Соя – культура для професіоналів

454

2015 рік для всіх українських аграріїв асоціюється зі словом «посуха». Тяжкі умови неконтрольованої стихії нанесли значні збитки всім сільськогосподарським культурам, зокрема, сої, яка особливо потребує великої кількості вологи. Але, якщо зануритись у цю проблему глибше, виходить, що якість використаних ресурсів та грамотність роботи господарів все одно дають свої позитивні плоди, попри всі перешкоди. Це пілотаж вищого рівня, йому треба досконало вчитись. І, завдяки сучасним можливостям, є де. Так, ТОВ «Захід Агробізнес», офіційний дистриб’ютор насіння сої канадської компанії «Semences Prograin» та компанія Basf, німецький провідний виробник засобів захисту рослин, 3 вересня 2015 року організували на Рівненщині День поля. Для учасників із різних регіонів України були продемонстровані високопродуктивні сорти сої канадської селекції і детально розглянуті технології вирощування та обробки цієї культури.

Віктор Шкіндер, директор ТОВ «Захід Агробізнес» вичерпно прокоментував суть заходу: «Разом із компанією Basf, офіційним дистриб’ютором якої ми є, проводимо сьогодні День поля на демонстраційній арені агрокорпорації «Крупець», де висіяли 24 сорти сої канадської компанії «Semences Prograin», з якою ми вже декілька років плідно працюємо в Україні. Тут представлена лінійка всіх типів стиглості, окрім найпізнішої, бо в цьому регіоні така соя не встигає дозрівати. «Semences Prograin» представляє високопродуктивні не ГМО сорти, які мають дуже високий потенціал врожайності, і наше головне завдання як дистриб’ютора надати споживачеві можливість придбати справжнє насіння сої, не маючи жодного сумніву в його якості. Адже ми вирощуємо посівний матеріал під суворим контролем співробітників «Semences Prograin» та витримуємо високі стандарти на всіх етапах роботи – від посіву до фасування. Так, найближчим часом ми фасуватимемо насіння у біг-беги зі спеціальним захистом, який періодично технічно змінюватиметься – для запобігання фальсифікацій. Цього року ми висіяли 6 сортів (ЕЛІТИ) для продажу у найближчому сезоні 2016 року: Черемош (Venus), Хорол (Korus), Брюненсіс (Brunensis), Кубань (Naya), Терек (Toma), Либідь (Kolia) – всі вони посухостійкі, наразі добре тримаються, у той час як багато сої інших селекцій взагалі згоріло. Брюненсіс – сорт абсолютно новий, добре адаптований до всіх видів ґрунту, а на українських землях у 2015-му він вперше, і за його стиглістю видно високоврожайний потенціал».

Захід проходив на території агрокорпорації «Крупець», у с. Крупець Радивилівського району, яка відрізняється гнучкістю у використанні новітніх технологій, та охоче закладає експериментальні досліди на своїх землях.

Варфалюк Володимир Олександрович, директор АК «Крупець»:

«Вже 22 роки я є керівником агрокорпорації «Крупець», і за цей час багато що змінилось, наша корпорація пройшла всі етапи реформування – від державної птахофабрики до приватної власності. У нас закритий цикл агровиробництва, все обладнання – це втілення найкращих європейських сучасних технологій. Ми стабільно працюємо на ринку і дивимось в перспективу, саме тому «Крупець» вже давно тримає рівень високої якості своєї продукції. Декілька років ми вирощуємо сою канадських сортів «Semences Prograin» та співпрацюємо з Basf, застосовуючи їхні системи захисту рослин. Навчаємось, набуваємо досвіду в процесі співпраці зі спеціалістами цих потужних компаній, бо головне для нас – вчитись, експериментувати, досліджувати, а не сидіти і пишатись тим, чого ми вже досягли. На цьому заході мені приємно, що є можливість разом із названими мною компаніями представити свій продукт та створити сприятливий теоретично-практичний простір для всіх сьогоднішніх відвідувачів».

Всі учасники Дня поля опинились в епіцентрі інтенсивної програми від компаній Basf, «Захід Агробізнес» та «Prograin». Наймасштабніша частина заходу – огляд демонстраційних посівів сої канадської селекції, тож зупинимо увагу саме на ній. Петро Василюк, заступник директора «Prograin ukr, який представляв цю компанію, детально розповів про особливості всіх сортів, висіяних в полі. Більшість з них для ока досвідченого агронома явно прогнозували врожайність понад 2 т/га. Після огляду канадської сої та відповідей на питання зацікавлених аграріїв, Петро Василюк в бесіді зі мною висвітлив наукове підґрунтя високої ефективності та різноманіття сортів сільськогосподарських рослин.

«Генетика та селекція – це дуже цікаві та складні науки, які розвиваються пліч-о-пліч. У генетиці основами є спадковість та мінливість, і одне з головних її завдань у служінні сільському господарству – створити найкращий генетичний код, у тому числі й для того, щоб послабити навантаження хімічних препаратів та добрив. І в селекційному процесі родовід є дуже важливим для того, щоб дати правильний поштовх для розкриття нового потенціалу врожайності рослин. Принципово нове щось зараз внести вже складно, але можна поєднувати різні селекційні програми і таким чином отримувати нові властивості. Однак треба розуміти, що в природі є такий процес як генезис, який ми не можемо контролювати. Наприклад, компанія «Prograin» не випадково вирощує свою продукцію в Україні – вона вивчила місцевий клімат та ґрунти, і канадський матеріал добре відчув і проявив себе на наших теренах. Але його треба постійно оновлювати та покращувати, бо поступово відбувається виродження сорту, і він може втрачати сильні, корисні для нас властивості та набувати негативні, наприклад, надмірну чутливість до певної хвороби. Якісь сорти йдуть у минуле, якісь стають сортами майбутнього – це нормальний природній процес. І ще хочу зазначити один важливий аспект – юридичний, а саме патентування сортів, бо це інтелектуальна власність. Сорти у всіх країнах повинні називатись однаково і скрізь мати однакові стандарти – це запобігання фальсифікацій, і компанія «Prograin» це суворо контролює. І в цьому контексті хочу підкреслити, що ми задоволені співпрацею з компанією «Захід Агробізнес» і рекомендуємо аграріям звертатися до неї  по якісне канадське насіння сої першої репродукції».

Все більше вітчизняних аграрних підприємств віддають перевагу виробництву сої, скорочуючи площі інших культур. Соя нині в моді, і в контексті такої тенденції часто звучить слово “рентабельність”. Але причина не тільки в ній: ця культура, по-перше, є цінною в сівозміні, а по-друге, як продукт із високим вмістом білку продовжує стрімко набирати популярності, що почалася в світі у другій половині ХХ ст. Але для неї потрібен відповідний специфічний підхід, якому ще вчаться наші аграрії, і найважливішу роль в ньому відіграють якісні добрива та засоби захисту. На Дні поля в Крупці компанія Basf представила свою лінійку інноваційних препаратів, з якими стає можливим професійне та продуктивне вирощування сої.

Ігор Стибель, керівник із продажу Західного регіону компанії Basf:

«Компанія Basf – це інноваційна структура, ми завжди думаємо на крок вперед і постійно вдосконалюємо свою роботу. Нині потреби у нових препаратах для захисту сої немає, ми маємо весь необхідний ряд потужних фунгіцидів, інсектицидів, гербіцидів та інокулянтів для ефективної роботи з цією культурою. І мені дуже приємно, що в реалізації наших засобів захисту на ринку та, відповідно, у добрих результатах аграрного бізнесу, надійним партнером є ТОВ «Захід Агробізнес».

До речі, у компанії Basf та її дистриб’ютора є цікавий спільний проект, який знаходить все більше прихильників серед аграріїв. Не секрет, що у насіннєвому виробництві важливим етапом є очищення та протруювання насіння. Підприємство «Захід Агробізнес» придбало 2 високотехнологічні лінії мобільного очисно-протруювального комплексу французького виробника Dorez, у яких використовуються тільки інокулянти Basf. На цих лініях насіння бездоганно, без травмування очищується та калібрується, рівномірно наноситься протравник. Компанія «Захід Агробізнес», надаючи відповідні послуги (для сої та всіх зернових), рекомендує всім своїм клієнтам користуватись цим комплексом.

Віктор Шкіндер, директор ТОВ «Захід Агробізнес»:

«Я вважаю, що, по-перше, на насіння високої якості має бути відповідна ціна, воно не може і не повинно бути дешевим. А по-друге, якщо вже витратив кошти на якісне насіння, якщо розумієшся в ньому, треба забезпечити йому якісну обробку. В комплексі Dorez сам процес очищення та протруювання завдяки оптимізованій роботі не є дорогим,  тим паче, якщо обробляти препаратом компанії Basf, яка гарантує, що бактерія житиме протягом 180 діб при правильному  зберіганні у біг-бегах, що дуже вигідно для аграрія. На сьогодні кінцеві товаровиробники задоволені якісною роботою цього комплексу, та результатом, який вони побачили на кореневій системі в полі».

Ігор Стибель додає, що цей проект має перспективу довгого життя, і в майбутньому є можливим збільшення машин, бо вже є потреба в цьому.

На Дні поля мені пощастило поспілкуватись з представниками двох підприємств, на території яких, згідно з договором із «Prograin», ТОВ «Захід Агробізнес» висіває насіння канадської сої: АФ «Камаз-Агро», ТОВ «Волинь-Нова» (крім того, цей список продовжує ТОВ СГП «ім. Воловікова»).

Микола Кошіль, директор АФ «Камаз-Агро»:

«Наше підприємство займається вирощуванням сої канадської селекції першої репродукції для компанії «Захід Агробізнес», з якою співпрацюємо вже 2 роки і задоволені нашим партнерством – завжди приємно працювати з якісними продуктами та надійними партнерами. Ми вирощуємо для  ТОВ «Захід Агробізнес»  такі сорти: Хорол (Korus) – посіви 250 га, Брюненсіс (Brunensis) – 250 га, крім того, для себе вирощуємо Черемош (Venus) – 300 га – з цим сортом ми взагалі працюємо дуже впевнено, вже є відпрацьована технологія. Менше 33 ц/га врожайності сої «Прогрейн» взагалі не було, а цього посушливого сезону ми зробили за технологіями все, що могли, і отримали непогану для таких умов врожайність – 22,4 ц/га. Зараз якраз відбувається збирання, на господарстві знаходяться представники «Захід Агробізнес», які контролюють процес. На нашому господарстві регулярно закладаються дослідні ділянки із різними системами захисту рослин, в тому числі й з використанням препаратів Basf».

Ярослав Мазуренко, агроном ТОВ «Волинь-Нова»:

«На нашому підприємстві ми традиційно сіємо ранньостиглий сорт Хорол (Korus),

середньоранні сорти Кубань (Naya), Терек (Toma) та Черемош (Venus), який на Волині достигає пізніше, ніж решта середньостиглих. Сіємо канадську сою вже четвертий рік, ці сорти є для нас оптимальними. Кліматичні умови у 2015 році не є нормальними, але за показниками врожайності ми все одно виходимо на рівень більше 2 т/га, що є рентабельним. У поточному сезоні, провівши перший аналіз цієї культури, бачимо, що незважаючи на далеко не ідеальну врожайність, соя має великий вміст протеїну, тобто відбулась якась гармонійна компенсація за жорстких погодних умов».

У підсумку, згадуючи від початку до кінця День поля у Крупці, усвідомлюєш своє знаходження в одному з найважливіших аспектів історії людства, яка твориться прямо зараз. Передове сільськогосподарське виробництво, до якого залучені тисячі талановитих людей, сили та ресурси природи. І зараз щиро віриться, що ця історія веде нас в багатогранно правильне русло, принаймні, масштабність та відданість людей у роботі, яку я спробувала передати на цих сторінках, запевняє саме в цьому.

Тетяна Бєлінська