СОРГО: ВІД ВІНИКА ДО БОРОШНА. АМЕРИКАНСЬКИЙ ДОСВІД ВІД «РЕЙЛІН»

407

На Київщині у Васильківському районі пройшов День поля, який організувала компанія “Рейлін” (Raelin).

Уже майже 20 років компанія «Рейлін» пропагуює на теренах України передовий досвід ведення сільського господарства. Серед інновацій, запропонованих американськими партнерами, є вирощування доволі нової для нас сільськогосподарської культури сорго. Ще донедавна пересічні громадяни знали про сорго лише як сировину для виробництва віників. На сьогодні ця «нішова» культура має широке застосування як сільському господарстві, так і в переробній промисловості, – від зерна і силосу до цукру і спирту. Про особливості вирощування сорго в Україні та розвитку ринку його зерна йшлося на Дні поля у жовтні на Київщині. Запрошував ДП «Рейлін» і партнери.

На захід з’їхалося кілька десятків гостей зі всієї України. Серед них сільськогосподарські товаровиробники, зернотрейдери, представники освітніх, наукових і державних установ. Організатори запланували роботу у двох частинах: демонстрація посівів сорго на полях та проведення дискусії з питань перспектив вирощування цієї культури в Україні. Термін проведення заходу обрано не випадково, адже однією із цілей було показати стан посівів сорго та наслідки технологічних операцій, які здійснено в неоптимальні строки.

Усіх присутніх зустрічали президент ДП «Рейлін» Валентина Барбарук та віце-президент компанії «Кейджо, Інк.», доктор біологічних наук Пітер Чикалюк. Вони побажали учасникам плідної праці і пізнавального спілкування із фахівцями-аграріями.

Огляд демонстраційних посівів сорго провели для гостей експерт з агрономічних питань ДП «Рейлін» Ганна Луцько та менеджер з регіонального розвитку ДП «Рейлін» В’ячеслав Краснюк. Вони розповіли про селекцію кожного представленого гібриду, його морфологічні, біологічні та якісні характеристики, особливості технологічного догляду.

Зокрема, першим представили гібрид Зуні, який є першим лінійки компанії «Рейлін». Його вегетаційний період складає 65-80 днів, він ранньостиглим і досягає врожайності 40-60 ц/га, колір зерна – солом’яно-жовтий, вміст білку становить 13%, крохмалю – 70%.

Ще одним поширеним гібридом сорго є Юкі, вегетаціний період якого становить 90-100 днів з потенційної врожайністю 70-80 ц/га, колір зерна –жовтий, теж є ранньостиглим, вміст білку становить 13%, крохмалю – 67%. Гібриди стійкі до сажки, гельмінтоспоріозу, нігроспоріозу, пліснявіння зерна, вилягання; генетично стійкий до попелиці біотипів «А» та «С».

Ганна Луцько також зауважила, що особливістю цих гібридів є можливість висівати їх у значному ареалі кліматичних зон України і в ранні строки, оскільки рослини характеризуються як холодостійкі відносно низьких ґрунтових температур на ранніх стадіях розвитку. Гібриди дуже адаптивні до ґрунтових умов, рівня вологості, тому можуть застосовуватися при різній ширині і густоті висіву.

Гібрид Ютамі теж відноситься до ранніх. Вегетаційний період рослини становить 95-100 днів. Характеризується високою продуктивністю – 60-90 ц/га, колір зерна – оранжевий, вміст білку становить 13%, крохмалю – 70%. Ширина міжрядь посівів регулюється в межах 45-70 см, залежно від ґрунтово-кліматичних умов регіону. Гібрид інтенсивного типу, але з досить високою адаптивністю до несприятливих умов вирощування.

До зернової групи належить також гібрид Майло В. Він характеризується як середньостиглий із вегетаційним періодом 100-110 днів. Середня урожайність досягається на рівні 60-70 ц/га, зерно білого кольору із вмістом білку 14% та крохмалю 74%.

Далі фахівці ДП «Рейлін» розповіли про гібрид Понкі, який характеризується як ранньостиглий, вегетаційний період становить 110-120 днів, середня врожайність складає 70-80 ц/га. Загалом ці гібриди стійкі до сажки, гельмінтоспоріозу, нігроспоріозу, пліснявіння зерна, вилягання; холодостійкі відносно низьких ґрунтових температур на ранніх стадіях розвитку.

Гідриди зернового сорго Юкі, Ютамі, Майло В та Понкі є новинками на ринку і пройшли державну реєстрацію лише у 2016 році. А гібриди Зуні та Кейто проходять державну експертизу.

В’ячеслав Краснюк зауважив, що зернове сорго лінійки компанії «Рейлін», можуть мати широке застосування в економіці країни, зокрема: сировина для виробництва круп, борошна, спирту, крохмалю; корм для ВРХ, свиней, птиці, риби та інші.

Лінійка ДП «Рейлін» поповнилась також гібридами партнерів – французької компанії RAGT Semences. Представляв гібриди французької селекції комерційний директор «РАЖТ Семенс-Україна» Іван Терещенко. Серед представлених новинок на полі були такі гібриди: Бургго (коричневе), Брігга (біле), Оггана (коричневе) і Таргга (коричневе). Перші три гібриди належать до ранньостиглих, а Таргга – до середньостиглих. Середній вегетаційний період рослин становить від 100 до 115 днів. Урожайність сорго у виробничих умовах складає 70-80 ц/га. Усі гібриди характеризуються високою стійкістю до посухостійкості, вилягання та хвороб. Зерно сорго французької селекції не містить таніну.

Далі гостей Дня поля віце-президент компанії «Кейджо, Інк.» Пітер Чикалюк ознайомив із лінійкою цукрового сорго компанії «Рейлін». Зокрема гостям продемонстрували гібрид Кейто, який проходить реєстрацію. Його вегетаційний період становить 115-125 днів. Колір зерна – коричневий. Середня врожайність зерна становить 60 ц/га, а зеленої маси – 450 ц/га. Вміст білку становить 13%, крохмалю – 70%. Серед гібридів, які пройшли державну реєстрацію у 2016 році, на полі були посіяні Су та Мохавк. Гібрид Су належить до середньостиглих, вміст цукру становить 20-21%, потенційна врожайність становить 800-1200 ц/га. Мохавк належить до пізньостиглих гібридів і характеризується вегетаційним періодом у 125-130 днів, потенційною врожайністю у 1200-1400 ц/га, вмістом цукру 20-25%. Із них також можна отримати повноцінний високоякісний силос, зелену масу.

Надалі проведення Дня поля продовжили у конференц-залі, де гостей заходу ознайомили більш детально із гібридною лінійкою сорго ДП «Рейлін» селекції компанії «Кейджо, Інк.», новими і перспективними культурами як квасоля і арахіс. З доповіддю виступив віце-президент компанії «Кейджо, Інк.», доктор біологічних наук Пітер Чикалюк, який відзначив основні можливості вирощування цих культур в Україні та формування ринку сорго, квасолі та арахісу. Валентина Барбарук, президент ДП «Рейлін», наголосила на необхідності диверсифікації напрямів виробництва сільськогосподарських культур у несприятливих природно-кліматичних та економічних умов господарювання. Допомогти у цьому виробникам може ДП «Рейлін». Продовжила презентацію гібридів сорго директор компанії «РАЖТ Семенс-Україна» Тетяна Маларанж. Вона звернула увагу гостей заходу на особливості французької селекції, напрями використання зерна і зеленої маси сорго, перспективи співпраці виробників із компанією.

Продовжили спілкування представники товаровиробників, зернотрейдерів і партнерів компанії «Рейлін».

Генеральний директор «Дженеро Груп» Микола Чепіщак вказав, що сорго вибрати змусило особисте ставлення до монокультурного рослинництва, поширеного у південних регіонах України, а також виникнення так званої «шахтарської» хвороби ґрунту – захворювання рослини знизу до верху. Вперше сорго засіяли на площі понад 3 тис. га без попередніх випробувань і досліджень. Ризикнули і не помилилися, оскільки фахівці ДП «Рейлін» у перші роки практично щодня працювали із нашими агрономами на полях, навчали технологічних особливостей вирощування сорго. В середньому з гектара ми отримали від 45 до 60 центнерів. Окрім хімічної групи препаратів, ми також застосовуємо біологічні засоби для боротьби із хворобами і шкідниками. Широке використання отримали стимулятори росту. Щодо співпраці із компанією «Рейлін», то однозначно можна стверджувати – це надійний партнер, який професійно допомагає вирішити будь-які технологічні питання у вирощуванні сорго.

Директор аграрного підприємства «Оріон-Біотех» Сумської області Володимир Говорун відзначив, що із сорго знайомий ще з 90-х років. Але питання широкого застосування цієї культури у виробничій програмі господарства залежить від цінової політики на внутрішньому ринку. Це питання номер один у наданні переваги вирощуванні сорго. Адже загалом технологічно сорго не є складною культурою, особливо за підтримки таких партнерів як ДП «Рейлін», які не тільки реалізовують насіння власної селекції, а й здійснюють відповідний супровід до моменту збирання зерна. Дещо легше приймається рішення щодо вирощування сорго представниками тваринницької галузі, які мають альтернативні варіанти застосування культури на корм тваринам.

Начальник відділу рослинництва ТОВ «Консалтингова компанія «Агроцентр-Україна» Віктор Науменко зазначив, що підприємства групи компаній «Приват» займаються сорго уже кілька років. При чому площі під

сорго виділяться не тільки у південних областях (Дніпропетровська і Миколаївська), а центральних і північних регіонах (Полтавська, Черкаська та Харківська). Це пов’язано із зміною природно-кліматичних умов ведення сільського господарства, тому сьогодні сорго розглядається як основна заміна кукурудзі. Особливо у його застосуванні: від зерна і силосу до глибокої переробки. Тож життя і ринок заставить перейти на цю культуру. Співпраця із компанією «Рейлін» дозволяє отримувати стабільні врожаї (понад 50 ц/га) культури навіть у посухостійких регіонах.

Начальник виробничого відділу компанії «Нібулон», яка вирощує сорго на площі понад 7 тис. га і є одним із лідерів серед зернотрейдерів, Яків Пінчук звернув увагу гостей Дня поля на процедуру закупівлі зерна сорго та особливості боротьби із шкідниками. Він заявив, що практично всі елеватори компанії у Миколаївській, Херсонській та Запорізькій областях закупляють сорго в необмеженій кількості. Щодо шкідників, то виявити, для прикладу, попелицю на сорго можна у період дозрівання ячменю, що дозволяє ефективно боротися із нею. Природним способом боротьби із нею є дощ, після якого попелиця певний час не з’являється. Ще однією проблемою для культури є совка зернова. Попри наявність таких помічників як птахи, виникає також необхідність обприскування інceктицидами.

Комерційний директор ТОВ «Транс Груп» В’ячеслав Щербина, як зернотрейдер, зауважив, що для ефективного ринку сорго в Україні необхідно дотримуватись трьох основних правил: необхідно забезпечувати високий рівень чистоти зерна сорго; партію для реалізації формувати за одним сортом чи кольором; застосовувати сучасне обладнання для швидкого перевантаження зерна.

Загалом учасники Дня поля залишали захід задоволеними від отриманих знань та інформації від представників ДП «Рейлін» та його партнерів. В свою чергу компанія «Рейлін» сподівається на подальшу плідну співпрацю із товаровиробниками, зернотрейдерами щодо вирощування і використання такої важливої культури як сорго.

[nggallery id=43]