В кукурудзи є майбутнє: інноваційна селекційна програма Євраліс 

315
Все інтенсивніше розробляють, експериментують, випробовують світові виробники насіння сільськогосподарських культур технології реалізації продуктивності рослин в посушливих умовах. Адже тенденція змін в балансі вологи змушує переорієнтовуватись швидко і безкомпромісно. Це стосується деяких регіонів Європи, і в тому числі, Західних областей України, де звичний рівень опадів в 2014-2016 рр. зменшився як мінімум вдвічі. Особливо проблема актуальна для культур, що споживають велику кількість вологи, зокрема, для кукурудзи. Заради визначення найбільш стійких та продуктивних гібридів цієї культури серед різних виробників насіння вже другий рік поспіль на базі корпорації «Агропродсервіс» проводиться Західноукраїнський чемпіонат на кращий гібрид кукурудзи та цукрового буряку. Серед компаній-учасників слід відзначити Євраліс, яка є одною з лідерів виробників насіння в Європі. Селекційними програмами компанії Євраліс передбачається створення нового вихідного матеріалу для отримання гібридів кукурудзи, які матимуть високий імунітет до захворювань, стійкість до шкідників та вилягання, високу ремонтантність, швидке висихання зерна при достиганні, високий коефіцієнт використання ФАР та інші цінні біологічні (жаро- , посухо- та стресостійкість тощо) та господарські (вміст білка, жиру, крохмалю) властивості. Завдяки таким програмам компанія на сьогодні має ряд інновацій, що дозволяє створювати конкурентоспроможні гібриди кукурудзи, які адаптовані до всіх ґрунтово-кліматичних зон України.
Цього року компанія Євраліс має дійсно цікаву пропозицію для сільгоспвиробників по насінню кукурудзи – за декількома напрямками. Зокрема, слід відзначити преміум-сегмент, так звану «золоту лінію» – це нові гібриди кукурудзи французької генетики, які декілька років проходили випробування у Франції та Україні. Ці гібриди вже два роки є в продажу, і показують на виробничих посівах дуже гарні результати: наприклад, у 2016 році ЕС Метод ФАО 380 в господарстві Закарпатській області забезпечив урожайність 146 ц/га – вражаючий результат. До речі, «золота лінія» гібридів – це інноваційна генетика, яка має високий потенціал урожайності, і поєднується з комплексним фунгіцидно-інсектицидним захистом та додаванням регуляторів росту. Окрім ЕС Метод, до цієї нової ексклюзивної лінійки відносяться ще два гібриди: ЕС Конкорд ФАО 250 та ЕС Астероїд ФАО 290.
Володимир Мокрієнко, менеджер відділу по роботі з ключовими клієнтами компанії «Євраліс Семенс Україна»:
«Ми вже вдруге приймаємо участь у Західноукраїнському чемпіонаті. На цих демонстраційних ділянках висіяні гібриди, які найбільш адаптовані до Західного регіону, та характеризуються високою стресостійкістю протягом вегетаційного періоду. Наприклад, в минулому році ранньостиглий гібрид кукурудзи Дельфін (ФАО 190) посів в змаганнях 6 місце серед всіх гібридів, не враховуючи груп стиглості, з показником вологовіддачі 19% – це дійсно хороші показники. В цьому році на демо-ділянках в «Агропродсервісі» висіяно 7 гібридів Euralis. Їхня екологічна пластичність, здатність ефективно використовувати природні ресурси, висока жаростійкість і посухостійкість реалізовувались, я вважаю, в повній мірі, тому аграріям слід звернути увагу на ці гібриди, якщо вони хочуть займатись дійсно ефективним та рентабельним бізнесом. Компанія Євраліс має високу конкурентоспроможність на ринку насіння, постійно розвиваючи і вдосконалюючи адаптивність рослин до змін погодних умов, з одного боку, і їхню продуктивність – з другого.
Щодо співпраці з корпорацією «Агропродсервіс», вона триває вже давно і плідно. Вони висівають не тільки наші гібриди кукурудзи, а ще інші культури, зокрема, в цьому році почали сіяти сою Euralis (переважно ЕС Ментор), і агрономічна служба задоволена результатом. Якість як товарних, так і демонстраційних посівів на цьому підприємстві дуже хороша, тому, гадаю, наше партнерство буде тривати ще довго».
Тож, після офіційного відкриття дружнього чемпіонату розпочались довгоочікувані змагання. В поле виїхали комбайни Claas та John Deere з кукурудзяними жатками Dominoni, які гібрид за гібридом (загалом їх було 130) молотили кукурудзу, а в декількох місцях в полі було встановлено обладнання для визначення ваги та вологості. Всі ці показники в процесі дійства оперативно визначались та передавались спеціалістами для внесення у спеціальну порівняльну електронну таблицю, зміни на якій з цікавістю спостерігали всі гості. І цілком логічно, що найкращі результати продемонструвала у підсумку високопродуктивна генетика Euralis, яка є втіленням інноваційних розробок французьких селекціонерів.
Юрій Сава, керівник Західного регіону компанії «Євраліс Семенс Україна»:
«Сьогодні гарні результати показали наші гібриди з раннім ФАО, які склали першу четвірку переможців у чемпіонаті. На першому місці – ЕС Паролі (ФАО 260) – це гібрид з крупним зерном, який дуже добре підходить для переробки на крупу. Він є толерантним до багатьох хвороб: до фузаріозу, гельмінтоспорозу, пухирчастої сажки, а також до вилягання. ЕС Паролі має високий потенціал урожайності і, до речі, є знахідкою для тваринництва, адже його зерно має дуже добру перетравність.
На другому місці – ЕС Зізу (ФАО 210), який характеризується досить високою врожайністю та швидкою віддачею вологи перед збиранням. Особливість ЕС Зізу полягає в тому, що його зубовидний тип зерна має властивості кременистого (нова генетика технології Tropical Dent), що дозволяє аграрію зібрати цю кукурудзу у вересні та встигнути посіяти озиму пшеницю. За толерантністю до хвороб він є аналогічним попередньому гібриду, але з додаванням стійкості ще й до летючої сажки.
На третьому місці – наша новинка ЕС Астероїд (ФАО 290), який характеризується відмінним та стабільним рівнем урожайності навіть за посушливих умов, в цьому аспекті займаючи лідируючі позиції серед багатьох гібридів кукурудзи різних виробників – а це є наразі головним моментом в роботі світової кукурудзяної селекції. Має добру компенсаційну здатність. Слід також мати на увазі його особливо високу стійкість до фузаріозу та пухирчастої сажки.
На четвертому місці – гібрид із «золотої лінійки» ЕС Конкорд (ФАО 250). Середньоранній гібрид з високим рівнем стабільності та формуванням високої врожайності в посушливих умовах. Гібрид має добру озерненість качана. Толерантний до основних збудників хвороб та має підвищену стійкість до фузаріозу качана. Висока стресостійкість. Характеризується високою холодостійкістю, добре переносить зниження температури на початку вегетації. Придатний до оптимально-ранніх строків сівби Добре виражена компенсаторна здатність. Швидка вологовіддача на початку дозрівання. Має високу стабільність при коливанні густоти посіву.
Ці три гібриди, які я назвав, другий рік продаються в Україні, але вже встигли зацікавити аграріїв, оскільки екологічна пластичність та адаптивність яких, власне, і були сьогодні продемонстровано результатами змагань. Хочу також відзначити якісний комплексний підхід до агрономії в «Агропродсервісі». Це стосується і технологій обробітку ґрунту, і мінерального живлення, і хімічного захисту. Саме завдяки цьому сьогодні була можливість провести захід на такому високому рівні».
Тетяна Бєлінська