Мораторій на продаж землі. Це допомога аграріям чи порушення прав власників розпоряджатися нею?

194

Після того як 6 жовтня 2016 року Верховна Рада продовжила дію мораторію на продаж сільськогосподарських земель без перебільшень у суспільстві виник черговий ажіотаж до цього питання. Знову між прихильниками і противниками виникли запеклі дебати і дискусії з приводу того, чи потрібна заборона, чи все таки відкрити ринок землі.

 «Додали масла у вогонь»представники Асоціації забудовників та Спілки квартирних орендарів, які написали відкритого лист вітчизняним парламентарям. У ньому вони вимагають негайно ввести мораторій на продаж всіх квартир, крім першого продажу новобудов. На це їх надихнув багаторічний мораторій на продаж сільськогосподарських земель і приклад народних депутатів, які не шкодують рейтингів і завзято відстоюють право аграріїв на краще життя. За їх словами, саме цей мораторій дозволив аграріям за копійки орендувати землі у 7 млн. приватних власників, та сприяв значному розвитку АПК – найприбутковішої галузі України. Чи реалізується такий план для ринку нерухомості – скоріше всього ні, а чи мають право спитатися про своє право, і аграрії зокрема, мабуть так. То ж коли виникне логічне право продажу для землевласників?

Нагадаємо, що мораторій введено 2001 року як тимчасовий захід державного регулювання земельних відносин та підготовки передумов для виникнення ринку землі. Законодавчо під мораторій потрапили наступні категорії земель:

  • сільськогосподарські угіддя у державній та комунальній власності (10,5 млн. га);
  • несільськогосподарські угіддя в державній та комунальній власності (1,3 млн. га);
  • невитребувані паї (16 тис. га);
  • земельні паї (27,7 млн. га);
  • сільськогосподарські землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у власності юридичних осіб (1 млн. га), у власності громадян (500 тис. га)

strukutra-zemli

Дані: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру; Державна служба статистики

На сьогодні парламентарі та представники окремих політичних партій виступають за продовження мораторію. Зокрема, офіційним поясненням прийнятого Закону України № 5123-1 передбачено наступне: «Цей ринок має бути прозорим і справедливим, конкурентним і ефективним, він має унеможливлювати будь-які тіньові оборудки із землею. Саме тому є необхідність продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до належного законодавчого забезпечення запровадження і регулювання обігу земель, але не раніше 1 січня 2018 року». На наш погляд, таке коротке пояснення не може розглядатися як обґрунтованим і достатньо серйозним для відміни чи продовження мораторію. Для прийняття виваженого рішення щодо відкриття ринку землі необхідно підготувати законодавче поле та встановити «правила гри», які б задовольняли б і власників землі та аграрний бізнес.

З іншого боку, член президії Аграрної партії України та голова агропромислової корпорації «Сварог Вест Груп» А. Гордійчук зазначив, що Верховна Рада та Уряд у цьому питанні бездіяли усі ці роки, адже так і не змогли прийняти дорожню карту земельної реформи. Попри публічні обіцянки жодного документу про обіг земель сільськогосподарського призначення не було запропоновано. Тому необхідно зробити детальний план земельної реформи на 5 років. Виникає питання: а чому власне 5 років, чому не на 1 чи 3? І власне, скільки треба для переходу до ринку землі?

Фахівці порталу www.cost.ua стверджують, що при затягуванні процесу реалізації земельної реформи будуть продовжуватися різні корупційні схеми продажу земельних ділянок

ZemlyaII_01

ZemlyaII_01

Юристи також вказують на обмеження мораторію, які негативно впливають на право розпоряджатися активами і потенційну вартість землі. Зараз вартість цього активу визначається багатьма чинниками: це сам мораторій на продаж землі, нещодавно введений мінімальний період терміну оренди тощо. Усе це зменшує вартість земельного активу. Як тільки ці регуляторні обмеження знімуться, сформується новий ринок, який підвищить попит на сільськогосподарські угіддя і відповідно ціну. Серед ризиків, які можуть виникнути, слід виділити можливість виникнення монопольного ринку землі. Це теж негативно може відобразитися на аграрному секторі економіки.

Тому для вирішення цього важливого питання різними експертами на сьогодні пропонується декілька стратегій: від повного скасування мораторію на всій території України, або від поступового запровадження ринку (зняття мораторію спочатку із земель державної власності – близько 10,5 млн. га), або зняття у пілотних районах– для апробації можливих проблем та особливостей) до передачі питання відкриття ринку та встановлення обмежень на ринку землі до повноважень місцевих (районних) органів влади. Варіанти є різні, а вирішення потребує ґрунтовних обговорень. Зрештою питання залишається відкритим…

Андрій Сава

Використані джерела: http://voxukraine.org, http://www.epravda.com.ua, http://cost.ua