Вирощування сої з інокулянтами

331

Наталія Гордійчук, ТОВ “АГРІТЕМА”

Протягом тисячоліть соя привертала до себе увагу людини. Вона одна з найдавніших культурних рослин, яку почали вирощувати в Азії разом з рисом.

В Україні соя з’явилася на початку ХХ століття та відразу викликала жваві дискусії серед науковців та простого люду. Інтерес до соєвих продуктів пов’язаний, перш за все, з унікальним хімічним складом сої. У цілому за вмістом білка соя не має собі рівних і містить 34,9% рослинного білка, тоді як вміст білка в курячих яйцях становить 12%. Крім того, соєві білки на 90% засвоюються людиною. Саме тому ця культура стала джерелом найважливішої сировини для багатьох галузей.

Однією із найважливіших агротехнологій у вирощуванні сої є передпосівна інокуляція насіння азотфіксуючими бактеріями. Недаремно такі соєві лідери, як США, Бразилія та Аргентина інокулюють більшість своїх соєвих площ. Це не тільки екологічна технологія, вона також є дуже економною у порівнянні із внесенням N добрив.

Фермери у цих країнах повністю покладаються на атмосферний азот, який фіксує інокульована рослина. І на це є своє раціональне пояснення.

Потенційна кількість фіксованого атмосферного азоту інокульованою соєю може сягати 360-450 кг/га.

На кожну тонну вирощеної сої потрібно приблизно 80 кг N (65 кг N припадає на зерно, яке містить 40% протеїну та 15 кг N на коріння, стебла та листя).

Для отримання врожайності, скажімо, 2,5 т/га, потреби у атмосферному N становитимуть 200 кг/га. За використання інокулянтів витрати на біологічний азот незначні: за найефективніший препарат на ринку України фермер заплатить 300-400 грн/га.

Засвоєння N-добрив рослинами сої не перевищує 60%, це означає, що рослинам потрібно біля 340 кг N/га, або тонну селітри (з 34% N) для досягнення вищезгаданої врожайності.

У жовтні 2015 вартість аміачної селітри (34% N) становила 7 500 грн/т та продовжує невпинно рости щодня. До вартості азотних добрив потрібно ще додати вартість пального для техніки, яка буде вносити добрива в ґрунт. Ось і вирішуйте, що вигідніше?

Досвід Бразилії

Бразилія – друга в світі країна за площами вирощування сої (31,5 млн га у 2014). Середня врожайність на грудень 2014 становила 2,98 т/га. Місцеві вчені провели низку дослідів, порівнюючи врожайність сої, вирощуючи її 3 роки поспіль у трьох варіантах. Результати подано у Таблиці 1.

Таблиця 1. Порівняння врожайності (т/га) при вирощуванні сої після сої у 3-х варіантах

Обробка Південний регіон Серрадос
Лондріна Понта Гросса Гоіанія Планалтина
1. Неінокульовано 3,836 2,697 2,341 2,483
2. Неінокульовано, N200 кг 3,434 2,872 2,432 2,660
3. Інокульовано високо-ефективними штамами 4,025 2,912 2,462 3,119
Прибавка при щорічнійінокуляції по відношен-

ню до неінокульованих

варіантів, %

4% 7% 5% 25%

Досвід Уругваю

Уругвай – дев’ята в світі країна за площами вирощування сої (1,25 млн га у 2014). Середня врожайність на грудень 2014 становила 2,72 т/га. Інокулює 100% площ високоякісними інокулянтами власного виробництва. Виробництво інокулянтів контролюється державою. Усе, від вибору штамів бактерій до виробництва, регулюється Міністерством с/г. Жоден препарат, який не відповідатиме суворим стандартам якості та вимогам до титрів бактерій, не

зможе одержати реєстрацію в Уругваї. Саме тому інокулянти цієї країни вважаються од-ними з найкращих у світі.

Україна щороку інокулює приблизно 50% площ, хоча на більшості ґрунтів соя вирощується вперше або нещодавно. Чому? Невже побоювання виробників сої покластися на ласку живих організмів переважує захмарні витрати на азотні добрива?

АгріБактер® – високоякісний двокомпонентний преінокулянт для сої, який містить щонайменше 1х1010/мл живих клітин бактерій роду Bradyrhizobium. Препарат дає можливість проводити інокуляцію насіння за 90 днів до висіву та ініціює масове утворення продуктивних азотфіксуючих бульбочок вже на початкових етапах розвитку рослин.

* мета застосування: фіксація атмосферного азоту рослинами сої

* форма: рідкий стерильний препарат високоефективних штамів Bradyrhizobium elkanii

* титр бактерій: 1 x 1010/мл (КУО 10 млрд./мл)

* обробка насіння: нанесення препарату можливе за 90 днів до висіву насіння

* сумісність: препарат сумісний із хімічними протруйниками

* дозування: суміш 1,25 л інокулянту АгріБактер® та 1,25 л Біопротектору на 1 тонну насіння сої

* упаковка: 6 л – 3 л інокулянт, 3 л Біопротектор (біополімерний стабілізатор-екстендер)

* термін придатності: 18 місяців за температури зберігання від +4 до +100С

* виробництво: Уругвай

* Збільшення врожаю за використання препарату на: 250-500 кг/га.

РізоФікс® – високоякісний сухий інокулянт для сої, який містить щонайменше 4х109/г живих клітин бактерій роду Bradyrhizobium. Препарат ініціює масове утворення продуктивних азотфіксуючих бульбочок вже на початкових етапах ро-звитку рослин.

* мета застосування: фіксація атмосферного азоту рослинами сої

* форма: сухий стерильний препарат високоефективних штамів Bradyrhizobium elkanii на основі торфу

* титр бактерій: 4 x 109/г (КУО 4 млрд./г)

* обробка насіння: препарат наноситься на насіння безпосередньо в день висіву насіння

* сумісність: препарат сумісний із хімічними протруйниками

* дозування: 3,32 кг сухого інокулянту РізоФікс® на 1 тонну насіння

* упаковка: 2 кг

* термін придатності: 24 місяці за температури зберігання від +4 до +100С

* виробництво: Уругвай

* Збільшення врожаю за використання препарату на: 150-300 кг/га.

Якщо говорити про перспективи інокуляційних технологій, то переваги цього методу обробки відчуло вже багато українських фермерів. Додатково зібрані врожаї з гектару навіть у найскромніших випадках дали їм можливість не тільки повернути затрати, але й одержати значні прибутки. А про користь використання бактеріальних препаратів для оздоровлення ґрунту та його збагачення біологічним азотом говорять цифри: загальний прибуток азоту в наземних органах та пожнивних рештках при культивації бобових становить від 57,5 до 335 кг/га на рік. Кількість азоту, що вноситься в ґрунт бобовими рослинами завдяки бульбочковим бактеріям, сягає 100-250 кг/га за сезон. Над цим варто замислитися усім, хто хоче досягти найбільшої віддачі від засіяних площ.