Ефективний захист виноградної лози – майбутнє виноробства

552

15 листопада 2016 року компанія «Сингента» спільно з корпорацією «Укрвинпром» та СП «Айсберг» ЛТД провела «Свято молодого вина». Захід відбувся у селі Яноші, що у Береговському районі Закарпатської області. Цей захід поєднав в собі приємні зустрічі колег і партнерів, а також відкрив актуальні серйозні дискусії щодо галузі виноградарства. Адже в Україні ще належить збільшувати площі під насадження винограду, піднімати якість його вирощування, створювати програми підтримки виноградарів, розвивати культуру споживання вина тощо.

Спільно з начальником відділу розвитку садівництва, виноградарства та виноробства Міністерства аграрної політики і продовольства України Віктором Костенком учасники конференції обговорили законодавчі ініціативи Мінагрополітики у виноградно-виноробній галузі, який говорив про існуючий стан виноградарства та виноробної промисловості України. Він виділив такі основні проблеми, як скорочення площі виноградників, виробництва винограду і винопродукції через анексію Криму; недостатні обсяги виробництва винограду і винопродукції для забезпечення потреби внутрішнього ринку; відсутність фінансової державної підтримки у 2016 році, а також розповів про законодавчі ініціативи міністерства.

Компанія «Сингента» за допомогою такого заходу прагнула продемонструвати ефективність системного захисту винограду. Адже тільки за умови хорошого якісного винограду можна отримати хороше якісне вино. І тільки в об’єднанні наукових спеціалістів, виноробів та виноградарів можна зібрати найкращі знання, підкріплені живим досвідом.

Володимир Воєводін, технічний експерт за спеціальними культурами компанії «Сингента», ознайомив присутніх з системою захисту виноградної лози. Він зазначив, що в цьому році українські виноградники зазнали чимало хвороб, чого не спостерігалося вже 5-7 років. Статистика показує, що за останні п’ять років особливо збільшився відсоток появи на виноградниках таких хвороб як біла та чорна гнилі, альтернаріоз, чорна плямистість тощо.

Щодо шкідників – то великі показники зростання кількості за останні роки відносяться в першу чергу до брунькового кліща та цикад, а також гронової листовійки. Аграріям слід бути уважними та постійно тримати віноградники на контролі.

Тож, Володимир Воєводін дав вичерпну інформацію про переваги різних препаратів компанії «Сингента», про те, як вони працюють, в який час вегетаційного періоду їх необхідно застосовувати. Компанія «Сингента» має всю лінійку препаратів для комплексного захисту виноградників. Володимир Воєводин зазначив, що найбільш ефективним підходом в цьому аспекті є профілактичне застосування, але навіть якщо проблема вже встигла достатньо уразити рослини, препарати Syngenta допоможуть їх врятувати. На конференції була представлена презентація багатьох продуктів захисту винограду різного напрямку (Квадріс®, Світч®, Тіовіт Джет®, Діналі®, Топаз®, Карате® Зеон, Люфокс®, Проклейм™, Люмакс®, Ураган Форте® Фюзілад Форте®, Ридоміл® Голд МЦ, Дітан® М-45, Пергадо® R тощо), ми ж дамо розгорнуту характеристику деяких з них.

Пергадо® R захищає грона від фази бутонізації до повного формування ягід

Препарат має дві діючі речовини: 25 г/кг мандіпропаміду та 245 г/кг оксихлориду. Слід зазначити, що цей новітній фунгіцид відповідає новим, більш суворим вимогам Європейського Союзу щодо кількості окисів або солей міді у чистому вигляді (при одноразовому застосуванні вона не повинна перевищувати 1 кг/га, всього за сезон – 3 кг/га). Цікавою речовиною є мандіпропамід – він відноситься до нового хімічного класу манделамідів і має відмінний токсикологічний та екологічний профіль, що відкриває широкі можливості для експорту вина.

Пергадо® R є найкращим рішенням в захисті від первинного зараження мілдью, антракнозом, краснухою, чорною гниллю. Оптимальні терміни його застосування: фаза появи суцвіть – розрихлення суцвіть та фаза «ягода-рисина» – змикання ягід у гронах. До речі, спеціалісти компанії «Сингента» рекомендують в останній фазі використовувати цей препарат після Ридоміл® Голд МЦ. Відзначимо наступні переваги Пергадо® R:

 • швидко проникає в тканини (1-2 години);
 • утворює захисний «екран» під кутикулою ягід і листків та забезпечує тим самим їх відмінний захист;
 • захисний екран «росте» разом з листком або ягодою, не дозволяючи патогенам уражати рослинні тканини;
 • ефективність не залежить від погодних умов;
 • висока стійкість до змивання;
 • високе зчеплення з восковим покривом ягід;
 • не впливає на ферментацію і смакові властивості вина;
 • має захисну, лікувальну, антиспорулянтну дію;
 • попереджує зараження бактеріальними хворобами, адже містить мідь;
 • комплексний фунгіцид: запобігає виникненню резистентності.

Володимир Воєводін під час презентації принагідно застеріг виноградарів-учасників конференції від використання генериків, зазначивши, що вони негативно впливають на ефект від подальшої дії оригінальних препаратів. Втім, саме Пергадо® R врятував виноградники декількох господарств, у яких була така ситуація, коли навіть деякі інші препарати Syngenta після використання генериків діяли не достатньо сильно.

Діналі® збереже кожну ягоду у гроні

Препарат має високу ефективність проти оїдіуму, чорної гнилі, краснухи та інших хвороб. Містить дві діючи речовини:

 • дифеноконазол (60 г/л) – трансламінарний фунгіцид, який діє на патоген гриба під час проникнення в рослину, яка швидко поглинає його, а також під час формування гаусторій. Він втручається в біосинтез стиролів у клітинних мембранах, що призводить до порушення функції мембрани й витоку цитоплазматичного вмісту, а це зупиняє розвиток грибів;
 • цифлуфенамід (30 г/л) – належить до нового унікального класу фунгіцидів – амідоксимів. Діє системно. Є високоактивним проти борошнисто-росяних грибів.

Переваги Діналі®:

 • найкращий системний препарат для захисту винограду від комплексу хвороб із лікувальним ефектом; ефективний проти всіх штамів хвороб, стійких до стробілуринів, морфолінів, триазолів;
 • властива газова фаза (до 4 см від місця потрапляння краплі);
 • подовжена профілактична, лікувальна і залишкова активність;
 • стійкість до змивання дощем і високої температури;
 • переміщується в рослині базипетально, трансламінарно й акропетально;
 • захищає виноград протягом 20 днів;
 • залишається ефективним при високому інфекційному фоні і навіть за наявності різних стадій розвитку хвороби.

Проклейм™ – надійний захист від лускокрилих шкідників в екстремальних умовах

Складною, але конче важливою є боротьба з лускокрилими шкідниками в спекотних умовах – адже саме тоді відбувається їх інтенсивний розвиток. Ситуація ускладнюється тим, що личинки лускокрилих харчуються у важкодоступних місцях – на нижній стороні листків або всередині плодів. Пошкодження винограду цими шкідниками призводить до істотного зниження його якості для виробництва вина, саме тому пропонує виноградарям новітній інсектицид Проклейм™, який є неперевершеним за ефективністю в спекотних умовах.

Переваги препарату:

 • знищує всіх лускокрилих шкідників – відкрито та приховано живучих;
 • починає діяти з фази яйця – має пряму овіцидну дію: при потраплянні на яйцекладку проникає через оболонку яйця і личинка гине, не виходячи з нього, або отримує летальну дозу в момент прогризання хоріона яйця;
 • повністю проникає в рослинні тканини протягом двох годин;
 • забезпечує ефективну дію до 15 діб;
 • ефективність у спекотних умовах (навіть вище +35°С) та при великій кількості опадів; не залежить від кислотності робочого розчину;
 • короткий термін очікування для винограду – 14 днів;
 • сумісний з біозахистом – безпечний для ентомофагів через 5-24 години після обприскування.

Рекомендації щодо застосування препарату на винограді такі:

 • проти гронової листовійки і бавовникової совки – на початку відродження гусениць (5-7 жнів від початку льоту самців). Проклейм™ може застосовуватися проти будь-якого з трьох поколінь гронової листовійки та має додатково високу ефективність проти бавовникової совки;
 • проти дворічної листовійки – 2-3 доби після початку льоту (має виражену овіцидну дію);
 • норма витрати робочої рідини – 600-800 л/га.

Люфокс®: подвійний захист гарантує збереження винної сировини

Діючими речовинами цього інсектициду є феноксикарб (75 г/л) та люфенурон (30 г/л). Спеціалісти компанії «Сингента» рекомендують вносити препарат в нормі 1 л/га, можливо, з порційним застосуванням з інтервалом 7-14 днів. Термін його очікування складає 30 днів. Люфокс® є особливо ефективним проти гронової листовійки 3-го покоління.

Головні переваги препарату Люфокс®:

 • висока ефективність проти шкідників за рахунок поєднання двох діючих речовин;
 • потужна овіцидна дія (на яйцекладку до 5–7 днів);
 • має ларвіцидну дію — порушує процеси линьки гусені;
 • має стерилянтний ефект на імаго (при безпосередньому контакті);
 • не має фітотоксичної дії (не утворює «сітки» навіть на плодах високочутливих сортів);
 • безпечний для людей і корисної ентомофауни.

Основні аспекти якісного внесення ЗЗР

Олег Людвиновський, експерт з технологій внесення продуктів компанії «Сингента», розповів присутнім про програму технічної підтримки під назвою «АгроГід», яка включає різні сервіси, зокрема, сервіс контролю якості обприскування. Виділимо декілька важливих тез.

 • Правильний вибір препарату – це тільки половина успіху. Другий важливий чинник – обробка препаратом у потрібний час, тобто в оптимальну фазу хвороби або шкідника.
 • Здатність крапель проникати всередину — одна з основних умов, з огляду на які визначають параметри обприскування. Дрібні краплі краще утримуються на виноградниках, ніж великі. Таким чином, втрати робочого розчину будуть мінімальні, а ефект від препарату – максимальний. Оптимальний розмір крапель при роботі з виноградниками 100-200 мкм.
 • Компанія «Сингента» пропонує розпилювачі для якісного внесення ЗЗР, які, зокрема, підійдуть для роботи з розчинами в дуже жорсткій воді, що є дуже актуальним для Закарпаття. Адже неякісне внесення може знизити ефективність продукту до 70%.
 • Необхідно періодично калібрувати обприскувач та уникати високої швидкості (більше 18 км/год).

Відгуки учасників  конференції «Свято молодого вина»

Геннадій Арнгольд, генеральний директор СП «Айсберг» ЛТД (ТМ «Чизай»): «Закарпаття – це чудовий край виноградарства та виноробних традицій. Для цього тут є всі умови: благодатний клімат, ґрунти, які багаті на мінерали. На сьогодні наше підприємство має 270 га винограду, які розташовані в Береговському, Іршавському та Мукачевському районах Закарпатської області, та виноробний завод в м. Берегово. Обходимося без крапельного зрошення та великої кількості мінеральних добрив. Приділяємо велику увагу захисту виноградників від хвороб та шкідників. З компанією «Сингента» почали співпрацювати відносно нещодавно, але наше партнерство інтенсивно набирає оберти – параллельно з відродженням статусу Закарпаття як виноробного краю. На сьогодні користуємось трьома препаратами Syngenta: Топаз, РидомилГолд®, Хорус®».

Володимир Гісем, віце-президент Ради корпорації «Укрвинпром»: «Наша корпорація докладає максимум зусиль для розвитку галузі виноградарства, що включає в себе не тільки створення якісного вітчизняного продукту, а й стабільну велику кількість робочих місць. Всередині галузі одночасно стикаються багато протиріч, що стосуються державної політики, поточного стану бізнесу та реальної економічної ситуації. Але шляхом таких зібрань як сьогодні, розв’язання цих протиріч можливе. Нам приємно співпрацювати з компанією «Сингента», з якою ми вже не вперше проводимо подібний захід. Ми об’єднуємо наш професіоналізм для того, щоб разом прийти до мети – зробити виноградарство в Україні сучасною, самодостатньою, широко розвинутою галуззю».

Після завершення виступів учасників конференції та гарячих дискусій настало справжнє «Свято молодого вина»: під час дружнього обіду всі гості мали можливість продегустувати зразки молодих вин закарпатських виробників, чудовий смак яких не залишав сумнівів в тому, що у виноробній галузі України є велике майбутнє.

Тетяна Бєлінська