Вирощування зернових та ріпаку – інноваційні стратегії

434

Вміння опинитись у необхідний час в необхідному місці є життєво необхідним для успішного бізнесу. І скільки б складностей не було наразі у вітчизняній аграрній галузі, треба бути вдячним за те, скільки попри них цікавих можливостей вона надає. Так, вже традиційно в лютому 2016 року була проведена серія конференцій, присвячених всім аспектам роботи з такими наразі стратегічно важливими для здорової економіки України культурами як зернові та ріпак. Компаніями-організаторами в цьому році виступили: представництво NPZ-Lembke в Україні, ТОВ «Хорш Україна» та ТОВ «ЗААТЕН ЮНІОН». Захід мав назву «Свіжий вітер у вирощуванні зернових і ріпаку», і кожна з компаній, маючи свої унікальні напрацювання в тому чи іншому напрямку, сказала своє нове переконливе слово згідно заданої тематики. А для гостей-аграріїв ці нові знання одразу трансформувалися у живий план дій.

Тож, цьогоріч конференції були проведені в Одесі, Дніпропетровську, селі Полковниче, що на Київщині, Вінниці і, нарешті, 5 лютого у Тернополі, куди і завітала редакція журналу «АгроЕліта». На захід з’їхались сільгоспвиробники та дистриб’ютори всього західного регіону, і попереду їх очікувала цікава, насичена програма.

Олаф Гауе, керівник представництва «NPZ-LEMBKE» в Україні:

«Актуальність тематики наших семінарів знову себе підтверджує. В цьому році, не дивлячись на складні економічні та погодні умови, зібрали високий врожай ріпаку на Західній Україні, і цікавість до цієї культури тільки підігрівається, а до пшениці як до головної годувальниці він був завжди. На сьогоднішньому заході ми будемо представляти наші нові гібриди ріпаку NPZ-Lembke. Ми продовжуємо супроводжувати наших партнерів на їх нелегкому аграрному шляху, давати рекомендації за агрономічними технологіями, правильним впровадженням нових гібридів – це дуже важливо».

У своєму виступі пан Олаф дав розширений огляд стану посівів озимого ріпаку у 2016 році. В деяких регіонах України він не дуже втішний, особливо на сході та півдні. Але аграрії мусять знаходити найкращі рішення в тих умовах, які склалися, тим паче, що для цього є досконалі інструменти, зокрема, високопродуктивні гібриди від NPZ-Lembke. Цього року компанія представила 4 гібриди озимого ріпаку нового покоління, а саме: Мерседес, Трумпф, Шрек та Гару. Всі вони мають ще більший потенціал врожайності, високу адаптованість до стресових погодних умов, високу стійкість до хвороб. Ці гібриди пройшли багато випробувань на демо-полях в Німеччині, Польщі та Україні і довели свої якісні показники на практиці. Зокрема, на наших теренах їх врожайність у 2014-2015 році складала понад 50 ц/га: наприклад, з гібриду Трумф на ТОВ «Агрокультура Захід», що на Львівщині, зібрали врожай 59,8 ц/га. Гібрид Шрек на демо-посіві в ТОВ «Ольга», що на Вінниччині, дав врожай 57,3 ц/га. Але рекорд на заході України поставив гібрид Шерпа – на теренах філії «Перспектив» ПрАТ «Зернопродукт МХП» в Івано-Франківській області – 68,5 ц/га. Він має вражаючу зимостійкість та посухостійкість, добре регенерує ранньою весною і, очевидно, дає дуже високі врожаї.

Віталій Дворник, директор ТОВ «ЗААТЕН ЮНІОН», розповів про селекційну діяльність і випробування сортів і гібридів компанії. Слід відчути масштаб – селекція проводиться на 20 селекційних станціях по 30 культурам, сорти яких проходять випробовування на більш ніж 100 сортодільницях Європи і всього світу. Акцент у виступі пан Віталій зробив на гібридах озимої пшениці, по яких спостерігається значний гетерозисний ефект. Ця пшениця демонструє потужні можливості – завдяки здоровій генетиці вона дає високі та якісні врожаї навіть в стресових умовах та показує високу стійкість до хвороб, зокрема до фузаріозу та піренофорозу. Від селекції Saaten Union був представлений Хюбері – дуже урожайний середньопізній гібрид з високим виходом зерна та соломи, з прекрасними показниками для хлібопекарської галузі. Також був презентований Хюлюкс – ранній гібрид з відмінною зимостійкістю, який має добрий вихід зерна та термін зберігання якого забезпечує можливість ранніх строків сівби озимого ріпаку. Обидва гібриди прекрасно адаптовані до ґрунтово-кліматичних умов України, а поєднання здорової ранньостиглості із високою зимостійкістю і всіма якісними показниками говорить про те, що вони якнайкраще підходять для наших аграріїв.

Тарас Рунців, менеджер західного регіону ТОВ «Хорш Україна» висвітлив важливі технічні аспекти у досягненні високих врожаїв зернових та ріпаку, адже без якісного обробітку ґрунту навіть найпродуктивніші гібриди не зможуть реалізувати свій потенціал. Одним з головних аспектів є правильне управління соломою. Надлишкова кількість соломи – це актуальна на сьогоднішній день проблема для українських аграріїв, а вирішити її можна за допомогою підвищення якості її подрібнення. Це можна зробити завдяки новим гострим ножам на січкорізці JD CTS від Horsch. Вони дозволяють якісно нарізати стерню та, як результат, провести правильне дискування і запобігти появі бур’янів та шкідників. Управління соломою – це запорука доброго розвитку культури.

Крім того, Тарас Рунців висвітлив основні технології обробітку ґрунту, окресливши специфіку кожної з них: диференційований обробіток ґрунту, диференційований обробіток з одночасним внесенням добрив та одночасний ґрунтовий обробіток, внесення добрив і посів. Відповідно, були розглянуті різні етапи обробки. Лущення стерні перед посівом ріпаку краще проводити одразу після проходження комбайну, на глибині від 5 до 10 см – це буде сприяти кращому збереженню вологи та перегниванню соломи. Для цього Horsch пропонує короткі дискові борони Joker, які можуть обладнуватись додатковими подрібнювальними ножами. При основному обробітку ґрунту, який є наступним етапом, важливим є глибоке рихлення – для гарантування хороших сходів, перемішування соломи з ґрунтом, вирівнювання верхнього шару поля та прикоткування. Це є основні цілі. Для всього цього Horsch пропонує комбіновані ґрунтообробні агрегати Tiger MT, які гарантують безперервну роботу без забивання навіть в важких умовах. Ці агрегати мають широку комплектацію (долота, диски, котки, бункер для внесення мінеральних добрив на 2500 л тощо).

Сівалка Focus TD – це універсальний, гнучкий у використанні агрегат, яким Horsch пропонує проводити посів ріпаку. Вона дає можливість одночасно розпушувати ґрунт, точно вносити добрива (можливо у два горизонти), прикотковувати поверхню та сіяти на задану глибину – за один прохід. Як наслідок – безперешкодний розвиток кореня в глибину, гарантовано хороші сходи, збереження вологи в ґрунті.

Спеціальним гостем заходу був аграрний консультант з Німеччини Хельге Бекурс, який дав учасникам конференції актуальні рекомендації щодо слаборозвинутих посівів озимого ріпаку та озимої пшениці. Його колега в Україні розповів мені про діяльність своєї компанії.

Райнхард Медер, спеціаліст ТОВ «Інноваційний аграрний центр Київ»:

«Наша компанія є консультантом агрофірм – в рамках прогресивної системи точного землеробства. Ми робимо точний аналіз ґрунту, формуємо карту поживних речовин з певними показниками (коефіцієнт кислотності, вміст фосфору, магнію, калію тощо). Додатково можемо аналізувати та вносити в цю карту і показники вмісту мікропоживних речовин. Ми підтримуємо систему диференційованого, економічно виправданого внесення добрив, що дозволяє досягти вирівняності поля щодо забезпечення макроелементами. Наша компанія використовує передові технології Німеччини, які ми адаптуємо до української агроекосистеми. Минулого року ми надали послуги на території приблизно 50 тис. га в різних регіонах України, і в цьому році теж скоро почнеться активний сезон відбору проб ґрунту. З компаніями Lembke, Horsch та Saaten Union вже давно співпрацює наш власник з Німеччини, і я радий, що тепер плідно співпрацюють і наші представництва на території України».

Після насиченого інформаційного «штурму» та поповнення бази знань новими технологіями і підходами від передових світових компаній учасники дискутують та діляться своїми враженнями.

Анатолій Старушин, агроном ТОВ «Ратнівський аграрій», Волинська обл.:

«Господарство у нас молоде, тільки 4 роки, і ми ще знаходимось в процесі визначення за багатьма параметрами роботи, постійно шукаємо щось краще. Але насіння Lembke вже сіємо – хороші гібриди. Зацікавила сівалка Horsch, в майбутньому, сподіваюсь, придбаємо. Насіння пшениці Saaten Union поки що нове для нас, але ми дуже охоче випробовуємо новинки на своїх демо-полях, тож, цікавить і воно».

Дмитро Костарєв, старший агроном-аналітик ПП «Західний Буг», Львівська обл.:

«Сьогодні чудова конференція, зібрався весь західний регіон, і дуже приємно поспілкуватись в такій атмосфері зі своїми друзями та партнерами. Зокрема, це компанія Lembke, 80% гібридів ріпаку якої ми вирощуємо на своїх полях. Нові гібриди пшениці цієї компанії нас теж зацікавили. Horsch – це наші давні друзі, які допомагають нам покращувати технології ґрунтообробки на підприємстві. Наразі наш технічний парк реорганізується саме під їх потужні агрегати. Iз Saaten Union ми співпрацюємо по деяких напрямках в насінництві, і теж розвиваємо наше партнерство. Досить цікаво, що сьогодні є люди, які діляться своїм досвідом, я чую хороші результати роботи, що вже близькі до європейських показників. Але є на порядку денному і певні актуальні проблеми, наприклад, неякісне розподілення поживних решток, про що зазначав в своїй презентації Тарас Рунців. При збільшенні врожайності ця проблема тільки посилилась. Але ми над цим працюємо, сьогодні почув багато корисних речей».

Микола Пилипів, директор ПАП «Аркадія» (Тернопільська обл.):

«Сьогодні я отримав велике задоволення від нової корисної інформації та спілкування. На рахунок співпраці з компаніями-організаторами конференції: за багато років роботи нашого підприємства ми вже набули велику базу певної техніки, і глобально змінювати щось складно, але про техніку Horsch я чув дуже багато позитивних відгуків. З першого дня трудової діяльності ми сіємо гібриди ріпаку від Lembke, вони досить ефективні та якісні, мають хороші показники врожайності та стійкість до вимерзання. Минулого року я їздив в Німеччину безпосередньо на товарні посіви цих гібридів. Saaten Union нас зацікавили, гадаю, будемо сіяти. Прекрасно, що у нас є можливість де і в кого вчитись».

Тетяна Бєлінська