Порядок віднизу – доверху: основи якісного садівництва (досвід корпорації «Дністер» та компанії «Сингента»)

258

Чернівеччина. Дощі покинули цю землю: ґрунт віддав всі запаси вологи і є сухим на 2,5 м від поверхні – вниз… Крапельне зрошення вже не є спасінням, адже пропадає вода і в ставах, ґрунтові води стають все біднішими. Яблуні відважно стоять в німій мольбі до неба… Невдовзі розпочнеться масове збирання врожаю, до якого готуються підприємства корпорації «Дністер». Її генеральний директор Михайло Олексійович Бабій – прогресивний діяч в області садівництва, який вже 30 років продовжує робити значний вклад в розвиток цієї галузі на всеукраїнському рівні, розповідає нам про сьогодення унікальної структури «Дністер». Вона має дуже цікаву історію та долю, і наразі включає в себе 30 тис. га садів. Наша редакція відвідала офіс корпорації в м. Сокиряни та декілька садів Михайла Олексійовича в районі.

– Ще за часів Радянського союзу в Чернівецькій області мали великі надії на розвиток садівництва, планували посадити 18 тис. га яблуневих садів – розпочав розповідь з ретроспективи Михайло Олексійович. – У підсумку до розпаду СРСР встигли посадити тільки 4,5 тис. га. Союз припинив існування, сад на три роки занепав. Потім його почали відновлювати, створили державний комітет «Дніпро», який очолив Владимир Якович Гончарук. Він базувався в Хотині, а в Сокирянах був додатковий відділ – в одному приміщенні з конторою господарства, в якому я тоді працював агрономом. Я взагалі-то за фахом і життєвим покликанням агроном-садівник. І от, хоч і не без боротьби, але перейшов я на посаду агронома-заступника в комітет «Дніпро». Вже через півтора року нашої роботи, не дивлячись на чималий вік садів (35 років), вся Україна з’їхалась дивитись на наш великий урожай. Це був 1997 рік. Тоді ще комітет входив в склад Міністерства аграрної галузі. Пізніше йому довелося пройти низку змін – відокремлення від Міністерства, переоформлення з комітету в корпорацію. Я в той час зайняв посаду генерального директора.

Наша структура мала велике фінансування від державі, і ми інтенсивно розвивали садівництво в регіоні, в корпорацію вступало все більше і більше господарств, яким ми допомагали піднімати садівничу галузь, адже тоді ще люди не були такі досвідчені, як зараз. Робили технологічне супроводження на всіх етапах, від посадки – до збирання. Багато корисного корпорація встигла зробити і в соціальному плані – в тих селах, в яких працюють наші господарства. А це майже всі села Чернівеччини.

– Якою є, на Ваш погляд, ситуація в садівництві на сьогодні?

– Ситуація на садівничому ринку з тих часів, коли ми починали, кардинально змінилась: якщо раніше основні питання та проблеми фокусувались навкруги технологій посадки та вирощування, то тепер – каменем спотикання є збут. Багато ринків закрили для нас. Щодо європейських – перспективи великої немає, бо там своїх яблук перевиробництво. Намагаємось зараз налагодити збут в азійські країни. Адже за смаковими властивостями українським яблукам немає конкурентів – вони найкращі в світі! Шкода, що важкі часи настали для українського садівництва. Ціна на яблука не змінюється, хоча витрати на його виробництво збільшились за останні декілька років в рази. Водночас, люди не мають змоги купляти ці фрукти дорожче, великий відсоток населення у нас ще бідний.

– Підприємства, що входять в корпорацію «Дністер», використовують високі технології садівництва, що робить їх найбільш успішними в Україні. Розкажіть про це детальніше.

– Наразі в корпорацію входить 200 господарств, найбільша площа одного з них – 560 га. Є 42 власних офіційних плодорозсадника. Середня врожайність в корпорації складає 25-30 тонн/га. В деяких підприємствах збирають і по 100 тонн/га. Складів достатньо на всю кількість врожаю яблук, що збирається – а це півмільйона тонн. Ціла Голландія виробляє менше. Побудоване у нас регульоване газове середовище, яке наразі має об’єм на 60 тис. тонн. Треба будувати ще. Хочеться сподіватись, що цього року підприємства зберуть нормальний врожай, адже посуха надламує сподівання щодо перспектив садівництва в регіоні. Хоча ми працюємо активно над мінімізацією стресу дерев, щоб вони не скидали яблука – даємо певні мікроелементи, стимулятори. Але вологи від цього не збільшується. Фунгіцидних обприскувань за рік проводимо 12 – а в Європі їх 30 разів роблять, хоча ефект у підсумку той самий. Сприятливий у нас регіон. І протиградові сітки в багатьох садах стоять, по 300 га площею тягнуться… Такого ніде більше не побачиш. Шкода тільки, що кожен фермер тепер існує сам по собі, після того, як роботу корпорації держава припинила фінансувати. Переробники між собою домовляються і диктують правила виробникам, а останні між собою домовитись, на жаль, ніяк не можуть. Немає згуртованості, а через це втрачається багато можливостей. Єдині моменти, коли всі об’єднуються – масштабні семінари, що у нас регулярно проводяться, які відвідують представники різних компаній зі всього світу.

Зокрема, ми вже з 2000 року плідно співпрацюємо з компанією «Сингента», і регулярно на базі різних наших підприємств вони проводять навчальні семінари, на які з’їжджаються агровиробники зі всієї України. В корпорації «Дністер» використовується дуже багато хімічної продукції Syngentа, часто закладаються спільні досліди – без їх технологій сад би не вийшов в таку посуху з високим врожаєм – ви бачите, що на деревах багато плодів, а хвороб та шкідників взагалі не спостерігається. В цьому році у нас пройшли сильні холоди після цвітіння, і завдяки такому препарату як Скор® нам вдалося врятувати сади від парші.

Тож, 30 серпня 2016 року на території господарства ТОВ «Молодіжна аграрна спілка», яке знаходиться у с. Олексіївка Сокирянського району Чернівецької області, компанія «Сингента» спільно з директором корпорації «Дністер» Михайлом Олексійовичем Бабієм провела конференцію під назвою «Майстерня садівництва». На цьому заході аграрії-садівники, яких зібралось більше 150 чоловік, мали змогу практично ознайомитись із особливостями захисту саду ТОВ «Молодіжна аграрна спілка» у 2016-му році та проаналізувати ефект від застосування технологій та препаратів компанії «Сингента». Особливо корисною виявилась практична частина Дня саду, яку проводили: Володимир Воєводін – технічний експерт зі спеціальних культур компанії «Сингента», Олег Забудько – головний агроном господарства ТОВ «Молодіжна аграрна спілка» та Василь Романюк – менеджер з продажів компанії «Сингента» в Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях. Одною з найцікавіших зон розташування на «Майстерні садівництва» став клас фітоекспертизи, в рамках якого технічний спеціаліст компанії «Сингента» Світлана Чоні і співробітники діагностичних центрів допомогли гостям отримати цінні практичні навички щодо визначення шкідників і хвороб саду, а саме: як правильно взяти пробу з ураженої рослини, як підготувати зразки для їх вивчення, як розрізнити побачених під мікроскопом збудників і правильно діагностувати захворювання.

Щодо хімічного захисту саду, то аграріям, які сьогодні серйозно займаються садівництвом, відомо, що це тонкий і кропіткий процес, в якому мають витримуватись всі норми безпеки без зниження ефективності. Компанія «Сингента» пропонує широкий сегмент препаратів для ведення сучасного здорового садівництва, і окремі авторитетні продукти були презентовані й на «Майстерні» 30 серпня. Відзначимо деякі з них.

«Наша компанія в цьому році презентувала комплексний препарат проти парші та борошнистої роси Ембрелія™. Він вже з’явився в продажу і досить ефективно себе продемонстрував в Україні», – зазначив Володимир Воєводін. Ембрелія™ cкладається з двох діючих речовин – дифеноконазол (40 г/л) та ізопіразам (100 г/л).

Ізопіразам – інноваційна діюча речовина з класу піразолкарбоксамідів, який належить до другого покоління SDHI–фунгіцидів. Він інгібує активність ферменту сукцинатдегідрогеназа в мітохондріях патогенів, що призводить до зупинки виробництва енергії в їх клітинах. Дифеноконазол – системний триазол з потужною системною дією. Під час обприскування листки абсорбують діючу речовину, яка має захисну й лікувальну дію, повністю інгібує ріст субкутикулярного міцелію і знижує рівень спороношення патогена.

Препарат пригнічує основні захворювання зерняткових і кісточкових культур. Є безпечним для бджіл. Має лікувальну, захисну і антиспорулянтну дію. Препаратом Ембрелія™ можна проводити до трьох обробок. Норма витрати – 1,2-1,5 л/га, інтервал – 7-10 днів, починаючи з фази рожевого бутона і до фази дозрівання плодів. Препарат можна використовувати під час цвітіння яблуні. Дощі, які випали через годину після обробки, вже не впливають на ефективність препарату. Лікувальна дія – 24 години. Для досягнення максимального результату і дотримання антирезистентності рекомендовано застосовувати фунгіцид профілактично.

Препарат Проклейм® вже другий рік показує свою ефективність в Україні, зокрема проти плодожерки. Це трансламінарний інсектицид природного походження, який швидко проникає всередину рослинних тканин (протягом 2 годин), утворює резервуари, які містять емамектин бензоат. Завдяки цьому ефективність препарату не залежить від високих температур і дощу та забезпечує захист рослин від пошкоджень до 15 діб. Він містить 50 г/кг емамектину бензоату, який забезпечує дуже ефективний захист від усіх лускокрилих шкідників. Дія препарату починається з фази яйця — пряма овіцидна дія (при потраплянні на яйцекладку проникає через оболонку яйця, і личинка гине). Надалі загибель личинок шкідників спричинює їх живлення на оброблених рослинах (живлення припиняється через 1–4 години, повна загибель настає протягом 1–4 діб). Цим препаратом можна робити обробку максимально 2 рази, термін очікування на яблунях – 14 днів.

І наостанок хочеться відзначити такий препарат як Світч®, який себе дуже ефективно проявляє не тільки на яблунях, а й на ягідниках теж. Відмінний фунгіцид для захисту від сірої і плодової гнилей, яка при сприятливих умовах може знищити до 80% врожаю, та інших хвороб. Препарат містить дві діючі речовини — флудиоксоніл (250 г/л) і ципродиніл (375 г/л), які забезпечують подвійний вплив на збудника хвороби та надійний захист рослини. Світч® має контактно-проникаючу і профілактично-викорінювальну дію, тому захищає рослину на чотирьох етапах розвитку збудника хвороби: при проростанні конідій, на початку росту міцелію патогена, при проникненні патогена в клітину, а також він зупиняє ріст міцелію в клітині. Використання препарату Світч® істотно покращує якість плодів при зберіганні і транспортуванні – без втрати їх смакових властивостей. Термін очікування – лише 7 днів. Спеціалісти «Сингенти» рекомендують дворазову обробку з нормою 0,75–1,0 л/га перед цвітінням і перед збиранням урожаю.

Тетяна Бєлінська