«ВСЕ В НАШОМУ ГОСПОДАРСТВІ ЗРОБЛЕНО З ЛЮБОВ’Ю»

531

Директор ТОВ «Україна», Герой України Олег Петрович Крижовачук давно став живою легендою.

Його знають не лише в Україні, а й за її межами. Адже за 30 років свого керівництва зумів перетворити колишній колгосп-боржник на потужне процвітаюче господарство.

Потрапити на територію товариства «Україна» – це як опинитися в Європі. Поля обробляє техніка зі супутниковою навігацією, нарощує потужності надсучасний свинокомплекс та євроферма. Тут все вражає своєю красою, зручністю, зразковим порядком. Працівники привітні та усміхнені. А все тому, що керівництво дбає про те, щоб люди йшли на роботу із задоволенням, мали належні умови праці та гідну платню.

Пріоритетними завданнями є злагоджена робота команди професіоналів задля досягнення оптимальних результатів, спадкоємність поколінь, створення нових робочих місць, впровадження новітніх технологій.

– Олеже Петровичу, з чого Ви розпочинали свою роботу у ТОВ «Україна» 30 років тому?

– Як не дивно,член бюро райкому партії розпочав свою роботу з відновлення дерев’яної церкви Івана Богослова, яка була закрита у 1962 році, коли проводилися атеїстичні репресії. За переказами, коли Богдан Хмельницький ішов на битву на Збараж і Зборів, парох Скориків відправив Службу Божу за здоров’я козаків. Гетьман розчулився і розпорядився подарувати церкві іконостас, який привезли із Візантії. Для радянської влади ми сказали, що це історична пам’ятка 1596 р., а людям повідомили, що відновлюємо храм Божий. Замовили відповідну проектну документацію. Левову частку затрат господарство взяло на себе, частину люди допомогли. Таким чином повністю відбудували церкву. Два роки тому, коли громада за власні кошти взялася ремонтувала храм, ми позолотили хрести і покрили бані міддю, бо в епоху Богдана Хмельницького ніхто не використовував сусальне золото чи булат. Перед дерев’яною церквою стояла проста старенька дзвіниця, на місці якої ми спорудили нову, виділивши з каси товариства на цю справу 470 тисяч гривень. Ще одне питання із соціальної сфери, яке ми вирішили – це провели газифікацію навколишніх сіл, витративши 1 946 000 грн. На відкриття приїхав тодішній Президент України Леонід Данилович Кучма. Ми завели його в церкву. Священик дуже мудро сказав про те, що один Гетьман подарував церкві іконостас, а сучасний Гетьман міг би його позолотити. Через два тижні був відкритий рахунок церкві та зроблений кошторис на 156 тис. грн. До речі, відновлення церкви Івана Богослова – це амулет нашого господарства. Коли я прийшов на посаду керівника у 1986 р., товариство «Україна» мало 5 486 000 грн. боргу. У старій конторі окремі спеціалісти сказали, що аж тепер господарці буде кінець. То було замкнуте коло: чого погано працюєте? – бо мало платять, чого мало платять? – бо поле не родить і на фермі не все гаразд. Щоб змінити ситуацію, перших три роки я спав лише дві години на добу. Проте авторитет, який завоював у ті роки, сьогодні мені дуже допомагає. Люди зрозуміли, що я прийшов у Скорики з чесними намірами змінити їх життя на краще. Мені навіть подякували за те, що не дозволив розікрасти господарку. До речі, ми ніде не купували кооперативних прав. Люди до нас приходили добровільно разом із керівниками.

– Яких результатів досягли за увесь цей час?

– За 30 років прогрес відчутний у всьому. Ми різко пішли вгору у тваринництві за останніх 4 роки. Маємо 1649 голів худоби. Добові надої на одну корову становлять 25 л, щодня продаємо 13 тонн молока. Плануємо на наступний рік збільшити дійне стадо на 1000 корів. Своїх красунь-доярок ми звільнили від важкої ручної праці. Кожна з них знає комп’ютер, тому що кожна корова на контролі спеціальної техніки, як і доїльний апарат. У 2009 році в нас розпочався будівельний бум. Маємо красень-елеватор, 5 нових приміщень на фермі, три ще будуються, сучасний свинокомплекс, фруктосховище тощо. Все в нашому господарстві зроблено з любов’ю.

– Для того, щоб господарство процвітало, треба мати хорошу команду однодумців. Хто до неї належить?

– Наша команда – це симбіоз успішних людей, які хочуть працювати. Вони чесні, порядні, професіонали своєї справи. Серед них є ті, хто працює зі мною вже 30 років – це агроном-насіннєвод Михайло Музика та головний інженер Богдан Квятковський, а є ще зовсім молоді. Наприклад, фінансовий директор Андрій Славський. Прийшов до нас на практику, навчаючись у ТНТУ ім. І. Пулюя на інженера-програміста. Університет закінчив екстерном. За півтора року став бухгалтером, а останні три роки працює фінансовим директором. Я йому довірив усі мільйони, які є в господарстві. Ще один унікальний працівник – технолог по молоку Олег Мудрак. У лютому ми своєю командою їздили в Канаду та Америку. Там працювали 2 тижні на фермах. Після цього об’їздили також найкращі ферми України. В результаті мої хлопці збільшили в два з половиною рази продаж молока, а це 13 тонн щодня. Коли ми відкривали третій корівник за шведською системою доїння «Дельпро», то наш головний зоотехнік Борис Радчук обіцяв, що будуть надої 34 л на корову в день, а продаж молока зросте до 25 тонн.

За свинокомплекс відповідає молоде подружжя Марина та Іван Поліщуки. Вони тваринники в душі. Тішуся, що ці молоді люди ставлять собі високу планку і вміють працювати. Ну а я, як керівник, просто зобов’язаний їм створити всі умови для того, щоб був одночасно моральний та матеріальний стимул, щоб вони хотіли йти на роботу. Поліщуки їздили у Францію, підібрали свинок. Ми вже маємо перше покоління від них. Найцікавіше, що Іван та Марина народилися в Житомирі, працювали в Києві, а зараз живуть в Скориках і планують будуватися тут.

– А хто відповідає за сад та фруктосховище?

– Нашим садівником-технологом є Віктор Стасишин. Він пропрацював 15 років у Польщі, де займався садом. З ним ми домовились про зарплату, яку я вже кілька разів підвищував. Проте він за рік заробив не менше, ніж у Польщі. До того ж у нього були бонуси – бачив жінку, дітей та онуків. Його син також вже працює у нашому саду. Наразі в нас ростуть 11 сортів яблунь, смородина і малина. До речі, малина унікальна, цього року з двох гектарів зібрали 18 тонн ягід. Загальна площа саду – 176 га. Наступного року плануємо досадити ще 10 га груші. Під кожну яблуньку стараємося покласти 2-3 кг органіки. На сьогодні агрономічна служба вже готує компости, які будемо вносити наступного року. Тоді яблуко має зовсім іншу структуру та смак. Для обробітку фруктових дерев використовуємо засоби, які не містять шкідливих для організму речовин. При обприскуванні практикуємо елементи кальцію. Кропимо карбамідом, коли потрібно, щоб рослини увійшли в стан спокою і скинули листя. Проводимо захист від шкідників та гризунів. За фруктосховище, вмістимістю 4 тис. тонн відповідає молодий спеціаліст Володимир Мотика. Цього року ми зібрали 1,5 тис. тонн яблук, які зберігаються в камерах із регульованим газовим середовищем. Все контролюється комп’ютером. Таким чином маємо можливість продавати яблука в доброму стані до пізньої весни. Навесні ще запрацюєсортувальна лінія. Сад розв’язав проблему нових робочих місць. Сьогодні тут трудиться 57 працівників, які мають щоденну роботу, постійну зарплату та соціальний пакет.

– Скільки землі обробляє товариство? Що на ній вирощуєте?

– Товариство «Україна» орендує земельні паї у 25 селах Підволочиського району. Пшениця займає найбільшу площу – 4000 га, ріпак – 2000 га. Також вирощуємо пивоварний ячмінь та ячмінь для потреб тваринництва. Наступного року плануємо сіяти 4000 га кукурудзи та 2800 га сої. Частина полів під багаторічними травами, які йдуть на сінаж. Цього року ми підняли плату за  оренду землі, зокрема за паї, в 2,2 рази. Якщо у 2014 р. для каси господарства оренда обходилася в 11 млн., то в 2015 р. – 23 млн. Я щасливий від того, що ми можемо платити більше. Загалом у нас 14,5 тис. га землі. Вона вся доглянута. Ми чітко дотримуємося сівозміни. Просимо людей, щоб укладати договір оренди на 15 років, бо цю землю я пильнуватиму, як зіницю ока. Тим більше, що стосунки з нашими пайовиками в нас відкриті і прозорі. Я постійно на своєму робочому місці, кожної суботи виділяю час для спілкування з людьми. До того ж наш спеціаліст Сливка Іванна, яка веде земельні паї, майже всіх пайовиків знає особисто. У нас так: протягом року виплачуємо гроші за паї, а в серпні видаємо зерно. Два роки тому почали видавати, крім пшениці, ще й кукурудзу. З наступного року люди самі зможуть вибирати, скільки зерна їм потрібно і якого або натомість отримати гроші.

– Яка техніка обробляє поля?

– Хвалити Бога маємо всього вдосталь. В нас принцип – ми маємо чекати на поле, а не поле на нас. Весь набір техніки має забезпечувати виконання будь-яких робіт в найкоротші терміни. Посівних агрегатів маємо стільки, що будь-яку культуру можемо посіяти за тиждень. Якщо говорити про тяглову силу – то це американські трактори «Джон Дір». Ми першими в області їх закупили. Частина тракторів білоруських – це меншої сили, з проектом садівництва ввели нові японські трактори марки «Кубот». Наша грунтообробна техніка американського виробництва, є частина європейської техніки, проте вона розрахована на менші поля.

– Знаю, що товариство має один з найкращих в Україні елеваторів.

– Так, він дійсно гарний, бо зроблений з любов’ю. З будівництвом допомагав мій давній друг Михайло Паюк, який сьогодні очолює цей підрозділ. Спочатку він поїхав на виставку в Італію, де детально ознайомився з пілотним проектом італійської фірми «Mulmix», а в листопаді 2008 року ми почали його впровадження в себе. Сьогодні стоїть красень-елеватор, потужністю 85 тис. тонн. Три сушарки, три найкращих європейських очисних машини. Маємо свій тепловоз, сертифіковану лабораторію. Стоять львівські ваги та миколаївський вантажопіднімач на автомобілі. Все інше обладнання фірми «Mulmix». Створено 28 робочих місця. До речі, на елеваторі одне робоче місце обійшлося в 4,5 млн. грн.., проте воно високооплачуване, технологічно досконале і довговічне.

– Окрім сучасних господарських приміщень гордістю ТОВ «Україна» є нова школа…

– Наша школа – це найбільший соціальний проект ТОВ «Україна». Я і досі спокійно не міг би працювати, знаючи, що діти наших працівників не мають найкращих умов. Саме тому ми взялися за будівництво нової школи, розрахованої на 162 учні. Роботи тривали досить довго, але ми мали підтримку від трьох очільників облдержадміністрації. Школа унікальна ще й тим, що вона чекала на учнів. Також ми встановили стипендію імені директора ТОВ «Україна», Героя України Олега Крижовачука. Платимо її десятьом найкращим учням за рішенням педагогічної ради і трьом вчителям. Дитина, яка буде добре вчитися, починаючи з третього класу, зможе заробити за час навчання 56 тисяч гривень.

– Яким був для Вашого господарства сезон 2014/15 рр.?

– Хвалити Бога цьогорічний сезон був не гірший від попереднього. Ми лише частину врожаю втратили тільки у зв’язку з погодними умовами. У тваринництві значний ріст. Ми повністю поміняли племінне стадо, завезли з  Франції нових свиней. Відкрили четвертий комплекс зі шведською системою  доїння корів «Дельпро», створили нових 232 головомісця, закладено фундамент під американсько-канадську технологію. Розраховуємо, що за півтора року маємо подвоїти виробництво молока. Завершуємо сезон успішно.

Леся Заморська.

DSC_0057 0030 DSC_1837 IMG_4588