Анатомія аграрного виробництва. Всеукраїнський День поля та саду в Бучачі

298
Всеукраїнський День поля та Cаду – таку назву цього року мав захід, народжений з довгої спільної праці ТзОВ «Бучачагрохібпром» та компанії «Сингента». Передові аграрні технології всесвітньо визнаного швейцарського виробника реалізовувались у вирощуванні культур в одного з найбільш грамотних українських підприємств.
3 червня всі аграрії, які відвідали цей День поля, тим самим вклали значні інвестиції в свій подальший повсякденний аграрний практикум, оскільки мали можливість стати причетними до відкритого досвіду роботи – разом побачити та проаналізувати як успіхи, так і помилки.
Петро Гадз, Голова наглядової ради ТзОВ «Бучачагрохлібпром» з гордістю зазначив, що захід проводиться спільно з «Сингентою» вже 10-й рік поспіль, і з кожним роком набуває потужності. «ТзОВ «Бучачагрохлібпром» в рамках нашого сталого розвитку завжди готове випробувати нові продукти компанії Syngenta, демонструючи іншим товаровиробникам свої результати» – додав він.
Свій погляд на співпрацю з «Бучачагрохлібпромом» та поточні завдання ТОВ «Сингента» висловив Валерій Голиняк, директор Західного бізнес-регіону компанії: «Дуже приємно, що сьогодні ювілей нашого партнерства з ТзОВ «Бучачагрохлібпром». Ми маємо спільні ідеї, цілі, стратегії, що реалізуємо у співпраці з товаровиробниками, які сьогодні завітали на захід. Зазначу, що 70% засобів захисту рослин, що використовуються в бучацькому підприємстві, є виробництва саме компанії «Сингента». Нещодавно ми вивели на ринок два нових потужних фунгіциди: Бонтіма® та Магнелло™, також у процесі випробування знаходяться нові інсектициди та протруйники. Плідним напрямком нашої співпраці є також насіннєвий. На полях ТзОВ «Бучачагрохлібпром» представлені, зокрема, 18 гібридів кукурудзи, наприклад, відзначу НК Кобальт (ФАО 320), який користується великим попитом серед аграріїв, а також новий гібрид СИ Аріосо (ФАО 260), що характеризується високим рівнем посухостійкості, урожайності та відмінною вологовіддачею в період дозрівання. Будемо  демонструвати сьогодні й новий проект, яким вже цікавляться аграрії – технологія вирощування гібридів озимого ячменю Hyvido™ – компанія «Сингента» є першою на ринку в даному напрямку. 
Слід відмітити, що дані гібриди – СИ Леу та Хоббіт мають потенціал врожайності більше 12 т, високу стійкість до перезимівлі та вміст білку на рівні 16-20% – це знахідка для тваринництва».
Для бездоганної роботи насіннєвого заводу важливим етапом є якісне протруювання насіння, що залежить як від роботи високотехнологічного обладнання, так і від оригінальних  протруйників. Щодо останніх, під час теоретичної частини Дня поля та Саду цікаву доповідь зробила Світлана Чоні, канд. с/г наук, менеджер з розвитку напряму захисту насіння , ТОВ «Сингента»: 
«На сьогодні наша компанія має в своєму портфелі два інсекто-фунгіцидних протруйника: Селест® Макс, що поєднує в собі вже готову до використання суміш діючих речовин направлених на захист насіння зернових колосових від комплексу шкідників та хвороб  і Селест® Топ, а також протруйники виключно фунгіцидного напрямку: Максим® Стар, який вже давно на ринку і має хорошу репутацію, Сертікор®, який найбільше підходить для ярого ячменю, та Максим® Форте – протруйник «преміум-класу» для захисту зернових колосових культур від основних хвороб – фузаріозів, гельмінтоспоріозів, снігової плісняви. В цьому році у нас зареєстрований один новий протруйник Максим® Тріо. Цей протруйник є «рідним братом» Максима® Стара, але з більшою ефективністю. Задача нашої компанії – завчасно відреагувати на ті проблеми, які є на ринку України, в тому числі, і нові хвороби. Тож, в Максимі® Тріо підвищена концентрація флудіоксанілу – замість 18,75 г/л, як в Максимі® Старі, тут 25 г/л, що дозволяє сильніше контролювати гриби роду фузаріум. Наступна діюча речовина, яка є в цьому препараті, – тебуканазол, 10 г/л. це високосистемний та швидкий триазол, який є сьогодні на ринку, еталон захисту зернових культур від твердої і летючої сажки – ці хвороби на даний момент починають набирати актуальності на території України, і ми не можемо не звертати на них уваги. Щодо дифеноконазолу, який присутній в Максимі® Тріо в кількості 25 г/л, то можу сказати, що це речовина №1 в Європі для захисту від карликової сажки, боротьба з якою є теж вже досить актуальною в Україні, зокрема в Західному регіоні. 
Зазначу ще, що компанія «Сингента» наразі закінчує реєстрацію новітнього протруйнику технології Vibrance™. Це буде інноваційний на нашому ринку протруйник, оскільки в його складі присутня нова діюча речовина седаксан, яку створила та запатентувала наша компанія. Вона два роки успішно використовується на зернових в Європі, а також вже довела свою ефективність в Бразилії, США, Аргентині, Австралії, Новій Зеландії. Сподіваємось, що в найближчому майбутньому ми презентуємо седаксан на ринку Україні, відповідно, покращивши стан зернових колосових культур на етапі захисту насіння».
ТзОВ «Бучачагрохлібпром» наразі має вже 600 га саду. В кінці 2015 року на підприємстві була відкрита нова сучасна сортувальна лінія яблук та фруктосховище на 10 тис. тонн, і в планах є подальше збільшення потужностей. Такі виробничі об’єми та запити потребують відповідних за силою технологій. Всі аграрії, які відвідали сад, мали можливість детально його оглянути та отримати відповіді на свої питання від Володимира Воєводина, технічного експерта зі спеціальних культур компанії «Сингента». Він зазначив: «В цьому році склались погодні умови, які сприяли розвитку парші за рахунок великої кількості дощів та туманів. На садах підприємства «Бучачагрохлібпром» вносили фунгіцид Скор®, який є найкращим системним препаратом для захисту яблуні від цієї хвороби, і тепер всі можуть бачити позитивний результат. Проти шкідників використовували інсектициди Актара® та Енжіо®. Там, де пропустили вчасне внесення фунгіцидів проти парші, для запобігання її подальшого розвитку тепер кожні 7 днів вносяться контактні препарати, такі як Дітан™ М-45, Тіовіт® Джет тощо. 
Наша компанія в цьому році презентувала комплексний препарат проти парші та борошнистої роси Ембрелія™. Він вже з’явився в продажу і досить ефективно себе продемонстрував. Другий рік у нас на ринку існує інсектицид Проклейм® який показує високу ефективність проти плодожерки – наразі перед початком спеки він є дуже актуальним. Також  слід відмітити  інсектицид Ампліго® – це комбінований препарат з двома діючими речовинами (100 г/л хлорантраніліпролу; 50 г/л лямбда-цигалотрину), дуже ефективний проти лускокрилих. Підкреслю, що терміни внесення препаратів в саду в поточному сезоні дуже скоротилося, потрібно бути завжди напоготові, щоб все встигати».
Михайло Бабій, генеральний директор корпорації «Дністер», яка знаходиться в Чернівецькій області та має загальну площу садів та ягідників 30 тис. га, дуже цікавиться будь-якою можливістю отримати новий досвід для розвитку свого садівничого бізнесу, і День поля в Бучачі – не виключення. «З компанією «Сингента» працюємо з тої пори, як вони з’явились на ринку України, – каже пан Михайло. – Препарати надійні, якісні, і хоча ціна їх досить висока, вона себе виправдовує. В цьому році в наших садах склались досить важкі погодні умови – пройшли сильні холоди після цвітіння, але завдяки новітнім препаратам та технологіям нам вдалося це пережити з мінімальною шкодою».
Лесь Оксана Ігорівна, головний агроном молодого садівничого господарства ТзОВ «Галич Екофрукт», що на Львівщині, ділиться своїми враженнями:
«У нашому господарстві маємо 80 га саду, в тому числі 20 га смородини. Займаємося вирощуванням яблук. 30 га саду ми заклали в 2014, також у 2015 році досадили ще і 10 га заклали вже в цьому році. Для захисту плодових дерев від шкідників та хвороб користуємося препаратами Syngenta. Приємно побувати на Дні саду в такому передовому господарстві. Це дозволяє перейняти досвід, дізнатись більше про технологію та секрети успіху».
Як відомо, компанія «Сингента» є не тільки виробником засобів захисту рослин та насіння, а ще й автором прогресивних фінансових програм за співпрацею з клієнтами-аграріями. Новітні розробки, які наразі проводяться в компанії за цим напрямком, окреслив Антон Короленко, менеджер з розвитку бізнесу ТОВ «Сингента»: 
«Загальна наша стратегія – бути ближче до аграрія, і компанія «Сингента» робить все для цього. ТзОВ «Бучачагрохлібпром» – це наш постійний клієнт, який активно приймає участь і в фінансових програмах нашої компанії. Взагалі-то наразі ми розробляємо три напрямки: бартерний, в якому ми працюємо за форвардними угодами, напрямок страхування, в якому існують дві нові програми. Одна з них наразі працює в пілотному варіанті в південно-східному регіоні, за кукурудзою та пшеницею, та страхує кількість опадів і суму температур – якщо якийсь з показників виходить за рамки норми, працює спеціальна система відшкодування. На неї вже підписано 44 клієнта. Друга програма страхує усю вартість виробництва – так само за кукурудзою і пшеницею – і працює в пілотному варіанті в Черкаській області. Ми будемо вести її разом з «Креді Агріколь Банк». Тобто 50% страхування бере на себе «Сингента» і банк, а 50% бере на себе виробник. Таким чином, ми хочемо давати аграріям можливість більш дешевого страхування і взагалі розвивати його культуру. Третій напрямок – це фінансування. У нас в розробці знаходяться нові фінансові програми, але з приводу них коментарі будуть пізніше, коли вони вже виходитимуть на ринок».
Наприкінці заходу Василь Романюк, менеджер Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької областей, надає підсумовуючі коментарі. «Як ми і очікували, наш спільний з ТзОВ «Бучачагрохлібпром» День поля відвідує рік від року все більше учасників. Сьогодні тут в гостях приблизно 600 чоловік. Ми донесли людям інформацію про наші новітні протруйники, фінансові рішення, показали на демонстраційних та товарних ділянках технології захисту зернових колосових, кукурудзи, соняшнику, сої, гороху, озимого ріпаку. Кожного року «Бучачагрохлібпром» отримує все кращі результати по врожайності, що в свою чергу пов’язано із збільшенням використання продуктів Syngenta. Наприклад, в тому році ми запропонували їм використати Амістар® Екстра для захисту гороху, що, відповідно, збільшило витрати на вирощування. Але результат був неймовірний: на площі 540 га вони зібрали на круг 62 ц. Чи варто й казати, що в цьому році сумнівів щодо придбання цього препарату вже взагалі не було. Це стосується й інших наших продуктів, зокрема ретарданту Моддус® – гарні рівні посіви всі гості Дня поля змогли побачити наочно. Також гербіциди спрацювали ідеально в цьому році, зокрема Пріма™, Дербі™, Ланцелот™ на зернових. На кукурудзі вони використовують наш препарат Елюміс™ з нормою 1,5 л/га, і ми бачимо, що ця культура чиста, без конкуренції з бур’янами. Щодо ріпаку – наші гібриди в господарстві представлені тільки демонстраційними ділянками, на товарних посівах тут використовують свій ексклюзивний  сорт «Бучацький», який, втім, захищають  нашими  препаратами: ретардантом Сетар®, гербіцидами Галера™ Супер та Фюзілад Форте® (проти злакових бур’янів), інсектицидом Нурел™ Д – проти прихованохоботника тощо».
Коментарі гостей Всеукраїнського Дня поля та Саду.
Віктор Ліпа, головний агроном ТОВ «Оболонь Агро», Хмельницька обл.: «Сьогодні відбувається дуже корисний для сільгоспвиробників захід. Продукція компанії «Сингента» завжди на висоті, на нашому господарстві теж є багато демонстраційних ділянок з нею, як за хімічним напрямком, так і за насіннєвим, зокрема. З останніх експериментів – в цьому сезоні висіяли трохи озимого ячменю за технологією Hyvido™ – візуально він задовольняє, а конкретний результат вже будемо аналізувати при зборі врожаю».
Сличенюк Михайло Ярославович, директор ПП «Золотопотіцьке», Тернопільська обл.: «Черговий День поля, який проводить ТзОВ «Бучачагрохлібпром» спільно з компанією «Сингента», традиційно відбувається на досить високому рівні. Сюди завітало дуже багато шанованих і поважних людей – це і сільгоспвиробники, і фахівці по техніці, засобах захисту рослин, і науковці, які займаються розробками нових продуктів і технологій в аграрній сфері. З компанією «Сингента» ми знайомі дуже давно, співпрацюємо з ними, користуємося їхніми препаратами, знаючи, що це стабільна компанія, яка гарантує високу якість своїх продуктів».
Тетяна Бєлінська