Особливості боротьби з трипсами при вирощуванні білоголової капусти Вестрі F1

1362

Всі знають про високі поживні цінності білоголової капусти і продуктів її переробки. Особливо хочеться виділити квашену капусту, яка є одним з найважливіших джерел вітамінів, мікроелементів і біологічно активних речовин у нашому харчуванні, особливо в зимово-весняний період.

Вибір сорту капусти для квашення є визначальним фактором, що впливає на якість готового продукту. Останні 15 років гібрид білоголової капусти Вестрі F1 є неперевершеним сортом-стандартом для виробництва квашеної капусти. Неперевершений смак, хрустка текстура, білосніжне забарвлення, високий вміст цукрів, можливість отримання дуже красивої довгої і білої січки – всі ці фактори в комплексі дозволяють отримувати квашену капусту преміум класу. Інших сортів з аналогічними показниками на ринку поки немає. І це саме те, чим і відрізняється знаменита «Яськівська» капуста. Хоча зізнаємося чесно, дуже добре її виробництво освоїли і довколишні Троїцьке і Градениці (Одеська обл., Біляївський р-н). Але в останні роки у зв’язку з періодичними сплесками розвитку трипсів, особливо в жаркі і посушливі роки, виробники капусти зіткнулися зі складнощами в боротьбі з цими шкідниками. При ураженні капусти трипсами, на качанах проявляється безліч коричневих плям, іноді суцільно. Вони утворюються в результаті ороговіння тканини листка в місцях укусу комахи. У міру зростання рослини ці плями збільшуються в розмірах, качани втрачають товарний вигляд, і стають непридатними для подальшої переробки. І на гібриді Вестрі F1 це особливо актуально, так як трипс, як і людина, вибирає найбільш солодку і смачну капусту. Так як гібрид Вестрі має найкращі смакові якості і тонкий лист, що ідеально підходить для квашення, то і пошкоджується трипсами в першу чергу. Ключем до успішної боротьби з трипсами є знання біології їх розвитку і деякі особливості технології вирощування капусти. У цій статті ми приділимо увагу деяким особливостям боротьби з трипсами, які допоможуть Вам підвищити ефективність обробок і знизити собівартість продукції.

Сильне пошкодження капусти трипсами

Розвиток трипса тютюнового (Thrips tabaci Lind.) від яйця до дорослої стадії проходить за 20-25 днів. Тривалість життя самки складає до 25 діб, за які вона встигає відкласти близько 100 яєць, в середньому по 3-4 яйця в день, з них через 5 діб з’являється перше покоління. Личинки живляться соком листя, а через 8-10 діб йдуть у ґрунт, де закінчують цикл розвитку і через 4-5 діб перетворюються на крилатих дорослих трипсів. Таким чином, більша частина німф недоступна для більшості хімічних засобів захисту рослин, так як проходять свій розвиток у ґрунті.

Залежно від умов року у відкритому ґрунті в різних областях України тютюновий трипс може давати до 8-ми поколінь, при чому, чим вище температура і нижче вологість, тим більша кількість поколінь можуть бути генеровані.

Найбільше поширення цієї комахи спостерігається у кінці липня – на початку серпня. У вересні трипси йдуть у місця зимівлі, а зимують вони в рослинних рештках, під сухими лусками цибулин і у верхньому шарі ґрунту.

Трипси, які перезимували, навесні починають свій наступ із бур’янів, або озимих культур, наприклад з озимого ріпаку, оскільки вони є на цей час чи не єдиними джерелами живлення для них.

При обробці необхідно враховувати і активність трипсів у різний час доби. Так найбільша їхня активність спостерігається в передобідні години, потім при надмірно високій температурі трипси ховаються в більш прохолодні місця, а вночі повертаються у пазухи листя. До того ж необхідно враховувати і те, що трипси люблять умови помірного зволоження і наявності світла. Зіставивши всі ці фактори, виходить, що найкращим часом початку обробки є час перед світанком, оскільки відразу після обробки трипси активізуються, а також умови для обробки в цей період найбільш сприятливі. З настанням осені і зниженням температури трипси влаштовуються між внутрішніми листками качана в умовах постійної плюсової температури, сприятливої для них вологості і добратися до них дуже важко. Тому всі зусилля щодо боротьби проти трипсів повинні бути спрямовані на недопущення проникання їх у качан.

Виявлення трипсів має ряд складнощів, тому що ця комаха має відносно дрібні розміри (до 1 мм) і проводить основну частину життя під листям, у поверхневих шарах ґрунту або в пазухах листків. Тому при вирощуванні основних масивів білоголової капусти в них необхідно включати ділянки-індикатори. Ці ділянки повинні складатися з капусти з меншим (на 15 днів) періодом вегетації і у них має бути відсутня стійкість до трипсів. Пропонований прийом з одного боку дає можливість агроному швидко діагностувати наявність трипсів на полі, а також, оскільки ділянка-індикатор є більш бажаною для трипсів, відведе якусь їх кількість від основного масиву. При виявленні наявності трипсів насамперед необхідно звертати увагу на ряди, які знаходяться по периметру масиву. Також в проміжках між основними інсектицидними обробками ми рекомендуємо периферійні обробки інсектицидами, які б мали властивості репелентів, і могли відлякувати шкідників. При виявленні трипсів необхідно провести двократну обробку з інтервалом в 5-6 днів. Це дасть змогу діяти на личинки, що перейшли в цю стадію з яєць, на яких дія інсектицидів, як правило, не ефективна, а також на німфи, які вийдуть з поверхневого шару ґрунту.

Дуже ефективним способом «боротьби» з трипсами є пізні терміни висадки або критичні терміни прямого посіву. Причиною відносної стійкості пізніх термінів посіву-висадки до пошкодження трипсами є, ефективність обробок, так як період зав’язування качана починається значно пізніше, ніж пік розвитку трипсів. Для Вестрі F1 оптимальними термінами є висадка 25-30-ти денної розсади у першій декаді липня.

Також необхідно враховувати густоту стояння рослин, адже при загущених посадках загальний період вегетації збільшується, і початок формування качана відбуватиметься пізніше.

Близькість інших культур. Дуже часто зустрічаються ситуації, коли в овочівників на одному великому або на сусідніх полях розміщені поля з капустою і цибулею. І часто, обробки проти комах на цибулі припиняються в період вилягання пера. При цьому на цибулі позбутися трипсів практично неможливо, а до збирання для комах створюються чудові умови для розвитку, чим вони і користуються. Коли ж перо цибулі висихає і годуватися трипсам нічим, вони масово летять на поля, які ще «зелені», – на масиви середньої і пізньої капусти. І скільки би в цей період фермер не обробляв би капусту, нальоти трипсів із сусідніх ділянок з висохлої цибулі не припинятимуться. Тому, якщо виникла така ситуація, необхідно після вилягання пера цибулі, поки воно ще зелене, обробити її інсектицидами.

Ефективність хімічних обробок. При інсектицидних обробках капусти обов’язковим є застосування прилипачів, оскільки вони зменшують поверхневий натяг рідини, покращують проникнення діючої речовини препаратів у рослинні тканини, збільшують кутикулярну проникність і тим самим підвищують ефективність обробки.

Хотілося б відзначити ряд загальних закономірностей і вимог, яких необхідно дотримуватись. При використанні бакових сумішей потрібно твердо бути впевненим у тому, що препарати не знизять ефективність один одного і не нашкодять при цьому рослині. Обов’язково чергувати препарати, як з різною діючою речовиною, так і від різних виробників.

Температура повітря також може істотно впливати на результат інсектицидних обробок. Так при температурах вище 22 °С піретроїди практично не дієві, а інсектициди біологічного походження, навпаки, з підвищенням температури підвищують свою ефективність. Тому температурний фактор необхідно враховувати як один з основних моментів при виборі часу обробки і препарату.

Профілактичні заходи боротьби з трипсами теж дуже важливі, а саме: дотримання сівозміни, боротьба з бур’янами, видалення післяжнивних залишків. Ні в якому разі не можна вивозити залишки рослин на поля зі сховищ. Оскільки трипси прекрасно перезимовують у сховищах на овочах. Краще ці залишки згодовувати худобі або складувати в спеціальні компостні ями, які знаходяться на значній відстані від культури.

Сподіваємося, що дана нами інформація допоможе Вам отримувати якісну продукцію, а також знизить собівартість її виробництва.

Озерчук Леонід Володимирович,

агроном-консультант компанії «Ісіда-2012″