Висока компетенція в рослинництві – Агроцентр«Сингента-Оболонь»

224

Вимоги до підвищення культури та якості аграрного виробництва зростають все стрімкіше і стрімкіше. Передові компанії світу на хвилі сучасного технологічного сплеску та великих можливостей розробляють інноваційні патенти в різних сферах сільського господарства – аграріям треба тільки встигати їх впроваджувати. А це не так просто, адже в процесі живої практики завжди виникають питання та неоднозначні ситуації. Тому дуже важливо, коли компанія-виробник організовує спеціальні заходи для аграріїв, де в теорії та на практиці проводить навчання за використанням свої продуктів. Одним з таких потужних проектів є відома «Майстерня Аграрія» компанії «Сингента». 17 червня 2016 р. вона була проведена в навчальному Агроцентрі «Сингента» – «Оболонь».

Валерій Голиняк, директор Західногобізнес-регіонукомпанії «Сингента»відзначає: «Формат заходу в цьому році буде традиційний. Але є певна новинка: на платформі Seedcareнаразі встановлений нашперевізний комплекс для обробки насіння, яким ми надаємо послуги товаровиробникам. Згідно їхнього замовлення, обладнання доставляємо в господарство і обробляємо насіння озимих і ярих культур – звісно, тільки препаратами  «Сингента». Цей комплекс існує у нас вже декілька років, і він був перший в Україні. Обладнання – з Німеччини та Франції. Дуже якісна і продуктивна машина».

Зацікавившись, ми одразу разом першою групою аграріїв відправились в лабораторію Seedcare(захист насіння) – це один з найбільш потужних секторів компанії «Сингента», який займається забезпеченням повноцінного та рентабельного врожаю.Тут були висвітлені всі аспекти протруювання насіння – як раз підійшов час задуматись над цим питанням. До того ж, всі спеціалісти у виступах враховували специфіку кліматичних умов Західного регіону.

Світлана Чоні, канд. с/г наук, технічний партнер з підтримки і розвитку фунгіцидів, протруйників насіння зернових культур, ТОВ «Сингента»: «Сьогодні ми представляємо два інсекто-фунгіцидних протруйника: Селест® Макс і Селест® Топ, і декілька протруйників  фунгіцидного напрямку: Максим® Стар, який вже давно на ринку і має хорошу репутацію, Сертікор®, який найбільше підходить для ярого ячменю, та Максим® Форте – протруйник «преміум-класу» для захисту зернових колосових культур від основних хвороб, який має максимальну на сьогоднішній день в Україні ефективність проти фузаріозів, снігової плісняви, гельмонтоспоріозів, дає частковий стимулюючий ефект для нарощення вегетативної маси самої рослини. Вцьомуроці у нас очікується реєстрація новогопротруйникаМаксим® Тріо, якийпокищовикористовуєтьсятільки на демонстраційнихділянках. Також ми будемо показувати протруйники для сої – відбудеться порівняння двох наших фунгіцидних препаратів: Максим®XLта Селест® Топ, за якимнещодавноотрималиреєстраціютакож на сої. Щодужецікаво: ми протруювалинасіння в суміші з рідкимиінокулянтами,бульбочкиутворилися, тобтоможнаговорити про те, щотакасумішможлива й ефективна.Одночаснепротруюваннясоїзначноменшетравмуєнасіння в порівнянні з двоетапнимпротруюванням.Крім того, сьогоднібудемообговорювати наш протруйник для кукурудзиФорс®Зеа. На платформі Seedcareможна побачити суттєву різницю між ділянкою, де був використаний тільки Максим®XL, і ділянкою, куди наносився Максим®XL в суміші з Форс® Зеа. Наприклад, густота стояння: 54 тис. рослин/га – без Форс® Зеа і 73 тис. рослин/га –  з Форс® Зеа. Підкреслю також, що для випробування ми брали насіння, яке було протруєно цим препаратомв суміші з Максим®XL в 2015 році, і те, яке в 2016. Різниці між густотою стояння абсолютно немає. Тобто ці препарати ніяк не впливають на посівні якості насіння навіть за тривалий час. А якщо в цьому підприємстві себе проявив би в повній мірі дротяник (чого не сталося через недостатність вологи), різниця в густоті стояння була б ще більша.

Крім того, будемо говорити про соняшник. На цій культурі ми також порівнюємо фунгіцидну обробку та інсекто-фунгіцидну. Знову таки, різниця значно помітна в густоті стояння: при висіві в нормі 60 тис./га в першому випадку зійшло 47 тис./га, а в другому – 57 тис./га».

Дмитро Ройко, оператор мобільного протруювального комплексу компанії «Сингента», детально розповів про його роботу, продемонструвавши її відвідувачам. «Мобільний комплекс складається з очищувального обладнання К 531 Петкус, яке дозволяє чистити насіння по довжині, ширині та легковагості. Він володіє потужною системою аспірації, яка ефективно очищує зерно від пилу. Комплекс обладнаний решітним станом, звідки насіння поступає на трієрний блок, який відбирає дроблене зерно. Далі вже очищене, ціле насіння поступає в загрузочний бункер протруювального апарату Віллі НікласВН6, що точно дозує протруювач. Продуктивність комплексу становить 3,5–5,5 т/год. На виході отримуємо абсолютно чисте зерно, на яке рівномірно нанесений протруйник, до того ж, фасоване у біг-беги або у кузов автомобіля. Таким чином ми гарантуємо господарству якість заводської обробки насіння».

Програма Агроцентру була розділена на декілька класів: окрім Seedcare, в якому були виявлені особливості якісної та безпечної обробки насіння протруйниками і методи контролю їх нанесення, ще два класи були присвячені стратегії і тактиці захисту рослин в умовах Західного регіону, а в 4-мувлаштувалась Академія фітоекспертизи.

Групи аграріїв курсували між платформами з різними культурами, на кожній з яких був представлений певний портфель засобів захисту  «Сингента». Зокрема, за такою тендітною культурою як соя на питання товаровиробників відповідав Володимир Максимович, технічний партнер ТОВ «Сингента» з захисту сої, ріпаку та цукрових буряків. Він розповів аграріям про шкідників сої, окресливши тактику захисту від них. Зокрема, був зроблений акцент на фунгіцидний захист – препарат Амістар®Екстра, який ефективно запобігає появі на рослинах пероноспорозу, борошнистої роси, фузаріозу і, особливо, шкодочинного церкоспорозу. Крім того, дуже добре впливає на фізіологічний стан рослини. Важливим є й акарацидний захист сої: інсектицид Вертимек® ефективно контролює павутинного кліща, який кожного року все більше і більше наносить шкоди посівам сої. Препарат має трансламінарну дію, тобто швидко проникає через поверхню, що сприяє стійкості до змивання дощем, працює зі всіма рухомими стадіями кліща. Період захисної дії – до двох тижнів і більше. «Взагалі компанія «Сингента» має всі види захисту cої, окрім післясходових гербіцидів та інокулянтів. Але й вони наразі знаходяться в стадії розробки» – додав наприкінці пан Володимир.

Слід зазначити, що в Чемеровецькому районі, де базується головний відділ ТОВ «ОболоньАгро» і, відповідно, сама «Майстерня Аграрія», за травень та половину червня випало лише 30 мм опадів, тобто показник зволоженості ґрунту досить низький. До того ж, всі культури відчули на собі стрес від перепаду температур з прохолодних – на спекотні. Але ситуацію не можна назвати критичною, адже на підприємстві вже знають, що не слід розраховувати на ідеальні погодні умови, і вчасно турбуються про правильні агрономічні заходи.

Ситуацію на ТОВ «Оболонь Агро» коментує його директорМихайло Жила: «Напевно врожай в цьому році буде нижчий, ніж в попередньому, бо з опадами ситуація не дуже. Але ми впораємося.З компанією «Сингента» давно і плідно співпрацюємо за агрохімічним напрямком. Також в цьому році на наших демонстраційних полях представлені два гібриди озимого ячменю – придивляємось до них. Щодо пивоварного ячменю – фактично визначились з трьома сортами: Дача, Себастьян, Експлорер – вони якісні та стабільні. Наразі також вивчаємо новий чеський сорт Франціс, який, можливо, будемо використовувати в наступному році у виробництві. Роботу Агроцентра «Сингента-Оболонь» я оцінюю дуже позитивно, оскільки будь-яка можливість побачити новинки, поспілкуватися з професіоналами є дуже цінною. Сподіваюсь, більшість відвідувачів привнесе в свою діяльність зерно істини з цього заходу».

Наступна ділянка, біля якої збирались аграрії – гібридний озимий ячмінь за спеціально розробленою технологією вирощування підбрендом Hyvido™.Її особливості висвітлював Станіслав Горпинюк, технічний експерт Західного бізнес-регіону компанії «Сингента».Гібридне насіння в цьому ячмені за рахунок унікального поєднання батьківських ліній дозволяє досягти вищих, ніж у звичайних сортів, урожаїв. Гібриди озимого ячменю мають високу кліматичну адаптивність та відмінні кормові якості товарного зерна. Ще одна родзинка технології полягає у особливостях вирощування цих гібридів: вдвічі нижча норма висіву, ранні терміни посіву і збирання, оптимізація доз мінерального живлення та захист посівів від хвороб і шкідників за рахунок спеціально підібраної системи використання ЗЗР.Компанія «Сингента» за зазначеною технологією має наразі в портфоліо два гібриди озимого ячменю. СИ Леу – ранньостиглий гібрид з потенціалом врожайності 9-10 т/га, пластичний для умов вирощування.Він має підвищену зимостійкість та посухостійкість, а також стійкість до вилягання. Хоббіт – середньоранній гібрид, який має аналогічну попередньому гібриду стійкість та є толерантним до збудників хвороб. Його потенційна врожайність в оптимальних умовах є 10-11 т/га.

Технології вирощування кукурудзи, яку багато хто з аграріїв вважає найбільш рентабельною культурою, завжди привертаю увагу виробників. На демонстраційній ділянці Агроцентру була представлена кукурудза з системою захисту Syngenta. Андрій Лук’янченко, технічний партнер ТОВ «Сингента» з захисту кукурудзи, розповідає продвохкомпонентний препарат Ампліго®:«До складу цього інсектициду входять дві діючи речовини: лямбда-цигалотрин та хлорантраніліпрол. Цей засіб контролює практично всі рухливі стадії шкідника та ставить крапку у житті гусениці, що не відродилася, якщо попадає на яйце (ще до нанесення нею шкоди); є ефективним проти гусениць як молодших, так і старших віків – навіть тих, які вже мають довжину більше 2 см.Ампліго®має велику перевагу у гнучкому відношенні з погодними умовами і, відповідно, в різних регіонах: він не змивається вже через годину після нанесення та одночасно є термостабільним, тобто його діяне змінюється а ні при підвищенні, а ні при зниженні температур. І крім того, дія цього препарату триває дуже довгий час – до 4-х тижнів. В Центральному та Західному регіонах України, де активно борються з кукурудзяним метеликом, вже оцінили ефективність та вигідність використання цього засобу для збереження врожаю».

Наприкінці заходу аграрії поділились враженнями щодо сьогоднішньої «Майстерні Аграрія»та надали відгук про співпрацю з компанією «Сингента».

Володимир Горбатюк, головний агроном ТзОВ «Бучачагрохлібпром», Тернопільскаобл.: «День поля сьогодні чудовий. Я особисто сьогодні спостерігав за посівами сої, зокрема цікаві були аспекти її протруювання. Також спостерігали за кукурудзою – цікаво було, як протруювання вплинуло на норму висіву. Наразірозглядаємоділянки з ярим ячменем, на якому так само присутнійзахист препаратами «Сингента» – виглядаютьрослинигарно. Особисто ми пліднопрацюємо з ТОВ «Сингента»вже порядку 10 років. І немаєтакоїкультури, де б у нас не буввикористанийякийсь з препаратівцієїкомпанії. Будемо і надалі з ними працюватище не один рік».

Анатолій Коваленко, головний агроном ТОВ «Медобори», Тернопільска обл.: «З компанією «Сингента» дужеплідноспівпрацюємо, половина препаратів, які ми використовуємо в рослинництві, самецьоговиробника. Цеякісні, перевірені часом продукти, якідають хороший результат. Сьогодніпринципово нового нічого не побачив, але є певніновіцікавіелементи в деякихтехнологіях, які взяв для себе на замітку. Такожзацікавилонасіннясоняшникавід «Сингенти», певно, будемопробуватийоговисівати, а такождеякігібридикукурудзи».

Олег Стаднійчук, головний агроном ГК «Хмельницьк-Млин», Хмельницька обл.: «Нам дуже дорогими є люди, якіпрацюють в компанії «Сингента» – вони є порядними та відкритими. Саме тому у нас складаєтьсяпліднаспівпраця. До того, ж радуєякістьпрепаратівта насіння. Сьогоднізацікавивсоняшник – високоінтенсивнийгібридСуміко. Такожвідзначугібрид НК Бріо – я йоговважаюнайкращим для нашогорегіону».

ТетянаБєлінська