Яка вона, сучасна кукурудза?

287

Культура, яка є необхідною для багатьох галузей людської діяльності, продовжує магнетично притягати увагу як з комерційної, так і з наукової точок зору. В Україні врожайність, що задовольняє агровиробників, вже перейшла межу 100 ц/га і навіть деякими випадками підходить до 200 ц/га – можливо, вже скоро цей показник стане не рекордом, а нормою. І світові компанії-виробники насіння кукурудзи ретельно над цим працюють. Мені як раз довелося побувати на заході, де провідні насіннєві компанії, демонстрували свої надбання в області врожайності та якісних характеристик цієї культури.

Захід відбувся 13 вересня 2015 року на демонстраційному полі ПАП «Агропродсервіс», куди прибули аграрії з різних районів Тернопільської та сусідніх областей. День поля проводився у дружньому форматі в продовж, якого 2 комбайни CASE та два CLAAS, гібрид за гібридом молотили кукурудзу. Показники вологості та зважування оперативно визначались та передавались спеціалістами для внесення у спеціальну порівняльну електронну таблицю, зміни на якій з цікавістю спостерігали всі гості. Власне, компанія «Сингента», не даремно вклавши чимало сил та ресурсів у розвиток своїх гібридів кукурудзи, опинилась в перших рядах лідерів.

Андрій Баран, директор ПАП «Агропродсервіс», урочисто відкрив захід, висловивши повагу всім присутнім представникам насіннєвих компаній та агровиробникам. В моїй з ним розмові він висловився: «Я дуже радий, що на землях нашого підприємства проводиться День поля такого продуктивного формату, де об’єктивно можна продемонструвати сільгоспвиробникам реальний потенціал кожного гібриду. Хочу підкреслити, що найважливішим сьогодні є можливості вивчення для агровиробників особливостей кукурудзи, зокрема на місцевих ґрунтах, проаналізувати та порівняти властивості кожного з гібридів. Глобально про конкретні показники за врожайністю кукурудзи говорити ще зарано, будемо ретельно їх розглядати після заходу. Треба ще враховувати й товарні посіви. Але щодо гібридів «Сингенти» я впевнений у позитивному результаті, не дивлячись на те, що в насіннєвому напрямку ми співпрацюємо вперше».

Напередодні початку обмолоту спілкуюсь з Василем Романюком, регіональним представником Західного бізнес-регіону компанії «Сингента»: «Сьогодні ми представляємо на цьому заході гібриди, які вже добре себе зарекомендували на західній Україні, наприклад: НК Джитаго, СИ Еладіум, НК Термо, НК Фалькон та ін. Наші гібриди володіють якісними показниками, що повноцінно задовольняють харчову, спиртову та інші види промисловостей, та мають високі показники врожайності. Наприклад, декілька років тому в Книгу рекордів України була занесена врожайність 225 ц/га (!) з нашого гібрида НК Канзас, який був посіяний на господарстві у Київській області, на ділянці 20 га.

Погодні умови для людей на Дні поля виявилися складні. Холодно, сиро, сильний вітер. Щоб зігрітися, працювали з посиленою завзятістю. Пронизливе повітря надихнуло на розмову про вплив погодних умов на розвиток рослин, і Василь Хавро – менеджер Західного бізнес-регіону компанії «Сингента», підкреслив, що на результати врожайності впливає великий ряд дрібних факторів: мінімальні зміни у ґрунті та погоді, підбір гібридів, система живлення та захисту та інші – і показники вже суттєво інакші. Тому кожен збір врожаю, навіть звичного вже гібриду, це кожного разу новий експеримент та досвід.

Знайомлюсь з агрономом ПАП «Топільче», що у Тернопільській області, Теребовлянському районі», де цьогорічний експеримент з продуктом компанії «Сингента» пройшов на славу. Дорчак Микола Іванович: «В цьому році ми вперше спробували сіяти гібриди кукурудзи від «Сингенти», а саме середньоранній НК Джитаго. Про нього дуже добре відгукувалися наші сусіди-агровиробники, і він нас зацікавив. Гібрид швидко достиг, збирання проводили вже 10-12 вересня. І врожайність його вийшла 108 ц/га при вологості 24-26% – це, я вважаю, для поточного року чудовий результат. В наступному році знову обов’язково будемо висівати насіння компанії «Сингента».

Вагомі агрономічні нотатки на рахунок специфіки демо-посівів в Агроцентрі надає Ткачук Іван Іванович, головний агроном ПАП «Агропродсервіс»: «На цьому демо-полі ми сіяли всі гібриди в один день і, відповідно, проводили однакову для всіх обробку. Внесли 2 ц нітрофоски, та 100 ц/га гноївки – така велика кількість органіки зіграла свою позитивну роль. Кукурудзу компанії «Сингента» оцінюю добре. Їх гібриди дають врожайність поза 100 ц/га. Хороші качани, крупне зерно. В цьому році ми висіяли цю кукурудзу вперше, і тепер плануємо її використовувати в подальшому».

Тим часом врожай з гібридів компанії «Сингента» вже зібрали, і для отримання коментарів щодо свіжих результатів обмолоту я звертаюсь до Станіслава Горпинюка, регіонального технічного експерта Західного бізнес-регіону: «На демонстраційному полі в ПАП «Агропродсервіс» на площі приблизно 3 га посіяно 14 гібридів кукурудзи, від ранньостиглих до середньопіздніх, які притаманні для Західного регіону, зокрема для Тернопільської та Хмельницької областей. На сьогоднішньому заході дуже важливим є те, що сама його організація не дозволяє ніяких маніпуляцій: всі один одного бачать, відбувається суворий контроль отримання всіх показників. В захист рослин та ґрунту ми не втручались, цим займались виключно працівники «Агропродсервісу». Тож, наші гібриди, які сьогодні показали найкращі результати, такі:

СИ Новатоп ФАО 240 – середньоранній, використовується на зерно та силос. Тип зерна кременисто-зубовидний. Має високий потенціал урожайності. Гібрид інтенсивного типу. Добре розкриває потенціал на родючих ґрунтах та високому агрофоні. Високотолерантний до стеблових і кореневих гнилей, пухирчастої сажки, гельмінтоспоріозу. Рослини типу Stay Green.

Делітоп ФАО 220 – середньоранній, використовується на зерно та силос. Тип зерна кременисто-зубовидний. Високотолерантний до кореневих і стеблових гнилей, пухирчастої сажки, гельмінтоспоріозу, іржі. Має високу стійкість до вилягання. Холодостійкий гібрид, має добрий рівень посухостійкості. Вихід спирту (100%) зі 100 кг сухого зерна сягає до 45%. Вміст крохмалю в сухій речовині становить близько 75,1%.

НК Кобальт ФАО 320 – середньостиглий, використання на зерно. Тип зерна зубовидний. Качан короткий, фіксованого типу. Довжина обгортки дорівнює довжині качана. Рекомендований для вирощування на зерно. Характеризується дуже високою посухостійкістю, найкращий у своїй групі стиглості. Толерантний до пухирчастої сажки, гельмінтоспоріозу, іржі, фузаріозу качана, вилягання. Характеризується середнім темпом росту на початку вегетації. Тип листка еректоїдний. Вихід зерна у середньому становить 83%.

Зазначені гібриди отримали врожайність під 100 ц/га, за якісними показниками є одними з найкращих та ідеально підходять для вирощування в західноукраїнських кліматичних умовах.

Тетяна Бєлінська