Якісне насіння народжується у ПП «Західний Буг»

654

ПП «Західний Буг» – провідна аграрна компанія, яка стрімко розвивається та освоює нові ланки роботи. В обробітку – 37 тис. га землі на Львівщині та Волині. У структуру підприємства входить вісім рільничих підрозділів та три сертифіковані елеватори, які розміщені у різних районах Львівської області: Сокальському, Буському та Бродівському. Кожен елеватор має свою специфіку. На території Бродівського елеватора розміщений сучасний насіннєвий завод. Ми відвідали офіс компанії, щоби поспілкуватись з її фахівцями про досягнення та перспективи, оглянути потужності насіннєвого заводу та проникнути в усі етапи виробництва насіння: від вирощування на полі до пакування у мішки. У результаті можемо запевнити кожного фермера: тут готується справді якісне, з високою сортовою чистотою, схожістю та енергією насіння, яке дає хороші врожаї!

Бродівський елеватор поділений на дві частини. Одна зайнята прийманням товарного зерна, інша – обладнана виключно для приготування насіння. Потужність насіннєвого комплексу – 200 тонн за добу. Тут працюють із насінням зернових та олійних культур: озима і яра пшениця, озимий ячмінь, соя. На території елеватора розташовані підлогові склади, загальний об’єм зберігання яких – 6 тис. тонн, і 4 бочки по 500 тонн кожна. Підлогові склади використовують, в основному, для зберігання ярих культур, а бочки служать як резервні ємності для приймання, зберігання та переробки насіннєвого матеріалу.

Детально про обладнання насіннєвого заводу, процес виготовлення насіння розповіла Христина Кудлик, фахівець відділу виробництва ПП «Західний Буг»:

«На елеваторі, який працює з насінням, стоїть обладнання німецької компанії PETKUS. Лінія складається з чотирьох агрегатів. Перший – це сепаратор U15, принцип його роботи – розділення зерна за величиною. Сепаратор має 2 решітних стани. Зерно проходить через верхній решітний стан, і на верхньому ситі залишаються грубі рештки, необмолочене зерно, солома. Далі основна маса зерна попадає на нижній решітний стан. З нижнього решета просівається бите, дрібне зерно, а маса, яка залишається, – йде на очищення. U15 також забирає пилюку й лушпиння.

Другий агрегат – трієрний блок ТА-01/12 – це машина, яка складається з двох трієрних циліндрів із отворами певного діаметру. Від величини цих отворів залежить, які домішки вони забиратимуть: один циліндр забирає довгі частинки, другий – короткі.

Третя машина, найбільш важлива у насінництві, – це пневмовібростіл, у нас стоїть агрегат KD 400. Він калібрує зерно за питомою вагою: зерно із найбільшою питомою вагою, найбільш виповнене, найгрубше, найважче йде до насіння, а найлегше, невиповнене – до відходів. Після цього вже очищене насіння або фасуємо не протруєне, або пропускаємо далі для протруювання.

Четвертий агрегат – протруювальна машина безперервної дії WillyNiklas14 німецького виробництва. Вона забезпечує лагідну роботу з насінням, не травмуючи його, та рівномірне якісне нанесення препарату на зерно. Ми користуємося послугами лабораторій, які допомагають нам визначати якість протруювання зерна. Якість визначаємо за двома параметрами: стійкість препарату, нанесеного на зерно (чи він не осипається, не залишається на агрегатах, мішках), та кількість активної речовини, тобто рівномірність її нанесення на насінини. Таким чином ми досягаємо 100% якості та впевненості у тому, що насіння дасть відмінну схожість, а згодом – високий врожай».

Для фермера важливо отримати якісне насіння за розумну ціну. Спочатку ПП «Західний Буг» будував свій насіннєвий завод не для того, щоби здійснювати комерційну діяльність, продаж насіння, а задля власних потреб, щоби отримати якісне насіння і підвищити свої урожаї. Коли господарство почало закуповувати в оригінаторів супер-етіту і на своєму заводі готувати насіння – урожайність збільшилась на 15%. Потужності заводу дозволяють виготовляти насіння не лише для себе, а й для інших господарств, і тому було прийняте рішення пройти реєстрацію як елітне і репродукційне насіннєве господарство та робити насіння на продаж. Зараз для реалізації

підготовлено більше 3 тис. тонн насіння, за кілька років у планах продавати 10 тис. тонн. Але якоїсь градації, що це насіння готують для власних потреб, а те – для клієнта, немає! Тут єдині критерії дотримання відповідних вимог як для себе, так і для фермера.

Якісно вирізняється ПП «Західний Буг» ще й тим, що має власну агрохімічну лабораторію, яка займається листковою діагностикою, діагностикою ґрунтів, що допомагає агрономам правильно підібрати засоби захисту та живлення. Також лабораторія є і на елеваторі, де проводять контроль якості насіння, на кожному етапі його приготування визначають чистоту, масу тисячі насінин, і за допомогою агрохімічної лабораторії – схожість та енергію.

Дмитро Костарєв, старший агроном-аналітик ПП «Західний Буг»:

«Агрохімічну лабораторію заснували 4 роки тому. Для її обладнання були залучені фахівці з Польщі та Німеччини. Ми здійснюємо дослідження для забезпечення максимальної врожайності культур, які вирощуються у нашому господарстві, та надаємо послуги усім зацікавленим. Виконуємо повний агрохімічний аналіз ґрунту, води, листкову діагностику, насіння, зерна. Методики використовуємо іноземні, зокрема, які діють у Німеччині».

Отже якість у ПП «Західний Буг» контролюється на кожному етапі: від поля до готового продукту, який фасується в мішок чи біг-бег. Лабораторія заводу відбирає взірці з кожної машини з насіннєвим матеріалом, яка заїжджає на елеватор, і перевіряє, щоби не було видового забруднення та ураження хворобами. Розроблена методика очищення обладнання після кожної культури, сорту і репродукції, що усуває ризик засмічення. Обов’язково зачищають і комбайни та машини, адже чистота насіння – надзвичайно важлива. Бо якщо фермер купить ідеально якісно відкаліброване насіння, але сортова і видова чистота не буде збережена, то на полі у нього виросте горох з капустою…

Робота із чистотою сорту починається далеко не на елеваторі, а ще у полі. І тут є свої важливі моменти, про які нам розповів Володимир Крупак, агроном-аналітик ПП «Західний Буг»:

«Технологія вирощування культур для виробництва насіння та їхня сівозміна у нас відповідає стандартам насінництва. Найперше підбираємо найкращі площі, кращі ґрунтові умови. По-друге, базове та добазове насіння намагаємось купувати імпортоване з Європи. По-третє, попередники використовуємо лише ті, які є рекомендовані, скажімо, для пшениці – буряк, ріпак, або соя, для ячменю – переважно ріпак. Боремося із сортовим та видовим засміченням, додатково проводимо видове прополювання, вичищаємо насіннєві посіви від бур’янів. Із тих полів, де росте насіннєва пшениця, ми повністю вивели ячмінь. Дотриманню сортової чистоти сприяє й те, що сорти, які ми вирощуємо, потраплятимуть на те ж саме поле, на якому вони вже росли. Наприклад, якщо на певному полі росла озима пшениця сорту Кубус, то в сівозміні на цьому полі надаватиметься перевага тому ж таки Кубусу.

У нас дуже ефективна технологічна карта живлення та захисту від шкодочинних об’єктів. На насінні ми не економимо, не користуємось препаратами-генериками, тільки оригінальними. Тобто не створюємо додаткових ризиків, які могли б вплинути на кінцеву якість насіння. Триразова обробка фунгіцидами, в т.ч. по колосу, 1-2 внесення регуляторів росту – це все недешево, але дає результат! Також для насіннєвих посівів спеціально розроблена посилена мікроелементами система живлення, яка максимально забезпечує добрий розвиток і формування якісного насіння».

Для кожного виробника насіння важливо мати не багато сортів, а 4-5 найкращих, і виготовляти їх у великому об’ємі, тому що багато сортів – це ризик засміченості між собою. А в насінництві найважливіше – зберегти чистоту кожного сорту, щоби жодна зернинка з іншого сорту не потрапила до сорту, який готується. І тому ПП «Західний Буг» обрало найбільш перспективні сорти, працює з надійними оригінаторами. Для реалізації пропонують: пшеницю озиму першої репродукції від оригінаторів КВС, Заатен-Уніон, Штрубе (Німеччина) та вітчизняних – Інститут фізіології рослин і

генетики НААН України, Миронівський інститут пшениці ім.В.М.Ремесла НААН України; пшеницю яру 1-ї і 2-ї репродукції від КВС, НПЦ-Лембке та Інституту фізіології рослин і генетики НААН України; ячмінь озимий 1-ї репродукції від КВС, 1-ї та 2-ї репродукції від Осєва (Чехія).

Володимир Крупак, агроном-аналітик ПП «Західний Буг»:

«Підбираючи сорти, ми орієнтуємось виключно на провідні європейські компанії – KWS, DSV, Strube, SaatenUnion, Selgen/Oseva – селекція яких є «законодавчою» не лише в Україні, але, перш за все, на Батьківщині цих компаній – в Німеччині та Чехії. Перш ніж впроваджувати сорт, ми вивчаємо його характеристики і знайомимося з ним у польових умовах – на демонстраційних посівах наших і колег-виробників насіння. Крім того, не пропускаємо жодної вагомої виставки, присвяченої насінництву – як в Україні так і за кордоном – оскільки тільки на таких заходах можна ознайомитись із справжніми новинками, з перших уст почути про новітні розробки та перспективи селекції.

Як вже згадувалося вище, ми надаємо перевагу імпорним сортам. Хоча, навіть попри те, що в нас, на Західній Україні, більш пластичним і, на жаль, менш інтенсивним сортам вітчизняної селекції важко конкурувати щодо врожайності з такими сортами як Кубус, Мулан, Скаген, Акратос та ін., ми не забуваємо українську селекцію – цього року вирощуватимемо такі «народні» сорти, як Новокиївська, Миронівська65 і Зимоярка».

Новий етап розвитку підприємства «Західний Буг» – йому почали довіряти вирощування еліти і першої репродукції насіння. Господарство отримує насіння від фірми-оригінатора чи дистриб’ютора, висіває його на своїх полях, вирощує, на потужностях власного насіннєвого заводу готує його та фасує. А представник оригінатора здійснює контроль на полі, на елеваторі, відбирає зразки, проводить аналіз і згідно з умовами договору викуповує це насіння і реалізує його. Наразі закладені посіви пшениці у співпраці з оригінатором Штрубе, та МПП «Фірма «Ерідон», ексклюзивним дистриб’ютором насіння DSV в Україні. Також 2015 року ПП «Західний Буг» виконувало послуги доробки насіння для КВС: ярий ячмінь, яру та озиму пшеницю. Світові виробники насіння довірили підприємству цю роботу, знаючи, що воно виконає її якісно.

На насіннєвому заводі Бродівського елеватора ПП «Західний Буг» готує насіння не лише для власних потреб, а й надає послуги очищення, калібрування та протруювання насіння іншим підприємствам. Є можливість надавати послуги зберігання насіннєвого матеріалу ярих культур для подальшої доробки насіння перед весняним посівом. Також елеватори можуть приймати від фермерів пізню групу с/г культур (сою, кукурудзу). Здійснюють послуги очищення, сушіння, довготермінового зберігання товарного зерна або ж відвантаження автомобільним чи з/д транспортом.

Як же говорити про елеватор і не побачити його?! Екскурсію на Бродівський елеватор нам провів його директор Юрій Йосипович Гамерник, та розповів про плани на майбутнє:

«Плануємо повністю демонтувати старий склад і на його місці встановити новий сучасний склад готової продукції: ангар із забетонованою підлогою, в якому працюватимуть навантажувачі, кран-балка. Поруч із насіннєвим цехом плануємо збудувати другий новий склад, там розмістимо й другу лінію з виробництва насіння. Це дозволить працювати оперативніше, удвічі збільшити потужність виробництва. Тоді роботу можна буде організувати таким чином, щоби не змішувати зерно, тобто насіння ячменю готувати на одній лінії, а пшениці – на іншій. Також паралельно доставлятимемо нові ряди бочок».

Врожаї агрокомпанії ПП «Західний Буг» зростають з року в рік, і це є гарантією якості виготовленого насіння. Усі активи підприємства, усі його працівники є відкритими для кожного клієнта, не залежно, чи це корпорація, яка має тисячі гектарів землі, чи фермер, в обробітку якого декілька десятків гектарів. У будь-який час клієнти можуть зателефонувати і отримати кваліфіковану

підтримку агрономів, спеціалістів із приготування насіння, приїхати на завод, щоб подивитись на процес та оглянути поля.

Кожного року ПП «Західний Буг» проводить День поля, і цьогоріч готується провести такий захід. Тут фермери матимуть можливість побачити не лише демонстраційні посіви, а й насіннєві, звідки збиратимуть зерно, дороблятимуть і продаватимуть його. Можна буде зайти в поле, оглянути в якому стані посіви, як вони доглянуті, як виглядає зерно, яка густота, потенційна урожайність насіння, щоби фермер ще в полі зрозумів, що він купуватиме.

Оскільки ПП «Західний Буг» не перекуповує зерно, а самостійно його вирощує та готує насіння, відповідно і ціни є прийнятними та цікавими для покупців. Залежно від платоспроможності клієнтів є різні схеми роботи, і саме тому фермерам цікаво працювати з цією компанією. Насіння купують господарства не лише Західної України, а й Київської, Чернігівської, Вінницької, Харківської та інших областей.

ПП «Західний Буг» вирізняється надзвичайно злагодженою роботою, високою якістю свого продукту. Компанія абсолютно може конкурувати з європейськими підприємствами такого рівня. Адже їм довіряють, і це – найвищий показник!

Любов Смереканич