Добре роби – добре й буде

349

Мої мандрування, що не припиняються і стають все більш цікавими, між людьми, подіями та різноманітними втіленнями аграрної галузі цього разу привели мене на Волинь у Володимир-Волинський район, с. Зимне, на підприємство «Руслан-Агро». Тут сталась у мене бесіда з керівником цього не великого, але ефективно організованого господарства Русланом Кротачем, який належить до числа тих людей, що прийшли у сільське господарство не за сімейною традицією, не за фахом, а за натхненням, але твердо, впевнено та зі знанням справи, яке було здобуто за принципом «з миру по нитці – голому сорочка».

– Пане Руслане, розкажіть будь ласка, як і коли “народилося” Ваше підприємство, які пріоритети діяльності?

Засноване ТОВ «Руслан-Агро» було у січні поточного року, а базою для нього стало наше фермерське господарство з такою самою назвою, з тими ж ресурсами та колективом. Засновники – я і мій двоюрідний брат. Земельний банк тепер у нас більше майже в 10 разів: було 62 га, зараз 500 га, наступного року плануємо мати вже 800 га. Підкорюємо землі, які більше 20 років ніхто не чіпав: викорчовуємо дерева, невпинно окультурюємо ґрунт, який, треба зауважити, тут досить важкий: багато глини, горбиста місцевість. Працюємо за традиційним методом, землю ораємо, вносимо повний комплекс препаратів від шкідників, хвороб і бур’янів. Вирощуємо пшеницю, буряк та ріпак, цьогоріч вперше посіяли пізні сорти сої, наприкінці вересня – на початку жовтня збиратимемо. Є невеличкі площі з цибулею. Дякувати Богу, працюємо, маємо прибутки, розвиваємося, є і можливості зростати, а це найголовніше. Виходимо на рентабельність, вчасно виплачуємо заробітну плату та розраховуємось з людьми за паї.

– Досить молодою є Ваша аграрна діяльність, великі досягнення ще попереду. Що привело Вас у сільське господарство?

– Взагалі-то я за фахом інженер, закінчив «Львівську політехніку», вчився на спеціальності «транспортні технології». У транспортній сфері спочатку й працював, але одного разу поїхав у Польщу, де довелося подивитися, як господарюють, набратися корисного досвіду. Я надихнувся тоді, з’явився намір і самому стати господарем. І поступово я до цього прийшов. На цих землях, де ми зараз перебуваємо, був колись колгосп, де я з 1994 року працював водієм, потім механізатором і комбайнером. Після цього моя трудова діяльність на тих самих посадах продовжилася на цукровому заводі (був дуже потужний у Володимир-Волинському районі, його вже давно закрили). А згодом почав і сам себе присвячувати в аграрії. І в футболісти (сміється – авт.).

– Граєте в футбол? У якій команді?

– У команді нашого району, вже не один рік. Спонсоруємо її за всіма потребами: від форми та спорядження до безпосередньої організації матчів – все тримається на нашому особистому ентузіазмі. Я у команді граю за нападника.

Пан Руслан дуже скромно відгукнувся про своє футбольне хобі, але в його кабінеті я не могла не побачити велику колекцію нагород команди та його особистих.

Людина активна, цілеспрямована, майстерна – всі ці якості цілком проявляються і в аграрній діяльності Руслана Кротача. Про це й продовжимо розмову.

– Не можу не запитати, наскільки жорстоко в цьому році посуха “відігралась” на полях «Руслан-Агро»?

– Досить жорстоко. Врожайність значно нижче, ніж ми очікували. Пшениця, наприклад, дала тільки 40 ц/га. Але тепер залишається сподіватися, що скоро підуть дощі, щоб не загинули 200 га озимого ріпаку, який ми нещодавно посіяли. Його сорт дуже якісний – від компанії Lembke, має бути стійким до стресу.

– А які ще сільськогосподарські культури вирощуєте?

– Коли ми тільки починали свою аграрну діяльність, сіяли вітчизняні миронівські сорти пшениці, і я можу сказати, що при максимальних зусиллях і найкращих технологічних ресурсах неможливо зібрати з цієї пшениці більше ніж 50 ц/га. Тепер ми сіємо провідні сорти німецької селекції, які дають за тих самих витрат 75-90 ц/га – уявіть, яка різниця! Наприклад, сорт Мулан – з нього, були випадки в Україні, взагалі 100 ц/га збирали, також Актер, Торілд.

– Чи не плануєте зайнятись тваринництвом?

– Бажання таке, звісно, є, але складно в наші часи щось планувати… Якщо б знайти хорошого інвестора, який допоміг би побудувати сучасний тваринницький комплекс за європейськими стандартами, завезти худобу з Голландії, яка має високу продуктивність – тоді так, я би зайнявся тваринництвом. Який сенс тримати українське стадо, де надій молока з корови 8-10 літрів? Тільки збитки мати. Але тваринницька галузь цікава та корисна не тільки сама по собі – на полі має бути органіка. Особливо її необхідність спостерігаємо на буряку: різниця врожайності колосальна – у 200 ц/га. Ми купляємо трохи органіки, але вносимо на дуже малі площі – вона дорога, вигідніше придбати добрива.

Які є плани подальшого розвитку господарства? Можливо, є ще потреба у придбанні нової техніки?

– Техніка у нас хороша – комбайн New Holland CX 8080 дуже добре служить, задоволені обприскувачем Lemken і якісним зручним телескопічним навантажувачем Weidemann – агрегатів у нас вистачає, гострої потреби поки що ні в чому немає. Хіба що купити б потужну сівалку… Маємо зараз Gaspardo, але хотілося б мати кращу. Наше підприємство дуже давно та плідно співпрацює з компанією «Агротерра», в якої ми купили більшість техніки. Вони пропонують дійсно якісні агрегати від провідних світових брендів та є лояльними у відношенні до своїх клієнтів – весь сервіс і потрібні запчастини отримуємо швидко.

Найближче невідкладне завдання – встановити вже куплений нами млин, щоб селяни мали змогу молоти собі муку.

Набуваємо нового досвіду, поглиблюємо знання в аграрній справі, задля покращення показників урожайності та якості нашої продукції.

Тепер, враховуючи контекст пов’язаності різних ланок сільського господарства між собою, хочу звернути окрему увагу на партнера ТОВ «Руслан-Агро», про якого згадав керівник Руслан Кротач – компанію «Агротерра», яка гарантує бездоганне якісне обслуговування, оперативне рішення всіх питань та цілодобову підтримку клієнтів. А конкретніше хочу зупинитися на новій моделі телескопічного навантажувача Weidemann Т5522, який вже було згадано у цій статті.

Взагалі-то компактні телескопічні навантажувачі компанії Weidemann – це унікальна комбінація висоти підйому, ширини та потужності. Ці повнопривідні машини володіють абсолютною стійкістю, а також прекрасним оснащенням для виконання різних робіт. Той, хто працює з телескопічним навантажувачем компанії Weidemann, буде просто не в силах від нього відмовитися, тим паче відчувши зручність компактної, але не тісної кабіни. В цьому, до речі, переконалася і я, коли, відвідуючи технічну базу «Агротерри», мені надали приємну можливість трохи проїхатись на цьому агрегаті та спробувати попрацювати з його функціями. Все комфортно та просто.

Нова модель має у порівнянні з попередніми ще більш зручний доступ для проведення технічного обслуговування та ідеальні показники для роботи у фермерському господарстві. Наведу деякі технічні характеристики:

– гідростатичний привід на всі колеса, напрям руху обирається за допомогою багатофункціонального важеля;

– гальмівна система на всі 4 колеса;

– радіатор охолодження оливи;

– VLS (система вертикального підйому);

– захисна кришка для водія зі склом з правого боку;

– лічильник мотогодин, індикація пального.

Василь Майструк, інженер-механік компанії «Агротерра»:

«Хочу зазначити, що якщо на господарстві є Weidemann Т5522, то 50% старої техніки одразу стає непотрібною. Цей навантажувач працює дуже швидко, завдяки маневреності й оптимізованим функціям у роботі двигуна, і вже за тиждень праці оператор добре відчуває цю машину. Він є дуже економічним у витраті пального. Має високу потужність – на всю висоту піднімає 2,2 тонн. Я вважаю, що Weidemann є взагалі одним із найкращих навантажувачів».

Тетяна Бєлінська