Яким є високоінтенсивне сучасне садівництво, знають спеціалісти ГК «ВІТАГРО»

438

Садівництво є складною областю діяльності для аграрія, бо має багато ризиків, потребує багато тонкої та уважної роботи, дорогих технологій і великої ресурсної бази, а якість всього зазначеного безпосередньо відображається на смаку фруктів та ягід – споживача не обманеш. ГК «ВІТАГРО» відважилась на започаткування в своїй виробничій системі напрямку садівництва, надавши при цьому майже 1000 робочих місць, що зіграло велику позитивну роль в соціальній ситуації на Хмельниччині. Спеціалісти компанії, а саме: Анатолій Іванович Степчук – керівник Чемеровецького відділу ГК «ВІТАГРО», Валентин Григорович Борейко – керівник відділу садівництва та Олександр Миколайович Баран – агроном з садівництва, розповіли редакції журналу «АгроЕліта» історію смакоти та соковитості садових плодів «ВІТАГРО», за якими стоїть клопітка та професійна боротьба за досконалий врожай.

 • Розкажіть історію розвитку напрямку садівництва в компанії.
 • Восени 2009 року були закладені перші саджанці яблунь на території 50 га, і з того часу кожного року ще досаджували сад на 50-70 га, поступово додавали й інші культури. На сьогодні маємо 308 га яблунь, 116 га – смородини, майже 40 га – груші, 10 га – сливи, 8 га – черешні. Восени цього року посадили 40 га яблук ще й у Волочиському районі Хмельниччини, можливо, будемо там вирощувати також малину. 5 га яблук маємо на Рівненщині, в Рівненському районі. Тож, загалом площа наших садів разом з розсадниками складає 527 га, але плануємо її збільшувати і надалі. Всі вони без виключення знаходяться на зрошувальній системі.

Перші саджанці були закуплені в Чернівецькій області, сорти яблук – ті, які найбільш користуються попитом на ринку: Пінова, Гала тощо, пізніше висадили Симиренко, Джона Голд, Топаз та інші – загалом 9 сортів. Розширювати асортимент не плануємо,  бо доцільніше у великій кількості вирощувати та реалізовувати кожен з них, ніж розпилюватись на багато різних. Використовуємо підщепу М26, останніх два роки садимо також М9. Зазначу також, що своїми саджанцями заклали 42 га яблуневого саду з підщепою ММ106, яку придбали в Німеччині.

 • Висвітліть, будь ласка, агрономічну ситуацію: стан ґрунтів в саду, систему внесення добрив і хімічної обробки та інші технології, що використовуються.
 • Ґрунти навіть занадто родючі, якщо можна так сказати – 50 см чорнозему, що є не дуже сприятливим для садівництва, тому що під час опадів яблуньки в такій землі не можуть бути без опори. Перед закладкою саджанців робимо аналіз ґрунтів. Система внесення добрив та захисту класична, реалізовуємо її згідно спеціальної технологічної карти, яка розробляється восени кожного року. Підживлення проводимо частково – через листок, частково – через крапельне зрошення. Маємо спеціальний садовий розкидач мінеральних добрив, яким користуємось навесні (вносимо фосфор, калій, азот). Вносимо тільки оригінальні препарати.

Слід відзначити, що тут, на підрозділі в Чемеровецькому районі працює наша метеостанція, метою якої є визначення показників температури та вологості, які подаються зі встановлених в саду датчиків. Сумісність цих двох певних цифр може говорити про сприятливість, скажімо, для розвитку парші – головної проблеми садівників, або появі певних шкідників, дуже небезпечного кліща, наприклад. В такому разі працівники метеостанції сигналізують про це, у відсотках рахуючи можливість зараження. Таким чином, ми, враховуючи ці умови, оперативно реагуємо і робимо профілактичну обробку, попереджаючи розвиток хвороби або шкідника. Звісно, проводимо і візуальне обстеження, бо шкідників вистачає, останні декілька років почали доставати турбот ще й оленка волохата, кліщ тощо. Але боротися вдається, бо ми теж не стоїмо на місці, а розвиваємо технології. За рахунок комплексного підходу ми вже дійшли до невеликої кількості хімічних обприскувань – в два рази меншої ніж у поляків – і при цьому не гіршої якості. Після кожного врожаю ми здаємо яблука в лабораторію для перевірки на залишок пестицидів, і вони завжди чисті.

 • Розкажіть про техніку, яка використовується в садівництві.
 • У нас існує окрема матеріально-технічна база. Кількість одиниць техніки виходить з розрахунку один трактор на 20 га, тому паралельно з нарощуванням землі в садівництві відбувається збільшення кількості агрегатів. Наразі у нас є 23 трактори з необхідною причіпною технікою до кожного. Придбали комбайн для збирання смородини. Він є досить зручним, але після цього агрегату залишається багато сміття, а на свіжий ринок, який є найбільш вигідним, таке не відправиш. Для ручного збирання смородини ми залучаємо 400-500 чоловік, яблук – 150-200.
 • Поговоримо про водні ресурси: де берете воду для крапельного зрошення і чи відчуваєте проблему нестачі води, яка є актуальною протягом двох останніх років?
 • Ми маємо три своїх ставки. Проблему, звісно, відчуваємо, але залишається сподіватись, що будуть в достатній кількості йти дощі. Минулого року нам довелося збільшити кількість поливів, можливо, так буде і цього року. Особливо тяжко відсутність води відчуває підщепа М9, бо, наприклад, в ММ106 більш потужна коренева система.
 • Якої врожайності яблук вдалося досягти в минулому році та до якої плануєте дійти у найближчому майбутньому?
 • Минулого року ми зібрали 3,5 тис. тонн яблук, цього року плануємо зібрати 5 тис. тонн, а вже через два роки – 10. Це відбудеться за рахунок того, що нові сади будуть вступати в плодоношення, а також за рахунок розвитку технологій. Врожайність з підщепи ММ106 плануємо довести до 30 т/га, а з М9 – до 50 т/га.
 • Як зберігаєте яблука?
 • На підприємстві побудований холодильник на 5 тис. тонн, в якому є 30 камер середньою місткістю 150-170 тонн (в залежності від сорту яблук). Після завантаження фруктів в камеру температура поступово знижується до 1,5°С, щоб не завдати їм стресу. В камерах діє система SmartFresh, що дозволяє яблукам зберігати їх природній свіжий смак, соковитість та привабливий зовнішній вигляд протягом 6-8 місяців. Ми плануємо вводити наступного року в експлуатацію ще один холодильник на 5 тис. тонн. Слід також зазначити, що цього року ми відкрили сортувальну лінію французької компанії MAF Roda, яка сортує яблука за кольором, розміром та вагою, автоматично промиває їх і пакує в пакети вагою від 1 до 2 кг. Потужність її складає 12 т/год. Лінія додатково надає ще 50 робочих місць.
 • Куди збуваєте продукцію? Чи не плануєте виходити на зовнішні ринки?
 • Наразі працюємо здебільшого з супермаркетами, а також з переробними заводами. В Україні необхідно ще розвивати культуру харчування, вживання яблук, тоді буде активно розвиватись внутрішній збут. На рахунок збуту за кордон серйозно думаємо. Зараз працюємо над оформленням документів щодо отримання європейської сертифікації, ведемо переговори.
 • Як Ви оцінюєте стан ринку садівництва в Україна та в цьому контексті, якими є стратегії подальшого розвитку ГК «ВІТАГРО»?
 • Ринок досить перевантажений. Яблуневе садівництво дуже стрімко розвивається на Вінничині та Чернівеччині, але на Хмельниччині ми в ньому є беззаперечно лідерами, а щодо смородини – займаємо провідне місце у Західному регіоні. В розвитку не можна зупинятись, і ми плануємо скоро зайнятись ще є вирощуванням фундуку, чорниці високорослої, малини. Розглядаємо варіант започаткування своєї переробки, але до конкретного рішення ще не прийшли, бо в кожної культури є своя специфіка: для ягід найкращим є шокове замороження, для яблук та груш – вироблення соків і джемів. Думаємо також над варіантом поставити сушарні камери. Тож, поки що досліджуємо ринок.. Щодо технологій, в перспективі хочемо встановити серйозну метеостанцію з лабораторією – для детального прогнозу погоди та регулярного аналізу ґрунтів. З далеких планів – побудувати в садах захисні конструкції від граду, які часто можна часто спостерігати в Європі, бо це є розумним страхуванням врожаю.

Тетяна Бєлінська