ТзОВ «Даноша» збудує на Прикарпатті другий біогазовий завод

239

Одне з найбільших свиногосподарств України, прикарпатське підприємство ТзОВ «Даноша», у 2017 р. планує відкрити другий біогазовий завод у с. Тустань Галицького району Івано-Франківської області. Це дасть можливість виробляти електричну та теплову енергію на основі біопалива. Про це йшлося на прес-конференції, присвяченій питанням розвитку нових джерел відновлювальної енергії та покращення інвестиційного клімату в Івано-Франківській області, що відбулася 17 березня 2016 р. у конференц-залі місцевої ОДА.

Учасниками даного заходу були: заступник голови Івано-Франківської ОДА Сергій Басараб та заступник голови облради Ольга Галабала, Посол Королівства Данії в Україні, Грузії та Вірменії Крістіан Донс Крістенсен, старший менеджер з інвестицій в інвестиційному фонді NEFCO Бо Найхас, директор із питань корпоративно-соціальної відповідальності групи Axzon Єнс Пітер Обюн та генеральний директор ТзОВ «Даноша» Крістіан Брокоп Якобсен.

На економічній ефективності та позитивному впливі на навколишнє середовище альтернативних джерел відновлювальної енергії, зокрема біогазових комплексів, акцентував особливу увагу генеральний директор ТзОВ «Даноша» Крістіан Брокоп Якобсен. Зокрема він сказав: «Я дуже пишаюся сьогоднішнім днем. Виробництво біогазу – це проект, який ми реалізуємо завдяки підтримці інвесторів. Наша співпраця з  NEFCO триває вже багато років. Енергоефективність та джерела відновлювальної енергії є наріжним каменем в Україні, тому всі повинні задуматись над тим, з чого можна отримати енергію, та докласти максимальні зусилля, щоб стати більш енергоефективними. Кінцевий результат роботи – це електрика, теплова енергія та добриво для полів із покращеними характеристиками. Таке підприємство може забезпечити електроенергією понад 2000 та обігріти понад 700 квартир за рік».

Про особливості та порядок здійснення діяльності з виробництва відновлювальної енергії говорив старший менеджер з інвестицій в інвестиційному фонді NEFCO Бо Найхас: «Ми не можемо взяти участь в жодній з інвестицій, якщо для цього нема чіткої екологічної основи. NEFCO фінансував перший біогазовий завод, а тепер і другий, тому що нас влаштовує підхід ТзОВ «Даноша» до питань екологічної безпеки. До того ж цей проект передбачає зменшення викиду парникових газів, а також фосфору та азоту в зовнішнє середовище».

Посол Королівства Данії в Україні, Грузії та Вірменії Крістіан Донс Крістенсен наголосив на тому, що закладення першого каменю під будівництво другого біогазового заводу ТзОВ «Даноша» – це не тільки крок до виробництва біогазу, а й усвідомлення Україною свого потенціалу щодо енергонезалежності.

«Якщо ми говоримо про енергоефективність, то Данія 40 років тому була в схожій ситуації, як Україна зараз, – зазначив Посол. – Нам довелося повністю змінити політику та підходи, які ми використовували щодо енергії. Ми впровадили ноу-хау, які нам дають можливість ефективно і потужно забезпечувати себе енергією. Україна повинна вчитися на нашому досвіді. У багатьох випадках Данія є передовиком в питанні енергоефективності, але Україна може бути спринтером у цьому».

Директор із питань корпоративно-соціальної відповідальності групи Axzon, до якої належить ТзОВ «Даноша», Єнс Пітер Обюн зазначив: «Наша місія  – виробляти здорові високоякісні продукти харчування. Ми вирощуємо свиней із мінімальним використанням ресурсів та якомога меншим впливом на природне середовище. Дотримуючись цього принципу впродовж багатьох років, ми отримали сертифікат – як компанія, що є нейтральною щодо викидів парникових газів. Будівництво другого біогазового заводу в Україні наближає нас до мети, що полягає у виробництві високоякісного м’яса та дотриманні найвищих екологічних стандартів».

Одразу ж після прес-конференції усі присутні поїхали у с. Тустань Галицького району, де відбулася урочиста церемонія закладання першого каменю під новий біогазовий  завод, запланована потужність якого – 1 МВт. Підприємство запрацює щонайменше через рік і забезпечить роботою 10-12 працівників.

Нагадаємо, що ТзОВ «Даноша» – українська сільськогосподарська компанія із 100% датськими інвестиціями, яка була створена на Прикарпатті у червні 2004 р. На сьогодні це одне з найбільших свиногосподарств України, що працює у таких напрямках: тваринництво, рослинництво та відновлювальна енергія. Три свинокомплекси діють у Калуському районі (с. Копанки, с. Вилки, с. Лука), чотири в Галицькому районі (с. Лани, с. Тустань, с. Делієве, с. Маріямпіль). Компанія орендує 12,5 тис. га землі. Основна концепція ТзОВ «Даноша» – завершений цикл виробництва. Восени 2013 р. почав працювати перший завод із виробництва біогазу у с. Копанки Калуського району. Сировиною є гній та біовідходи рослинництва. При роботі на повну потужність завод може постачати 7,8 млн. КВт електроенергії та 6,3 млн. КВт тепла, виключаючи власне споживання. Цієї електроенергії достатньо для забезпечення 2400 квартир, а тепла для обігріву 1940 квартир.

Леся Заморська