Тілт Турбо – передумови для застосування 2016 року

328
Світлана Чоні, канд. с/г наук, технічний партнер з підтримки і розвитку фунгіцидів, протруйників насіння зернових культур, ТОВ «Сингента»
Погодні умови осені–зими 2015 року були досить напруженими для сільгоспвиробників. Нинішня зима з погляду погодних умов теж не надто сприятлива для них. Осіння посушлива погода негативно позначилася на розвитку озимих зернових культур, особливо зважаючи на відсоток недосіяних площ. Загалом у західному регіоні було посіяно близько 94% планованих площ. Сходи отримано нерівномірні, і це викликало певні побоювання щодо їхнього майбутнього. Проте в листопаді–грудні «продовжився» осінній період, і озимі культури змогли вирівнятися та набрати трохи сили. Сьогодні можна констатувати, що приблизно 80% площ перебувають у доброму і задовільному стані, а близько 15–20% слабкі і зріджені. Слід зазначити, що в західному регіоні стан озимини один із найкращих порівняно з рештою регіонів України.
image001
image003Рис. 1. Загальний стан озимої пшениці на кінець листопада 2015 року
Це свідчить тільки про те, що на території Західної України склалися умови, у яких є сенс боротися за врожай 2016 року. І передусім треба розуміти, що осінньо-зимові коливання температур і вологи послаблювали рослини і створювали передумови для розвитку хвороб. Сьогодні максимальну продуктивність, а отже, й віддачу від вкладених коштів, обіцяють посіви першого терміну висіву. Чого ж нам очікувати навесні? Насамперед дуже рано і дуже гостро постане проблема розвитку грибів роду Fusarium. Фузаріоз проявлятиметься і в листковій формі, і у формі кореневих гнилей, і в комплексі під назвою «снігова пліснява».
image005
image007
Рис. 2. Розвиток грибів роду Fusarium навесні (листкова форма прояву і кореневі гнилі)
Також на ослаблених рослинах інтенсивно розвиватимуться збудники борошнистої роси і септоріозу.
Збудник септоріозу (Stangonospora nodorum Berk) протягом осінньо-зимового періоду вже встиг сформувати пікнідіальну стадію (рис. 3).
Нещодавно ми відібрали моноліти озимої пшениці для діагностики можливих проблем після зимівлі культури. Рослини тримали у фітобоксі при температурі +20°С протягом 10 діб. Як наслідок на рослинах утворилася велика кількість спороношення збудника борошнистої роси (Blumeria graminis) Розвиток цих симптомів притаманний рослинам, відібраним по всій території України.
image009
Рис. 3. Утворення пікнідіальної стадії септоріозу на листі пшениці
Наявність інфекційного початку вимагає запланувати якомога раніші фунгіцидні обробки, бо захворювання почнуть розвиватися, щойно середньодобова температура повітря сягне позначки +5 °С, і з кожним градусом це відбуватиметься дедалі активніше. Цієї температури досить для початку розвитку хвороб, але замало для ефективної роботи фунгіцидів.
Головна проблема внесення засобів захисту навесні — дотримання температури, за якої фунгіциди дадуть максимальний економічний ефект. Сьогодні на ринку засобів захисту рослин немає фунгіцидів, які дозволяють захистити посіви від хвороб в умовах ранньої весни і тривалої осені, коли денна температура піднімається до +15…18°С, а нічна знижується до +3…8°С. Такі погодні умови вельми сприяють розвитку патогенних мікроорганізмів, адже рослини перебувають у стані фізіологічного стресу і тому дужче схильні до ураження патогенами.
Результати моніторингу озимих культур, який проводився ранньої весни протягом 2011–2015 років, показали, що спороношення борошнистої роси (збудник — сумчастий гриб Blumeria graminis (DC) Speer., син. Erysiphe graminis DC., анаморфа Oidium monilioides) на території України відбувається при денній температурі +8…10°С, навіть якщо вночі вона падає до нульової. Перепади температур, чергування посухи і опадів, роса сприяють розвитку захворювання. Як правило, коли господарство нарешті має змогу внести фунгіцид, розвиток хвороби може сягати 50–70 %, а за таких умов повної біологічної ефективності від застосування фунгіцидів отримати неможливо.
Септоріоз (збудник — гриб Septoria tritici Rob. et Desm., телеоморфа Mycosphaerella graminicola) (іл. 3). Початок спороношення відбувається за наявності краплинної вологи і температури повітря від +5°С протягом 3–5 годин. Цього досить для первинного ураження рослин, проникнення патогена у їхні тканини, де боротися з ним буде набагато важче і не так ефективно.
Компанія «Сингента» пропонує просте й сучасне рішення фітопатологічних проблем, які постають перед аграріями восени і ранньої весни, — препарат Тілт Турбо 575 к. е. Це препарат широкого спектра дії з системними властивостями для контролю борошнистої роси, всіх видів іржі й листкових плямистостей на зернових культурах. До складу препарату входять 450 г/л фенпропідину і 125 г/л пропіконазолу. Препарат рекомендовано для захисту пшениці і ячменю від борошнистої роси, бурої й жовтої іржі, септоріозу, гельмінтоспоріозів, ринхоспоріозу. Унікальність препарату полягає в тому, що ефективна захисна дія фенпропідину починається вже при середньодобовій температурі повітря +5…8°С. Це дуже важливий показник, адже наразі на ринку України немає препаратів, фунгіцидна дія яких проявляється за таких умов. Як правило, ефект від застосування фунгіцидів очевидний лише при середньодобовій температурі +12°С і вище. Тілт Турбо можна застосувати на 1–2,5 тижні раніше, отже, його використання буде набагато ефективнішим з біологічного погляду, адже профілактика — дешевший і ефективніший захист від хвороб, ніж лікування.
Сучасні інгредієнти у складі Тілт Турбо дозволяють створити високий запас міцності продукту з незмінною ефективністю в різних погодних умовах. Використання підвищених концентрацій поверхнево-активних речовин, адгезивів і солевантів дозволяє отримати якісне поширення препарату на поверхні листкової платівки і його швидке проникнення в неї. Понад 14 додаткових речовин забезпечують умови для повної реалізації фотостабільності і стійкості до опадів формуляції Тілт Турбо.
Препарат унікальний ще й тим, що має профілактичну, лікувальну дію та чітко виражений стоп-ефект для розвитку названих хвороб. Діючі речовини препарату переміщуються по ксилемі рослин у верхні частини. Це дозволяє ефективно захистити нові листки і попередити нове ураження культури, завдяки чому препарат забезпечує тривалий період захисної дії від 3-х до 5-ти тижнів.
Серед основних технічних характеристик слід відзначити й те, що Тілт Турбо сумісний з більшістю гербіцидів, фунгіцидів та інсектицидів, які застосовують на зернових культурах, може також використовуватися в баковій суміші з регулятором росту Моддус.
Головні переваги препарату Тілт Турбо:
• Високоефективний навіть при сильному розвитку хвороби
• Швидко зупиняє епіфітотію
• Має тривалий період захисної дії
• Неперевершений захист від борошнистої роси
• Надійний контроль септоріозу, іржі, гельмінтоспоріозів і ринхоспоріозу
• Максимально ефективний при низьких температурах