Важливі фактори у вирощуванні ріпаку від ТОВ «Дует-Агро»

376

В с. Велика Кам’янка, що у Коломийському районі Івано-Франківської області, базується ТОВ «Дует-Агро» – підприємство невелике, але там є, яким технологіям повчитись навіть вже досвідченим фермерам. Воно стало пунктом призначення для мене та Василя Романюка, менеджера компанії «Сингента» за Івано-Франківською, Чернівецькою та Тернопільською областями. В першу чергу, нас привабив високий гарний ріпак в період активного цвітіння, а, конкретніше, технології його вирощування, і Михайло Володимирович Вишиванюк, директор підприємства, розповів нам не тільки про них, а й набагато більше.

– Михайле Володимировичу, розкажіть про початок шляху ТОВ «Дует-Агро».

– Засноване наше підприємство фермерами з Польщі у 2008 році ­– на місці колгоспу, який вже зупинився в роботі, і в якому я працював інженером, а потім – головою за розподілом майна між людьми в селі. На полях росли тоді трава та кущі, вищі за пояс. Вносили гербіцид суцільної дії Ураган® Форте та інші препарати, аби знищити ці бур’яни. Перші два роки господарювання продовжували з ними боротись, врожайність була досить низька, але ми з цим впоралися. На сьогодні господарство має 1400 га в обробітку, основними у нас є чотири культури: ріпак, пшениця, кукурудза і соя. Чому не більше? По-перше, немає, де очищувати та зберігати багато культур одночасно, а по-друге, на нашу кількість землі тих рослин, що вирощуємо, як раз вистачає для нормальної сівозміни, якої ми суворо притримуємося – через власні помилки дійшли до цього. Господарство використовує набагато кращі технології, ніж на початку роботи, і ми навіть зменшили кількість внесення хімічних препаратів, бо немає потреби.

– Бачимо, у вас зараз дуже гарний ріпак цвіте. Висвітліть технології роботи з цією культурою.

– Ріпак вирощуємо на площі 370 га. Він дійсно цього року дуже гарно зійшов. Зізнаюся чесно – таких сходів у нас ніколи ще не було. Це відбулося за рахунок декількох важливих факторів. По-перше, обробіток ґрунту був не такий, як завжди. Ми під ріпак восени оремо, і оранка зазвичай на цих землях дуже тяжка. В цьому році склалося так, що одразу після оранки пішов великий дощ, який дав нам можливість ідеально підготувати ґрунт до посіву. Як результат – рівномірні сходи та цвітіння.

Пізно восени, фактично вже перед снігом, завжди під ріпак вносимо мінеральні добрива: калій, фосфор. Якщо не вдалося в той час, швидко це робимо навесні. Під посів не вносимо, бо помітили, що добрива вимиваються, не доцільно. От ще причини, чому цей ріпак у нас дуже цьогоріч гарний: майже не було снігу взимку і тому ми дуже рано (в першій половині лютого) та легко змогли вийти в поле – в цьому регіоні перші. А через те, що зима була рання, рослини швидко, просто шалено пішли догори. Приїжджали наші поляки, оглядали поля та не могли в це повірити. Тож, продовжуючи на рахунок планових робіт: підживили навесні аміачною селітрою 150 кг/га і карбамідом – 200 кг/га. Головне добриво у нас – азот, його зазвичай вносимо 210-215 кг/га чистої діючої речовини, і вже виходячи з цього розраховуємо кількість інших добрив (2/3 К, 1/3 Р).

– А які ґрунти у вас?

– Вони наближені до нормальних, не кислі. Є трохи чорноземів, а так здебільшого суглинки. В обробці вони досить важкі.

Використовуєте технології вологозберігання?

– Скажу так: в поточному сезоні ми, під посіви ріпаку зокрема, зробили всю обробку восени. Навесні тільки посіяли, культивацію не робили, щоб не чіпати землю, не втрачати вологу. Але якщо б знали, що буде цієї весни так багато дощів, певно, обробляли би ґрунт і навесні.

– Розкажіть про систему захисту ріпаку.

– Щодо захисту, перше, що ми навесні робимо – вносимо такий препарат як Сетар®. Він містить дві діючі речовини, будучи одночасно ретардантом та фунгіцидом. Є позитивний ефект, а саме рівномірність ріпаку в рості, покращення його гілкування та цвітіння. Після цієї регуляції, даємо основний фунгіцидний захист, коли ріпак сягає приблизно 15 см. Рослина має бути сильною від кореня, тоді і верхівка здоровою буде, тож, треба комплексно підходити до питання захисту. Вчасно боремося з бур’янами – відзначу такий гербіцид як Галера™ Супер, що як раз спеціалізується на ріпаку. Використовуємо цей препарат в дозі 0,3 л/га. Він дійсно супер! З інсектицидів вносимо Нурел™ Д.

– А яку селекцію ріпаку використовуєте?

– Останні чотири роки нам подобається середньоранній гібрид озимого ріпаку від компанії «Сингента» НК Текнік. Має дуже високий рівень зимостійкості та є стабільний за урожайністю. В позаминулому році отримали з нього 55 ц/га. Це був найкращій результат у порівнянні з іншими гібридами. Відзначу, до речі, що НК Текнік дуже багато сіють в Польщі – як раз співпало, що у нашого господарства польські інвестори, і вони рекомендували його сіяти.Цьогоріч, гадаємо, буде навіть більший результат. Також посіяли середньоранній гібрид «Сингенти» Гладіус вперше цього року. Менеджер Василь Романюк, з яким ми вже багато років працюємо, рекомендував його нам як високоврожайний, стійкий до зими та вилягання,але свою особисту думку на рахунок нього я зможу сказати вже в процесі збирання. Взагалі-то ми розраховуємо у поточному сезоні на високий врожай, бо, окрім якісної селекції та агрономії, які присутні на кожному полі ТОВ «Дует-Агро», нашому брату аграрію поки що сприяє волога. Можливо, через перепад температур почнуться хвороби, бо зараз досить холодно як для кінця травня. Але наразі ніяких хвороб немає, поля чисті.

– Які найближчі заходи з обробки рослин плануєте проводити?

– Будемо робити десикацію Реглоном®Форте, коли ріпак дозріє на 70%. Цей препарат забезпечує швидке та рівномірне дозрівання, щоб провести збирання в оптимальний термін. Крім того, він підсушує культуру, що, відповідно, зменшує в подальшому витрати на сушіння. Цим препаратом можна працювати навіть перед дощем і в достатньо спекотну температуру.

– А яку б культуру найбільш рентабельну в ТОВ «Дует-Агро» Ви би зазначили?

– Кукурудза. Вона і в сівозміни зручна – можна її по кукурудзі висівати, і в інших технологічних аспектах. Ми використовуємо сильну селекцію, зокрема середньоранні гібриди компанії «Сингента» Делітоп, Вералія та НК Фалькон, які є дуже стабільними за врожайністю. На другому місці за рентабельності знаходиться пшениця. Збираємо врожаї 90-100 ц/га і при тому – 1, 2 класів. У нас підхід до рослини, як до людини. Треба давати рослині все, що їй необхідно для здорового існування, а це, в першу чергу, добрива, бо сама вона з землі не візьме все, що їй потрібно. Пшеницю продаємо в Польщу – завдяки власникам – і там поляки, які купують, дуже дивуються сумісності такої великої врожайності та якості. Хоча використовуємо ми з ними сорти однакові – доброї німецької селекції. Важливу роль в технології вирощування також відіграє укорочення та потовщення стебла пшениці – за рахунок регулятора росту Моддус®.

– Які плани маєте щодо подальшого розвитку господарства?

– Хотілося б ще добрати землі, але це наразі складно, фактично, всі землі вже належать різним господарствам. Втім, головним для нас залишається розвиток технологій в аспектах сівозміни, обробки ґрунту, хімічного захисту, селекції – в цьому, я гадаю, не має межі.

Василь Романюк: «Мені приємно співпрацювати з таким прогресивним підприємством як ТОВ «Дует-Агро» і подвійно приємно, що в успіху цього господарства не останню роль зіграла компанія «Сингента» як постачальник засобів захисту рослин та насіння. ТОВ «Дует-Агро» завжди відкрито для експериментів: воно, наприклад, є одним з перших господарств, яке використало у себе новітній фунгіцид Тілт® Турбо на зернових. До сьогодні вони завжди перше внесення навесні роблять цим препаратом – він добре контролює плямистості, снігову плісняву, борошнисту росу на пшениці. Унікальність Тілт® Турбо в тому, що ним можна працювати вже при температурі +6˚С. Також зазначу, що восени 2015 року ТОВ «Дует-Агро» придбало у нас на всі поля озимої пшениці протруйники Максим® Стар та Селест® Макс – з нормою використання 1,5 л/га, внаслідок чого навесні директор взагалі не спостерігав на пшениці хвороб. Взагалі зазначу, що спеціалісти господарства в системі хімічних обробок та внесення добрив ретельно притримуються розробленої вже схеми, а не покладаються на випадок. Завжди відвідують всі Дні поля, семінари, конференції, які проводить компанія «Сингента», впроваджують новинки».

Тетяна Бєлінська