Випробовування та дослідження можливостей новітньої селекції

187

Аграрій, який грамотно та відповідально підходить до вирощування сільськогосподарських культур, гарантовано буде восени мати гідний результат врожаю. Це реальний досвід більшості. Але останніми роками ґрунтово-кліматичні умови України ніби помінялись місцями: дощі з заходу відправились на південь та схід, і захід став регіоном з найбільши недостатком зволоженості. На щастя, існують перевірені інноваційні агрономічні технології, розроблені спеціально для ефективної роботи в таких умовах, і вони вже активно представляються в Україні.

20 вересня, на відомому своїми масштабними Днями поля товаристві “Бучачагрохлібпром” відбувся науково-практичний семінар “Захист і вирощування кукурудзи, соняшнику та сої в умовах Тернопільської області”. В цьому актуальному заході демонстрували свою продукцію та технології найбільші світові компанії-виробники насіння і засобів захисту рослин. Особливе місце серед них зайняла компанія “Сингента”, адже вона, як відомо, є виробником “два в одному”: і насіння, і ЗЗР, які однаково ефективно реаліовують свій потенціал в різних ґрунтово-кліматичних умовах України. Тема даної статті – гібриди технічних культур та ЗЗР від Syngenta.

Огляд демонстраційних посівів ТзОВ “Бучачагрохлібпром” розпочався з вступного слова агронома-насіннєвода цього підприємства – Миколи Павловича Фасолька, який безпосередньо контролює весь процес вирощування культур на демо-ділянках. Він зазначив важливі технологічні моменти: «На полігоні, на якому ми зараз знаходимося, загалом посіяно 85 гібридів кукурудзи і 51 гібрид соняшнику. Площа його складає 36 га. Культура-попередник тут – озима пшениця. Передпосівний обробіток був зроблений культиватором Bednar Strom в два сліди, посів був здійснений з 22 по 25 квітня сівалкою John Deere. Після посіву кожного з гібридів ми прочищали сошники, аби дотримати чистоту експерименту. Тож, абсолютно під всі гібриди була використана одна технологія обробки землі, системи живлення та захисту – для того, щоб була можливість адекватно оцінити потенціал кожного з них. В перспективі ми хочемо створити науково-практичний центр за вирощуванням демонстраційних ділянок з с.-г. культурами».

По порядку розглядали кожну з культур, почавши з кукурудзи. На товарних полях ТзоВ “Бучачагрохлібпром” посіяна кукурудза селекції «Сингенти»  площєю 3000 га: це гібриди СИ Новатоп ФАО 240 та СИ Топмен ФАО 240 – до речі, свіжі результати за обмолотом останнього – 106 ц/га. Василь Романюк, менеджер в Тернопільській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях компанії “Сингента”, розповів присутнім про систему захисту, яка реалізовувалася на гібридах кукурудзи. Навесні було внесено ґрунтовий двокомпонентний гербіцид Примекстра TZ Голд. Як результат – повна відсутність однорічних бур’янів. Цей препарат має дві діючі речовини: 312,5 г/л S–метолахлору; 187,5 г/л тербутилазину, які є активними протягом 60 днів, причому проблеми післядії та резистентності при його використанні відсутні. Крім того, цей гербіцид можна застосовувати на батьківських формах культури. Також проти бур’янів – як однорічних, так і багаторічних – на цьому полі боролись препаратом Елюміс™ – це новітній двокомпонентний (30 г/л нікосульфурону; 75 г/л мезотрону) гербіцид, який має активну дію проти всіх бур’янів, які тільки можуть бути в кукурудзі. Робили обприскування в нормі 1,5 л/га. Унікальність цього препарату в тому, що його можна вносити у фазі навіть 12 листків, на відміну від гербіцидів інших виробників, які декларують максимально безпечну фазу використання – 8 листків. Василь Романюк підкреслив: «Демо-посіви – це добре, але головним показником в роботі є, звісно, стан товарних посівів. Зокрема, в цьому році в ТзОВ «Бучачагрохлібпром» майже на всій кукурудзі був застосований Елюміс™ – і ця культура в них знаходиться в чистоті та порядку».

Також Василь Романюк зазначив аспекти інсектицидного захисту кукурудзи препаратом Ампліго®, що славиться як ефективний засіб боротьби з кукурудзяним метеликом. Він контролює практично всі рухливі стадії шкідника і є дієвим проти гусениць як молодших, так і старших віків – навіть тих, які вже мають довжину більше 2 см. Ампліго® має велику перевагу у гнучкому відношенні з погодними умовами, в різних регіонах: він не змивається вже через годину після нанесення та одночасно є термостабільним, тобто його дія не змінюється а ні при підвищенні, а ні при зниженні температури. І крім того, дія цього препарату триває дуже довгий час – до 4-х тижнів.

Станіслав Горпинюк, технічний експерт Західного бізнес-регіону компанії “Сингента”, наголосив, що Ампліго® – це єдиний в Україні препарат, який зареєстрований для контролю лускокрилих шкідників, і в тому числі діабротики (західного кукурудзяного жука), на якого все частіше жаліються аграрії. Після висвітлення системи захисту пан Станіслав розпочав розповідь про кожен з представлених не демо-ділянці кукурудзяний гібрид Syngenta. Серед них відзначимо новітній СИ Феномен ФАО 220 – це середньоранній гібрид технології Артезіан™, яка передбачає створення і впровадження у сільськогосподарське виробництво нових гібридів кукурудзи з високим генетичним потенціалом урожайності й стабільності. При їх створенні максимальна увага приділялася здатності гібрида ефективно використовувати наявну вологу для отримання максимального врожаю у лояльних і в несприятливих умовах.

СИ Феномен має потенціал врожайності 13 тонн і є високотолерантним до стеблових і кореневих гнилей, пухирчастої сажки. Слід мати на увазі, що це один з найбільш сухих гібридів на ринку – середня його вологість по всіх демо – нижче 12%. В 2016 році був зафіксований показник навіть 8,6%. Крім того, його особливістю є  те, що для формування одиниці сухої речовини йому потрібно набагато менше вологи, ніж іншим гібридам. СИ Феномен є толерантним до перепаду температур та до забезпеченності вологою в період вегетації. Станіслав Горпинюк підкреслив, що при висіванні цього гібрида на Західній Україні в ранні оптимальні або в оптимальні терміни період викидання волоті прийде до наставання спеки, що дуже важливо для нормального процесу запилення. Попри те, що СИ Феномен гібрид зубовидний, він віддає вологу за принципом кременистого, тобто вже в першій декаді вересня він стоїть сухий, що дає можливість після нього встигнути посіяти озиму пшеницю. Оптимальна густота його посіву для даного регіону – 75-77 тис. насінин/га. Тож, в наступному сільськогосподарському сезоні аграрії матимуть змогу оцінити потенціал цього гібрида нового покоління, який вийде переможцем із найскладніших метереологічних перешкод.

Після огляду кукурудзи групи учасників та відвідувачів перемістились до демонстраційних ділянок з соняшником. На полях ТзОВ “Бучачагрохлібпром” 90% гібридів соняшнику, що висівається, – виробництва компанії «Сингента» – в цьому році це 1900 га. Тарас Швець, заступник директора по рослинництву бучацького товариства, відзначає гібрид Рокі, який на підприємстві вже був зібраний та дав середню врожайність 35 тонн при вологості максимум до 7,2%, що є дуже хорошим показником в такий посушливий рік. До речі, пан Тарас скористався нагодою висловити позитивні враження від співпраці з “Сингентою”: «Ми з цією компанією працюємо вже 12 років. Гібриди соняшнику та кукурудзи цього виробника себе дуже гідно показують у нас на підприємстві, нормально витримуючи посуху, тому ми будемо збільшувати відсоток їх посівів і надалі”.

Щодо системи захисту посівів соняшнику – на ньому, як і на кукурудзі, був використаний Примекстра TZ Голд, і результат відмінний, бур’янів немає. Валерій Голиняк, директор Західного бізнес-регіону компанії “Сингента”, детально розповів про цю культуру, якій все більше аграріїв Західної України віддають перевагу: «У нас є лінійка більше ніж 20 гібридів соняшнику, і є серед них багато тих, які ми тільки починаємо вводити на ринок, досліджуємо та випробовуємо, наприклад СИ Бакарді, СИ Діамантіс, які підходять під систему захисту Clearfield®, та інші. Наша компанія вкладає дуже багато ресурсів в удосконалення селекції цієї культури, зокрема працює над покращенням її стійкості до посухи та вовчка – ці проблеми особливо помітні аграріям на півдні та в зоні Степу, де соняшника висівається більше. А для умов Західної України «Сингента» рекомендує в першу чергу ранньостиглий гібрид соняшнику НК Рокі – він рано звільняє площу, яку потім зручно використати під посів озимої пшениці. До цієї ж групи відносяться НК Делфі та НК Долбі, які теж дуже добре себе показують за врожайністю. Також популярним чемпіоном за врожайністю є середньостиглий НК Бріо, материнські лінії якого активно використовуються в створенні нових більш посухостійких та толерантних до хвороб гібридів Syngenta.

Також хочу зазначити, що компанія «Сингента» займає 60% світової долі за виробництвом високоолеїнових гібридів соняшнику, олія з якого є дуже корисною для харчування. Вирощувати його вигідно, адже врожайність він дає не менше класичних гібридів, а при продажі у господарства буде додатковий прибуток ще 3$ на тонні. В умовах Західної України ми рекомендуємо висівати два високоолеїнових гібриди соняшнику: Тутті та СИ Експерто. Зокрема останній дуже багато в Івано-Франківській області посіяв «Миронівський хлібопродукт» – більше 2000 га».

Високий потенціал селекції Syngenta у сукупності з їх грамотними технологіями вирощування гарантовано дадуть високий прибуток – це перевірено на практиці багатьма підприємствами. На науково-практичному семінарі керівники та агрономи господарств, більшість яких вже використовує продукцію цього виробника, з цікавістю поглинали інформацію про новинки, заздалегіь плануючи деталі своїх сівозмін. Михайло Сличенюк, керівник ПП «Золотопотіцьке» (Тернопільська обл.), розповів: «Ми вже давно щорічно працюємо з компанією «Сингента». Використовуємо їх засоби захисту та насіння. Цього року придбали дуже багато фунгіцидів, все насіння протруювали препаратом Максим® Стар. Висіяли декілька гібридів соняшнику та кукурудзи від «Сингенти». Наразі як раз молотимо соняшник, поки що середня врожайність складає 3-3,5 т. В планах на наступний рік у нас – спробувати посіяти якийсь гібрид кукурудзи з ФАО більше 300, адже ми завжди використовували тільки 240-260. Можливо, НК Кобальт, зараз вивчаємо як раз, тому дуже цікаво відвідувати такі корисні заходи, як сьогодні – вони дуже потрібні».

Компанія «Сингента» завжди іде на зустріч в співпраці з сільгоспвиробниками, і з наміром їх підтримки був створений відділ «Фінансових рішень», який є для аграріїв зручним та вигідним інструментом при збуті продукції та придбанні агрохімічних засобів і насіння Syngenta. Про деякі програми цього відділу наразі актуально нагадати як раз напередодні збуту врожаїв. Наприклад, згідно проекту “Підтримка Плюс” “Сингента” учасник-сільгоспвиробник має змогу продати свою продукцію за збільшеною найкращою ринковою ціною: додатковий прибуток додається в розмірі 200 грн. за тонну ячменю, пшениці та кукурудзи, 300 грн. – за тонну ріпаку і сої, 500 грн. – за цукор.  Програма “Агрі Плюс” надає можливість продати кукурудзу восени і отримати додатковий прибуток навесні, якщо ціни виростуть до 20 квітня. І наостанок відзначимо нову цікаву програму “Кукурудзяна опція”, суть якої полягає ось в чому: якщо господарство відвантажує компанії “Сингента” кукурудзу, ріпак, сою и пшеницю за ринковими цінами (мінімальна партія 200 тонн), за кожні 5 тонн цієї продукції воно має можливість придбати одну посівну одиницю кукурудзи за 1 грн. Або за кожну тонну відвантаженої продукції господарство отримує ваучер на суму +400 грн. до ринкової ціни, який він може використати на покупку будь-якого насіння кукурудзи Syngenta.

Тетяна Бєлінська

[nggallery id=34]