У ФГ «Гадз» – найсучасніша сортувальна лінія яблук

447

Відкриття першої черги величезного переробного комплексу та фруктосховища на 35 тисяч тонн відбулося 20 листопада 2015 року на базі фермерського господарства «Гадз», що в с. Трибухівці Бучацького району Тернопільської області.

З нагоди цієї події у гості до засновника підприємства та голови правління ТОВ «Бучачагрохлібпром» Петра Гадза завітали Надзвичайний і Повноважний посол Канади в Україні Роман Ващук, голова Тернопільської ОДА Степан Барна, народний депутат України Микола Люшняк, а також відомі аграрії Тернопілля.

Сама церемонія відкриття, попри дощову погоду, пройшла досить урочисто. Про свято нагадували арки синьо-жовтих кульок, якими був прикрашений увесь комплекс. Усі присутні з нетерпінням очікували приїзду офіційної делегації з Тернополя. Традиційно відкриття сортувальної лінії розпочалося із розрізання червоної стрічки господарем підприємства Петром Гадзом, а також Надзвичайним і Повноважним послом Канади в Україні Романом Ващуком, очільником Тернопільської облдержадміністрації Степаном Барною та народним депутатом України Миколою Люшняком.

Відтак слово надали представникам духовенства, які провели церемонію освячення комплексу. Згодом усі бажаючі мали змогу оглянути фруктосховище, а також побачити всі етапи роботи сортувальної лінії.

«Ми змогли побудувати це фруктосховище у рекордні строки, бо маємо хорошу команду і за нами стоїть Господь Бог, який нас дуже любить, – зазначив Петро Гадз. – Це велика перемога всього нашого колективу. Пройшло три з половиною роки, як тут посадили перше дерево. А для того, аби яблуко було якісним і потрапляло на стіл увесь рік, потрібно мати відповідну інфраструктуру. Сьогодні ми запустили цю сортувальну лінію, а вже 15 квітня до нас заїздить австрійське обладнання, яке буде різати і сушити яблука. Невдовзі виготовлятимемо яблучні чіпси, соки, пюре, джеми, яблучний сидр, вино та оцет. Наш продукт потраплятиме не тільки на українські, а й азіатські та арабські ринки, а також у Фінляндію, Норвегію, Англію тощо. Тому ми повинні виробляти настільки якісний продукт, який би успішно продавався за межами України. Коли поляк чи італієць пробує наше яблуко і каже, що в нього такий самий сорт, проте зовсім інший смак, є підстави стверджувати, що наше яблуко найкраще в світі. Воно ароматне і соковите!»

Попри складний час, Петро Гадз шукає різні можливості задля втілення у життя стратегії розвитку свого підприємства. Для цього він багато їздить по світу, спілкується з фахівцями, шукає нових інвесторів.

У планах на наступний рік – будівництво холодильника на 25 000 тонн. Коли запрацює весь комплекс (35 000 тонн), це дозволить задіяти у виробництві майже тисячу працівників. Крім того під час сезону до роботи на ФГ «Гадз» залучатимуть ще 2000 чоловік. А це у свою чергу створення нових робочих місць, що є дуже важливими для Бучацького району, адже це не лише заробітна плата для місцевих селян, в тому числі й молоді, яка не виїжджатиме на заробітки, а й значний вклад у соціально-культурний розвиток навколишніх сіл.

На сьогодні ФГ «Гадз» обробляє майже 800 га фруктових садів, проте в найближчому майбутньому площі насаджень хочуть збільшувати.

«Наразі ми працюємо у трьох напрямках – тваринництво, рослинництво, садівництво, – каже Петро Гадз. – По тваринництву і садівництву вже запустили відповідні проекти, рослинництво буде найближчим часом. Також ми ініціювали в нашому районі розвиток кооперативного руху, що передбачає засадження ще понад двох тисяч гектарів садів, але вже на землях місцевих жителів. Люди почнуть заробляти самі на себе і вироблятимуть якісний український продукт. Це наша мета, це стратегія нашого розвитку».

До речі, перша черга одного з найбільших в Україні фруктосховищ виросла у рекордні строки. Холодильні приміщення на 10 000 тонн та найсучасніша сортувальна лінія були збудовані всього за три місяці. Як зазначила заступник голови наглядової ради ТОВ

«Бучачагрохлібпром» Марія Тимчій, яка курувала даний проект, 18 серпня була поставлена перша колона, а 20 листопада комплекс уже запрацював. «Ця подія для нас дуже знакова, – додала пані Марія. – Адже це початок великої справи».

Запуск цього об’єкту, на думку Надзвичайного та Повноважного посла Канади в Україні Романа Ващука, є переломним моментом для економіки не лише Бучацького району, а й Тернопілля загалом. «Дуже позитивно, що яблука з цього господарства будуть продаватися протягом року, – вважає посол. – Це змінює прибутковість та перспективність виробництва у всьому вашому регіоні. Відкриття цього чудового приміщення має для мене родинний відгомін, бо мій дід по маминій лінії Микола Тарталіс був директором повітового кооперативу і, починаючи з 1935 року, займався організацією роботи селянства, закупівлею і продажем сільськогосподарської продукції, як і це господарство. Але мій дід, то вже історія, а фермерське господарство «Гадз» – це сучасне і майбутнє. Дуже важливо, що Канада разом з Україною через технічну співпрацю, через експертів, які приїжджають, через мудрих господарів, які знають, де вибирати правильну генетику».

На думку народного депутата України Миколи Люшняка, відкриття такого потужного фруктосховища значно покращить економіку краю, а також є показником підйому української економіки загалом. «Ще десять років тому будівництво такого об’єкту вважалося чудом, – каже нардеп. – Тепер ми це чудо бачимо у Бучачі. Сьогодні тут збудований цілий комплекс з сучасними фасувальної лінією та холодильниками. Під час будівництва використано 90% українських матеріалів. А ще півроку тому тут був пустир. Відкриттям таких комплексів ми ще раз показуємо, що у такий важкий час можна перезавантажити економіку України. Період стагнації пройшов».

До речі, невдовзі Верховна Рада розглядатиме законопроект «Про сільськогосподарські сімейні ферми», який має дати поштовх розвитку місцевих кооперативів та невеликих господарств.

Леся Заморська