«Голланд Плант Україна»: новий погляд на ефективність яблучного бізнесу

323
У сільському господарстві, особливо у такій тендітній його галузі як садівництво, побудова ефективної робочої стратегії ускладнюється багатьма непередбачуваними факторами, адже жива природа ніколи не дає гарантію стовідсоткового справдження сподівань аграрія. Утім, деякі підприємства, зокрема ДП «Голланд Плант Україна», не лише мають свої унікальні інноваційні підходи у садівництві та успішно втілюють їх у нестабільних умовах, а ще й щедро діляться ними з українськими виробниками. У середині липня компанія провела в Ужгороді День плодорозсадника, на який традиційно щороку збираються всі зацікавлені прогресивними технологіями інтенсивного садівництва.
Петер Кавашші, власник ДП «Голланд Плант Україна», відкриваючи захід, щиро звернувся до учасників: «У філософії нашої компанії одне з найважливіших завдань – дати щось дійсно цінне споживачам наших продуктів. Ми б хотіли, щоб кожен садівник вирощував смачний, здоровий продукт, із якнайменшою кількістю хімічних речовин. Це дуже важливо на сьогодні з огляду на світові тенденції, і це саме той напрямок, у якому нам з Вами потрібно рухатись. До того ж, ми хочемо надати Вам як нашим партнерам такі технології та сорти, з якими Ви вигідніше, рентабельніше зможете займатись садівництвом. У цій роботі дуже важлива інновація. Ми шукаємо нові сорти, які мають резистентність до хвороб. Компанія володіє виключним ліцензійним правом на ряд стійких до хвороб сортів яблук, частина яких була об’єднана у добре відому програму «Натуральне Яблуко®». Та на цьому інноваційні процеси компанії не зупиняються. Сьогодні ми готові  презентувати два нові, стійкі до хвороб сорти яблунь – Аллегро® та Соляріс®. Зараз у розсадниках тестуємо ще 60-70 нових сортів, щоби згодом визначити найперспективніший. Також цього року представляємо в Україні ще одну новинку – сорт сливи Топпенд Плюс®, який вже має великий попит в Угорщині. Продукцію українського розсадника продаємо в Україні, а також – в Угорщині, Румунії, Італії, Словенії, Австрії, Польщі – це свідчить про те, що останнім часом з’явився великий попит на експорт наших продуктів у Європу».
Бейло Цегла, директор ДП «Голланд Плант Україна» висвітлив особливості роботи компанії в Україні: «Нашу продукцію продаємо майже у кожну область. За сезон відвантажуємо до 500-600 тисяч саджанців. У структурі реалізації протягом 2011-2016 років майже 60% складають резистентні сорти, тому в Україні нас називають плодорозсадником резистентних сортів.
Щодо інновацій: 2014 року ми заклали новий маточник айви, також М9 Т337 та В9 Будаговський – для тих клієнтів, хто працює на холодних територіях, ММ 106 Т9/А та ММ 111 – стійкі проти хвороб. Сортові інновації: маємо нові сорти – яблука Соляріс®, Аллегро®, слива Топпенд Плюс® та енергетична верба Ліннеа, отримали ліцензію на технічні сорти яблук Ре-1 групи».
Слід зазначити, що ДП «Голланд Плант Україна» працює над декількома цікавими інноваційними програмами, унікальними у своєму роді. Програма «Натуральне яблуко®» має на меті впровадження екологічно чистого, безпечного для споживача продукту на ринок. Компанія має в асортименті сорти яблук, які є стійкими до парші, завдяки чому в рази зменшується необхідна кількість хімічних речовин для обробки, що є вигодою як для здоров’я, так і для бізнесу. Компанія впроваджувала цей проект протягом 8 років, і вже є позитивні результати, адже здорові яблука з гарними смаковими властивостями – це те, що наразі актуально для розвитку культури харчування.
«У нашому плодорозсаднику замкнутий цикл виробництва, маємо свій маточник еліти і підщепи – продовжує Бейло Цегла. – В асортименті є технічні сорти, звичайні сорти, є столові стійкі до хвороб сорти, далі – клубні, стійкі до хвороб сорти, та новий сегмент на ринку – BIO і Naturalma BIO – органічне садівництво. ДП «Голланд Плант Україна» випереджає інновації на ринку та пропонує своїм клієнтам програму «Натуральне яблуко®». Критеріями при виборі наших сортів були: резистентність, хороша лежкість, потенціал врожайності, відмінний смак, привабливий вигляд, нижче навантаження залишковими хімічними речовинами і придатність до органічного вирощування та лише зареєстровані сорти. До Програми «Натуральне яблуко®» належать сорти: Луна®, Розела®, Оріон®, Ред Топаз® та Сіріус®.
Ми завжди шукаємо нові сорти, інноваційні технологічні підходи, стараємось підбирати партнерів (консультантів, проектувальників, постачальників хімічних препаратів, техніки, обладнання та інструменту для саду, інше), які думають так само, як ми. Надаємо технологічну підтримку, консультування, маємо тісні міжнародні зв’язки зі селекціонерами», – підсумовує Бейло Цегла, директор ДП «Голланд Плант Україна».
День плодорозсадника складався з широкої теоретичної та практичної частин, які вели представники ДП «Голланд Плант Україна», а також запрошені представники з різних компаній України, Чехії, Угорщини. Спочатку були висвітлені сортові інновації, можливості зменшення пестицидного навантаження у садівництві, особливості зрошення, характеристики сучасної техніки. Значну увагу було приділено новим стратегіям виходу садівників на ринок, зокрема виготовленню органічної продукції, а також розширенню напрямків переробки.
Степан Паладі, менеджер із продажу ДП «Голланд Плант Україна» розповідав аграріям про нові сорти компанії, а також про ті, які вже мають успіх та користуються попитом не один рік. Розпочнемо з найновішого: слива Topend Plus ® (Топпенд Плюс) – німецький, стійкий до хвороб сорт. Вже є перший замовник, який на Закарпатті цієї осені висаджуватиме 1500 саджанців даного сорту. Дерево середньоросле, гілки напрямлені стрімко вгору, що дає змогу густішої посадки. Нагадує підщепу яблуні ММ 106, його можна формувати як веретеноподібно, так і чашоподібно. Плоди розміщуються на гілці дуже близько до самої деревини, тому всі поживні речовини не розпиляються на гілочки, на листя, а безпосередньо потрапляють одразу в плід. Завдяки цьому  отримуємо великі плоди (до 7 см).
Сорт Топпенд Плюс – толерантний до вірусу PPV (Plum pox potyvirus) – хвороба віспа, «шарка» сливи; стійкий до іржі та моніліозу. Дерево самозапильне. Смак плодів дуже гармонійний, солодко-кислий. Рівень цукристості Брікс – до 22%, це надзвичайно солодка слива. Плоди придатні для споживання у свіжому вигляді – об’ємні, великі, а також придатні для переробки. Термін дозрівання – пізній, у наших кліматичних умовах дозріває у кінці жовтня. Зберігається 2-3 місяці у звичайних холодильниках, що дуже вигідно, адже можна розтягнути час реалізації даного продукту.
Новинка серед сортів яблук, інноваційний продукт чеської селекції, про який розповів Степан Паладі, – ранній літній сорт Allegro®(Аллегро). Жовто-зелене яблуко, яке має 75-80% червоного рум’янцю. Дерево середньо росле, добре галузиться і рано зацвітає, рано вступає у плодоношення, багатоврожайне, для нього не характерна періодичність. Збір врожаю на початку липня – у середині серпня, відповідно до того, як дозрівають плоди. Плоди зберігаються у звичайних умовах до середини вересня, придатні для реалізації у свіжому вигляді. Плід середнього розміру, м’якуш – хрусткий, дуже соковитий. Повна стійкість до парші. Сорт придатний як для органічного вирощування, так і для промислового садівництва.
Третя сортова новинка у плодорозсаднику цього року – сорт Соляріс®. Це чеський сорт, дерево середньоросле, крона густа, направлена вгору. Збір врожаю – початок жовтня, пізнє яблуко. Повна стійкість до парші. Добре зберігається на полицях супермаркетів, довше, ніж всі інші сорти.
Популярним напрямком продукції ДП «Голланд Плант Україна», про який розповідав пан Степан, і який вже встиг завоювати хорошу репутацію серед садівників на ринку України, є резистентні сорти яблук  німецької селекції. Відзначимо декілька з них.
Ремо – в Україні цей сорт уже посаджений у ТОВ «Дельтафрут», що на Вінниччині. В Австрії та Німеччині його вважають технічним, але у деяких регіонах, зокрема у Вінницькій області, він проявляє такі властивості, що придатний для споживання у свіжому вигляді. Це червоне яблуко з кислинкою, плоди середнього розміру. Дерево слаборосле, не рекомендовано вирощувати на підщепі М9, потрібно садити від М26 і вище – наприклад, ММ 106, ММ 111. Плоди достигають у середині вересня, зберігаються 3-5 місяців, у газовому сховищі – і довше.
Регліндіс – плід середній, жовто-зелений з червоним рум’янцем до 50%. Підходить до споживання у свіжому вигляді. Дерево слаборосле, високоврожайне, у плодоношення вступає пізніше. Термін дозрівання – кінець серпня – початок вересня. Плоди не придатні до зберігання. Сорт є стабільно стійким до парші, а також, слабко сприйнятливим до бактеріального опіку. Володіє холодостійкістю. Придатний до вирощування зі спрощеною системою захисту (органічне виробництво).
Реанда – дерево слаборосле, середньо врожайне, але плоди великі. Є добрим запилювачем (диплоїд) для всіх Ре- та інших сортів. Може запилюватись Ремо, Регліндіс, Релінда, Ревена, Джеймс Грів, Айдаред, Пірос, Пінова, Пілот, Голден Делішес. Смак солодко-кислий, приємний. Сорт виведений для виготовлення соків, але завдяки розмірам плодів – придатний для споживання у свіжому вигляді. Термін зберігання – 4 місяці. Придатний до вирощування зі спрощеною системою захисту (органічне виробництво).
Після теоретичної частини, виступів спеціалістів гості заходу виїхали у плодорозсадник, де змогли наочно дослідити, оцінити презентовані технології та вільно подискутувати між собою.
Серед відвідувачів Дня плодорозсадника виявилося багато аграріїв, які вже не один рік співпрацюють з компанією «Голланд Плант Україна», і прагнуть не відставати від тих відкриттів, які робляться у сучасній світовій садівничій селекції.
Василь Ласлов, «ЕСП Антал», с. Свобода, Берегівський р-н, Закарпатська обл.:
«З компанією «Голланд Плант Україна» співпрацюємо вже 3 роки. Взяли 800 саджанців на вирощування – резистентні сорти Оріон®, Розела® і Ред Топаз® на підщепі М9. Задоволений тим, що врожай був уже на другий рік. Із ділянки 50 соток я зібрав 2 тонни яблук. І цього року плануємо зібрати більше! На сьогоднішньому семінарі цікаво було побачити, як правильно проводити обрізку дерев, взагалі цікаво дізнатись щось нове про сорти, адже плануємо розвиватись та придбати у плодорозсаднику сливу».
Руслан Кремпович, корпорація «Агропродсервіс», с. Настасів, Тернопільська обл.:
«Цього року у ДП «Голланд Плант Україна» ми придбали саджанці – дуже якісні, без вірусів, добре прижилися. Вони відповідають тим вимогам, які до них ставляться: правильна висота, кількість розгалужень. Ми брали трирічні саджанці сортів Ред Топаз® і Сіріус®, а також кніп-баум Луна®, Розела®, Ренора® і Реколор®. Маємо раніше висаджені дерева сорту Луна®, – минулого року вже був перший врожай, цього року теж очікуємо високого врожаю. Досить хороше яблуко, добре зберігається. Продавали яблука у березні 2016 р., при тому, що зберігаємо їх у звичайних холодильних камерах. Всього у нас 20 га саду у с. Настасів та 10 га у с. Ланівці. На даний момент по саджанцях проводили тільки одну обробку – від шкідників, кліща та попелиці. Від хвороб обробітку проводити не було потреби. На семінар ми приїхали щоби набути нового досвіду, подивитись на якість саджанців, почути нове про препарати для обробітку садів. Нові знання ми взяли на озброєння і випробовуватимемо їх у своєму виробництві».
SONY DSC
SONY DSC

Topend Plus (1) алегро