III Національний День картоплі: усе про ринок виробництва та споживання «другого хліба».

278

17 серпня в селі Гальчин Андрушівського району Житомирської області на базі ПП «ІМПАК» відбувся III Національний День картоплі, організований Всеукраїнською Аграрною Радою за підтримки Української асоціації виробників картоплі. Захід став без перебільшення знаковою подією в галузі українського картоплярства, який зібрав понад 300 професіоналів ринку виробництва та споживання «другого хліба»: керівників та спеціалістів провідних сільськогосподарських овочевих підприємств, вітчизняних та іноземних комерційних компаній, представники галузевих об’єднань, посольств та фінансових установ.

З вітальним словом до присутніх звернувся господар заходу директор ПП «ІМПАК» Сергій Малиновський, який уже чверть століття успішно займається вирощуванням картоплі і для учасників заходу приготував показ виробництва та переробки бульби.

Голова Всеукраїнської Аграрної Ради Андрій Дикун закликав аграріїв об’єднуватися, аби спільно захищати інтереси сільгоспвиробників і в профільному міністерстві, і у Верховній Раді, не даючи можливості наживалися олігархам на їх праці.

Про перспективи співпраці з Україною в галузі картоплярства розповіли представники посольств Нідерландів,Франції та Німеччини. Скажімо, у Франції на 20 000 гектарів площ вирощується 450 сортів картоплі. 850 виробників цього овочу, об’єднані в три організації. Щороку ця країна експортує 550 000 тонн картоплі у 70 країн світу.

Голова асоціації виробників картоплі Микола Гордійчук охарактеризував ціновий ринок картоплі відмітивши, що сьогоднішня ціна в Україні низька: нарівні з сусідньою Білорусією та значно менша, ніж в Росії. Серед основних завдань асоціації її очільник бачить захист, консультації, навчання та обмін досвідом картоплевиробників.

Отож на зібранні було проаналізовано структуру ринку картоплі в Україні та світі, адміністративно-правові проблеми та шляхи покращення в галузі картоплярства, технології виробництва, зберігання та переробки овочів, співпрацю з роздрібними мережами, відкриття нових ринків та перспективи об’єднання в кооперативи. А також намічено шляхи інтенсифікації галузі картоплярства.

Спілкуюся із учасниками Дня картоплі.

Дмитро Дербенцев, завідувач виробництвом Агрофірми « Київська», Макарівський район, Київська область:

«Це форум, де можна поспілкуватися з партнерами, колегами-виробниками, ознайомитися із інноваціями в галузі картоплярства. Нас, зокрема, цікавить обладнання із сортування, пакування картоплі, а також технології зберігання. На сьогодні ми маємо 350 гектарів картоплі із 5000 площ, які обробляє агрофірма. Серед найбільших проблем картопле виробника сьогодні – це пошук ринків збуту.»

Дмитро Зінченко, агроном ТОВ «Агріко Україна»:

«Учасники зібрання мають змогу дати оцінку ситуації на ринку картоплі станом на сьогодні. Важливим є спілкування, обмін досвідом, ознайомлення з новинками сортів та процесу виробництва. Адже продемонстровано в полі як техніку, так і сорти картоплі. Приємно, що сьогодні на зібранні ми бачимо багато наших партнерів, частину наших сортів, які використовуються ПП « Імпак» для пакування на мережі, тобто вони придатні для такого пакування. Це сорти «Мадлен», «Арізона», « Пікассо». Серед новинок, представлених нами на Дні картоплі, – сорти « Воларе» та «Констанс», які мають високі стресостійкі властивості до негативних кліматичних умов. І саме тому це впливає на вибір клієнтами сортів « Агріко».

Віктор Положенець, завідувач кафедри селекції та біотехнології Житомирського Національного агроекологічного університету, доктор с.-г. наук, професор, академік Академії вищої освіти України:

«За останні роки в Україні зареєстровано понад 200 нових сортів картоплі. Але із них 60 відсотків – іноземної селекції, які неадаптовані до наших грунтово-кліматичних умов. Там сорти не проходять такі випробування, які проводять вітчизняні селекціонери: протягом трьох-п’яти років під науковим супроводом у різних кліматичних зонах. Серед пластичних вітчизняних сортів я б виділив «Слов’янку», « Тірас», « Лугівську» та «Світанок Київський», які унікальні за своїми смаковими якостями. Серед імпортних сортів виділяються «Беллароза», « Рів’єра», «Санте» та «Соната» – голландської та німецької селекції. Варто враховувати, що 97 відсотків картоплі в Україні виробляється в особистих селянських господарствах і на дачних ділянках. На цих площах найбільшу питому вагу складають сорти « Слов’янка», «Беллароза», « Тирас» та « Рів’єра». На сьогодні доцільно було б розробити в Україні механізм сортооновлення і сортозаміни для городників – власників ОСГ та дачників. Найкращим методом було б створення при сільськогосподарських структурах підрозділів, які через аматорів на основі демонстраційних посівів показали б нові сорти односельцям і порівняли б їх врожаї з віддачею сортосумішей, які найчастіше зустрічаються на городах українців. Варто було б відкрити магазини високопродуктивних сертифікованих сортів, де ознайомлювати городників із технологіями вирощування та догляду картоплі.»

У практичній частині Дня картоплі на демонстраційних полях з більш як 6 000 кв.м. відбулася виставка понад 60 сортів картоплі української та іноземної селекції від восьми насіннєвих компаній, показ картоплезбиральної техніки в роботі, перша в Україні порівняльна демонстрація самохідної та причіпної обприскувальної техніки, а також роботи квадрокоптерів по дослідженню насаджень.

Лариса Філоненко

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA