Великий вибір насіння ярих культур від ЗААТБАУ

322

Австрійська компанія ЗААТБАУ вже понад 65 років займається селекцією та насінництвом більш ніж 30 польових культур. Власниками кооперативу ЗААТБАУ є 3 тис. австрійських фермери. Саме тому філософією компанії є те, що фермер повинен мати таке насіння, яке хоче, яке йому необхідне для втілення будь-яких сільськогосподарських проектів. Звідси і витікає особливе ставлення як до селекції, так і до насінництва польових культур і якості самого насіння ЗААТБАУ. Адже створені сорти та гібриди власники кооперативу ЗААТБАУ вирощують самі.

Щодо насіння ярих культур, то в поточному сезоні в Україні ЗААТБАУ пропонує насіння таких культур:

Горох сорту Стабіл. Високорослий, пластичний, стійкий до вилягання та осипання, жовтозерний сорт з відмінною та стабільною врожайністю (потенціал 50 – 60 ц/га). У посушливих регіонах забезпечує набагато вищу врожайність, ніж соя. Є гарним попередником для озимих зернових культур.

Яра пшениця сорту Гренні. Характеризується досить високим потенціалом врожайності (понад 80 ц/га) та відмінною якістю зерна (група А, 1 – 2 клас, не нижче 3 класу).

Вже декілька років підряд сорт Гренні на виробничих посівах в умовах Центральної та Західної України стабільно демонструє врожай зерна на рівні 70 – 80 ц/га. Максимальну врожайність зерна – 92,4 ц/га – продемонстрував даний сорт у 2014 році в одному з господарств Крижопільського р-ну, Вінницької обл.

Середньо-багаторічні якісні показники зерна ярої пшениці сорту Гренні такі: натура зерна – 776-780 г/л, вміст клейковини – 22-28%, якість клейковини – 95 одиниць ВДК. Це дає можливість використовувати вирощене зерно як для продовольчих потреб (переважно у борошномельній та хлібопекарській галузях), так і для експорту.

Секрет успіху сорту Гренні досить простий: це сучасний сорт ярої пшениці який створений за спеціальною селекційною програмою, яка враховує та адаптована до грунтово-кліматичних умов України. Зазначений сорт, крім відмінного потенціалу врожайності та якості зерна, характеризується підвищеною здатністю до кущення, потужним ростом та розвитком на початкових етапах (вже у травні практично наздоганяє та вирівнюється з посівами озимої пшениці), гарною посухостійкістю.

Соя. Всі сорти сої ЗААТБАУ мають високий потенціал врожайності (до 5 т/га) та високий вміст білку в зерні (більше 40%), нейтральні до тривалості світлового дня, що дає можливість починати їх посів у ранні терміни. Крім того, практично всі сорти сої ЗААТБАУ мають світлий насіннєвий рубчик (за виключенням сорту Мерлін), що є досить важливою ознакою для експорту та переробки.

Окремо слід також відмітити те, що характерною особливістю сортів сої ЗААТБАУ є проходження процесу цвітіння, який у них відбувається знизу до верху. Чим ця особливість корисна на практиці? Всім відомо, що рослини сої під час цвітіння при потраплянні у всілякого роду стреси можуть повністю припинити цвітіння. Коли стрес минає, цвітіння рослин сої відновлюється (продовжується). А так, як згадувалось раніше, у сортів сої ЗААТБАУ процес цвітіння проходить знизу вверх, нічого страшного після впливу стресу на рослину не відбувається – на рослині утворюються боби знизу до верху. Зовсім інша картина у сортів, цвітіння яких відбувається з середини у двох напрямках: донизу та доверху. При потраплянні в стрес рослини таких сортів сої призупиняють цвітіння, а після проходження стресу цвітіння поновлюється, але вже тільки у напрямку з середини до верху. Внизу цвітіння вже не поновлюється.

Отже, сорти сої ЗААТБАУ практично завжди потенційно здатні закладати більшу кількість бобів, а звідси й формувати більший врожай зерна.

Асортимент сортів ЗААТБАУ сої у поточному сезоні:

Мерлін (Merlin) – «000» сорт, період вегетації 100 – 105 днів, необхідна для дозрівання сума активних температур становить 2 4500С. Ранньостиглий, стабільний, високоврожайний, стійкий до вилягання. Швидкий початковий ріст.

Ліссабон (Lissabon) – «000» сорт, період вегетації 105 – 110 днів, необхідна для дозрівання сума активних температур становить 2 5500С. Ранньостиглий з відмінним та стабільним потенціалом врожайності, стійкістю до вилягання та осипання. Відмінна якість зерна (високий вміст білку, світлий насіннєвий рубчик).

Кордоба (Cordoba) – «000» сорт, період вегетації 110 – 115 днів, необхідна для дозрівання сума активних температур становить 2 6000С. Високоврожайний, з швидким ростом та гарною стійкістю до основних хвороб, вилягання і осипання. Крупне зерно зі світлим рубчиком.

Кардіфф (Cardiff) – «00» сорт, період вегетації 115 – 120 днів, необхідна для дозрівання сума активних температур становить 2 6500С. Відмінна стабільність та врожайність, стресостійкий з відмінною стійкістю до вилягання та осипання. Високий вміст білку у зерні та світлий насіннєвий рубчик.

Кент (Kent) – «00» сорт, період вегетації 120 – 125 днів, необхідна для дозрівання сума активних температур становить 2 7500С. Високий потенціал врожайності з відмінною стабільністю. Один з найкращих щодо стійкості до осипання та вилягання. Зерно зі світлим насіннєвим рубчиком.

Падуа (Padua) – «00» сорт, період вегетації 122 – 127 днів, необхідна для дозрівання сума активних температур становить 2 8000С. Високоврожайний з швидким початковим ростом, дуже крупне зерно відмінної якості (зі світлим насіннєвим рубчиком). Гарна стійкість до хвороб та осипання.

Кукурудза. ЗААТБАУ селекцією кукурудзи займається вже понад 30 років. Селекція кукурудзи ведеться для створення гібридів з ФАО від 200 до 400, що є оптимальним для умов України.

Нині в асортименті гібридів кукурудзи ЗААТБАУ понад 150 комерційних гібридів, які успішно продаються по всій Європі. В Україні зареєстровані та пропонуються сільгоспвиробникам понад 20 висококонкурентних гібриди кукурудзи з ФАО від 220 до 370. Гібриди кукурудзи від ЗААТБАУ здатні задовольнити вимоги практично будь-якого виробника (в асортименті є універсальні, зернові, силосні гібриди, холодостійкі, з гарною вологовіддачею, з максимальною врожайністю, для різних технологій вирощування).

Більшість гібридів кукурудзи мають європейське походження та доробляються на насіннєвих заводах компанії, які розташовані в Австрії. Ряд гібридів розмножується в Україні під ретельним контролем ЗААТБАУ. Гібриди кукурудзи від ЗААТБАУ пройшли європейські випробування та зареєстровані в багатьох європейських країнах, що говорить про їх високу конкурентну здатність. В Україні реєструються тільки ті гібриди, які максимально підходять до ґрунтово-кліматичних умов нашої країни. Перед тим, як пропонувати той чи інший гібрид сільгоспвиробнику, всі вони проходять багаторічні випробування по всій території України, на різних агрофонах, за різними технологіями. Щороку ЗААТБАУ Україна закладає понад 100 демонстраційно-випробувальних ділянок кукурудзи з обов’язковою присутністю на них гібридів інших селекційних компаній. Це робиться з метою об’єктивної оцінки продуктивності того чи іншого гібриду кукурудзи ЗААТБАУ.