Конференція “Майстерня Аграрія” від компанії “Сингента”, Тернопіль, 24.02.16 р.

259

Був спеціалістом – став майстром

Майстерність – це одна з тих речей, якої не досягнеш без важкої невпинної праці. Як кажуть, не то дороге, що червоного золота, а те дороге, що доброї майстерності. Її отримання є тонкою ювелірною роботою, що потребує багато часу, сил, уваги, щирого бажання розвиватись, таланту. Але підвищення майстерності може бути більш швидким та ефективним, якщо вчитись не тільки виключно на своєму досвіді, а брати уроки у справжніх професіоналів своєї справи. Для аграріїв компанія «Сингента» регулярнонадає можливість здобути ті інструменти та навички, з якими можна отримувати високі врожаї, не порушуючи гармонійної співпраці із землею.Задля втілення цього у життя «Сингента» запровадила комплекс навчальних заходів під назвою «Майстерня Аграрія».

24 лютого 2016 року в Тернополі компанія «Сингента» провела конференцію з польових культур «Майстерня аграрія» для сільгоспвиробників західного регіону. Були такожорганізованітри аналогічні конференції в Харкові, Києві та Одесі, і таким чином відбулася низка навчально-партнерських зустрічей з аграріями всієї України. Захід був поділений на 2 секції: експортного потенціалу – за зерновими культурами та прибутковості – за олійними культурами, і кожну з них мали можливість відвідати всі гості-агровиробники, задати спеціалістам «Сингенти» нагальні перед початком нового гарячого сезону питання, подискутувати один з одним.

Захід традиційно відкрив директор західного бізнес-регіону компанії «Сингента»Валерій Голиняк.

«В новому році компанія «Сингента» не зупинилась, а продовжує активний розвиток як в традиційному напрямку – виробництво та продаж інноваційних засобів захисту рослин, так і у впровадженні ексклюзивних технологій насінництва, зокрема виробництвонових гібридів озимого ячменю – за технологією Hyvido™ (Хайвідо). З осені 2016 року ми вже будемо пропонувати цей ячмінь товаровиробникам. Крім того, є особливість і цьогорічної «Майстерні аграрія»: якщо на попередніх конференціях ми фокусували увагу на вирощуванні озимих зернових культур, то цьогоріч повноцінно висвітлюємо і актуальні питання за олійними. Компанія «Сингента» із задоволенням ділиться з аграріями прогресивними агрономічними знаннями, щоб допомогти їм вивести технології отримання врожаю на новий рівень».

Поки розпочинається захід, про мету та сутність конференції додає – Віктор Галкін, менеджер з маркетингових кампанійТОВ«Сингента»:«Сьогодні вже вчетверте цього року проводиться наша конференція «Майстерня аграрія», на якій компанія «Сингента» презентує свої інноваційні технології. Новий гібридний ячмінь Hyvido™, який ми сьогодні презентуємомо, вже успішно продається в багатьох країнах Європи, займає там високу частку посівів, і гадаю, така саме доля чекає його в Україні. За олійним напрямком ми зараз активно працюємо надрозвитком портфоліо продуктів захисту сої, є також нові гібриди соняшнику. Сьогоднішній захід входить в концепцію «Майстерня Аграрія» компанії «Сингента», яка полягає в розвитку ефективного інструментарію для навчання аграріїв. Ми організуємо  конференції, Агроцентри, випускаємо для товаровиробників спеціалізований журнал, проводимо вебінари – в тому числі, сьогоднішня конференція транслюється прямо зараз».

Зернові культури – потужна економіка

Щодо секції зернового напрямку перше, про що варто сказати – озимий ячмінь за спеціально розробленою технологією вирощування під брендом Hyvido™. Про неї на заході розповідав портфоліо-менеджер компанії «Сингента» з розвитку насіння зернових культур, сої та ріпаку – Володимир Кондратюк. Гібридне насіння в цьому ячмені за рахунок унікального поєднання батьківських ліній дозволяє досягти гетерозисного ефекту і, як наслідок, вищих, ніж у звичайних сортів, урожаїв. Гібриди озимого ячменю мають високу кліматичну адаптивність та відмінні кормові якості товарного зерна. Ще одна родзинка технології полягає у особливостях вирощування цих гібридів: вдвічі нижча норма висіву, ранні терміни посіву і збирання, оптимізація доз мінерального живлення та захист посівів від хвороб і шкідників за рахунок спеціально підібраної системи використання ЗЗР. На Західній Україні технологія Hyvido™ вже була випробувана на полях в корпорації «Агропродсервіс» (Тернопільська обл.), в ТзОВ «Бучачагрохлібпром» (Тернопільська обл.) та в ПП «Західний Буг» (Львівська обл.).

Компанія «Сингента» за зазначеною технологією має наразі в портфоліо два гібриди озимого ячменю – високоінтенсивного і компенсаторноготипів та покращеними кормовими властивостями. СИ Леу – ранньостиглий гібрид з потенціалом врожайності 9-10 т/га, пластичний для умов вирощування.Він має підвищену зимостійкість та посухостійкість, а також стійкість до вилягання. Хоббіт – середньоранній гібрид, який має аналогічну попередньому гібриду стійкість та є толерантним до збудників хвороб. Його потенційна врожайність в оптимальних умовах є 10-11 т/га, а у 2015 році в Польщі з Хоббіту зібрали врожай 12 т/га! Володимир Кондратюк відзначив, що рослини добре засвоюють поживні речовини та сприяють відмінному фітосанітарному стану поля. Вирощування обох гібридіввідповідає умовам західного регіону України, і таким чином вони мають тут велике майбутнє.

Спеціалісти компанії «Сингента» – Ігор Ковальчук, технічний партнер з насіння кукурудзи та цукрового буряку, та Андрій Лук’янченко, технічний партнер з засобів захисту кукурудзи, розповіли про комплекс чинників, що впливають на ріст гібридів, як то: волога, тепло, світло, поживні речовини тощо. Були відзначені найкращі гібриди кукурудзи: НК Кобальт ФАО 320, НК Джитаго ФАО 210 – з відмінною посухостійкістю, Делітоп ФАО 220 – дуже стабільний в мінливих умовах. СИ Респект ФАО 240 має високу продуктивність, стійкість до посухи та хвороб, а СИ Топмен ФАО 250 володіє швидкою вологовіддачею та приносить стабільну врожайність. В своїй доповіді експерти акцентували увагу на важливості формування густоти кукурудзи особливо за умови дефіциту вологи. Оптимізувати густоту можливо за допомогою протруйника Форс® Зеа, який контролює всіх ґрунтових шкідників, запобігає їх безпосередньому контакту з обробленою насіниною та рослиною, а також сприяє більш інтенсивному росту і розвитку рослин не маючи негативної дії на посівні якості насіння. Спеціалісти зазначили, що на високоадаптивних гібридах краще проводити дві гербіцидні обробки із застосуванням грунтового гербіциду Примекстра® Голд та страхових – Мілагро®, Ланцелот, Пік, Пріма. Такі гербіциди, як Люмакс® та Елюміс® – препарати, що забезпечують комплексне рішення проти бур’янів в посівах кукурудзи. А інсектицид Ампліго® демонструє високу ефективність проти шкідників, зокрема проти гусениць лускокрилих, та має активність більше 25 діб, не змивається дощем вже через годину після нанесення та є термостабільним із високою початковою токсичністю, що є великою перевагою, перед іншими інсектицидами.

Світлана Чоні, канд. с/г наук, технічний партнер з підтримки і розвитку фунгіцидів, протруйників насіння зернових культур ТОВ «Сингента» та технічний менеджер з підтримки гербіцидів та інсектицидів на зернових культурах Валерій Дубровинпочали виступ з найактуальнішого для аграріїв питання – стану посівів озимих культур. Світлана Чоні розповіла про симптоми хвороб, які властиві для західного регіону, зокрема септоріозу. Вона зазначила, що підхід до захисту рослин вже має принципово змінитись, оскільки використання фунгіцидів є дійсно ефективним до прояву симптомів. Це є стратегія на упередження. Альто® Супер, Бонтіма®, Амістар® Тріо, Амістар® Екстра, Магнелло™ – це ті фунгіциди, які забезпечують надійний тривалий захист від основних хвороб зернових та мають низку додаткових переваг, як то: забезпечення додаткової врожайності (Амістар® Тріо та Амістар® Екстра)), стимуляція фотосинтетичної діяльності рослин (Бонтіма®), зниження ризику накопичення мікотоксинів тощо (Магнелло™). Слід звернути увагу, що в цьому році компанія запропонувала ринку два нових фунгіциди. Бонтіма® і Магнелло™. Основні переваги препарату Магнелло™ – це захист як від фузаріозу колосу так і від інших хвороб колосу а саме септоріозу, клядоспоріозу та чорного зародку. Ефективність Магнелло™ проти Septoriinodorumна данний момент не має конкурентів на ринку України. Основні переваги фунгіциду Бонтіма® – це максимально тривалий фунгіцидний захист ячменю, як ярого так і озимого.

Навіть лише три основні групи найбільш поширених шкідників – клопи, трипси і попелиці призводять до втрат врожайності 300-500 кг/га і більше, якщо захист необґрунтований і невчасний.Обґрунтованийзахист проти шкідників – це використання системних і контактних інсектицидів в період масового заселення посівів шкідниками, не допускаючи їх живлення та розмноження на посівах. Інсектициди доцільно застосовувати двічі разом с фунгіцидами в фазі початку виходу в трубку і в фазі прапорцевого листка.

Унікальний інсектицид Енжіо® має надзвичайну системність і миттєву контактну дію.Він захищає рослину зсередини протягом тривалого періоду від шкідників, зокрема скритоживучих. Крім цього Енжіо® має побічний акарицидний ефект для захисту проти кліщів. На відміну від фосфорорганічних інсектицидів, Енжіо® безпечний в будь-яких бакових сумішах з іншими пестицидами. Унікальна Зеон-капсуляція підвищує його стійкість до змивання дощем чи росою та втрати діючих речовин від ультрафіолетових променів.

Олія – найперспективніший бізнес

В секторі олійних культур так само відбувались гарячі дискусії. Про особливості захисту сої розповів Володимир Максимович, технічний партнерз захисту сої, ріпаку та цукрових буряків компанії «Сингента». Він нагадав аграріям про всі види шкідників цієї культури та окреслив тактику захисту від них. Зокрема, інсектицид Вертимек® ефективно контролює павутинного кліща який кожного року все більше і більше наносить шкоди посівам сої. Акарацид має трансламінарну дію, тобто швидко проникає через поверхню, що сприяє стійкості до змивання дощем. Щодо контролю хвороб сої – аграріям слід звернути увагу на фунгіцид Амістар® Екстра, який ефективно запобігає появі на рослинах пероноспорозу, борошнистої роси, фузаріозу і, особливо, шкодочинного церкоспорозу. Крім того, цей препаратсприяє вираженому «greenефекту».

Висвітлив Володимир Максимович і аспекти захисту ріпаку. Він, як і соя, є стратегічно важливою для України культурою.На Західній Україні для ріпаку досить сприятливі умови, про що свідчить і стан його посівів в цьому регіоні у порівнянні з іншими. Основними хворобами ріпаку є альтернаріоз, борошниста роса, переноспороз, фомоз та циліндроспоріоз, але і для них від компанії «Сингента» є дієві інструменти захисту. Зокрема, вже вищезгаданий Амістар® Екстра, Дітан™ М-45, який має довготривалий термін дії та розподіляється по листковій поверхні навіть при невеликому зволоженні, препарат контактно-системної дії Ридоміл® Голд, який має надійний захист проти хвороб навіть за несприятливих погодних умов. Проти шкідників ріпаку нещадно бореться інсектицид Карате® Зеон – він не залишає шансів багатьом видам кліщів, має високу початкову ефективність, а унікальна технологія ЗЕОН®-капсуляції забезпечує кращу стабільність за будь-яких погодних умов і тривалішу дію.

Геннадій Малина, технічний менеджер з насіння соняшнику та ріпаку компанії «Сингента», кандидат с/г наук,надав рекомендації щодо технології вирощування соняшнику, посіви якого в останні роки на Західній Україні значно зросли, а за підрахунками у 2016 році їх загальна площа в регіоні складатиме не менше 140-160 тис. га.Фахівець наголосив на важливості дотримання сівозміни, зокрема, перерва у висіванні соняшнику має бути мінімум 5 років. Були висвітлені особливості обробки ґрунту, переущільнення якого значно зменшує врожайність цієї культури.

Тож, «Сингента» – лідер у соняшниковому насінництві, і є першою компанією, яка вивела на ринок України продуктивні високоолеїнові гібриди соняшнику – цей напрямок насінництва є дуже перспективним, оскільки високоолеїнова олія має низкупереваг: підходить для здорового способу харчування, має тривалий термін зберігання тощо. «Сингента» наразі пропонує в Україні 4 таких гібриди: НК Ферті, Тутті, Коломбі, СИ Експерто. Все це -високоврожайний соняшник з дуже високим вмістом олії, доброю посухостійкістю та толерантністю до багатьох хвороб і шкідників. Ще одним перспективним напрямком є насінництво у виробничій системі Clearfield®, який «Сингента» започаткувала перша в світі, створивши гібрид Санай МР. Соняшник цієї системи є стійким до імідазолінів (гербіцид Каптора®), що дозволяє ефективно боротись з однодольними та дводольними видами бур’янів. За системоюClearfield® в портфоліо компанії «Сингента» є наступні гібриди: НК Фортімі, НК Алего, НК Неома, Санай МР, НК Адажіо. Розповів Геннадій Малина і про асортимент потужних, високоврожайних класичних гібридів, які вже добре зарекомендували себе для українських аграріїв: НК Рокі, Арена ПР, НК Делфі, НК Конді, НК Бріо, НК Армоні та інші.

Після виступів доповідачів в обох секціях відбулась цікава інтерактивна частина – бізнес-гра, в якій всі аграрії мали можливість відповісти на питання експертів та отримати цінні призи, а згодом всі гості продовжували дискусії, обговорювали поради та новинки від компанії «Сингента» вже в неформальній обстановці.

Віталій Лігоцький, головний агроном ФГ «Подільська марка», Хмельницька обл.:

«Вже 6 років ми співпрацюємо з компанією «Сингента», купляємо в них засоби захисту рослин та насіння кукурудзи, соняшнику. Наприклад, НК Неома, СИ Вералія в минулому році показали дуже хороші результати, будемо висівати і в цьому сезоні. Щодо засобів захисту – використовуємо багато, відзначу такі:Галера™ Супер, Нурел™ Д, Пріма™– наразі для першої обробки озимих будемо використовувати цей гербіцид та Старане™ Преміум, а також фунгіцид Тілт®. Сьогодні було висвітлено багато цікавих параметрів за захистом, також важливою для мене була інформація про насіння кукурудзи – привабили стабільні, посухостійкі гібриди».

Дмитро Папроцький, директор ПП «Агропрогрес», Львівська обл.:

«У нас з компанією «Сингента» вже дуже великий стаж співпраці – 15 років. Ми давно впевнені в якості їх продуктів – як засобів захисту рослин, так і насіння. Сьогодні мені було цікавоабсолютно все – оскільки ми як раз сіємо ті культури, про які сьогодні робили доповіді спеціалісти компанії, я як директор маю знати новинки, певні технологічні нюанси, щоб підвищувати ефективність ведення господарювання».

Тетяна Бєлінська