Maïsadour Semences відчиняє двері свого насіннєвого заводу

455

На початку лютого група аграріїв із Рівненщини, Волині та Львівщини відвідала один із найсучасніших у Європі комплексів із виробництва насіння кукурудзи та соняшнику, розташований у с. Могилів, Дніпропетровської області. Саме в Україну французька компанія Maïsadour Semences, визнаний лідер селекції та виробництва гібридів основних сільськогосподарських культур, інвестувала більше 40 млн. євро у будівництво насіннєвого заводу. Збудований завод у 2010 році, у серпні 2014 відкрита друга лінія з доробки насіння кукурудзи. Таким чином на сьогодні виробничі потужності заводу становлять 1 000 000 посівних одиниць на рік!

Maïsadour Semences має понад 60 років досвіду у галузі насінництва та селекції. Компанія дбає про якість: чотири насіннєві заводи у Франції, Іспанії та в Україні використовують найновіші технології, та є сертифікованими за світовими стандартами. Завод в Україні, у с. Могилів, отримав міжнародну сертифікацію ISO 9001, ISO 26000 та сертифікат ESTA (Європейська гарантія обробки насіння). Без перебільшення цей завод можна назвати гордістю компанії, адже саме на ньому сконцентроване найсучасніше обладнання, що забезпечує високу якість сушіння, калібрування та обробки насіння.

Андрій Луцько, керівник Західного регіону ТОВ «МАЇСАДУР Семанс Україна»:

«Компанія Maїsadour Semences в Україні представлена вже більше 10 років. Сьогодні ми хочемо ознайомити основних гравців ринку – дистриб’юторів і сільгоспвиробників – із потужностями виробництва, донести інформацію про те, що ми доробляємо насіння не тільки бренду Maїsadour Semences, але і партнерських брендів. Ця поїздка за рахунком уже 15, загалом завод відвідало більше 200 аграріїв. Наша мета – показати клієнтам сучасне виробництво, створити позитивне враження та імідж Maїsadour Semences як великої загальноєвропейської компанії, що має 14 філіалів у країнах Європи, Африки та на Близькому Сході.

Насіння бренду Maïsadour Semences вирощується й в Україні. Наші широти, кліматичні умови, насіння, вирощене нашими руками під суворим контролем французьких спеціалістів-технологів – це все позитивно впливає на якість. Думаю, навіть дещо ламає стереотип, що тільки імпортне насіння може бути якісним. Уже доведено не одним роком роботи, що насіння Maïsadour Semences, вирощене і дороблене в Україні, відповідає всім європейським стандартам».

Докладно про асортимент гібридів кукурудзи й соняшнику та їх характеристики присутнім аграріям розповів Євген Крижанівський, торговий представник ТОВ «МАЇСАДУР Семанс Україна» у Івано-Франківській, Львівській, Волинській та Рівненській областях. Для цієї зони вирощування рекомендовані гібриди кукурудзи з ФАО від 180 до 300-320. У лінійці компанії представлені гібриди на зерно, на силос та універсальні. Це зокрема: ранньостиглий гібрид MAS 14.G, середньоранні гібриди AMELIOR, MAS 20.F, MAS 23.K, MAS 25.F, MAS 30.K, силосна кукурудза VASILI, MAS 28.A, середньостиглі гібриди MAS 36.A, MAS 33.A, MAS 37.V.

Гібриди соняшнику Maïsadour Semences представлені у 4 категоріях: лінолеві, високоолеїнові, стійкі до вовчка раси G та стійкі до гербіцидів (під технологію Clearfield®). Для даної зони вирощування рекомендують ранньостиглі й середньоранні гібриди: MAS 83.OL, MAS 83.R, MAS 82.A, MAS 89.M, MAS 81.C, MAS 90.F, MAS 87.IR, MAS 80.IR.

Презентували аграріям й ряд сервісів, створених компанією Maïsadour Semences для збільшення врожайності, підвищення рентабельності господарств. Визначити оптимальні терміни посіву допоможе сервіс Precosem®. А для господарств, що займаються тваринництвом, особливо цінною є комплексна програма з виробництва кормових культур – Nutriplus®. Це супровід від вибору насіння до отримання якісного силосу і сінажу: поради з вибору кращої елітної генетики, прогноз дати посіву, проведення діагностики силосу для визначення кормової цінності. Сервіс Nutriplus® включає використання кормової добавки Silo-King®, яка гарантує надійну консервацію кормів і

підвищує їх харчові якості. Її інноваційний склад – це результат 45 років науково-дослідної роботи: три типи молочних бактерій, ензими для легкого засвоєння волокон і крохмалю, засоби проти плісняви, антиоксиданти.

Ці та багато інших сервісів Maïsadour Semences дозволяють фермеру отримати максимальний дохід, допомагаючи використовувати весь потенціал гібридів.

Відкрити для себе процес доробки насіння Maïsadour Semences, починаючи з приймання матеріалу з поля і закінчуючи пакуванням готової продукції, зміг кожен із присутніх на заводі у с. Могилів. Спробуємо відчинити його двері й для Вас, описавши основні етапи виробництва.

На першому етапі кукурудзу приймають, відвантажуючи у приймальні ями. Далі за допомогою транспортера качани подають на очищення та сортування. Їх механічно очищають від обгортки та розподіляють на сортувальні столи. Машини налаштовують в залежності від особливостей гібриду та вхідної вологості. Продуктивність лінії очищення-сортування складає 25-30 т/год. Завод може приймати та сортувати два гібриди одночасно (1-ша і 2-га лінії відповідно). Важливо, що після закінчення процесу проводять зачистку всіх ліній, і тільки тоді починають роботу з новим гібридом. Так зберігається сортова чистота насіння. Вже очищені й відсортовані качани конвеєр завантажує у камерну сушарку.

На наступному етапі відбувається сушіння, мета якого – довести вологість зерна до 11-14%. Завдяки розділенню процесу на два етапи зерно не піддається термічному шоку та сушиться більш рівномірно. Час сушіння становить від 72 до 90 годин. Продуктивність сушіння кукурудзи – 250-300 т/добу.

Сушіння соняшнику здійснюється лише після попереднього очищення, адже після збирання комбайном зерно поступає з ворохом і домішками. Соняшник приймають, очищують за допомогою повітряно-ситового сепаратора, далі завантажують у контейнери і переміщають на сушарку. Через контейнер продувають повітря, нагріте до температури 38 °С. Тривалість сушіння залежить від вхідної вологості та засміченості зерна і може коливатися до двох діб. Продуктивність сушарки – 60 т/добу.

Просушені качани кукурудзи обмолочують. Машина не лише обмолочує зерно, а й попередньо очищає його від домішок і залишків качана, плюс система аспірації витягує пил. Зерно переміщається норією у накопичувальний бункер і завантажується у контейнери або біг-беги на склад.

А далі відбувається калібрування – як кукурудзи, так і соняшнику. Лінія складається з сепаратора попереднього очищення та калібрувальної машини. Очищення здійснюють за допомогою повітря (система аспірації видаляє легкі аеродинамічні домішки) та плоских решіт, через які просівають кукурудзу або соняшник і видаляють дрібне, бите зерно. Після очищення на сепараторі зерно потрапляє на калібрувальну машину, яка розділяє його на фракції. Продуктивність лінії калібрування для кукурудзи – 7-8 т, для соняшнику – 2-2,5 т/год.

Проводиться й додаткове калібрування – для того, щоб видалити некондиційне зерно: бите та зіпсоване. Сортувальний пневматичний стіл Cimbria відбирає зерна кукурудзи з найбільшою питомою масою. Для соняшнику використовують оптичний фотосепаратор Sortex. Вторинне (контрольне) сортування дозволяє більш ретельно сортувати насіннєвий матеріал.

Після того, як партію насіння привели у норму, з кожного контейнера беруть зразок для визначення маси 1000 зерен, фізичного аналізу (відсоток пошкоджених зерен) і схожості. За результатами аналізу контейнери сортують, щоб отримати однорідну масу 1000 зерен.

Останні етапи роботи заводу – це протруювання насіння та пакування.

Однакових стандартів виробництва елітного насіння Maïsadour Semences та контролю якості дотримуються на кожному з чотирьох заводів компанії: як у Франції, Іспанії, так і в Україні. Як результат – кожна одиниця продукції гарантує високі врожаї. Відмінна якість є найголовнішою умовою виробництва, задля чого на заводі створена спеціалізована лабораторія. Про її функції розповідає Катерина Білецька, начальник лабораторії ТОВ «МАЇСАДУР Семанс Україна»:

«Лабораторія тестує зразки на кожному етапі виробництва, починаючи з приймання, сортування, калібрування та завершуючи пакуванням насіння. Вимірюємо вологість насіння, масу 1000 насінин, визначаємо фізичну і сортову чистоту, потенціал схожості та силу проростання. У спеціальних камерах, у яких відтворені умови «день» і «ніч», пророщуємо насіння: у нормальних умовах – при температурі +25 °С і екстремальних стресових умовах – спершу холод +10 °С, а потім переставляємо у тепло. Так визначаємо відповідність насіння вимогам: для кукурудзи – 92% схожості, для соняшнику у компанії Maїsadour Semences вищі вимоги показника схожості – 87% (в Україні – 85%).

Ще важливий момент: лабораторія контролює кількість протруйника на насінні вже після того, як воно запаковане у мішки. Визначаємо якість і рівномірність нанесення протруйника, адже це важливо для аграріїв, які висаджують це насіння. Щоби протруйник не осипався і не залишався на мішку, має бути оптимальний час перемішування, висушування насіння. Якщо насіння пересушене, протруйник починає облущуватись. Тому не менше 10% із кожної упакованої партії обов’язково відправляємо на аналіз у Францію. Ми контролюємо свою лінію пакування. Наш завод сертифікований ESTA, і ми стараємось відповідати цьому стандарту якості».

Аграрії діляться враженнями

Степан Іванович Дударчук, ТОВ «СБЕ Україна Волинь», с.Терешківці, Горохівський р-н, Волинська обл.:

«Поїздка надзвичайно сподобалася. Ми побачили сучасну технологію виробництва елітного насіння кукурудзи і соняшнику Maïsadour Semences. Особливо вразила передова технологія виробництва: сортування, сушіння, калібрування, додаткове калібрування на пневмовібростолі та очищення на фотосепараторі, вагове калібрування за масою 1000 насінин, далі – протруювання і пакування. Виробництво механізоване, комп’ютеризоване, лише оператори спостерігають за процесом. Також ми побачили сучасну лабораторію, яка відповідає європейським стандартам. Для нашого господарства я відзначив гібриди кукурудзи на силос, думаю, візьмемо й на зерно. 100% скористаємось сервісом Nutriplus®, який Maїsadour Semences пропонує для підвищення рентабельності тваринництва і проводитимемо аналіз силосу і сінажу. Мені дуже сподобалось, розповідатиму про поїздку своїм колегам».

Ярослав Микитчин, ПАФ «Батько і син», с. Ганнівці, Жидачівський р-н, Львівська обл.:

«Для нас, як для господарства, яке старається впроваджувати у себе передові технології і використовувати високоякісне насіння, поїздка на завод дуже важлива. Ми переконались, що Maїsadour Semences – це той партнер, якому дійсно можемо довіряти, який допоможе нам досягати високих результатів у рослинництві. Ми побачили лінію із виробництва і обробки насіння, яка доводить зерно до такої кондиції, що наша сівалка без проблем посіє його з необхідною густиною, і ми отримаємо відмінну польову схожість. Це європейський завод, європейський сервіс.

Минулого року ми вперше спробували гібрид кукурудзи АMELIOR. Приємно вражені – це гібрид високого класу, і врожайність це підтвердила. Й надалі плануємо використовувати АMELIOR та спробуємо нові гібриди. На наших демо-посівах було представлено близько 20 гібридів кукурудзи різних компаній, 5 із них – гібриди Maïsadour Semences – зарекомендували себе, як одні з найкращих, серед них – MAS 25.F. Вони найкраще підходять для нашої місцевості.

Сподіваємось, що цього року ми скористаємось і сервісом Precosem®. Для агрономічної служби нашого господарства буде великою допомогою, коли ми отримуватимемо підказки що коли починати робити, щоби досягти високих врожаїв».

Ярослав Скаковський, головний агроном ПАТ «Володимир-Волинська птахофабрика», с.Федорівка, Володимир-Волинський р-н, Волинська обл.:

«Банк землі нашого господарства – близько 4000 га і з кожним роком збільшується. Система землеробства – двопілля: соя, кукурудза. Цього року плануємо посіяти 1800 га кукурудзи. На своїх полях випробовуємо різні адаптовані гібриди. На цей рік запланували 33 посівні одиниці гібриду АMELIOR і 168 посівних одиниць гібриду MAS 23.K, який придатний до монокультури, а оскільки у нас інтенсивна сівозміна, то саме гібриди, стійкі до монокультури, мають великий попит у нашому господарстві.

Враження від поїздки на завод позитивні. Важливо, що це новий завод, адже сучасні агротехнології з кожним роком розвиваються все швидшими темпами. Здивувало те, що весь процес виробництва насіння майже на 90% механізований, на кожній лінії присутні лише 1-2 робітники, все контролюється комп’ютерними програмами. Це сучасне обладнання, яке коштує, мабуть, дуже дорого. Вразило й те, що йде 3 види калібрування, особливо останнє – мікрокалібрування, яке розділяє насіння за забарвленням та еластичністю (тобто, якщо йде зморщене, темне, заплямоване насіння – воно все забраковується). Компанія Maїsadour Semences дуже гідно представляє свої продукти на аграрному ринку і конкурентоспроможна з іншими світовими брендами, особливо приваблива ціновою політикою».

Ігор Федорович Клюс, головний агроном МПП «Обрій», Стрийський р-н, Львівська обл.:

«Це вперше я ознайомився з процесом виробництва насіння. Вражений побаченим, думаю, що у майбутньому це дуже стимулюватиме і зверне нашу увагу на насіння Maїsadour Semences, яке виробляється згідно з усіма європейськими вимогами і дає гарні результати врожайності в умовах Прикарпаття. Ми дізнались про нові гібриди кукурудзи і соняшнику Maїsadour Semences, які придатні до вирощування у нашій зоні. Завод вразив об’ємами, досконалими технологіями, які відповідають ХХІ століттю. Про такі заводи в Україні можна мріяти, маючи такі заводи, ми будемо з хлібом!».

Марія Хрунь