День поля “Вирощування кукурудзи 2015 – Разом до успіху!”: Заатбау, R.A.G.T., Піонер, Євраліс, Монсанто, Aspria Seeds, Самміт-Агро Юкрейн, Тімак. Львівська обл., Кам’янка-Бузький р-н, с.Товмач, ФГ “ЛІМ”, 16 вересня 2015 р.

383

16 вересня 2015 року на Львівщині, на базі ФГ «ЛІМ», у с. Товмач Кам’янка-Бузького району, відбувся День поля на тему: «Вирощування кукурудзи – разом до успіху!». Керівник господарства, Лесишак Михайло Іванович, – людина, яка не один рік допомагає насіннєвим компаніям і дистриб’юторам закладати досліди, і ці досліди мають досить гарні результати: на кукурудзі, соняшнику, озимому ріпаку та інших культурах.

Лесишак Михайло Іванович, керівник ФГ «ЛІМ»:

«Площа земель господарства – 800 га, працюємо з 2000 року. Розподілено приблизно: 400 га – зернові, по 190 га – кукурудза і ріпак, є трішки гречки і овочі – буряк, морква, цибуля. Все збираємо механізовано. Побудували сховище на 1000 т, старі тваринницькі приміщення переобладнали на склад зернових. Стараємось працювати так, щоб не відставати від інших, дотримуємось технології та отримуємо добрі врожаї».

У господарстві ФГ «ЛІМ» були закладені дослідні ділянки 6 провідних насіннєвих компаній світу: ЗААТБАУ, RAGT Semences, Піонер, Євраліс, Монсанто та Aspria Seeds. На площі близько 32 га – 54 гібриди кукурудзи. Всі вони справді варті уваги, є на що подивитись, є з чого обирати для себе на наступний рік. Зупинимось детальніше на деяких із них.

Австрійська компанія ЗААТБАУ займається селекцією, розмноженням насіння та його продажем уже більше 60 років. Її основна діяльність полягає у виведенні гібридів кукурудзи, сортів озимої та ярої пшениці, озимого та ярого ячменю, озимого і ярого ріпаку, сої, соняшнику та багатьох інших культур. На демо-полі у ФГ «ЛІМ» представлено 10 гібридів кукурудзи з ФАО від 220 до 320. Про їх господарські характеристики, стійкість до хвороб і стресових чинників, та основні фактори отримання високих врожаїв кукурудзи розповів Ярослав Балицький, представник ТОВ «Заатбау Україна» у Західному регіоні.

Едуардо (ФАО 220) – середньоранній гібрид універсального використання. Високий потенціал врожайності на зерно та силос – 130 ц/га. Тип зерна – крементисто-зубовидне. Гарно розвинутий качан, висока якість силосної маси. Холодостійкий, з потужним стартовим ростом, доброю посухостійкістю.

Десперадо (ФАО 230) – середньоранній холодостійкий гібрид, має добру посухостійкість. Високий потенціал врожайності на зерно (140 ц/га). Тип зерна – кременисто-зубовидне. Потужний стартовий ріст навесні.

Окато (ФАО 240) – середньоранній гібрид зернового використання. Кременисто-зубовидний тип зерна. Високорослий, висота рослин – 270-290 см. Великий та стабільний потенціал врожайності (140 ц/га). Гарна посухо- та стресостійкість.

Кладіо (ФАО 250) – середньоранній універсальний холодостійкий гібрид на зерно і на силос. Тип зерна – кременисто-зубовидне. Має високий потенціал врожайності – 140 ц/га. Високі початкові темпи росту навесні, добра посухостійкість.

Данубіо (ФАО 260) – середньоранній потужний, гарно збалансований гібрид інтенсивного типу. Це гібрид універсального використання (на зерно і силос) та має дуже високий потенціал врожайності на зерно – 160 ц/га. Високий вміст крохмалю у зерні. Тип зерна – кременисто-зубовидне. Рослина високоросла – 270-290 см, має гарну стресостійкість.

Грімальді (ФАО 260) – середньоранній стабільний, пластичний гібрид на зерно та силос. Холодостійкий, посухостійкий, із високими темпами початкового росту та раннім цвітінням. Високий

потенціал врожайності зерна та силосу (150 ц/га). Кременисто-зубовидний тип зерна. Має високий вміст жиру в зерні та гарну вологовіддачу.

СЛ Багато (ФАО 270) – середньоранній гібрид кукурудзи на зерно. Потенціал врожайності – до 150 ц/га, для отримання максимального результату потребує високого агрофону. Це гібрид інтенсивного типу з відмінною вологовіддачею. Тип зерна – зубовидне.

Вінсенто (ФАО 290) – гібрид кукурудзи, призначений для використання на зерно і силос. Тип зерна – зубовидне. Має гарний потенціал врожайності зерна з відмінною вологовіддачею.

Гінко (ФАО 320) – середньостиглий, універсальний гібрид на зерно та силос. Гібрид високорослий – 270-290 см, з високим кріпленням качана. Хороший потенціал врожайності – 150 ц/га, відмінна вологовіддача. Тип зерна – зубовидне.

Маттео (ФАО 320) – середньостиглий, потужний гібрид інтенсивного типу. Високий потенціал врожайності на зерно і силос – 160 ц/га. Тип зерна – зубовидне. Гібрид високорослий (до 290 см), та має добру стійкість до вилягання і ламкості стебла. Високе кріплення качана.

Усі гібриди кукурудзи ЗААТБАУ мають високий потенціал врожайності, хорошу стійкість до основних хвороб та вилягання.

Свої гібриди сільгоспвиробникам презентувала також французька компанія RAGT Semences – селекціонер, виробник та постачальник високоякісного насіння. У компанії RAGT Semences зареєстровано більше 40 гібридів кукурудзи, починаючи з ФАО 180 – до ФАО 420. Це гібриди, які забезпечують можливість вирощування у всіх зонах посіву даної культури, від Півночі – до Півдня. Це гібриди і холодостійкі, і посухостійкі, і гібриди, які вирізняються високою врожайністю та стабільністю врожаю. Для даної зони, на демо-полі ФГ «ЛІМ» сільгоспвиробникам було запропоновано кукурудзу з ФАО від 180 до 320. Це лінійка МПП Фірма «Ерідон» і ТОВ «Агрозахист Донбас», які є ексклюзивними дистриб’юторами компанії «РАЖТ Семенс-Україна».

Микола Хмарський, канд. с. г. наук, керівник з розвитку бренду та продукції RAGT Semences в Україні:

«Гібриди RAGT Semences вирізняються врожайністю і стабільністю, а завдяки їх різноманіттю за термінами посіву, реалізація потенціалу врожайності є досить високою. Хотілось би, щоби аграрії звернули увагу на гібриди для оптимально ранніх термінів посіву – це Сфінккс, Аякс, Сакксофон. Одразу після ранніх термінів посіву рекомендуємо гібрид Хендріккс. Макксалія, Акксентус, Полюккс та Фізіккс – це гібриди для оптимальних термінів посіву.

Для Львівщини ранні гібриди рекомендую тому, що вони дозрівають своєчасно. Тут зона, яка відрізняється дефіцитом суми ефективних температур. Щоби підвищити стабільність, потрібно сіяти гібриди від ФАО 180 до ФАО 290 (Сфінккс, Аякс, Телекс, Шавоккс). Тобто, у структурі посівів 25% від загальної кількості – треба сіяти гібриди з ФАО 180-200, 50% – гібриди Хендріккс, Акксентус, Макксалія, Мікксі, і 10-15% – більш пізні гібриди з ФАО 290-300. Це підвищить не тільки врожайність, а й стабільність урожаю на полях».

Лесишак Михайло Іванович, керівник ФГ «ЛІМ»:

«Перший продукт компанії RAGT Semences, який я використовував – це були гібриди кукурудзи Сфінккс і Макксалія. Їх сіяв 2 роки поспіль. Досить задоволений. Середня врожайність була 100-120 ц/га. Цікаві продукти, і надалі планую з ними працювати».

Гібриди насіння є тим фундаментом, на якому базується врожайність. Але, який би не був міцний фундамент, важлива технологія вирощування культури, терміни посіву, фаза внесення гербіцидів. На демонстраційних ділянках учасникам Дня поля були презентовані препарати для польових культур, зокрема для кукурудзи.

ТОВ «САММІТ-АГРО ЮКРЕЙН»:

«Наша компанія представляє не тільки препарати для саду, винограду, а й близько 30% – це хороші, надійні препарати для польових культур. Препарати для кукурудзи, які офіційно зареєстровані в Україні:

Астрел Плюс® СЕ – ґрунтовий гербіцид. Завдяки поєднанню 2 діючих речовин (ацетохлору і тербутилазину) має широкий спектр дії на однорічні злакові та дводольні бур’яни. Застосовується у ранній післясходовий період до появи 3 листків на кукурудзі, але не більше 2 листків у бур’янів. Якщо поля чисті і немає проблем із багаторічними бур’янами, такими як пирій, берізка, – цей препарат буде ефективний, надійний, достатньо внести його 1 раз і до кінця вегетації можна забути про бур’яни.

Самсон® Екстра 60D, МД – післясходовий гербіцид для захисту кукурудзи. Перевага препарату над його конкурентами: концентрація – 60 г/л. Самсон® Екстра у вигляді масляної дисперсії, містить додаткові ад’юванти, завдяки яким краще накриває площу бур’янів, краще розтікається і має пришвидшену дію. Це на 30% швидша дія на бур’яни, у порівнянні з конкурентними продуктами. Фаза застосування – від 3 до 10 листків. Температурний режим: від +15 до 25°С, діюча речовина – нікосульфурон – стійка, може витримувати й до 30°С. Препарат контролює однорічні та багаторічні злакові бур’яни, а також більшість однорічних широколистих бур’янів.

Новий продукт – ад’ювант Роубек, КЕ, виробництва Великобританії. Аналогів в Україні йому немає, унікальний тим, що спеціально розроблений для ґрунтових гербіцидів. Основне завдання препарату, по-перше: покращує рівномірність покриття площі ґрунтової поверхні, що обробляється; по-друге: закріплює діючу речовину гербіциду у поверхневому шарі ґрунту до 5 см. Він підвищує ґрунтовий захисний екран і не дає змоги, наприклад, опадам промити діючу речовину у нижні шари ґрунту, де може відбутися фітотоксичний вплив на культури. Тобто він кріпить ґрунтовий захисний екран у верхньому шарі, де є найбільше насіння бур’янів і де повинна найкраще проявлятися дія ґрунтового гербіциду. Підвищує ефективність діючої речовини гербіциду. Роубек можна змішувати з різними ґрунтовими гербіцидами. Важливий нюанс: не можна застосовувати після сходів культури».

Компанія Timac AGRO на ринку мінеральних добрив в Україні працює понад 2 роки, у світі – з 1959 року. Олександр Каменєв, продукт-менеджер ТОВ «Тімак АГРО Україна» розповів про компанію і продукти, представлені в Україні:

«Timac AGRO – це частина міжнародної групи компаній Roullier Group (Рул’є, Франція): представництва у 47 країнах світу, понад 6500 співробітників, 400 науковців та 6 власних лабораторій, 79 виробничих комплексів. У нас досить широкий спектр продуктів: комплексні гранульовані добрива та рідкі добрива з ефектом біостимуляції. Також ми пропонуємо інноваційний продукт, новий підхід у мінеральному живленні – мікрогранульоване добриво (Фізіостарт). Це добриво вноситься безпосередньо у насіннєве ложе з тим комплексним добривом, яке зазвичай використовує сільгоспвиробник. Дає стартове живлення культурі, забезпечує сталий розвиток кореневої системи. В одній гранулі комплексних добрив Timac AGRO одразу присутні як макроелементи (азот, фосфор і калій), так і сірка, магній і кальцій, а також мікроелементи (цинк, бор). Тобто ми повністю закриваємо питання живлення рослини. Крім цього, Timac AGRO єдина компанія у світі, яка поєднала у складі своїх продуктів не тільки мінеральні, а й органічні сполуки. Це запатентована сполука, яка отримується з морських водоростей і впливає на розвиток кореневої системи як біостимулятор, допомагає рослині засвоювати з ґрунту необхідні елементи. Рослина стабільно динамічно розвивається. Крім цього, кожна гранула оброблена карбонатом кальцію морського походження, який захищає всі елементи в гранулі. Timac AGRO гарантує, що весь фосфор, азот та інші елементи, які є в гранулі, будуть засвоєні рослиною. Біостимулятор, який є в добривах, безпосередньо впливає на розвиток кореневих волосків. Адже більшість елементів із ґрунту доступні рослині на дуже малій відстані (як наприклад, фосфор – 1 мм, кальцій і магній – 5 мм, і калій – 7 мм). І від того, наскільки розвинута коренева система залежить засвоєння рослиною цих елементів.

Також у портфоліо компанії Timac AGRO є унікальний продукт – це азотно-сірчані добрива Сульфамо. Їх переваги: мають у своєму складі сірку, яка активізує процес засвоєння азоту рослиною; містять кальцій, магній і карбонат кальцію. Не містять нітратної форми азоту, абсолютно не окислюють ґрунт. Завдяки карбонату кальцію, яким оброблена кожна гранула, весь азот, сірка, кальцій і магній повністю засвоюється рослиною. У добривах Сульфамо також використовується органічний комплекс з морських водоростей, який стимулює засвоєння азоту не тільки з добрив, але й того азоту, який рослина поглинає з ґрунту і перетворює його в білок.

Компанія Timac AGRO має й ряд рідких продуктів – це, зокрема, стартовий біостимулятор Фертіактил Стартер. Препарат максимально розвиває кореневу систему, не впливає на вегетативний ріст рослини (80% дії – на кореневу систему і лише 20% – на листя). Дуже добре працює на озимих і ярих культурах.

Також маємо рідкі добрива Фертілідер Вітал і Фертілідер Голд. Фертілідер Вітал у більшості застосовується на озимій пшениці, можна застосовувати на кукурудзі. Вноситься по вегетації у стресові періоди, забезпечує сталий розвиток.

Фертілідер Голд більше позиціонуємо для сої, соняшнику, він впливає на зниження стресу, активізує процеси фотосинтезу, щоби у рослині максимально гарно пройшов процес цвітіння і дозрівання зерна.

Для кожного господарства Timac AGRO розробляє окрему систему живлення, різну технологію, залежно від стану ґрунту. Спеціалісти мають всі необхідні знання, щоби надати оптимальне рішення стосовно добрив».