Взірці якісної сої від компанії «Заатбау Україна»

408

 Міжнародний День поля «Європейська соя»

Вивчення та дослідження такої цікавої і перспективної культури як соя активно продовжується в Україні, оскільки, як зазначають фахівці, її потенціал у вирощуванні ще не розкрито навіть наполовину. Тож, 5 липня 2016 року відбувся захід, який зіграв значну роль у цьому процесі, а саме Міжнародний День поля «Європейська соя», проведений в Україні вперше. Головним його організатором виступила Асоціація “Дунайська Соя” — некомерційна незалежна організація, що пов’язує громадськість, політику та важливі промислові підприємства усіх ланок виробничо-збутового ланцюга, починаючи від виробництва не-ГМО насіння сої до готових продуктів харчування тваринного та рослинного походження. Знак “Дунайська Соя” на продукції означає, що у даному товарі використовується не-ГМО соя контрольованого походження з Дунайського регіону. День поля був проведений на базі корпорації «Сварог Вест Груп» – одного з найпотужніших сільськогосподарських виробників в Україні, – і зібрав українські та міжнародні компанії, які є членами Асоціації «Дунайська соя». Всі вони представляли демонстраційні ділянки зі своєю продукцією, з якою знайомили гостей-аграріїв.

Однією з найавторітетніших у світі насіннєвих компаній є австрійський виробник SAATBAU, який вже встиг отримати хорошу репутацію і популярність в Україні, не дивлячись на те, що працює тут тільки три роки. На Дні поля представники «Заатбау Україна» розповіли про особливості селекційних розробок та виробництва насіння, якості сортів сої і стратегії впровадження їх на ринок.

Віталій Грищенко, директор із маркетингу та розвитку ТОВ «Заатбау Україна»:

«У селекційній програмі наша компанія в основному користується власним генетичним матеріалом для створення нових сортів, у тому числі активно залучаючи канадські лінії, оскільки вони якнайкраще підходять для ґрунтово-кліматичних умов Європи і, зокрема, України. Адже кожен регіон має свої специфічні вимоги до показників рослин. Наша компанія орієнтується на європейського виробника, тому ми працюємо над високим вмістом білка у сої – він складає понад 40%, а у нових, ще не зареєстрованих сортах – більше 50%.

Скажу ще про специфіку саме українського ринку: багато хто з вітчизняних виробників відмовляється від посівів сої через те, що в них основною культурою є соняшник, який разом із цукровими буряками, ріпаком та соєю має спільну хворобу – склеротиніоз. А у портфоліо компанії «Заатбау» є сорт, стійкий до цієї небезпечної хвороби. Також відзначу, що в Австрії, де базується головний офіс та виробництво компанії SAATBAU, кліматичні зони варіюються від достатнього зволоження – до нестійкого зволоження, що схоже на умови в Україні. Тому можна сміливо стверджувати, що австрійські сорти SAATBAU якнайкраще підходять для українських агровиробників.

Наші селекціонери працюють у трьох напрямках: перший – якісні показники вирощеного зерна (підвищений вміст протеїнів або олії); другий – стійкість до тих чи інших хвороб та стресових факторів, і третій – врожайність. Всі наші сорти сої індетермінатного типу, що передбачає їх певну фізіологічну специфіку росту та розвитку. Головне, рослини цього типу є більш стресостійкими, а, значить, і більш високоврожайними. Відзначу, що соя, як пишуть світові авторитетні наукові видання, має потенціал врожайності навіть до 20 т/га, але потрібно цей потенціал вміти правильно розкрити. Ця культура досить вибаглива і полюбляє догляд.

На сьогоднішньому заході наша компанія представляє всю свою лінійку сортів сої, у тому числі й нові. Ми поступово будемо вилучати з портфоліо старі сорти та виводити на ринок нові – з покращеними якостями зерна, врожайності та адаптивності. Утім, нові сорти компанія «Заатбау Україна» не поспішає одразу пропонувати с/г виробнику. Рік – три вони знаходяться у процесі вивчення, адже ми повинні всесторонньо дослідити поводження того чи іншого сорту в різних грунтово-кліматичних умовах України».

SAATBAU є компанією №1 в Європі в сегменті ранньостиглих сортів сої. Наразі у процесі реєстрації знаходиться цікавий сорт, який стане унікальною знахідкою на ринку – чотирьохнульовий Парадіз, який має період вегетації у межах 85 – 90 днів. Детальніше про нього виробники дізнаються вже наступного року. А зараз надамо коротку характеристику сортів, представлених на демонстраційних ділянках «Сварог Вест Груп».

Мерлін – найбільш ранній сорт у лінійці SAATBAU зі зареєстрованих в Україні. Це так званий трьохнульовий сорт, його період вегетації складає 100 – 105 днів. Один із найдавніших сортів, користується популярністю серед українських фермерів, оскільки дуже рано звільняє площу, і є достатньо часу для того, щоб підготувати її для посіву озимої пшениці. Не зважаючи на те, що цей сорт скоростиглий, з ним можна досягати досить високих врожаїв, хоча його треба збирати вчасно. Втім, вміст протеїну високий – більше 38%. На реєстрації знаходиться і сорт Абеліна, який, по суті, є покращеним Мерліном: має стійкість до осипання, світлий насіннєвий рубчик та підвищений потенціал урожайності. На випробовуваннях минулого року він показав відмінний результат.

Ліссабон – також ранньостиглий трьохнульовий сорт. Період вегетації – 105 – 107 днів. Цей сорт дуже гарно гілкується та має світлий насіннєвий рубчик. Ліссабон – це сучасна селекційна розробка, тому він володіє високою стійкістю до вилягання – як і всі інші сорти, про які мова піде нижче. Аналогічно з Мерліном, Ліссабон рано звільняє площу, але при цьому має більший потенціал урожайності та високу стабільність.

Кордоба – є одним із кращих сортів-передовиків компанії SAATBAU. Високоврожайний, пластичний, стабільний, при будь-яких умовах буде максимально реалізовувати свій потенціал. Гарно гілкується, є стресостійким.

Кардіфф – високоінтенсивний сорт, який полюбляє ретельний догляд. Характеризується високим вмістом білка і жиру в зерні. Зерно крупне та є ідеальним для переробки. Відмінну його стабільність вже оцінили багато агровиробників в Україні.

Також на демонстраційній ділянці були представлені двохнульові сорти, з періодом вегетації 110 – 115 днів. Після них, звичайно, можна висівати озиму пшеницю, але терміни вже будуть не такі оптимальні. Зокрема, Кент – давній, стабільний сорт SAATBAU з перцевидним листям, володіє доброю посухостійкістю та стійкістю до осипання.

Віталій Грищенко додає: «Всі наші сорти, за виключенням Мерлін та Ліссабон, мають досить високу масу тисячі насінин. Одним з лідерів за цим показником є новий сорт Малага. Він подібний до Кордоби, але має покращені показники стресостійкості, пластичності та врожайності.

Дам загальну рекомендацію щодо норми висіву сортів сої SAATBAU: вона не повинна перевищувати 500 тис. насінин на гектар. Для сої краще, щоб посіви були трохи зріджені, аніж загущені, інакше рослини створюватимуть собі конкуренцію. Ми рекомендуємо висівати сою зі шириною міжрядь 25 – 35 см».

Слід зазначити, що компанія «Заатбау Україна» постійно підтримує своїх клієнтів, надаючи їм повний технологічний супровід. За це безпосередньо відповідає відділ виробництва. Його керівник Валентин Дем’яненко розповідає: «Окрім розмноження насіння та супроводження виробництва наших партнерів, ми займаємось навчанням для дистриб’юторів та виробників – у різних форматах, за різними с.-г. культурами. Цього року наші головні виробничі потужності знаходяться у Черкаській, Хмельницькій та Тернопільській областях. Зокрема «Сварог Вест Груп» є нашим офіційним виробником насіння як зернових, так і технічних культур. Але скажу, що соя на сьогодні – це культура, якій ми приділяємо увагу найбільше. Її лінійка постійно зростає, є спектр від найбільш ранніх до найбільш пізніх сортів: 90-130 днів».

Про позитивні результати співпраці з компанією «Заатбау Україна» відгукувалось багато аграріїв, які відвідали День поля «Європейська соя». Шкода, що всі не змогли вміститись у статтю.

Олег Золочевський, директор департаменту закупівель, корпорація «Сварог Вест Груп»: «Із  «Заатбау Україна» плідно працюємо та дружимо вже протягом 3-х років. Ми знайшли спільну думку та організували бізнес між нашими компаніями, оскільки «Сварог» має власний сучасний насіннєвий завод. Першим кроком співпраці як раз було вирощування їх сої для виробництва насіння на нашому підприємстві, на площі 1000 га, і тоді вони одразу схвалили наші технологічні підходи. На сьогодні працюємо з усіма культурами SAATBAU».

Михайло Євусяк, директор насіннєвого заводу ТзОВ «Бучачагрохлібпром»: «Ми вирощуємо насіннєвий матеріал різних сортів озимих пшениці і ячменю компанії SAATBAU, рекомендуємо його господарствам. Маємо демонстраційні посіви сої, спільно вивчаємо цю цікаву культуру. В усіх аспектах у нас із «Заатбау Україна» взаєморозуміння».

Євгеній Авраменко, генеральний директор ТОВ «Заатбау Україна» підсумовує: «Моя думка така: Україна має багато шансів піти по шляху не ГМО-виробництва – і тоді наші виробники швидше й легше закріпляться на європейському ринку, адже його двері для нас на даний момент відкриті. Наша компанія грає значну позитивну роль у цій стратегії. Ми маємо дуже широкі лінійки сортів та гібридів кукурудзи, сої, пшениці, ячменю, гороху, ріпаку, соняшнику та інших культур – будь-якому виробнику є з чого обирати відповідно до своїх потреб. Наш продукт достойний бути на полях України. Щодо сьогоднішнього заходу – відзначу плідну співпрацю ТОВ «Заатбау Україна» з корпорацією «Сварог Вест Груп» – дуже приємно працювати з великим прогресивним виробником. Тут закладені гарні досліди, і нині агровиробники дізнались про цінні технологічні моменти у вирощуванні сої від наших спеціалістів».

Тетяна Бєлінська

[nggallery id=16]