Розумне управління бізнесом

333

Фінанси – це одна з найбільш плинних та нестабільних складових світової економіки, взаємодія з якою – скаже будь-який підприємець – схожа на ризиковану азартну гру. Як основний ресурс та показник успішного ведення бізнесу фінанси потребують грамотного управління та глибокого розуміння тих процесів, які відбуваються на світовому ринку – а це є досить складним мистецтвом. Однак і в ньому є майстри. Так, компанія «Сингента», яка відома у всьому світі як виробник якісних засобів захисту рослин та насіння, розуміючи сучасну економічну нестабільність, знайшла унікальний дієвий спосіб, як її нівелювати: створила «Фінансові рішення». Це програми підтримки аграріїв, кожна з яких дозволяє їм вигідно реалізувати свою продукцію, мінімізувати зовнішні ризики, розвинути інструментарій для ефективного бізнесу.

4 грудня 2015 року компанія «Сингента» організувала форум з «Фінансових рішень» для сільгоспвиробників за участю спеціаліста компанії «Агрітел» Юрія Рубана, який представив актуальний і змістовний аналіз цінового ринку сільгосппродукції, та запрошених спеціально для заходу фермерів з Великобританії – Роберта Ярдлі та Олівера Гаріссона, які приїхали поділитись з українськими аграріями своїм професійним досвідом ефективного структурування фінансових ресурсів в господарстві.

На форумі були представлені три актуальні для сезону 2015-2016 рр. програми компанії «Сингента»: «Агрі Плюс» (надає можливість продати кукурудзу зараз і отримати додатковий прибуток навесні, якщо ціни виростуть), «Підтримка Плюс: новий сезон» (надає змогу реалізувати продукцію з додатковим прибутком – +200 і більше грн. на тонні – для купівлі якісного насіння та ЗЗР компанії) та «Форвард Плюс» (пропозиція отримати в кредит продукцію Syngenta та продати свій врожай за вигідною ціною). Валерій Голиняк, директор Західного бізнес-регіону компанії «Сингента» зазначив: «Ми як надійний партнер агровиробників надаємо їм важелі, які, не зважаючи на всі ризики, дозволяють отримати максимальний дохід – і в цьому за ефективністю ми на вітчизняному ринку перші. В Україні тільки починається розвиток таких фінансових механізмів, але ми бачимо, що програми «Сингенти» діють позитивно і дають високі результати. У 2015 році наша компанія завдяки «Фінансовим рішенням» реалізувала 300 тис. тонн зерна, тож, у наших фермерів є великий потенціал для того, щоб повноцінно вийти на світовий ринок».

До речі, як зазначив старший консультант «Агрітел» Юрій Рубан, Україна в цьому році, у порівнянні з головними експортерами зерна США, Канадою, Аргентиною, Францією, зробила великий стрибок в об’ємах експорту. Розстановка сил змінюється, і Україна в контексті цих змін має ряд стратегічних переваг, наприклад: зниження об’ємів виробництва кукурудзи в ЄС робить необхідним її імпорт, що активізує експорт в цьому напрямку з боку нашої держави; на горизонті з’явилась добра можливість налагодити експортні відносини з Туреччиною, яка імпортувала багато продукції з Росії і тепер, зі зрозумілих причин, ці об’єми зменшаться.

Компанія «Сингента» надала нашим аграріям чудову нагоду покращити своє виробництво завдяки цінним ідеям від досвідчених іноземних колег. На ринку ярих та озимих зернових Великобританія є лідером в Європі, але ж в Україні значно кращі умови для вирощування цих культур, тож, цілком очевидною є необхідність реалізації нашого потенціалу завдяки удосконаленню системи господарювання. Британські фермери, знаючи про це, приїхали в

Україну з метою поділитись своїм позитивним досвідом, тож, читайте нижче частину мого ексклюзивного інтерв’ю з ними. Варто, до речі, зазначити, що у Великобританії діють потужні програми заохочення молодих людей до фермерства, бо вважається – і це цілком логічно, – що саме молодь може інтенсивно рухати сільське господарство вперед. Навчання субсидується державою протягом 5 років. Існує спеціальна група «Молоді фермери», яка є частиною Національної фермерської спілки. Власне, гостям фінансового форуму, Роберту Ярдлі 29 років – він є старшим оператором землеробського господарства з посівною площею 255 га, Оліверу Гаріссону 34 роки – він обробляє 385 га землі, є головою Національної фермерської спілки на північному заході.

О.Г.: Компанія «Сингента», з якою ми співпрацюємо, запросила нас на захід минулого тижня. Ми із задоволенням приїхали, бо було дуже цікаво поспілкуватися з українськими фермерами, поділитись з ними тим, як у Великобританії продається зерно, які є механізми продажу, як мінімізувати ризики. Сподіваємось, що ваші фермери вивчать наші помилки та не будуть їх робити, а підуть у своєму розвитку навіть далі, ніж ми. Ми вже встигли побувати на п’яти господарствах (багато чому, до речі, в них навчилися!) і побачили, який є великий потенціал сільського господарства в Україні, який, втім, ще цілком не використовується. Такого чорнозему, як тут, у нас на батьківщині тільки 4-5%, і ця земля дуже дорога. Сподіваюсь, що земля в Україні не буде дуже активно використовуватися в комерційних цілях, що буде призводити до зниження її якості. Крім того, ми були шоковані, що на певні продукти в Великобританії ціна в декілька разів дорожча ніж в Україні. Наприклад, у нас собівартість на га складає 1250$ (не враховуючи оренду), а у вас – 400$.

– А які передові технології допомагають робити ваш аграрний бізнес ефективним та рентабельним?

Р.Я.: Ми активно використовуємо технологію GPS при посіві та внесенні добрив. У нас є карта родючості. Запроваджуємо прямий посів. Тобто робимо акцент на збереженні родючості землі, бо головне для нас – це передати якісну землю своїм нащадкам. Я купляю курячий послід, відходи життєдіяльності людей та відходи від переробки паперу і це все вношу в ґрунт.

О.Г.: Я використовую технології біопереробки відходів, нещодавно встановив на своєму господарстві сонячні батареї. Взагалі в Великобританії потужно розвинута альтернативна енергетика. Крім того, у нас під зерносховищами знаходиться спеціальне устаткування, яке викачує газ та переробляє його на електроенергію. Незабаром плануємо виробляти її з відходів.

Р.Я.: Щодо фінансового боку – ми, як і всі, залежимо від постійних коливань цін на ринку та погодних умов. У нас випадає на рік 800-1000 мм опадів, 144 дня на рік іде дощ, і, відповідно, є не більше двох тижнів хорошої погоди для того, щоб зібрати врожай. Але у нас є багатий досвід у фінансовому секторі. Так, ми завжди страхуємо наш врожай, значну його долю продаємо заздалегідь через форвардні контракти та активно використовуємо методи диверсифікації. У нас в державі є можливість залучати фінансування під дуже низькі ставки. Взагалі-то використовуємо різні стратегії маркетингу та беремо в цьому за основу принцип: ми маємо визначати ціну на нашу продукцію, а не приймати ту, яку нам пропонують.

О.Г.: Важливою складовою в сільському господарстві Великобританії є Національна фермерська спілка, яка має вплив на парламент і таким чином лобіює ті закони, які цікаві фермерам. Від кожної тонни продукції, яку реалізують британські фермери, 1,5$ іде в фонд передових наукових розробок та виведення нових продуктивних сортів.

Обидва фермери зазначили, що дуже гарною ідеєю є будування тісних партнерських зв’язків між аграрними секторами Великобританії та України, бо хоча досвід кожної країни і є унікальним, завжди є точки перетину, в яких можна дуже плідно обмінятись професійними навичками та найефективнішими рішеннями. Компанія «Сингента», розуміючи важливість цього, активно сприяє відкриттю нашої аграрної галузі для впровадження найкращих світових досягнень, в тому числі і за рахунок таких заходів, як фінансовий форум. Багато питань та дискусій, які з’явились в українських аграріїв на заході під час виступу спікерів, як раз і продемонстрували ті моменти в сільському господарстві, які потребують пильної уваги, а акцентуватись на них – це вже значний крок у розвитку.

І на завершення – пряма мова гостей фінансового форуму компанії «Сингента», які ділились своїми враженнями, думками та планами, що виникли у зв’язку з заходом.

Михайло Євусяк, директор насіннєвого заводу ТзОВ «Бучачагрохлібпром»:

«Зі «Сингентою» ми вже не один рік тісно співпрацюємо. Дуже позитивно, що ця компанія щоразу знаходить нові шляхи взаємозв’язку між сільгоспвиробником і постачальником. Фінансові рішення, запропоновані сьогодні, вже використовуємо і дуже задоволені. В спілкуванні із британськими фермерами вразило те, що в їхній державі діють закони, які допомагають агровиробникам нормально себе почувати і вірити в завтрашній день. Поки що нам залишається сподіватись, що невдовзі і в нас господарства зможуть розраховувати на підтримку з боку держави».

Людмила Нємцева фінансовий директор ТОВ «Агро-Рось»:

«Захід дуже змістовний для мене, як фінансиста, оскільки я почула корисні поради з формування цін, дізналась про прогнози ціноутворення на наступний рік, про ситуацію на світовому ринку. Компанію «Сингента» знаємо дуже давно, співпрацюємо з нею. Наступного року плануємо скористатись новими фінансовими рішеннями, запропонованими на даному заході».

Володимир Крупніцький, директор ПП «Агрофірма «Медобори»:

«Фінансові рішення від «Сингенти» – це нова лінія отримання коштів для агровиробників у порівнянні з тими інструментами, які пропонують банки. Хочу дізнатись про це докладніше, щоб в майбутньому змогти застосувати на практиці. Із «Сингентою» ми вже частково співпрацюємо, закуповуючи засоби захисту рослин. Плануємо цю співпрацю поглиблювати».

Тетяна Бєлінська