ЗУСТРІЧ НА ПОЛІ «ЦАРИЦІ». ЗАПРОШУЄ ЛІМАГРЕЙН УКРАЇНА

230

Уже традиційно компанії Лімагрейн Україна у своїх заходах об’єднує успішних представників аграрного бізнесу. Цього разу пізнавальна і науково-практична зустріч відбулася 31 серпня цього року на Сокальщині Львівської області. Знайомилися гості дня поля із станом посівів кукурудзи, особливостями її збирання і силосування на базі ПАФ «Білий Стік».

На правах господаря керівник ПАФ «Білий Стік»Олег АнтоновичІванчина привітав усіх гостей на Сокальщині і висловив вдячність організаторам дня поля – компаніям Лімагрейн Україна та Ерідон – за змістовну зустріч професійних аграріїв.Також він розповів про те, що підприємство обробляє 2600 га угідь, є багатопрофільним, має 115 найманих працівників (з них 70 осіб залучено у тваринництві). Основним галузями підприємства є: молочне скотарство (поголів’я ВРХ складає 1150 голів, в т.ч. 400 корів), свинарство (поголів’я свиней 1000-1100 голів),а у рослинництві вирощують озиму і яру пшеницю, ячмінь, горох, цукрові буряки, озимий ріпак, сою, люцерну тощо. За минулий 2015 рік господарство заплатило понад 3 млн. грн. податків, що в середньому складає 1300 грн. на 1 га.

Далі день поля проходив у двох частинах. У першій – практичній частині – усі зацікавлені аграрії ознайомилися із демонстраційними посівами гібридів кукурудзи селекції Лімагрейн та особливостями збирання і силосування кукурудзи. На демо-ділянціМикола Романенко (керівник продаж продуктів компанії Лімагрейн у Західному регіоні)ознайомив учасників заходу із програмою, доповідачами практичної частини дня поля та коротко розповів про цьогорічні особливості вирощування культури.

Спочатку про особливості селекції кукурудзи Лімагрейн розповів Євген Кришталь (керівник напряму компанії Лімагрейн з питань силосу). Він зауважив, що компанія Лімагрейн є за своєю сутністю великим кооперативом із понад 2000 учасників аграрного бізнесу Франції і величезну увагу приділяє науковим дослідженням щодо виведення нових гібридів кукурудзи, зокрема силосної групи.

Про  гібриди кукурудзи селекції компанії Лімагрейн доповів МиколаСолян. Він наголосив, що гібридів кукурудзи зернової групи є понад 20 з ФАО від 190 до 470. Компанія має в наявності також силосну групу та круп’яну. Нові гібриди кукурудзи характеризуються підвищеною стійкістю до посухи та високих температур повітря. До основних гідридів кукурудзи Лімагрейн, які найкраще адаптовані для Тернопільщини, Львівщини та Івано-Франківщини, належать:Аалвіто ФАО 210 (високий потенціал урожайності зерна; швидка вологовіддача, можна збирати в ранні терміни; максимальна врожайність на демо-полях в межах 10 т); ЛГ 3258 ФАО 250 – один з кращих гібридів (інтенсивного типу, підходить для різних технологій, можна використовувати як на силос так і на зерно;максимальна врожайність на демо-полях більше 13 т).

Продовжив знайомити гостей із лінійкою гібридів Андрій Здовбіцький. Зокрема він розповів про новинку компанії ЛГ 30273 ФОА 260 (адаптований під технологію HYDRANEO, високоінтенсивний). МиколаРоманенкотакож звернув увагу на те, що продемонстровані гібриди проявляють себе як стійкі до посухи, добре озернені,з гарноювіддачою вологи і якісними характеристиками для виробництва зерна. Далі Андрій Здовбіцький ознайомив із силосним гібридом ЛГ 3285 ФАО 270 (пластичний і має велику вегетативну масу). МиколаСолян продемонстрував новий гібрид ЛГ 30315 ФАО 280 (зубовидний зерновий гібрид, добре виповнений, урожайність на рівні 120 ц/га, адаптований для Львівщини). Про новий гібрид Адевей ФАО 290 (кременисто-зубовидний гібрид, характеризується швидким початковим ростом, високою стійкістю до посухиі крупними зернинами), з яким компанія працює уже 3 роки, розповів Андрій Здовбіцький. Вказаний гібрид користується популярністю серед господарств, підтвердженням чого є великі об’єми продаж. Ще одним цікавим гібридом, з яким познайомили гостей, є ЛГ 30325 ФАО 310. Він характеризується високою вологовіддачею, виходом біоетанолу і підходить під різні енергоощадні технології обробітку. Також експертами компанії Лімагрейн вказано ще одну особливість гібридів власної лінійки: вони стійкі до стеблової форми фузаріозу.

Після насиченої програми першої частини заходу учасники прослухали пізнавальні лекції фахівців Лімагрейну. Першим у цій частині виступив МиколаРоманенко, який розповів про технологію HYDRANEO – це технологія управління посухою. Це стає актуальною навіть у Західному Лісостепу, де в останні роки виявляються факти ґрунтової і атмосферної посухи. З цією метою компанія презентує нову програму HYDRANEOдля ПК, що дозволяю передбачати ризики втрати врожаю з врахуванням ґрунтових, кліматичних і технологічних умов. Сутність її полягає у розробці комплексупрограмних рішень на конкретній географічній точці з чітким вибором: адаптивного гібриду, оптимальної технології обробітку грунту, системи захисту і удобрення. Ця програма є запатентованим інноваційним продуктом. В результаті проведенихмасштабних досліджень в різних грунтово-кліматичних зонах світу компанія Лімагрейн пропонує групу гібридів кукурудзи, які відповідають вимогам технології HYDRANEO, тобто мають високий потенціал продуктивності за оптимальних умов та максимально зберігає її за посушливих. До таких гібридів можна віднести Адевей, ЛГ 30325, ЛГ 30273, ЛГ 30315.

Представник компанії Лімагрейн Євген Кришталь у наступній доповіді зупинився на основних особливостях вирощування кукурудзи, заготівлі силосута використання його у молочному скотарстві.

Вибір гібриду.

Використовувати можна будь які гібриди,однак постає питання якості, виходу енергії та перетравності. Якщо господарство хоче бути забезпеченим силосом, що відповідає цим параметрам, необхідно забути про застосування зернових гібридів для виробництва силосу. Також доповідач наголосив на тому, що на ринку не має силосно-зернових або зерно-силосних гібридів.

Генетичні особливості.

При вирощуванні кукурудзи силосних гібридів ви повинні враховувати два моменти: вихід обсягу енергії з качана (у вигляді крохмалю) та з клітковини (перетравність целюлози,геміцелюлози). У силосних гібридах частка останнього виду енергії має бути більшою. Тому виникає питання, завдяки чому досягається перетравністькукурудзисилосних гібридів. Генетичний потенціал перетравності силосних гібридів має бути на рівні 35-60%. Зернові ж гібриди дають лише 30% перетравності. У чому саме проявляється особливість силосних гібридів кукурудзи компанії Лімагрейн? В результаті плідних досліджень у галузі селекції науковцям вдалося структуризувати лігнінове кільце клітини і забезпечити доступ до перетравлення целюлози і геміцелюлози. У зернових гібридах цього не відбувається. При цьому рослина залишається стійкою.

Якість силосу.

З цього приводу ЄвгенКриштальзупинився на певних важливих деталях. Вони більш пов’язані із економічними аспектами закладки і зберігання силосу. Адже базові технологічні процедури відомі більшості фахівців господарств і доповідалися неодноразово на різних семінарах. Питання в іншому: порахувати потенційні втрати енергії та клітковини в рослині під час закладки і зберігання силосу. Це на пряму буде впливати на необхідність додаткової купівлі комбікормів, що підвищить собівартість кормової бази і відповідно молочної сировини. Зусилля технологів у цьому питанні мають бути зосередженні на збереженні якісної маси силосу, клітковини і енергії.

Також силосні гібриди кукурудзи дають змогу покращити здоров’я тварин, зокрема вберегти їх від такої хвороби як ацидоз, яка може виникнути при споживанні тваринами силосу із зернових гібридів кукурудзи.

Економічний ефект.

Доповідач звернув увагу і на економічну віддачу. Якісний силос забезпечує збільшення обсягів споживання маси сухої речовини самого силосу, що в свою чергу означає споживання більше енергії, досягнення підвищеної продуктивності корів і прибутковості галузі. Для прикладу, багато господарств дотримуються принципу: 1,5 кг на голову і 250 грам комбікорму на 1 л молока (підприємства центральної України, які згодовують по 8 кг комбікорму на 1 голову при надої 26 л). А є господарство у Черкаській області, яке згодовує 38 кг силосу і не дає концентрованих кормів з енергетичної групи (винятком є білкова група: соєвий шрот і макуха соняшникова) через високі ціни на зерно кукурудзи.

1% перетравності клітковини призводить до збільшення споживання сухої речовини на 200 грам на корову, за рахунок чого відбувається збільшення надоїв на 250 грам і на 40 грам ваги. От власне силосні гібриди забезпечують до виходу клітковини на рівні 60%, а зернових – лише 30%. Тому кожен використаний додатковий відсоток перетравності позитивно впливає на продуктивність та прибутковість. У цьому і полягає основний фактор вибору силосних, хоч і дорогих, гібридів кукурудзи порівняно із зерновими.

Так,економічні розрахунки компанії Лімагрейн показали, що 1 га забезпечує кормом 3 корів. Збільшуючи перетравність клітковини на 1%, ми отримуємо по 250 грам молока більше на 1 корову на день, а це додаткових 1300 грн. на 1 га. А при підвищенні перетравності до 4%, господарство додатково отримує 5000 грн. на 1 га. Силосні гібриди кукурудзи компанії Лімагрейн в середньому додають 7-8% в перетравності клітковини. При наявності 100 га та 300 корів збільшення на 1% перетравності вирівнює усю додаткову вартість, яку ви використали на придбання дорожчого силосного гібриду кукурудзи. Досягнуті додаткові відсотки перетравності забезпечують прибутки підприємства.

Богдан Степанович Блаватний, агроном ПОСП «Шевченка», Волинської області Горохівського району (в обробітку знаходиться 3000 га угідь): «Підприємство з компанією Лімагрейн працює 5 років. Користується широкою лінійкою гібридів кукурудзи на силос, яка в цьому році за прогнозами дасть високий врожай. Має надію на плідну співпрацю і в подальшому».

Михайло Іванович Лесишак, директор ФГ «ЛІМ»:

«З компанією Лімагрейн співпрацюємо близько 4 років. Вирощуємо кукурудзу та ріпак їхньої селекції. Найкраще себе зарекомендували ЛГ 3285 та ЛГ 3258, які досягнули урожайності в 120-130 ц/га. Цьогоріч спробували сорт пшениці Колонія (еліта), яка дала близько 85 ц/га, незважаючи на посушливі умови господарювання. На майбутнє ми зацікавилисядеякими із новинок.».

Загальні висновки.

Організатори дня поля намагалися переконати підприємства, що застосовуючи правильні технологічні рішення з вирощування кукурудзи, виробництва силосу, зокрема, що стосується вибору гібридів, можна перетворити галузі рослинництва і молочного скотарства у прибутковий бізнес-проект. Тож компанія Лімагрейн запрошує до співпраці усіх представників сільського господарства.

[nggallery id= 27]