Знаний аграрій – гордість Прикарпаття

302

Iv-frank 0008

«Приємно, коли робиш добро – для себе і для людей» – це життєве кредо відомого на Прикарпатті і в Україні голови правління агрофірми «Прут», Героя Соціалістичної Праці, Героя України, колишнього народного депутата СРСР та України, екс-міністра сільського господарства і продовольства України Василя Михайловича Ткачука.

Народився майбутній аграрій 10 грудня 1933 року в с. Королівка Коломийського повіту Станіславського воєводства Польщі, нині Коломийського району Івано-Франківської області у селянській родині. З дитинства любив ранню весну, коли природа прокидається від сну і земля починає дихати на повні груди. На світанку своєї юності збагнув, що тільки праця може дати благо, вона змінює та облагороджує людину. Це усвідомлення прийшло до майбутнього знаного господарника завдяки матері Марії Степанівні, яка працювала так, немов пісню співала. Професіоналізму він вчився від батька Михайла Юрійовича, який був пивоваром.

У 1970 році Василь Михайлович закінчив Івано-Франківський інститут нафти і газу за фахом інженер, потім – Львівський політехнічний інститут за фахом економіст. У 1950-1952 роках – учень слюсаря, газозварник паровозного депо станції “Коломия” Львівської залізниці. У 1952-1956 роках проходив службу на Балтійському флоті, котра додала йому самодисципліни, витримки і відповідальності, загартувала волю і дух.

Згодом працював механіком, завідуючим виробництва, директором Підгайчиківського спиртзаводу. Зумів вивести підприємство із збиткових у передові, газифікував його, проклав комунікації. У 1968-1987 роках був головою колгоспу “Прапор комунізму” села Підгайчики. На початку 1980-х років в очолюваному ним господарстві спромоглися зібрати по 56 центнерів зернових із гектара. Крім того, Василь Михайлович уперше в Україні почав запроваджувати нові колійні технології обробітку сільгоспугідь. Під його керівництвом відсталий колгосп став одним з найуспішніших сільськогосподарських підприємств з новітніми технологіями і найкращими досягненнями, що зробило його школою передового досвіду не тільки для аграріїв України, а й інших республік.

Василь Михайлович був щасливий тим, що жив на благодатній українській землі. Свою енергію та прагнення творити красу втілював у будовах, проекти яких вимальовувала його уява. Садив дерева, і тішився тим, що сотні тисяч фруктових дерев виколисують в садах цілющі плоди. Із 1987 року (з перервою у 1992 році) Василь Михайлович Ткачук був головою правління, головою спостережної ради агрофірми “Прут”, створеної ним як багатогалузеве підприємство агропромислового комплексу. До речі, це господарство стало одним із передових в Івано-Франківської області. Майже 30 років агрофірма “Прут” досягає стабільних, високих виробничих показників із вирощування та переробки сільськогосподарської продукції, із виробництва промислової продукції, роздрібної торгівлі, будівництва і надання послуг населенню. Виробнича структура агрофірми багатогалузева. До її складу входять: м’ясопереробний, кондитерський і виробничий цехи, торгова мережа, яка налічує 10 торгових точок і дві точки громадського харчування, відділ заготівлі сільськогосподарської продукції, фруктовий сад, цех сухофруктів. Агрофірма обслуговує значну кількість бюджетних установ та організацій, забезпечуючи їх продовольчими товарами.

Впродовж усього свого життя Василь Михайлович Ткачук сприймав працю як пісню, без якої життя втрачає свою красу і доцільність. Запорукою успіху і розвитку, достатку і стабільності кожного зокрема і держави в цілому вважав високу культуру виробництва і побуту, новітні ефективні технології та високу якість.

Василя Михайловича неодноразово обирали депутатом до Верховної Ради СРСР, народним депутатом СРСР від Івано-Франківського територіального виборчого округу № 47. З 29 лютого до 8 грудня 1992 року він займав посаду міністра сільського господарства і продовольства України. Член президії Національної ради Конгресу української інтелігенції, голова комісії з питань економічного розвитку, національного підприємництва і фермерства. Один із засновників і почесний член Товариства “Просвіта” імені Т.Г. Шевченка.

Пройшовши усіма лабіринтами колишньої системи, Василь Михайлович Ткачук відчув велику необхідність, відповідальність і обов’язок довести до завершення справу борців за волю України. 29 березня 1998 року обраний депутатом Верховної Ради України ІІІ скликання від виборчого округу № 86 (Івано-Франківська область).

Знаний аграрій по-дитячому радів кожному найменшому поступу, боляче переживав помилки і прорахунки, звіряв свої помисли з друзями і побратимами. Не мав спокою через роз’єднаність та розпорошеність державницьких сил, тому домагався утворення парламентської більшості.

Член фракції НДП, групи «Відродження регіонів», фракції партії «Демократичний союз», фракції «Регіони України». Секретар Комітету ВР з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Згодом обраний депутатом Івано-Франківської обласної ради.

За досягнення високих результатів і трудовий героїзм, проявлений у виконанні планів і соціалістичних зобов’язань по збільшенню виробництва і продажу державі сільськогосподарських продуктів у 1981 році Василю Михайловичу Ткачуку присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі “Серп і молот”. У 2002 році за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку сільського господарства, багаторічну плідну громадсько-політичну діяльність йому присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

Серед нагород знаного аграрія – два ордени Леніна (1976, 1982), орден Трудового Червоного Прапора (1972), орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (2000), ювілейна медаль “20 років незалежності України” (2011), орден Святого рівноапостольного князя Володимира Великого III ступеня (УПЦ, 1999).

Василь Ткачук був почесним членом Української аграрної академії, заслуженим працівником сільського господарства УРСР (1978).

Помер 8 травня 2015 року. Похований у селі Королівка Коломийського району Івано-Франківської області. Гаслом для прийдешніх поколінь залишаться його слова: «Творіть добро – і вам добром воздасться! Любіть і множте на землі любов!».

https://uk.wikipedia.org

ukrgeroes.narod.ru

volya.if.ua