Молочники аналізували проблеми та перспективи

220

Східноєвропейський молочний конгрес відбувся 2-4 березня 2016 року у виставковому центрі «КиївЕкспоПлаза». Організували його Асоціація виробників молока, Всеукраїнська аграрна рада та компанія «Дикун». В рамках заходу відбулася спеціалізована виставка за участю майже 100 компаній.

Головна подія року в галузі молочного скотарства зібрала під одним дахом понад 2000 учасників. Упродовж трьох днів менеджери та спеціалісти провідних молочнотоварних та молокопереробних підприємств, представники влади, комерційних компаній, галузевих об’єднань, міжнародних організацій із понад 20 країн, фінансових установ та посольств обговорювали проблеми та перспективи вітчизняного молочарства, зокрема розширення ринків збуту та підвищення якості сировини. Пріоритетним завданням конгресу було затвердження стратегії дій щодо оподаткування, державної підтримки тваринництва, кооперації професійних виробників молока тощо.

«Через три роки Україна буде імпортувати більше молочної продукції, ніж експортувати, – зазначив на відкритті Східноєвропейського молочного конгресу економіст Інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак. – Найближчим часом ми будемо втрачати виробництво молока в неефективних господарствах, що доять менше 6 тис. л на корову в рік. У 2016 р. потрібно підвищити ефективність виробництва на 5-7%, щоб отримати такий же результат, як у минулому році».

Попри те, що у 2015 р. ціни на молочну сировину піднялись на 25%, відпускні ціни переробників – на 21-25%, а роздрібні ціни в мережах на 31-35% вищі в порівнянні із 2014 р., це не покрило витрат виробництва. Підприємства продавали молоко за 6-6,5 грн./л при собівартості 7-7,5 грн./л. На думку голови Всеукраїнської аграрної ради Андрія Дикуна, це може вплинути на створення дефіциту молочної сировини, стрімкого зростання внутрішніх цін на молокопродукти та збільшення обсягів імпорту.

За прогнозами експертів, в поточному та майбутньому році молочні підприємства будуть змушені підвищувати ціну у зв’язку з несприятливими податковими нововведеннями, що передбачають урізання пільги з податку на додану вартість (наразі молочники перераховують до бюджету 20% нарахованого податку, тоді як раніше 100% залишали на розвиток виробництва). Крім того, очікується повне скасування пільги у 2017 р. Тому аграрії пропонують знизити ПДВ на тваринницьку продукцію, щоб не допустити значного підвищення цін для споживачів і падіння попиту.

В рамках роботи Східноєвропейського молочного конгресу всі зацікавлені змогли побувати на семінарах та майстер-класах для агрономів та ветеринарів і взяти участь у роботі секцій: «Аналітика молочного бізнесу», «Управління та технології», «Ветеринарія», «Молочна політика та економіка», «Досвід східної Європи та перспективи для України в розвитку кооперативів», «Молочне скотарство: виклики та управління ризиками», «Регіональний експортний хаб для молочних продуктів: використання порівняльних переваг для розвитку експортного потенціалу східної Європи», а також секції для інженерів та механізаторів молочних ферм і секції українського козівництва та вівчарства.

4 березня відбулись технічні візити на провідні молочні ферми України – ДП «Краснопільське молоко» і ТОВ «Українська молочна компанія».

За даними Мінагрополітики, в Україні існує дефіцит якісного молока, 70% якого не придатні для переробки. Щоб змінити ситуацію, потрібно модернізувати виробництво. На це із держбюджету планують виділити 50 млн. грн. Власне рішення щодо модернізації запропонувала Асоціація виробників молока спільно з KUHN, розробивши програму підтримки аграріїв.

«Кожному учаснику Асоціації та всім покупцям техніки KUHN через Асоціацію будуть надаватись пільгові умови для покупки техніки та грошова дотація», – зазначив генеральний директор «KUHN-Україна» Асад Лапш.

До речі, компанія «KUHN-Україна», що вже вдруге виступила генеральним спонсором Східноєвропейського молочного конгресу, представила найбільшу експозиційну лінійку власної техніки для тваринництва – від косарок до кормороздавачів. Серед новинок – граблі-валкоутворювачі GA 6620 із транспортними колесами, тюковий прес-підбирач, що робить щільні тюки, завдовжки 3 м., самохідний змішувач та кормороздавач.

«Наша компанія працює за принципом: техніка має бути Корисною, Універсальною, Надійною, адже від ефективного та якісного сільськогосподарського обладнання залежать врожаї, надої, собівартість та прибуток, – каже к. т. н., менеджер з регіонального розвитку компанії «KUHN-Україна» Борис Онищенко. – В експозиції представлена високопродуктивна косарка, завширшки 3,5 м. з вальцевим плющильним механізмом під трактор 110 к. с.; силосозбиральний навісний комбайн із плющильним механізмом для невеликих ферм; оприскувач під трактор 120-130 к. с. із алюмінієвою штангою та підвіскою; посівні комплекси; високопродуктивні широкозахватні пневматичні сівалки; преси та кормозмішувачі».

До речі, KUHN є найбільшим у світі виробником причіпних і самохідних змішувачів-роздавачів корму, що дозволяють впроваджувати надзвичайно ефективну технологію відгодівлі ВРХ збалансованою сумішшю грубих та енергетичних кормів, вітамінів та мікроелементів. Завдяки кращому перетравленню та засвоєнню кормосуміші зростають надої (на 500-1000 л за рік), поліпшується якість молока, прискорюється набір ваги. Досвід підтверджує самоокупність змішувачів протягом 4-6 місяців.

Враження учасників

Микола Савчук, науковий консультант відділу тваринництва ТОВ «ТД «Ензим»: «Організація конгресу на високому рівні. Ми представили продукцію Ладижинського заводу ферментних препаратів – це ферменти, сорбенти, антибіотики для сільськогосподарських тварин і птиці. Участь в конгресі – це нові знайомства, нові клієнти, самореклама».

Ярослав Свінціцький, комерційний директор компанії «Укрвет»: «Наша компанія довгий час працює на ринку України. Ми пропонуємо обладнання для скотарства та свинарства, а також зооветеринарний інструментарій для обслуговування тваринницьких комплексів від провідних європейських виробників. Також в асортименті є лабораторне та діагностичне обладнання. Участь в молочному конгресі дає нам можливість безпосереднього спілкування з виробниками м’ясо-молочної продукції».

Емма Колодій, зоотехнік-селекціонер ТОВ «Українські ферми»: «Ми вже 15 років працюємо в Україні, реалізовуючи спермопродукцію голштинської молочної породи ВРХ. Сперму завозимо з Америки, а потім розповсюджуємо в Україні, надаючи консультативну допомогу з питань ветеринарії, годівлі, утримання, нових методів осіменіння. Даний захід є тематичним, сюди зібралися виробники молока. Ми робимо свій внесок у розвиток цієї галузі, бо своєю продукцією ми покращуємо генофонд корів, які дають більше молока і, відповідно, покращується прибутковість господарств».

Леся Заморська