Солодкий корінь за бельгійським рецептом

437

Sesvanderhave – впізнаваний бренд на ринку насіння цукрових буряків. Його сила проявляється у вузькій та глибокій спеціалізації у галузі насінництва цієї культури. Тому на сьогодні компанія «Sesvanderhave» – є міжнародним лідером у виробництві насіння цукрового буряка з науковим підходом до розробки нових сортів і професійними навиками з кінцевої переробки насіння на заводі. Вагомий досвід і набуті знання компанія пропагує і в Україні. А це лінійка із майже 30 гібридів, адаптованих до кліматичних умов нашої держави. Одні з кращих гібридів представлені і на демонстраційних полях ПАП «Агропродсервіс», де 18 жовтня відбувся ІІ Західноукраїнський чемпіонат на кращий гібрид кукурудзи та цукрового буряку.

На чемпіонат організатори запросили усіх представників партнерських компаній та аграрних формувань західних областей України. Всього налічувалося понад 100 учасників, які відвідали дві частини заходу: збирання врожаю гібридів кукурудзи та копання солодкого кореню різних гібридів. Відкриваючи чемпіонат, генеральний директор ПАП «Агропродсервіс», Андрій Баран, привітав партнерів, без яких неможливо уявити було проведення заходу, і представників сільськогосподарських підприємств, яким побажав пізнавального проведення часу. Він також наголосив, що всі результати збирання врожаю будуть оперативно передаватися на сервер і в онлайн-режимі демонструватися на сайті http://novezernyatko.com.ua. Після цього буде оголошено переможців у різних номінаціях.

На демонстраційних полях, де висіяно цукрові буряки, розпочали з копання солодкого кореня гібридної лінійки компанії «Sesvanderhave». Про особливості роботи команди селекціонерів і насіннєводів розповів комерційний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» Сергій Селінков.

Як ми уже зазначали, підприємство спеціалізується лише на виробництві насіння цукрових буряків, чим і здобула визнання товаровиробників на світовому ринку. На сьогодні частка насіння Sesvanderhave в Україні складає більше 35 відсотків. Можна сказати, що кожен третій кілограм цукру виробляється в Україні з буряків селекції SESVANDERHAVE. Лідерство компанії обумовлене багатьма чинниками, серед яких найкраща якість насіння, передова генетика, неперевершені досягнення в молекулярній біології, унікальна технологія заводської підготовки насіння, локальна база по вирощуванню насіння.

Материнська компанія знаходиться у Бельгії, звідки і починалося виробництво насіння цукрових буряків і постачання його в Україну. Інтенсивний розвиток вітчизняного аграрного сектору економіки зумовив компанію започаткувати повний цикл з вирощування сировини, виробництва, підготовки і реалізації насіння на її території. Насіння Sesvanderhave для українських аграріїв виробляється на заводі у Київській області, який до минулого року вже виробив 1 млн. посівних одиниць. Середньорічний обсяг реалізації насіння становить 100 тис. посівних одиниць.

Компанія ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» взяла курс на стратегію забезпечення якісним продуктом сучасного аграрія. Це означає, що лінійка гібридів буде оптимізована і представлена лише найбільш продуктивними, стійкими до хворіб і адаптивними до кліматичних умов України гібридами, а також доповнена перспективими новинками.

Загалом в лінійці компанії «Sesvanderhave» представлені наступні гібриди:

1. Врожайні (Каньйон, Крокодил, Пітон, Предатор).

2. Нормально-цукристі (Каньйон, Ельдорадо, Койот, Контіненталь, Леопард, Магістр, Плутон, Федеріка, Шейен, Бакара).

3. Цукристі (Верді, Імпакт, Коала, Талтос).

Серед новинок – гібриди Жираф, Бізон, Хайленд, Предатор, Скорпіон, Вапіті та Аргумент.

Більш детально ознайомив із палітрою гібридів компанії технічний представник Представництва «Sesvanderhave International» в Україні Василь Козій. Однією із основних особливостей гібридів Sesvanderhave є те, що вони адаптовані до всіх природно-кліматичних зон вирощування – від Полісся до Степу. І кожен фермер може обрати якісне насіння в залежності від потреб і умов вирощування. Для того, щоб цей вибір не відбувався наосліп з високим економічним ризиком (тобто на товарних ділянках) ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» працює в напрямі організації польових випробувань, зокрема із ПАП «Агропродсервіс», де наглядно можна вивчити поведінку гібриду в реальних умовах і на основі достовірних даних досліджень обрати необхідний.

У цьому році на демонстраційних полях в с.Настасів Тернопільської області представлені лише кілька гібридів, окремі із них не мають офіційної назви.

Серед них екслюзивні гібриди одного з наших дистрибюторів насіння:

1. Магістр. Це гібрид Z/NZ типу, що є продуктом патенту Сесвандерхаве – «TandemTechnology». Він характеризується високою стійкістю до ризоманії, стеблування, церкоспорозу і середньостійкий до борошнистої роси. Технологічно гібрид надзвичайно надійний при збиранні (має середню заглибленість коренеплодів у грунті – 85-90%, адаптований до ранніх та середніх строків збирання). У дослідних умовах гібрид показав урожайність 690 ц/га при цукристості 18,00%. Рекорд урожайності гібриду був встановлений у 2011 році на Маньківському Держекспертцентрі – 830 ц/га.

2. Коала. Це також диплоїдний гібрид диплоїдний Z/NZ типу, що поєднує високі цукристість, врожайність та вихід цукру незалежно від зон вирощування. Гібрид характризується як стійкий до ризоманії та стеблування. Коренеплоди не виступають над грунтом (відсоток заглиблення коренів дорівнює до 98%). Придатність до машинного збирання оцінюється в 9 балів. Підходить для раннього та середнього строків збирання. У дослідних умовах гібрид показав урожайність понад 600 ц/га при цукристості 17,89%.

Серед новинок, яких ще немає у каталозі гібридів цукрових буряків, компанія представила гібрид Боа та гібриди із робочою назвою ЦР-1 та ЦР-2. Основною метою їх випробування на цих ділянках було дослідити рівень стійкості до різних хвороб, зокрема до рамулярії та церкоспорозу. Стан посівів протягом 2016 року вирощування підтвердив високі показники стійкості, що в майбутньому вплине на удосконалення сортів і безперешкодне проходження сортовипробування та державної реєстрації.

Комерційний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» Сергій Селінков щодо цих гібридів зазначив, що результати випробувань порадували і при збиранні врожаю. Так, гібрид Боа досяг урожайності у 706 ц/га при цукристості 17,62%, а ЦР-1 та ЦР-2 – у 650 ц/га при цукристості 17,50%. Средній вихід цукру з 1 га становить не менше 11,5 тонн.

Підсумовуючи результати роботи компанії протягом 2016 року на демонстраційних полях у с. Настасів та, зокрема, під час організованого ПАП «Агропродсервіс» чемпіонату, слід зазначити, що його проведення було організовано досить добре, але існують шляхи для покращення. Наприклад, є пропозиція щодо більш чіткого визначення у кількісному представленні продукту кожним учасником та можливості проведення обліків у повторностях.

Головний агроном ТОВ «Агрофірма «Медобори» Тернопільської області Анатолій Коваленко відзначив, що їхнє господарство теж займається вирощуванням цукрових буряків. Площі під цією культурою у 2016 році складають 250 га. Серед гібридів, які використовує господарство, належне місце займають продукти лінійки компанії «Sesvanderhave», зокрема, диплоїдний гібрид Z/NZ-типу Імпакт. Він проявив себе стійким до церкоспорозу, іржі, мучнистої роси, стеблування. Також він є високопродуктивним, хоча посухостійкі умови господарювання дещо негативно вплинуть на урожайність поточного року. На цьому чемпіонаті агроном вивчає запропоновані новинки і технологічні особливості вирощування у нестабільних природно-кліматичних умовах.

[nggallery id=50]