Сорго: від віника до борошна. Американський досвід від «Рейлін»

312

Добігає кінця ще один непростий виробничий рік і настає час підведення підсумків та аналізу проведеної роботи. Саме з цією метою ДП «Рейлін» зібрало однодумців на своєму Дні поля, що відбувся на початку жовтня 2016 року на Київщині. Про зацікавленість українських сільгоспвиробників культурою сорго свідчить велика кількість гостей, присутніх на цьому заході. Серед них – фермери, керівники та спеціалісти великих сільгосппідприємств, науковці та держслужбовці. Незвично було бачити на демополі, що знаходиться в с. Ксаверівка Васильківського району Київської області, повну лінійку гібридів сорго від ДП «Рейлін», адже вважалося, що сорго є суто південною культурою та має перспективи лише в зонах ризикованого землеробства.

Спеціалісти ДП «Рейлін» з гордістю презентували присутнім саме цю лінійку, адже в ній зібрані гібриди зернового сорго ранньої та надранньої груп стиглості американської селекції фірми «Cajo, Inc.», що мають ряд переваг над гібридами інших компаній. До того ж, пропозиція доповнена гібридами французької селекції партнерської компанії «RAGT Semences», яка передала ексклюзивні права на продаж своїх гібридів ДП «Рейлін».

Сільгоспвиробники та наукові співробітники Українського інституту експертизи сортів рослин, що також були присутні на святі сорго, мали змогу ознайомитися з новими гібридами, які були внесені до Реєстру сортів рослин на 2016 рік та оцінити їх перспективу.

В чому ж полягає особливість та винятковість пропозиції від компанії «Рейлін» для українського аграрія?

Як зазначалося вище, всі представлені гібриди, а саме: зернові, в тому числі продовольчого та силосного напрямків, сорго – суданкові, серед яких гібрид з БМР характеристикою, та цукрові – мають широкий ареал вирощування, що не обмежується південними областями країни, генетичну стійкість до відносно низьких температур грунту (холодостійкість) та стійкість до попелиць різних біотипів. Висока технологічність та адаптивність даних гібридів зводить до мінімуму ризики, викликані такими біотичними факторами як високі чи відносно низькі температури, надлишок чи недостатня кількість вологи, пошкодження шкідниками та ураження хворобами.

Завдяки високоякісній передпосівній обробці насіння, що передбачає використання  міксу протруйників, а саме інсектициду Круїзер, антидоту Концеп III та фунгіциду Максим XL, та проходить на високотехнологічних заводах оригінаторів посівного матеріалу, були скорочені чи повністю виключені інсектицидні обробки проти попелиці та фунгіцидні обробки проти хвороб. В зв’язку з цьогорічними погодними умовами, що сприяли розвитку хвороб, деякими виробниками відмічалися незначні прояви бактеріозів та грибкових захворювань, але навіть без фунгіцидних обробок втрати врожаю при цьому були незначними.

Увагу виробників привернули надранні гібриди американської селекції компанії «Cajo, Inc.» Зуні та Юкі, вегетаційний період яких становить лише 80-90 днів. Це так звані «антистресові», високоадаптивні та технологічні гібриди, які висівають при мінімальних запасах грунтової вологи чи використовують для пожнивних посівів. Ці гібриди – рішення для південних регіонів у виборі попередника під озимі культури.

Ютамі та Майло В – червонозерний та білозерний  гібриди інтенсивного типу ранньостиглої групи. Вони досить пластичні та адаптивні для отримання врожаїв в жорстких умовах, але потенціал за врожайністю, що сягає 120-130 ц/га, реалізується при використанні інтенсивної технології вирощування.

Понкі – білозерний гібрид харчового напрямку. Відноситься до середньоранніх гібридів, але з успіхом достигає навіть в умовах Київської області. Досить цінний за врожайністю, потенціал якої при інтенсивній технології  становить  130 ц/га, та високою якістю зерна, що придатне для виробництва круп, борошна та ін.

Кейто – зерновий середньоранній гібрид силосного напрямку.  Його особливістю є поєднання високорослості (до 2 м) та великої волоті з важким зерном, що містить танін. Гібрид цінується у кормовиробництві як сировина для приготування високоякісного моносилосу.

Сорго-суданкові гібриди компанії «Cajo, Inc.» – Юте БМР та Косо,  також мають свої особливості. Завдяки БМР ознакам Юте краще перетравлюється тваринами, має ніжну та соковиту вегетативну масу, що не втрачає своїх поживних якостей до морозів; Косо – надзвичайно швидко відростає після скошування. Вражаюче, але після укосу рослин висотою 1,5 м, гібрид Косо встиг відновити вегетативну масу, що сягала 3 м, викинути волоть та сформувати зерно, стиглість якого до холодів була повною. Виробники мали змогу оцінити якість сіна з цього гібриду від першого покосу, яке було сформоване в тюки. При використанні на зелену масу, сіно чи сінаж, гібрид Косо здатен давати три покоси за вегетацію.

Не менш цікаві й цукрові гібриди Су та Мохавк. Вони є доповненням один одного в конвеєрі заготівлі силосу чи виробництві біоетанолу. Су – це гібрид, який одним з перших накопичує максимальну кількість цукрів (17-20%) в ранні строки (серпень-початок вересня). Мохавк – навпаки, спочатку нарощує потужну вегетативну масу висотою 4 м, багату протеїнами, а восени повільно накопичує цукри, але, що важливо і цінно – вихід волоті не впливає на якість та поживність вегетативної маси і накопичення цукрів. Вже в середині осені цей гібрид містить до 24 % цукрів та утримує їх до холодів. До того ж, Мохавк формує велику волоть з важким зерном, що підвищує поживність корму при силосуванні.

Зернові гібриди французької селекції компанії «RAGT Semences», що входять до нової лінійки, вдало доповнюють пропозицію від американської компанії «Сajo, Inc.». Всі гібриди, а саме Бургго, Брігга, Оггана, Таргга – відносяться до ранньостиглої та середньоранньої груп, але при цьому є високоврожайними та адаптивними і здатними формувати врожай навіть за вирощування в екстремальних умовах. В них генетично закладено швидкий стартовий ріст та раннє викидання волоті, що сприяє проходженню критичних періодів розвитку в стислі строки та скорочує негативний  вплив біотичних факторів на подальше формування врожаю. За останні роки в різних регіонах України урожайність цих гібридів сягала від 60 до 120 ц/га.

Бургго – класичний  ранньостиглий гібрид зернового сорго. Є еталоном за врожайністю, стійкістю та адаптивністю. Достигаючи, волоть розкривається, що сприяє швидкій втраті вологи в зерні.

Брігга та Оггана – білозерний та червонозерний зернові гібриди ранньостиглої групи. Велика волоть розміщена  на високій ніжці, що робить їх високотехнологічними при збиранні.

Таргга – середньоранній зерновий гібрид. Має широкий ареал вирощування, високий потенціал за врожайністю, адаптивністю та технологічністю.

Сільгоспвиробники мали змогу ознайомитися з новими перспективними гібридами французької селекції компанії «RAGT Semences», що також були представлені на демополі. Це зернові гібриди – Іггор, Флагг, Легго, Реггал, та гібрид цукрового сорго – Амігго, завершення реєстрації  яких очікується найближчим часом.

Хотілося б зауважити, що сорго поступово, але все ж таки, займає своє достойне місце на ланах України. Відмічається тенденція переходу сорго з експортної культури на культуру внутрішнього вжитку, що сприяє більшій зацікавленості ним сільгоспвиробників. Багато років поспіль ДП «Рейлін» залишається вірним своїм традиціям і продовжує активно пропагувати вирощування сорго в умовах України. Ведеться активна наукова та селекційна робота, підбір гібридів для створення «універсальних» лінійок сорго, розробка, випробування та впровадження нових інтенсивних технологій вирощування, що в кінцевому результаті сприяє збільшенню посівних площ сорго в Україні.