Журнал «АгроЕліта» спільно з компанією «Сесвандерхаве-Україна» – лідером галузі насінництва цукрових буряків, та ТОВ «Україна-2001», яке є виробником сировини для Теофіпольського цукрового заводу, готує унікальний проект «Цукровий буряк: від сівби – до збирання». Йдеться про цикл статей – від квітня до жовтня, у кожній з яких ми детально опишемо поточні роботи фахівців підприємства, використані технології та стан росту та розвитку буряків.
Сергій Селінков, керівник комерційного відділу ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»:
«Як відомо, всі гібриди Сесвандерхаве є стійкі до ризоманії, а деякі з них – ще й до нематоди. Співпраця з ТОВ «Україна-2001» була започаткована саме з впровадження у виробництво наших нематодостійких гібридів, тобто товариство стало свого роду полігоном для випробування. Спеціалісти цього господарства є одночасно і виробниками, і науковцями, адже потрібно закладати досліди, вивчати гібриди, дослідити поля та робити практичні рекомендації. Першим нематодостійким гібридом була NeT версія Федеріки – гібрид, що чудово показував себе на уражених ділянках, але був менш продуктивним на здорових площах (а нематода проявляється «вогнищами», тобто обмеженими ділянками). На таких полях дуже добре «працював» Бізон (у Реєстрі з 2015 р.). А з цього року випробовуємо високопродуктивний гібрид Предатор (СР-741) – це продукт нової концепції FlexField: буряки мають всі переваги найбільш продуктивних гібридів, стійких до ризоманії, незалежно від поля вирощування та ступеню ураження буряковою цистовою нематодою.
Ось тому гібриди цукрового буряку із маркою «Випробувано в ТОВ «Україна-2001» – це найкраще запевнення якості продукту».
Компанія «Україна 2001» створена 2001 року в Теофіпольському районі Хмельницької області. Розширившись з того часу й на інші райони, земельний банк сьогодні налічує 40 тис. га. 2005 року товариство придбало Теофіпольский цукровий завод, провівши там реконструкцію і, забезпечивши власну переробку цукрового буряку. Спілкуюсь з виконавчим директором товариства Олександром Петровичем Камінським, який має великий досвід в успішному вирощуванні такої складної культури як буряк.
– Олександре Петровичу, цукровий буряк, певно, є у вас однією з основних культур. Розкажіть, будь ласка, які технології лежать в основі його успішного вирощування?
– Вирощування буряку починається, насамперед, з правильної сівозміни, у якій є певні особливості, що є важливими факторами отримання високих урожаїв. Останні два роки для нас є дуже актуальним питання дефіциту вологи – рівень опадів складає менше 400 мм. Саме тому ми виключаємо з сівозміни ті культури, які споживають багато вологи, зокрема соняшник і ріпак. Разом із відмовою від цих культур ми зняли зайві проблеми, які їх супроводжують: падалиця соняшнику та нематода ріпаку. Тож, у буряковій сівозміні у нас озимі пшениця та ячмінь, кукурудза, соя. Найкращими попередниками, звісно, є зернові озимі, потім – горох, але з ним пов’язані великі ризики втрати врожаю перед збиранням. Буряк на одному полі висіваємо раз на 4 роки.
У корегуванні сівозміни велику роль відіграє аналіз ґрунтів. Ми регулярно його робимо, співпрацюючи з німецькими спеціалістами. У нас сірі опідзолені чорноземи й впевнено можу сказати, що з кожним роком кількість доступних елементів у ґрунті у нас збільшується, тому що ми постійно піклуємося про землю: впроваджуємо науково-обґрунтовані сівозміни, вносимо достатню кількість якісних мінеральних добрив та органіки (20 т/га рослинного гною).
І вінець цього всього – якісне насіння буряку. Від вітчизняної селекції ми кілька років тому відмовилися, оскільки закордонні демонструють набагато кращі показники врожайності коренеплодів і цукристості. Кожен із гібридів має свої певні особливості, які треба вивчити, перш ніж активно пускати його в хід. Ми випробовуємо багато нових гібридів на невеличких ділянках, спостерігаємо процес їхньої вегетації, аналізуємо стійкість до хвороб, збираємо інформацію про вирощування певних гібридів у інших господарствах, консультуємося з фахівцями фірм-оригінаторів.
У цьому аспекті ми вже давно довіряємо, зокрема, компанії SESVANDERHAVE. Гібриди цього виробника нам відомі, кожного року їх вирощуємо. Цього року ми висіваємо два гібриди SESVANDERHAVE: Федеріка, який досить сильно показав себе минулого року (50 т/га), та новий гібрид Предатор, який добре зарекомендував себе у випробувальних посівах за показниками врожайності та цукристості. Відповідно, і цукор з цих гібридів хороший – у нас він європейської якості: невеликий кристал, чисто білий колір. Roshen постійно купує наш цукор, а в них високі вимоги до цього продукту.
– А яка у Вас планова врожайність?
– Працюємо на 55 т/га. Це не дуже висока мета, можна й більшу планку поставити, але я хочу спрацювати хоча би так – у тих умовах, які склалися. Ось минулого року середня врожайність буряку склала 45 т/га при рівні опадів 393 мм. Хтозна, скільки буде дощів цього року. Були роки, коли й 80 т/га збирали – все залежить від умов. Намагаємося робити все якнайкраще.
– Як проводите обробіток ґрунту?
– Восени робимо лущіння стерні – на 5-7 см. Останні роки сидерати навіть не висівали, через велику посуху насіння не проростає. У серпні робимо оранку, зазвичай на 30 см, тоді ж можемо вносити добрива, зокрема 3 т/га дефекату. Або вносимо їх трішки пізніше під осінню культивацію. Вирівнюємо – і поле готове до весни.
Цього року обробляли деякі поля глибокорозпушувачем на глибину 30-40 см, знімали плужну підошву. Сподіваємось, що це дасть позитивний ефект. Такий прийом дозволяє зберегти більше вологи, а на схилах, до того ж, зменшує водну ерозію (тому що такі прецеденти вже були).
Пробували під буряк робити й мінімальний обробіток ґрунту, але він дає хороші результати тільки за достатньої вологозабезпеченості.
– Цьогоріч Ви якось змінювали технології через нестачу вологи?
– У мене вже технологія відпрацьована, принципово нічого не змінював. Але якщо буде знову 400 мм опадів цього року, доведеться переробляти сівозміну, зокрема, значно збільшувати зернову групу в посівах, щоб зменшити споживання вологи. Вже навіть є проблема нестачі води в селах: висихають свердловини, ставки.
Також треба буде активніше впроваджувати точне землеробство, сьогодні ми тільки на підході до нього: поки що є тільки навігація на тракторах та автопілот. Крім того, приглядаюся до технології обробітку ґрунту strip-till.
– Яку техніку використовуєте для обробітку ґрунту під буряк, посіву та збирання?
– Посівна техніка Kverneland, трактори John Deere, комбайни Holmer, плуги Lemken, глибокорозпушувач Quivogne, культиватори Farmet та John Deere.
– Розкажіть, будь ласка, які добрива вносили восени та з чого розпочали весняні роботи поточного сезону?
– Восени вносили під буряк 4 ц/га діамофосу та 150 кг/га хлористого калію. Навесні вийшли в поле приблизно 9 березня, закривали вологу. Зробили передпосівну культивацію – на 3-4 см, внесли 2 ц/га карбаміду. Посів буряку розпочали 18 березня, здійснили його за 17 днів – 7300 га. Мета була – посіяти все за 10 днів, але вкластися не вдалося, оскільки були дощі, у поле зайти було не можливо. А колись починали сіяти тільки в квітні, тепер уже інші часи, треба працювати швидше.
Сіємо від 1,2 до 1,4 посівної одиниці на 1 га, залежно від насіння та поля. Насіння буряку у нас із перевіреним інсектицидним захистом, тому що шкідників багато: дротяник, довгоносик та інші. Додатково інсектицид не вносимо.
Ґрунтових гербіцидів не застосовуємо, а використовуємо гербіциди з частковою ґрунтовою дією. Загалом вносимо препарати бетанальної групи 3 – 4 рази. До кінця квітня маємо провести вже дві обробки, перерва між ними – 7-10 днів, якщо погода не внесе корекцій, бо всього не передбачиш.
На сьогодні вже є хороші сходи. Погодні умови поки що сприятливі: хороші температури та й дощі проходять.
Тож, буряк у нас не просто основна, але й найбільш затратна культура – 30 тис. грн. на гектар. Але ТОВ “Україна-2001” – у виробничій системі цукрового заводу, і ми мусимо його сіяти не залежно від цін на цукор.
Ми маємо великий унікальний агрономічний досвід, професійний колектив. Все це приходить з часом, якщо невпинно працювати. Мені, наприклад, тема буряку вже відома здавна. Я за освітою інженер механізації сільського господарства. 9 років відпрацював на цукровому заводі, старшим механіком у цеху з переробки сировини – тут, у Теофіполі. Тож, мені відомі всі стадії переробки, і тепер у процесі вирощування буряку передбачаю багато певних нюансів. Для нас, як для виробника сировини, конче важливою є не тільки висока врожайність та якість буряків, а й вміст цукру. До речі, минулого року цей показник був досить високий – 18%.
– У цьому важливу роль відіграють якісні гібриди, які Ви використовуєте. А як ще Ви впливаєте на вміст цукру в процесі вирощування?
– Все дуже просто. Якщо рослину добре «годувати», все вчасно робити, виключити з її життя стреси (наскільки це можливо), то вона максимально набуватиме цукристості, максимально розкриється потенціал гібриду. Наприклад, значну роль відіграє внесення бору та марганцю у період вегетації рослин. Дуже важливим є мати здорову листкову поверхню, яка асимілює цукор аж до збирання, тобто потрібно постійно контролювати хвороби листя. І зазначу, що в принципі будь-який гібрид SESVANDERHAVE дозволяє без надзвичайних зусиль досягати високої цукристості буряку.
Тетяна Бєлінська