Ініціатива проекту «ОгоРодина»: виховати здорове покоління, яке шанує аграрну працю

227

Людство наразі знаходиться на такому етапі існування, коли більшості населення планети не потрібно боротись за виживання, тобто основні базові потреби вже задоволені. Сходив в магазин, та й маєш, що їсти. Але ситуація, якщо поглянути на неї з середини сільського господарства, та й взагалі, з середини глобальних систем виробництва, постає в іншому світі. Приходить усвідомлення, що всі продукти, які є для нас в легкій доступності, створюються не просто так – це великий кропіткий труд. А всі ресурси так чи інакше нам дає земля, і для гармонійного життя потрібно мати зв’язок із нею, адже ми на землі ростемо і вона нас годує. В укладі сучасного міського жителя цього дуже бракує. Впровадження певних соціально-освітніх проектів може позитивно змінити ситуацію. Таким цікавим проектом, зокрема, є «ОгоРодина», організатор якого – компанія «Сингента». Він акцентує увагу на актуальності агарної діяльності, зокрема, на взаємозв’язку екології, сільського господарства і аграрного бізнесу, а також – на креативному пізнанні цього взаємозв’язку.

Тож, завдяки підтримці Вінницької міської адміністрації та спільно з адміністрацією Парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького у Львові компанія «Сингента» навесні 2016 року презентувала в обох містах природничий освітній проект «ОгоРодина», під час відкриття якого відбулася висадка міських городів. Тепер настала осінь, і прийшов час збирати щедрий врожай овочів: помідорів, кабачків, баклажанів, перців та навіть кавунів – таких дивовижно соковитих і гарних, тим паче в атмосфері урбанізму! Наша редакція із задоволенням відвідала Свято збору врожаю у Львові 11 вересня, принагідно поспілкувавшись з Оленою Федько, менеджером з корпоративних заходів та внутрішніх комунікацій компанії «Сингента». Вона розповіла:

«У нас в компанії досить серйозна корпоративно-соціальна відповідальність, яка пов’язана з певними напрямками діяльності. Одним з них є проект «ОгоРодина». Все розпочалося декілька років тому в Києві, коли за егідою благодійного фонду «Мистецький арсенал» був проведений захід, ідею якого ми підтримали, виступивши партнерами. Була створена унікальна лабораторія біології, яка представляє живі рослини, та у цікавій інтерактивній формі відкриває юним дослідникам нові знання про навколишній світ, життя рослин та захист довкілля. Це було для нас поштовхом надалі розвивати міське городництво в креативному аспекті – я вважаю, що це дуже важливо, і такий творчій процес є корисним і продуктивним. Адже ми в першу чергу є аграрною країною, однак сучасна молодь, яка живе в місті, здебільшого далека від землі, від життя рослин, і не знає, як ростуть овочі, споживаючі тільки вже все готове і красиво запаковане в супермаркеті.

Якщо подивитись на ситуацію ще глобальніше, то існує серйозна проблема нестачі земель для вирощування с.-г. культур – особливо якщо врахувати стрімкий ріст населення на планеті. Для більшості міських жителів важливість питання продовольчої безпеки ще не є очевидною, ми ж хочемо допомогти людям усвідомити, що насправді відбувається в світі, та показати, що для кожного є можливість зробити свій позитивний внесок в ситуацію, не залишитись осторонь. І при правильній організації простору цим можна ефективно займатись в місті – до цього людство має прийти глобально, рано чи пізно. Тож, місія нашого проекту – демонстрація  міцного зв’язку людини із природою, формування ціннісного ставлення до праці на землі і культури споживання їжі. У городництві є також місце і для творчості – в цьому переконуються учасники заходу на власному досвіді».

Захід «ОгоРодина» відбувся вперше минулого року, тоді ж народилася і назва проекту – вона поєднує в собі одночасно декілька контекстів: сім’я та батьківщина (прим. ред: рос. – родина) – з акцентом збільшення, привертання уваги – «ого», а також «город», тобто квінтесенція назви: сім’я, яка шанує працю на землі, на своїй батьківщині. Тож, це є багатокомпонентний проект сімейного формату. Відвідувачі опинились на спеціально розробленому майданчику з красиво оформленими міні-грядками та міні-клумбами, які ламають стереотип про те, що праця на землі – обов’язково важка та виснажлива. На заході був створений гармонійний арт-простір, де кожен міг себе реалізувати: розважальна зона та творчі класи включали в себе малювання картин, складання колажів, а також маленький ляльковий спектакль-казку про овочі, яку розіграли самі співробітники «Сингенти». В пізнавальній зоні проводились майстер-класи, вікторини з аграрної тематики та лекції і дискусії щодо сучасних технологій у виробництві якісних продуктів харчування. Крім, того, проектна команда «Сингенти» організувала наукову міні-лабораторію, в якій всі охочі могли скористатися мікроскопом та документ-камерою, щоб краще роздивитися устрій насінин овочевих культур, а також детальніше вивчити зрізи свіжих овочів та коренів. Велику увагу відвідувачів привернуло яскраве вітамінне шоу, в якому за допомогою простих, але видовищних експериментів, разом із спеціалістами лабораторії гостям заходу вдалося виокремити вітамін С із соку різних овочів, і тим самим впевнитися, що овочі не тільки смачні, але й корисні.

Поки дорослі та діти захоплено працювали на майданчиках проекту «ОгоРодина», на спеціальній локації готували смачний український борщ зі свіжозібраних овочів, яким, із запашними пампушками, всі з апетитом вгощались в кінці заходу.

Олена Федько підкреслила, що «ОгоРодина» організована і створена виключно командою працівників компанії «Сингента», в якій об’єднались співробітники з різних відділів: бухгалтерія, HR, PR, маркетинг та інших. Взагалі-то на заході панувала атмосфера єднання та взаєморозуміння: всі щиро підтримували одну ідею, одну місію, одну справу – а саме це є головною умовою для того, щоб нове покоління в Україні росло небайдужим до суспільства та оточуючого середовища. Пані Олена висловила надію, що в майбутньому буде можливість реалізувати проект «ОгоРодина» і в інших містах.

Слід зазначити, що міське фермерство набуває все більше підтримки від представників влади на рівні адміністрацій і в деяких країнах Заходу навіть інтегрується в роботу місцевих органів з планування доброустрою міста в інтересах сталого розвитку урбаністичної громади. У розвиненому суспільстві основною мотивацією для такої практики є підвищення продовольчої безпеки і прямого доступу до продуктів харчування – свіжих овочів та фруктів. В українському суспільстві такі акції і проекти тільки починають свій шлях. Компанія «Сингента» має намір підтримувати різноманітні ініціативи суспільно-освітнього значення, пов’язаних із розвитком науки і інновацій, забезпеченням універсальності, гнучкості і ефективності сільського господарства на глобальному та місцевому рівнях, адже вони широко перетинаються із принципами роботи компанії.

За словами начальника відділу організації подій та проектів Центрального Парку культури м. Львова Оксани Наконечної, партнерство компанії «Сингента» із соціально активними організаціями дозволяє якісно промотувати проекти, які надихають на встановлення взаємовигідних, прозорих відносин між суспільством та бізнесом. Соціально-освітній проект «ОгоРодина» та Свято Врожаю сприяють появі цих зв’язків.

Тетяна Бєлінська