Нове захворювання кукурудзи. Знайомтесь: бактеріальне в’янення (вілт)

301

З початком збирання кукурудзи у поточному році та експортом закордон (зокрема в Китайську народну республіку) у зразках вітчизняної продукції Держпродспоживслужба України виявила небезпечне бактеріальне захворювання кукурудзи – бактеріальне в’янення кукурудзи. Відомі випадки виявлення її у Львівській, Рівненській, Івано-Франківській, Волинській та Тернопільській областях. Бактеріальне в’янення – одне з найшкодочинніших захворювань цукрової кукурудзи. Збудником хвороби є бактерія Erwinia stewartii (Smith) Dye. Вона паличкоподібна, 0,5-0,7 x 1,0-2,0 мкм, з перитрихіальними джгутиками, неспороносна, одинична, з’єднана попарно або в короткі ланцюжки. Розвивається при температурі 8-39°С (оптимум 30°С), гине – при 53°С. Захворювання належить до карантинних організмів, відсутніх на території України. Тому на територіях, де виявлено збудник карантинного захворювання відповідно до вимог вітчизняного фітосанітарного законодавства, запроваджується карантинний режим.

Ознаки ураження. Вілт кукурудзи – типово судинна хвороба, яка уражує всі органи рослини (листя, стебла, корені, волоті, качани й насіння). Може проявлятися на рослинах в усіх фазах розвитку, але найпомітніша при ураженні проростків. Проростки в’януть, як при посухах; рослини світліють, жовкнуть, пізніше стають бурими, швидко всихають і гинуть. При ураженні дорослих рослин кукурудзи (до цвітіння) на листках з’являються поздовжні плями – від штрихів розміром у кілька міліметрів до смуг на всю довжину листка і завширшки 1–10 мм.

Джерела та шляхи перенесення інфекції. Збудники хвороби можуть зберігатися в рослинних рештках та ураженому насінні. Для нашої країни найбільшу небезпеку становить імпорт насіння кукурудзи із внутрішньою інфекцією.

Методи боротьби: від бактеріального вілту в зарубіжній практиці забезпечується вирощуванням стійких сортів і гібридів, протруєнням насіння, видаленням з поля пожнивних залишків та шляхом інсектицидного контролю чисельності комах–переносників.