нині на аграрному ринку діють декілька десятків міжнародних компаній, які активно, одна перед одною, пропонують і насіння, і цілу системну лінійку препаратів для його захисту від шкідників, хвороб та бур’янів.  Без них, в сучасному агровиробництві, мрія про стабільне виробництво так і залишиться не реалізованою. Пан Зігмунд не приховує свого задоволення від співпраці з колективом компанії «Сингента».

«Ці симпатії об’єктивні та закономірні, – ділиться з нами Зігмунд. – Тому що відома компанія надає велику увагу потребам сільгоспвиробників щодо забезпечення якості власного насіння та препаратів. І чітко відстежує й дотримується двох головних факторів, що цікавлять нас, виробників. Це – здорова рослина і врожайність. Тому ми підбираємо, власне, таку продукцію, яка нас цілком влаштовує».

Зігмунд Лампка: «Ми працюємо за різними фінансовими програмами. Тобто є дуже хороші пропозиції не лише на придбання продукції «Сингента», але і для  реалізації нашої сільськогосподарської продукції за програмою «Форвард Плюс», якою я особисто користуюся, щодо кукурудзи. Якщо ми маємо відповідні контракти за певний час перед збиранням – це автоматично полегшує розрахунки. Адже, звичайно, досить ризиковано продавати все у час жнив, тому, що ціни різко падають, а потім можуть так само різко зрости. А за програмою я отримую «мінімальну ціну», котра не знизиться навіть якщо ціни впадуть – це дає впевненість в отриманні прибутку від врожаю. Якщо ціна на вирощене зерно зросте, ми отримуємо більшу ціну. Отже, я у виграші в будь­якому випадку. Вважаю, що це надійне партнерство. І ця схема буде далі розвиватися не лише в нашому господарстві, але й по всій Україні. Це той новий шлях, який ми повинні продовжити, і добре, що є така можливість. Така співпраця влаштовує і мене, як сільгоспвиробника, і компанію «Сингента». Якщо у двох партнерів є задоволення від співпраці, то немає нічого кращого! Ми постійно контактуємо, обмінюємось досвідом на різноманітних презентаціях».

Нині сільгоспвиробники особливу увагу звертають на обробку насіння. Під час посіву у ранні строки є дуже висока ймовірність пліснявіння насіння, ураження його фузаріозом та шкідниками. Тому дуже важливо застосовувати комплексні протруйники здатні контролювати, як збудників хвороб так і шкідників. І коли мова зайшла про назви препаратів протруйників, Зігмунд Лампка майже на одному подиху назвав ті, які системно використовує у своїй практичній діяльності вже не один рік. Максим® Форте, Селест® Макс, Максим® Стар на зернові, Максим® XL на сої, і Форс® Зеа на кукурудзі відзначивши їх високу ефективність.

Інтенсифікація сільськогосподарського виробництва вимагає захисту культури від шкідливих організмів з моменту висівання. Протруєння насіння для забезпечення оптимальної густоти стояння рослин є одним з найважливіших заходів у системі захисту всіх без винятку культур, що відповідає основному принципу – максимальний ефект за мінімального негативного впливу на компоненти біоценозу. Обробка насіння – це обов’язковий прийом у технології вирощування, що дає можливість захистити на ранніх етапах органогенезу молоді паростки зернових від насіннєвої, ґрунтової, а в окремих випадках і аерогенної інфекції. Сучасні умови господарювання потребують застосування разом із фунгіцидним протруйником ще й інсектицидного, що дозволяє суттєво зменшити втрати від комплексу ґрунтових шкідників і шкідників сходів. А також запобігти розвитку вторинної інфекції на пошкоджених рослинах. Таким протруйником являється Селест® Макс.

Просто унікальні знання з агрономії та здатність пам’ятати багато термінів та назв продемонстрував директор ТОВ «Лампка Агро». З таким людьми легко спілкуєшся і отримуєш велике задоволення від цього. Має уже поруч чимало класних фахівців, консультантів і спеціалістів, а сам не цурається постійно вчитись, опановувати нові знання. Якщо керівник господарства знає як зберегти і примножити врожай – будуть знати і його спеціалісти. Необхідна обробка насіння здійснюється у господарстві лише кваліфікованим персоналом на спеціальному сучасному обладнанні, оскільки саме в заводських умовах можливе дотримання основних вимог, які висуваються до якісного протруювання пшениці, ячменю, кукурудзи.

Запитали ми у Зігмунда Лампки про те, як він бачить завтрашній день для таких господарів як сам.

«Нам потрібно всім стабільності, – каже Зігмунд. – Тоді ми зможемо планувати свою діяльність. Не на півроку, і не на рік, а на 2 чи 5 років наперед. Бо у нас є банківська сфера, з якою ми співпрацюємо і яка також планує кредитування. У нас є довгострокова оренда і ми маємо знати, що нас чекатиме у податковій сфері і що нічого не буде мінятися. Україна має дуже великий потенціал стати ключовою аграрною країною у світі».

За час перебування в Україні Зігмунд Лампка досконало вивчив українську мову, вільно нею послуговується і на роботі, і в побуті. Майже без характерного для іноземця акценту.

Зігмунд Лампка: «Я такий самий, як і українці, які живуть в Німеччині і які так само вільно, без акценту говорять німецькою. Знаю багато і датчан, і французів, які добре говорять українською. Є багато гарних прикладів. З іншого боку – не можу зрозуміти, як жити і працювати в Україні, але не говорити українською».

Можливо завдяки тому, що наш новий знайомий почав свою добру місію з вивчення державної мови, історії, традицій та культури народу, який його щиро прийняв у свою родину, йому й працюється на Хмельниччині легко, з настроєм і великим задоволенням. Тож нехай і далі щастить пану Зігмунду у його відповідальній праці на українській землі!

Анатолій Очкол ас